Cykoria to nazwa, którą wielokrotnie słyszeliśmy w kontekście kawy. Cykoria jest uważana za doskonały zamiennik kawy i jest korzeniem pozyskiwanym z kwitnącej rośliny Cichorium intybus. Ta wieloletnia roślina zawiera niezbędne składniki odżywcze, a jej korzenie są bogatym źródłem błonnika. Korzyści z cykorii obejmują poprawę funkcji bariery skórnej, zdrowie układu pokarmowego i wiele innych.

Korzyści zdrowotne cykorii

W tym artykule przedstawiliśmy szczegółowe informacje na temat profilu odżywczego i zalet cykorii. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Co to jest cykoria?:

Korzeń cykorii ma jasnoniebieskie kwiaty i pochodzi z rośliny z rodziny mniszka lekarskiego, która jest włóknista i ma wygląd drewna. Według badań na szczurach ten korzeń wspomaga zdrowie kości, ponieważ zawiera insulinę i działa jako naturalny środek przeczyszczający (1).

Cykoria jest uprawiana do celów kulinarnych w preparatach, zastosowaniach leczniczych i jest rośliną śródziemnomorską. Mimo, że pochodzi z Europy, zdobywa popularność na całym świecie i dobrze rośnie w różnych warunkach.

Każda część tej rośliny ma korzystne właściwości; korzeń jest używany jako zamiennik kawy, często mielony na proszek, używane są liście podobne do liściastych zieleni.

Wartości odżywcze cykorii:

Poniżej znajduje się profil odżywczy jednego surowego korzenia cykorii (60 gramów):

 • 44 kalorie.
 • 0,8 grama białka.
 • 10,5 grama węglowodanów.
 • 0,1 grama tłuszczu.
 • 0,9 grama błonnika.
 • 7% RDI manganu.
 • 7% RDI witaminy B6.
 • 5% RDI potasu.
 • 5% RDI witaminy C.
 • 4% RDI fosforu.
 • 3% RDI kwasu foliowego.

Korzyści zdrowotne korzenia cykorii:

Mając pod ręką profil odżywczy korzenia cykorii, daj nam więcej informacji o wszystkich korzyściach, jakie oferuje:

1. Zmniejsza apetyt, wspomagając odchudzanie:

Według badań korzeń cykorii prowadzi do utraty wagi poprzez regulację apetytu i zmniejszenie ogólnego spożycia kalorii. Według badania przeprowadzonego na 48 dorosłych w 12-tygodniowym badaniu, grupa placebo przybrała na wadze. Jednocześnie spożywanie podobnej do insuliny oligofruktozy pochodzącej z cykorii powodowało zmniejszenie masy ciała nawet o 1 kg (2).

Według tego samego badania, oligofruktoza pomaga obniżyć poziom greliny, hormonu, który stymuluje uczucie głodu.

2. Poprawia trawienie:

Cykoria działa jako silny prebiotyk ze względu na obecną w niej insulinę, która promuje zdrowie bakterii jelitowych, znacznie poprawiając funkcjonowanie jelit. Dlatego osoby z objawami żołądkowo-jelitowymi mogą całkiem dobrze tolerować ten korzeń (3).

Insulina łagodzi zaparcia, działając jako naturalny błonnik (4). Pomaga zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego poprzez promowanie sprawnego i regularnego procesu trawienia.

3. Daje ulgę w zaparciach:

Cykoria wspomaga zdrowe trawienie, ponieważ zawiera insulinę, która przechodzi przez organizm w postaci niestrawionej i odżywia bakterie jelitowe. W szczególności insulina może łagodzić zaparcia, zgodnie z niektórymi badaniami (5). Na przykład, według ankiety przeprowadzonej na 44 dorosłych w 4-tygodniowym badaniu, w porównaniu z przyjmowaniem placebo, osoby, które przyjęły 12 gramów insuliny z cykorii, znacznie zwiększyły częstotliwość wypróżnień i miękkie narzędzia (6).

Potrzebne są dalsze badania, aby udowodnić skuteczność błonnika cykorii jako dodatku, ponieważ badania koncentrują się na suplementach insuliny z cykorii.

4. Poprawia zdrowie jelit:

Świeży korzeń cykorii według suchej masy zawiera 68% insuliny (7). Insulina jest również nazywana fruktanem, rodzajem błonnika lub fruktooligosacharydem, węglowodanem, którego organizm nie trawi, ponieważ składa się z krótkiego łańcucha cząsteczek fruktozy.

Korzeń cykorii odgrywa istotną rolę w poprawianiu wchłaniania minerałów, zmniejszaniu stanów zapalnych, zwalczaniu szkodliwych bakterii poprzez karmienie pożytecznych bakterii w jelitach, działając jako prebiotyk (8)(9).

5. Poprawia funkcję wątroby:

Według egipskich badań stwierdzono, że korzeń cykorii zmniejsza stres oksydacyjny i zapobiega uszkodzeniom komórek w wątrobie szczurów. Badanie to pokazuje również, że cykoria zmniejsza objawy uszkodzenia wątroby, gdy jest przyjmowana z liśćmi selera (10).

Chociaż ekstrakty z cykorii mogą chronić wątrobę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, jeśli są przyjmowane w nadmiarze, ten sam korzeń cykorii może powodować uszkodzenie wątroby, zgodnie z badaniem na szczurach.

6. Lepsze zdrowie serca:

Potrzebne są dalsze badania, aby udowodnić skuteczność korzenia cykorii w zdrowiu serca. Ale włączenie do diety ogólnej porcji niskokalorycznych warzyw, takich jak cykoria, zapobiega ewentualnym chorobom serca poprzez unikanie cholesterolu, według Międzynarodowego Towarzystwa Miażdżycy.

Fenole roślinne obecne w cykorii działają przeciwzakrzepowo i przeciwarytmicznie i są uważane za przeciwutleniacze. Dlatego spożywanie kawy na bazie cykorii zamiast zwykłej kawy zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych poprzez poprawę równowagi krwi i osocza w organizmie (11).

7. Walka z kamieniami nerkowymi:

Korzeń cykorii pomaga eliminować toksyny z organizmu poprzez zwiększenie objętości moczu ze względu na jego właściwości moczopędne. Ponadto, według niektórych badań, pomaga zapobiegać uszkodzeniom nerek. Na przykład ten korzeń zapobiegł możliwym uszkodzeniom nerek poprzez obniżenie poziomu kwasu moczowego w surowicy u szczurów. Dlatego też, jeśli uszkodzenie nerek jest spowodowane wysokim poziomem kwasu moczowego we krwi, cykoria może być stosowana jako alternatywa (12). Ale skonsultuj się z lekarzem przed użyciem korzenia cykorii na problemy z nerkami.

8. Poprawia funkcję mózgu:

Cykoria zawiera niezbędne składniki odżywcze niezbędne dla mózgu, takie jak mangan i witamina B6. Właściwości antyoksydacyjne manganu, który jest środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne, zwalcza wolne korzonki i poprawia przepływ krwi do mózgu. Ponadto poprawia ogólne funkcjonowanie mózgu poprzez zwiększenie prędkości sygnałów elektrycznych do mózgu. Z drugiej strony neuroprzekaźniki w mózgu powstają przy pomocy witaminy B6.

9. Pomaga regulować poziom cukru we krwi i insuliny:

Korzeń cykorii pomaga regulować poziom glukozy we krwi. Ponadto zapobiega lub opóźnia wystąpienie cukrzycy poprzez zwiększenie poziomu białka zwanego adiponektyną (13). Według badań na szczurach korzeń cykorii spowalnia również postęp cukrzycy, działając jako naturalny suplement diety (14).

10. Pomaga zmniejszyć stres:

Kawa jest jednym ze standardowych napojów wśród osób w każdym wieku, ale spożywana w nadmiarze powoduje również nasilający się stres. Chociaż istnieje potrzeba dalszych badań w celu określenia wpływu cykorii na stres, korzeń cykorii jest idealnym zamiennikiem kawy ze względu na jej smak.

11. Pomoc w objawach zapalenia stawów:

Chociaż potrzebne są bardziej szczegółowe badania, według wstępnych badań bioaktywne ekstrakty z korzenia cykorii mogą odgrywać potencjalną rolę w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów (15). Ponadto będziesz w stanie zwalczać stany zapalne za pomocą polifenoli roślinnych w cykorii. Po skonsultowaniu się z lekarzem możesz użyć korzenia cykorii jako środka na stany zapalne stawów.

12. Poprawia funkcję bariery skórnej:

Funkcja bariery skórnej to kolejna korzyść zdrowotna korzenia cykorii. Działając jako składnik aktywny, pomaga odbudować barierę skórną. Dzięki temu ekstrakty te zapobiegają zmianom skórnym i skutecznie utrzymują homeostazę (16). Korzeń cykorii zapobiega wysuszeniu starzenia.

13. Łatwo jest włączyć do swojej diety:

Czy wiesz, że możesz spożywać korzeń cykorii, nawet nie zdając sobie z tego sprawy? Tak! Wiele opakowań żywności wykorzystuje ten korzeń jako dodatek. Jedną z najlepszych zalet cykorii jest to, że można ją łatwo dodać do swojej diety. Ponadto można go ugotować i zjeść jako warzywo, ponieważ jest dostępny w wielu sklepach specjalistycznych. Cykoria mielona zyskuje na popularności jako zamiennik zwykłej kawy

Skutki uboczne korzenia cykorii:

Nawet naturalny składnik może mieć negatywny wpływ, jeśli nie jest przyjmowany w umiarkowanych ilościach. Oto niektóre skutki uboczne stosowania korzenia cykorii:

 • Korzeń cykorii może wywołać miesiączkę i poronienie, dlatego nie jest zalecany kobietom w ciąży. Chociaż nie ma wystarczających badań, można bezpiecznie unikać cykorii, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.
 • Skonsultuj się z lekarzem przed użyciem korzenia cykorii, zwłaszcza jeśli jesteś uczulony na nagietki, stokrotki, chryzantemy itp. Ponadto cykoria jest związana z zespołem alergii jamy ustnej, ponieważ może reagować krzyżowo z pyłkiem brzozy (17).
 • Cykoria może powodować kamienie żółciowe u osób poprzez stymulację produkcji żółci.

Cykoria ma właściwości lecznicze i jest bogatym w błonnik korzeniem, który znalazł się w wielu kuchniach. Pomaga skutecznie radzić sobie z problemami skórnymi i trawiennymi. Jednak utrzymuj spożycie cykorii na limicie, ponieważ nadmierne spożycie może mieć różne skutki dla różnych osób. Jeśli nie masz pewności, skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniej dawki przed włączeniem go do codziennego użytku.

Zastrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule opierają się na zwykłych badaniach, a nie zastępowaniu profesjonalnej opinii. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za dokładność podanych informacji.

Często zadawane pytania:

1. Czy istnieją jakieś podobieństwa między łuską psyllium a korzeniem cykorii??

Odp.: Łuska babki płesznik to ziarno, a cykoria to korzeń. Ich włókniste cechy to jedyne podobieństwo między nimi. Korzeń cykorii można kupić na Amazon lub w dowolnym sklepie ze zdrową żywnością.

2. Czy to prawda, że ​​korzeń cykorii powoduje gaz??

Odp.: Według niepotwierdzonych dowodów korzeń cykorii może powodować wzdęcia i gazy, ponieważ błonnik w korzeniu jest rozkładany przez bakterie jelitowe w naszym ciele.

3. Czy cykoria jest naturalnie bezglutenowa??

Odp.: Cykoria jest naturalnie bezglutenowa i jest powszechnym składnikiem ciast, chleba i bezglutenowych makaronów. Jest doskonałym zamiennikiem kawy.