Już sam obraz soczystych winogron zwisających w kiściach może sprawić, że zaczniemy się ślinić! O ile nie jesteś lisem w historii „Kwaśne winogrona”, odejście od tych owoców jest dość trudne. Oprócz wyśmienitego smaku winogrona są również pełne wartości odżywczych, co sprawia, że ​​chcesz się nimi objadać jeszcze bardziej. Od wzmocnienia odporności po obniżenie poziomu cholesterolu, a nawet zapobieganie nowotworom, te owoce są z pewnością jednym z najzdrowszych pokarmów na świecie! W tym artykule wymieniliśmy 11 niesamowitych korzyści z winogron dla zdrowia, włosów i skóry, które są poparte badaniami naukowymi.

Korzyści z winogron

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego winogrona zasługują na to, by być częścią Twojej regularnej diety, poza wylądowaniem w kieliszku do wina!

Wartości odżywcze winogron:

Oto podział informacji o wartościach odżywczych winogron na 100 gramów porcji:

Całkowite kalorie – 69

 • Węglowodany ogółem – 18 gramów
 • Błonnik pokarmowy – 0,9 gm
 • Cukry – 15,5 g
 • Tłuszcz całkowity – 0,2 gm
 • Witamina C – 18% DV
 • Witamina K – 18% DV
 • Witamina B6 – 4% DV
 • Potas – 5% DV
 • Miedź – 6% DV
 • Żelazo – 2% DV
 • Woda – 80,5 g

Oparte na badaniach korzyści zdrowotne winogron:

Oto 11 naszych udowodnionych naukowo korzyści z winogron wraz ze skutkami ubocznymi. Przyjrzyjmy się im.

1. Może zmniejszyć ryzyko cukrzycy:

Pacjenci z cukrzycą mogą jeść winogrona, ponieważ mają niski indeks glikemiczny w porównaniu z innymi owocami. Badanie pokazuje również, że winogrona mogą pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą ze względu na obecność w nich dużej ilości fitochemikaliów i środków przeciwzapalnych (1). Wiadomo również, że winogrona mogą również poprawić wrażliwość na insulinę, co jest bardzo ważne, aby obniżyć odczyty glikemii i zmniejszyć zapotrzebowanie na leki o dużej mocy.

2. Może zapobiegać problemom z sercem:

Wiele badań pokazuje, że regularne spożywanie winogron w postaci owoców i wina może powstrzymać choroby serca! Szczególne badanie pokazuje, że winogrona mogą zmniejszać ryzyko problemów sercowo-naczyniowych dzięki dużej ilości polifenoli, flawonoidów i resweratrolu obecnych w nich (2). Ponadto czerwone winogrona wykazują znacznie wyższą aktywność przeciwutleniającą niż winogrona białe lub zielone, aby zmniejszyć utlenianie LDL i zapobiec niebezpiecznemu stanowi zwanemu miażdżycą, który uszkadza serce.

3. Wspieraj lepsze zdrowie kości:

Dieta bogata w winogrona może promować zdrowy układ kostny i kostny. Według badania z 2015 roku, zwiększenie spożycia winogron i powiązanych z nimi produktów może poprawić jakość kości, zwiększyć wykorzystanie wapnia i zmniejszyć obrót spalania (uwalnianie wapnia z kości) (3). Ponadto winogrona zawierają również dużą liczbę polifenoli, takich jak kwercetyna, resweratrol, katechiny, antocyjany i proantocyjanidyny, które są powiązane z poprawą zdrowia kości.

4. Może złagodzić problemy z oddychaniem:

Winogrona mogą pomóc Ci lepiej oddychać, zwiększając aktywność przeciwutleniaczy w organizmie. Badanie pokazuje, że ekstrakt proantocyjanidyny z pestek winogron (GSPE) może zmniejszać alergiczne zapalenie dróg oddechowych w ostrych i przewlekłych przypadkach astmy (4). Może to stłumić trudności w oddychaniu i zwiększyć lepszy przepływ powietrza do płuc.

5. Korzyści z winogron dla nerek:

Większość problemów z nerkami wiąże się z wysokim stresem oksydacyjnym, który upośledza mechanizmy narządu. Zgodnie z badaniem z 2016 r. suplementacja ekstraktem z pestek winogron wykazała poprawę czynności nerek u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (5). Oprócz zmniejszenia stanu zapalnego i uszkodzeń nerek przez wolne rodniki, ekstrakt z pestek winogron wykazał również zmniejszenie poziomu kwasu moczowego, aby zapobiec tworzeniu się kamieni.

6. Może odeprzeć zaparcia:

korzyści zdrowotne winogron

Winogrona to bogate w wodę owoce, które sprzyjają lepszemu trawieniu i łatwemu rozkładowi pokarmów. Ponadto wysoki stosunek skórki do miąższu tych owoców zwiększa ilość błonnika pokarmowego, aby zapobiec zaparciom i wzdęciom spowodowanym nieregularnymi ruchami jelit (6). Winogrona zawierają również celulozę i organiczne cukry, które mają naturalne działanie przeczyszczające, ułatwiające oddawanie stolca.

7. Może poprawić pamięć:

Badania sugerują, że spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze, takich jak winogrona, może mieć pozytywny wpływ na funkcje pamięci. Badanie pokazuje, że sok winogronowy Concord zawiera dużą liczbę przeciwutleniaczy, takich jak antocyjany i proantocyjanidyny, o których wiadomo, że poprawiają funkcje poznawcze u dorosłych z osłabioną pamięcią (7). Środki te działają poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego komórek mózgowych, co z kolei poprawia zdolności werbalne i motoryczne.

8. Może obniżyć poziom cholesterolu:

Istnieją dowody na to, że winogrona mogą obniżać poziom złego cholesterolu w organizmie. Według włoskich badań zwiększone spożycie winogron i powiązanych z nimi produktów spowodowało drastyczne obniżenie poziomu cholesterolu LDL, a także poprawę ogólnych odczytów profilu lipidowego (8). Ponadto woskowa skórka winogron zawiera pewne związki zwane saponiny, które zapobiegają wchłanianiu cholesterolu i minimalizują ryzyko chorób serca (9).

9. Korzyści z winogron dla zdrowia oczu:

Kilka badań potwierdza, że ​​winogrona mogą poprawić zdrowie twoich oczu i zapewnić ostre widzenie. Jedno z takich badań pokazuje, że resweratrol obecny w winogronach jest skuteczny przeciwko uszkodzeniom siatkówki spowodowanym promieniowaniem UV, a nawet może zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej związanemu z wiekiem (10). Dodatkowo środek ten może nawet obniżyć ryzyko wystąpienia zaćmy, jaskry i cukrzycowych chorób oczu.

10. Może odwrócić oznaki starzenia:

Nauka mówi, że regularne picie soku winogronowego może zresetować linię czasu skóry i sprawić, że będzie wyglądać młodziej. Badanie pokazuje, że resweratrol, przeciwutleniacz obecny w winogronach, może odwrócić oznaki starzenia, takie jak zmarszczki, suchość, przebarwienia itp. spowodowane fotouszkodzeniami (11). Dodatkowo związek ten ma właściwości przeciwnowotworowe, aby zminimalizować ryzyko raka skóry wywołanego przedłużoną ekspozycją na słońce.

11. Może promować zdrowy wzrost włosów:

Według badań przeprowadzonych przez grupę greckich naukowców, tłoczony na zimno olej z pestek winogron może być niezwykle korzystny dla mężczyzn cierpiących na łysienie androgenowe, stymulując lepszy przepływ krwi do mieszków włosowych i wspierając ich wzrost (12). Badanie precyzuje również, że olej z pestek winogron można łączyć z innymi olejkami eterycznymi, takimi jak rozmaryn i lawenda, aby dodać blasku i poprawić teksturę włosów.

Skutki uboczne winogron:

Winogrona mogą być korzystne dla naszego zdrowia tylko wtedy, gdy są spożywane z umiarem. Objadanie się nimi może powodować wiele skutków ubocznych, takich jak:

 • Kwasowość
 • Niestrawność
 • Zaburzenia żołądka
 • Mdłości
 • Wymioty i biegunka

Inne zagrożenia związane z winogronami są następujące:

 • Reakcje alergiczne, takie jak wysypki
 • Bół głowy
 • Suchy kaszel
 • Ból gardła, katar
 • Problemy z mięśniami
 • Przybranie na wadze
 • Toksyczność resweratrolu u kobiet w ciąży

To jedne z najlepszych właściwości winogron dla zdrowia, włosów i skóry. Podobnie jak w przypadku każdego jedzenia, spożywanie ich z umiarem może zminimalizować skutki uboczne na twoim ciele. Pamiętaj też, aby dokładnie umyć winogrona roztworem octu i wody, aby usunąć pozostałości pestycydów. Zjedz je jako całe owoce, soki, a nawet od czasu do czasu lampkę wina, aby cieszyć się dobrym zdrowiem!