Miód to jeden z powszechnie stosowanych w każdym gospodarstwie domowym słodzików. Ale czy wiesz, że miód może być doskonałym lekarstwem na oczy? Tak! Miód jest idealnym zamiennikiem cukru, który dodaje słodyczy do jedzenia i jest korzystny w leczeniu wielu chorób oczu, takich jak stany zapalne, poprawa widzenia itp. Ten artykuł zawiera szczegółowe informacje o tym, jak miód jest korzystny dla twoich oczu.

Zastosowania i zalety miodu dla oczu

Korzyści z miodu w oczach:

Miód działa jako wyjątkowa kuracja na kilka schorzeń oczu, ponieważ ma właściwości łagodzące o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwdrobnoustrojowych. Zastosowanie specjalnego miodu miejscowo w okolicach oczu lub skóry może działać jako doskonały środek domowy.

1. Leczy infekcje oczu:

Niezależnie od tego, czy są spowodowane przez bakterie, wirusy czy inne mikroorganizmy, miód jest uważany za jeden z najlepszych środków do leczenia wszystkich rodzajów infekcji oczu. Ponadto, według badań, właściwości antybakteryjne miodu sprawiają, że jest to niezbędne leczenie infekcji oczu (1). Musisz zmieszać wrzątek i miód w równych ilościach i za pomocą wacika nałożyć ten roztwór na oko.

2. Zmniejszenie stanu zapalnego oka:

Będziesz mógł zmniejszyć podrażnienia i stany zapalne, stosując miejscowo miód. Ponadto pomaga skutecznie zabijać bakterie wywołujące infekcje, zmniejszając stan zapalny. Ale zanim spróbujesz jakichkolwiek środków na wrażliwe obszary, takie jak oczy, skonsultuj się z lekarzem.

3. Zmniejsz suche i swędzące oczy:

Suche oczy w dzisiejszej epoce elektronicznej są bardziej powszechne, niż możemy sobie wyobrazić. Kiedy twoje oczy nie mogą wytworzyć wymaganej ilości łez potrzebnych do nawilżenia, prowadzi to do powszechnego stanu zwanego suchym okiem. Niewyraźne widzenie, swędzenie, ból, zaczerwienienie oka to niektóre z objawów związanych z suchością oczu. Miód pomoże Ci skutecznie leczyć stan suchego oka (2)(3).

 • Przygotuj płukankę do oczu używając ciepłej wody i miodu.
 • Użyj tego płynu do płukania oczu, aby dokładnie oczyścić oczy co drugą noc przed snem.
 • Pomoże naturalnie zmniejszyć suchość i swędzenie oczu.

4. Miód może pomóc rozjaśnić oczy:

Wielu z was może być zaskoczonych, ale możesz naturalnie rozjaśnić kolor oczu, używając miodu. Aby naturalnie rozjaśnić oczy, trzeba mieć odpowiednie składniki w odpowiednich proporcjach i dużo cierpliwości.

Składniki:
 1. Surowy miód-jedna kropla.
 2. Ciepła woda butelkowana-pięć kropli.
Procedura:
 • Połącz jedną kroplę miodu z pięcioma kroplami wody i dobrze wymieszaj.
 • Do przechowywania można użyć składników w proporcji 1:5.
 • Użyj czystej butelki do przechowywania roztworu.
 • Aby rozjaśnić kolor oczu, codziennie rano i wieczorem zakrapiaj oczy trzema kroplami tego roztworu.

NOTATKA: Skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem kropli miodu do oczu. Jeśli włożysz coś do oczu bez konsultacji z lekarzem, może to prowadzić do utraty wzroku.

5. Poprawa wzroku:

Miód zawiera różne niezbędne witaminy i minerały oraz bogate źródło przeciwutleniaczy, dzięki czemu jest skutecznym zabiegiem poprawiającym wzrok (4)(5). Dodatkowo do prawidłowego funkcjonowania nerwów wzrokowych potrzebna jest odpowiednia ilość cynku. Dlatego możesz chronić swój wzrok, regularnie stosując miodowe krople do oczu.

6. Zmniejsz zmarszczki oczu:

Wszyscy jesteśmy przerażeni przedwczesnymi oznakami starzenia, niezależnie od płci. Jednak miód jest fantastyczny w redukcji drobnych linii i zmarszczek wokół oczu, oprócz leczenia chorób oczu dzięki właściwościom zmiękczającym i nawilżającym (6).

 • Nałóż trochę miodu na dotknięte obszary pod oczami.
 • Pozostaw na około 15 minut.
 • Użyj ciepłej wody, aby go zmyć.

7. Pomóż rozjaśnić swoje ciemne kręgi:

Miód pomaga poprawić krążenie krwi, co znacznie rozjaśnia cienie. Dodatkowo redukuje cienie związane ze starzeniem się poprzez zwiększenie produkcji kolagenu (7).

 • Nałóż niewielką ilość miodu pod oczy na noc.
 • Następnie opłucz oczy wcześnie rano.

8. Lekarstwo na zapalenie spojówek (różowe oko):

Różowe oko lub zapalenie spojówek to schorzenie, które występuje częściej, niż chcielibyśmy to zaakceptować, i aby zapobiec jego rozprzestrzenianiu się, wiele osób jest zmuszonych do noszenia okularów. Ten stan powoduje, że oczy są łzawiące i swędzą, a częściej występuje u dzieci, powodując ich pobudzenie. Według kilku badań miód jest uważany za skuteczny lek na zapalenie spojówek (8).

9. Zapalenie rogówki i spojówek:

Zapalenie rogówki i spojówki to stan, w którym suchość powoduje stan zapalny rogówki i spojówki. Sztuczne łzy zawierające miód były skuteczne w leczeniu zapalenia rogówki i spojówek, zgodnie z badaniem z udziałem 60 uczestników (9). Ten przewlekły stan ma tendencję do pojawiania się wraz z początkiem alergii.

10. Zapalenie powiek:

Stan, w którym masz obrzęk i pieczenie wokół linii rzęs, nazywa się zapaleniem powiek. Na królikach prowadzone jest badanie mające na celu zidentyfikowanie miodu manuka jako leku na zapalenie powiek (10). Miód Manuka okazał się być skuteczniejszym leczeniem niż miód handlowy na zapalenie powiek, chociaż nadal istnieje potrzeba badań na ludziach (11).

11. Problemy z rogówką:

Rany na powierzchni zewnętrznej warstwy oka to owrzodzenie rogówki. Właściwości antybakteryjne miodu przyspieszą gojenie się wrzodów, jednocześnie zwalczając infekcje powodujące rany. Tak więc miód jest wyjątkowo odpowiedni do leczenia tego rodzaju wrzodów dzięki właściwościom gojenia ran i działaniu przeciwdrobnoustrojowym (12).

Skutki uboczne miodu:

Chociaż istnieje wiele potencjalnych zastosowań miodu nie tylko w przypadku chorób oczu i problemów zdrowotnych. Ale możliwe skutki uboczne nie są zbytnio znane. Chociaż miód jest uważany za naturalny, nie oznacza to, że używanie go może być dobrym pomysłem. Oto kilka wskazówek, o których musisz pamiętać.

 • Bezpośrednia aplikacja surowego miodu do oka to duże nie. Zamiast tego użyj kropli do oczu z miodem manuka lub przygotuj sterylne krople miodu w domu.
 • Połącz sterylizowaną wodę i miód i możesz eksperymentować z proporcjami. Aby uzyskać uczucie chłodu, przed aplikacją należy schłodzić mieszankę.
 • Porozmawiaj ze swoim lekarzem, zanim rozważysz miód w leczeniu wszelkich chorób oczu, ponieważ oczy są podatne.

Kroki, aby zrobić krople do oczu z miodem:

Oto kilka prostych kroków, które możesz wykonać, aby przygotować krople do oczu z miodem:

 • Weź świeży miód z plastra i destylowaną wrzącą wodę w proporcjonalnych ilościach i dokładnie wymieszaj.
 • W zależności od gęstości stosować roztwór dwa lub trzy razy dziennie.
 • Po zastosowaniu roztworu możesz odczuwać swędzenie, które stopniowo się zmniejszy.

Wszyscy używamy miodu na wiele sposobów w naszym codziennym życiu, ale czy wiesz, jak działa miód na oczy? Mamy nadzieję, że korzyści płynące z miodu dla oczu wymienione w tym artykule będą pomocne i łatwe do włączenia do codziennej rutyny. Nie zapomnij dać nam znać, czy ten artykuł był pomocny!

Zastrzeżenie: Treści prezentowane w tym artykule są oparte na badaniach i mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie zastępuje porady medycznej i skonsultuj się z profesjonalistą przed rozważeniem tych informacji dotyczących leczenia.

Często zadawane pytania:

1. Jak przechowywać miód??

Odp.: Zaleca się przechowywanie miodu w umiarkowanych temperaturach, w spiżarni lub na półce kuchennej. Nie zaleca się jednak przechowywania miodu w lodówce może powodować powstanie masy półstałej.

2. Czy skrystalizowany miód jest bezpieczny w użyciu??

Odp.: Krystalizacja miodu jest naturalnym sposobem konserwowania miodu i nie ma potrzeby go wyrzucać. Wszystko, co musisz zrobić, to umieścić krystaliczną butelkę z miodem w misce z ciepłą wodą. Następnie mieszaj, aż miód się rozpłynie.

3. Czy jest szansa na zepsucie miodu??

Odp.: Jeśli upewnisz się, że przechowujesz miód prawidłowo, nie ma szans, że miód się zepsuje lub zepsuje.