Ktokolwiek napisał stare powiedzenie: „Jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka”, z pewnością wypowiedział słowa prawdy! Jabłko jest naładowane dobrocią natury, która trzyma cię z dala od chorób, więc nie musisz zbyt często odwiedzać lekarza. Od wspomagania lepszego trawienia po wzmocnienie układu odpornościowego, a nawet zapobieganie wielu rodzajom raka, istnieją sposoby, dzięki którym ten soczysty owoc może poprawić Twoje samopoczucie. W tym artykule dowiemy się nieco więcej o niesamowitych korzyściach jabłek dla zdrowia i skóry, które są poparte dowodami naukowymi.

Doskonałe zalety Apple (Seb)

Korzyści odżywcze jabłka:

Zanim przyjrzymy się korzyściom zdrowotnym jabłek, poznajmy profil odżywczy tego owocu na 100 gramów porcji.

Całkowite kalorie – 52

 • Węglowodany ogółem – 13,8 gm
 • Błonnik – 2,4 g
 • Cukry – 10,4 g
 • Tłuszcz całkowity – 0,2 gm
 • Białko – 0,3 g
 • Witamina K – 3% DV
 • Witamina C – 8% DV
 • Witamina B6 – 2% DV
 • Wapń – 1% DV
 • Potas – 3% DV
 • Mangan – 2% DV
 • Woda – 85,6 gm

Wspaniałe zalety Apple (Seb) dla zdrowia i skóry (oparte na badaniach):

Tutaj wymieniliśmy 10 powodów, dla których jabłka są uważane za jedną z najzdrowszych żywności na świecie. Przyjrzyjmy się opartym na dowodach korzyściom zdrowotnym jabłek.

1. Pomoc w odchudzaniu:

Włączenie jabłek do zdrowej diety i aktywnego stylu życia może pomóc w zrzuceniu wagi. Jabłka zawierają duże ilości błonnika pokarmowego i wody, które mogą długo utrzymywać uczucie sytości. Badanie pokazuje, że osoby otyłe, które były karmione całymi jabłkami lub sokiem jabłkowym przez 4-12 tygodni, zgłaszały znaczną utratę wagi (1). Należy zauważyć, że spożywanie jabłek przed posiłkami może zmniejszyć spożycie pokarmu bez wpływu na ogólną liczbę kalorii.

2. Obniża poziom cukru we krwi:

Jabłka mogą być szczególnie korzystne dla pacjentów z cukrzycą typu 2, ponieważ kilka badań wspomina o ich zdolności do obniżania poziomu cukru we krwi. Szczególne badanie sugeruje, że osoby, które spożywały 2-6 jabłek tygodniowo, zgłaszały o 28% mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę niż osoby, które tego nie robiły (2). Naukowcy przypisują ten efekt dużej ilości polifenoli w jabłkach, które mogą chronić komórki i tkanki trzustki przed uszkodzeniem oksydacyjnym.

3. Poprawia zdrowie jelit:

Jabłka zawierają około 17% rozpuszczalnego błonnika pokarmowego na 100g porcji, co pomaga w łagodzeniu problemów żołądkowych, takich jak zaparcia, hemoroidy z powodu twardych stolców, kamieni żółciowych, niestrawność, wzdęcia itp. Badanie z 2015 roku pokazuje, że jabłka zawierają rodzaj błonnika zwany pektyną, który działa prebiotycznie, wspierając lepszy wzrost flory jelitowej (3). Pektyna działa również jako środek żelujący, który spowalnia trawienie i zwiększa lepsze wchłanianie składników odżywczych.

Notatka: Wraz z surowym jabłkiem możesz również podawać ugotowane jabłka małym dzieciom i niemowlętom, aby uspokoić ich układ trawienny.

4. Korzyści Apple dla serca:

Badanie pokazuje, że jabłka mogą zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i związanych z nimi problemów u osób. Wiadomo, że jabłka zawierają rodzaj rozpuszczalnego błonnika zwanego pektyną, który ma właściwości obniżające poziom cholesterolu (4). Ponadto duże ilości flawonoidów obecne w tym owocu mogą również przyczynić się do obniżenia ryzyka śmiertelności z powodu chorób serca.

5. Może zapobiegać rakom:

Kilka badań potwierdziło, że jabłka mogą pomóc w zapobieganiu różnym rodzajom raka u ludzi. Szczególne badanie pokazuje, że jabłka mają wysokie stężenie związków fenolowych, które zmniejszają stres oksydacyjny komórek. Doniesiono również, że kobiety, które spożywały co najmniej jedną porcję jabłka dziennie, miały zmniejszone ryzyko raka płuc (5). Inne badanie ujawnia, że ​​Myricetin obecny w jabłkach zmniejsza ryzyko raka prostaty u mężczyzn (6).

6. Może zwalczać problemy z oddychaniem:

Problemy z oddychaniem, takie jak astma, są spowodowane stresem oksydacyjnym w płucach, które są stale narażone na działanie tlenu. Ostatnie badania pokazują, że sok jabłkowy może chronić, zmniejszać ryzyko astmy dzięki swoim związkom przeciwutleniającym (7). Wiadomo również, że kwercetyna znajdująca się w jabłkach skuteczniej zmniejszała częstość występowania astmy w porównaniu z innymi owocami bogatymi we flawonoidy (8). To pokazuje, że zwiększone spożycie jabłek może pomóc w radzeniu sobie z przewlekłymi problemami z oddychaniem.

7. Może wzmocnić kości:

Badanie pokazuje, że spożywanie owoców bogatych we flawonoidy, takich jak jabłko, może poprawić jakość kości i zapobiegać utracie kości i stanom zapalnym spowodowanym różnymi chorobami kości (9). Stwierdzono, że flawonoid zwany florydyną obecny w jabłkach skutecznie wzmacnia kości i poprawia ogólną strukturę szkieletu. To jedna z kluczowych korzyści zdrowotnych wynikających z regularnego spożywania jabłek.

8. Wybiela zęby:

Wgryzanie się w chrupiące jabłko może pomóc w wybielaniu zębów i zapobieganiu wielu problemom stomatologicznym. Według badań z 2018 r. jabłka zawierają związek zwany kwasem elagowym, który działa jako środek wybielający do wybielania zębów (10). Również mechaniczne działanie polegające na żuciu jabłek ze skórką może pomóc w usuwaniu płytki nazębnej na zębach.

9. Może zmniejszyć ryzyko zaćmy:

Badania pokazują, że jabłka zawierają duże ilości flawonoidu zwanego kwercetyną, który wykazał pozytywny wpływ na zminimalizowanie ryzyka zaćmy związanej z wiekiem (11). Wiadomo, że środek ten chroni soczewkę oka przed stresem oksydacyjnym, wymiatając wolne rodniki.

10. Potrafi zminimalizować zmarszczki na skórze:

W koreańskim badaniu stwierdzono, że miąższ i skórki jabłek zawierają etanol, który działa przeciwzmarszczkowo i wybielająco na skórę (12). Dodatkowo, duże ilości przeciwutleniaczy, kolagenu i elastyny ​​obecne w jabłkach mogą zwalczać wolne rodniki, które powodują przedwczesne oznaki starzenia, takie jak zmarszczki, ciemne plamy, przebarwienia itp. miód jako miejscowa maska.

Skutki uboczne Apple:

Chociaż jabłka są w dużej mierze wolne od skutków ubocznych, spożywanie ich w nadmiarze może wiązać się z kilkoma zagrożeniami:

 • Przyrost masy ciała (z powodu wysokiej zawartości cukrów owocowych)
 • Luźne stolce
 • Niestrawność
 • Kwasowość i wrzody w żołądku
 • Uszkodzenie szkliwa zębów z powodu wysokiej zawartości kwasu
 • Pestki zawierają cyjanek, który może być toksyczny dla organizmu

To tylko niektóre z niewiarygodnych korzyści dla skóry i zdrowia jabłek. Aby zmaksymalizować jego walory, eksperci zalecają spożywanie owocu razem ze skórką. Ale upewnij się, że na skórze nie ma zewnętrznej powłoki woskowej ani warstwy pestycydów, zanim zatopisz zęby w tej pikantnej, soczystej miazdze!