Matka Natura spakowała całą swoją miłość i przywiązanie do małych pęczków zwanych owocami. Te jadalne części rośliny oferują nam mnóstwo dobroci z każdym kęsem, który bierzemy. Jednym z takich owoców okrzykniętych często „klejnotem owoców” jest granat. Otrzymuje tę nazwę od błyszczących czerwonych jadalnych nasion, które wyglądają jak piękne klejnoty. Oprócz soczystego smaku Granat oferuje wiele korzyści dla zdrowia, włosów i skóry, o których omówimy w tym artykule.

Ale wcześniej poznajmy nieco więcej owoców. Granat (Punica Granatum), zwany także „Anar” w języku hindi, rośnie w umiarkowanych temperaturach aż do klimatu tropikalnego. Jest powszechnie uprawiany w regionach Azji i Morza Śródziemnego ze względu na jadalne nasiona zwane Arils (Anardana w języku hindi) używane w sokach, dżemach i deserach. Nawet jego skóra jest wykorzystywana w wielu lekach ziołowych ze względu na swoje bogate właściwości terapeutyczne.

Korzyści z granatu

Wartość odżywcza granatu:

Granaty to tylko Twoje przeciętne indyjskie owoce! Mają niesamowity profil żywieniowy, który sprawia, że ​​wierzysz w „wielkie rzeczy w małych opakowaniach”.

Przyjrzyjmy się profilowi ​​odżywczemu 100g porcji surowych nasion granatu:

Całkowite kalorie – 83

 • Węglowodany ogółem – 18,7 gramów
 • Cukry – 13,7 g
 • Błonnik – 4 gramy
 • Tłuszcz całkowity – 1,2 g
 • Białko – 3% DV
 • Witamina C – 17% DV
 • Witamina K – 21% ZDS
 • Folian – 10% DV
 • Miedź – 8% DV
 • Potas – 7% DV
 • Mangan – 6% DV

Oparte na badaniach korzyści z granatu:

Przyjrzyjmy się teraz niektórym z najlepszych korzyści granatu dla zdrowia, włosów i skóry.

1. Bogaty w przeciwutleniacze:

Sok i skórki z granatów zawierają różnego rodzaju związki, takie jak kwas elagowy, punikalaginę i punikalinę, które wykazują wysoką aktywność przeciwutleniającą. Zwalczają wolne rodniki, redukują stany zapalne komórek i tkanek oraz przyspieszają gojenie się ran. Badanie pokazuje również, że sok z granatów ma wyższy potencjał antyoksydacyjny niż czerwone wino i zielona herbata, przez co odgrywa kluczową rolę w zmniejszaniu stresu oksydacyjnego komórek (1).

2. Poprawia zdrowie jelit:

Bakterie jelitowe, zwane również florą jelitową, są bardzo ważne dla zdrowego układu pokarmowego. Jednym z najlepszych sposobów na poprawę ich liczby jest picie soku z granatów. Ostatnie badania potwierdzają, że sok z granatu ma działanie prebiotyczne na mikroflorę jelitową, co prowadzi do zwiększonego wzrostu szczepów Bifidobacterium i Lactobacillus (2). Zwiększona liczba tych drobnoustrojów może bezpośrednio przyczynić się do lepszego trawienia, silniejszego układu odpornościowego i kontroli wagi.

3. Może zapobiegać infekcjom:

Czy wiesz, że sok z granatów jest używany jako naturalny konserwant żywności? Tak! Wiadomo, że sok z granatów zawiera silne związki przeciwdrobnoustrojowe, które pomagają w hamowaniu rozwoju różnych rodzajów bakterii i grzybów w sokach owocowych oraz zwiększają ich trwałość (3). To nie wszystko! Stwierdzono, że przeciwgrzybicze działanie soku z granatu pomaga w leczeniu infekcji jamy ustnej, takich jak proteza jamy ustnej, zapalenie przyzębia, krwawiące dziąsła itp., zwalczając patogeny jamy ustnej za pomocą tanin, związków fenolowych, flawonów itp. (4).

4. Korzyści z granatu dla serca:

Wiadomo, że granaty zawierają dużą ilość polifenoli, które mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Dodatkowo badanie potwierdza, że ​​kwas punicowy, rodzaj wielonienasyconego kwasu tłuszczowego obecny w oleju z pestek granatu, ma działanie przeciwmiażdżycowe, które pomaga w usuwaniu złogów tłuszczu z tętnic (5). Ponadto sok z granatów może obniżyć poziom cholesterolu LDL w organizmie, aby zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak nadciśnienie, zawały serca, blokady itp..

5. Może leczyć zaburzenia erekcji:

Niektóre eksperymenty wykazały, że stres oksydacyjny jest jedną z głównych przyczyn zaburzeń erekcji u królików, które mogą upośledzać przepływ krwi do tkanek erekcji. Jedno z badań pokazuje, że sok z granatów może być korzystny w leczeniu tego schorzenia dzięki wysokiej aktywności przeciwutleniającej, która pomaga zwalczać wolne rodniki, które prowadzą do tego problemu (6). Oprócz zmniejszenia uszkodzeń oksydacyjnych, sok z granatów może również pomóc w zapobieganiu dysfunkcji mięśni gładkich u osób dotkniętych chorobą. Jednak jego skuteczność u ludzi nie ma jeszcze wystarczających dowodów wspierających.

6. Może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej:

korzyści zdrowotne granatu

Ostatnie badania pokazują, że sok z granatów może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej ze względu na obecność antocyjanów, garbników i innych przeciwutleniaczy (7). Zaobserwowano również, że myszy, które były karmione melasą z granatu lub sokiem, odnotowały zmniejszoną wagę ze względu na wyższą aktywność antyoksydacyjną w organizmie (8). Jednak wpływ granatów na utratę wagi i otyłość u ludzi jest wciąż badany.

7. Może zapobiegać rakom:

Niektóre badania przeprowadzone nad korzyściami zdrowotnymi granatu sugerują, że ten owoc może być potencjalnym środkiem przeciwnowotworowym! Ekstrakty z granatów zawierają duże ilości przeciwutleniaczy, które hamują wzrost komórek rakowych w piersi, prostacie i okrężnicy. Dodatkowo zwierzęta karmione sokiem z granatów miały zmniejszony wzrost komórek raka płuc, skóry, okrężnicy i prostaty (9). Konieczne są dalsze badania, aby potwierdzić działanie chemoprotekcyjne granatów u ludzi.

8. Może niższe komplikacje porodowe:

Badania przeprowadzone przez Washington University School of Medicine pokazują, że sok z granatu może zmniejszyć komplikacje porodowe u kobiet w ciąży. Wiadomo, że sok z granatów może zmniejszać ryzyko porodu przedwczesnego, stanu przedrzucawkowego, wad wrodzonych płodu i ograniczenia wzrostu u kobiet w ciąży (10). Naukowcy przypisują ten efekt antyoksydantom fenolowym zawartym w granatach, które mogą chronić komórki płodu i łożyska przed śmiercią z powodu stresu oksydacyjnego.

9. Może walczyć z chorobą zwyrodnieniową stawów:

Zapalne problemy ze stawami, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów, mogą obniżyć jakość życia z jego bolesnymi objawami. Dobrą wiadomością jest to, że związek roślinny, taki jak granat, może leczyć ten stan dzięki działaniu przeciwzapalnemu. Badanie pokazuje również, że ekstrakt z owoców granatu może zapobiegać degradacji chrząstki u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów i chronić stawy przed osłabieniem lub uszkodzeniem (11).

10. Może poprawić pamięć:

Jest wystarczająco dużo dowodów, aby stwierdzić, że granat może poprawić twoją pamięć. Badanie wykazało, że pacjenci, którym podano 2 gramy ekstraktu z granatu w postaci tabletek wykazywali lepszą retencję pamięci do 6 tygodni po zabiegu (12). Inne badania pokazują, że przeciwutleniacze zawarte w granatach mogą pomóc w poprawie funkcji pamięci u osób w średnim i starszym wieku z drobnymi problemami z pamięcią. (13). Należy przeprowadzić więcej badań, aby określić jego skuteczność w zapobieganiu chorobie Alzheimera u ludzi.

11. Może zmniejszyć zmęczenie:

Granat jest bogaty w ważne witaminy i minerały, które mogą energetyzować organizm i wspomagać lepszą sprawność fizyczną. Badanie pokazuje, że sportowcy, którzy spożyli 1 gram ekstraktu z granatu przed ćwiczeniami, wykazywali opóźnione zmęczenie i zwiększoną wydajność ćwiczeń (14).

12. Może opóźnić oznaki starzenia się skóry:

używa granatu

Granat ma działanie przeciwstarzeniowe, które może zapobiegać tworzeniu się zmarszczek, ciemnych plam, piegów itp. Badanie z 2017 roku pokazuje, że myszy, którym podano określoną dawkę skoncentrowanego proszku z soku z granatów, zmniejszyły zmarszczki skóry wywołane fotostarzeniem (15). Dodatkowo wzrost zawartości wody w skórze, kolagenu typu 1 i hialuronanu, które uelastyczniają skórę i nadają jej młodzieńczy wygląd.

13. Może wspierać szybsze gojenie się ran:

Według badań ekstrakty i kwiaty z granatu mogą pomóc w szybszym gojeniu się ran poprzez zmniejszenie stanu zapalnego w okolicy i zwiększenie liczby komórek kolagenowych i fibroblastów (16). Ponadto granat jest bogatym źródłem witaminy C, która odgrywa kluczową rolę w skutecznym gojeniu się ran poprzez naprawę komórek uszkodzonych w wyniku stresu oksydacyjnego (17).

14. Złuszcza skórę:

Granat może działać jako naturalny peeling do złuszczania martwych komórek obecnych na powierzchni skóry. Gruba tekstura zmiażdżonych nasion granatu może zmyć brud i zanieczyszczenia, pozostawiając skórę świeższą i młodziej wyglądającą. Dodatkowo antyoksydanty obecne w soku z granatów mogą rozjaśnić blizny, poprawić cerę i sprawić, że będziesz wyglądać promiennie.

15. Może promować zdrowy wzrost włosów:

Sok z granatów zawiera kwas puninowy, który bardzo dobrze działa na włosy i skórę głowy. Kwas punicowy jest środkiem przeciwzapalnym, który może redukować choroby zapalne, takie jak łupież, łuszczenie itp. na skórze głowy. Dodatkowo granaty zawierają kwas foliowy, który poprawia ukrwienie mieszków włosowych i zmniejsza wypadanie włosów, przerzedzenie włosów i łysienie.

Efekty uboczne granatu:

Chociaż granaty są w dużej mierze wolne od skutków ubocznych, spożywanie ich w dużych ilościach może prowadzić do możliwych zagrożeń dla zdrowia:

 • Niestrawność
 • Niestrawność
 • Uczucie pieczenia w jamie brzusznej
 • Wrażliwość i reakcje alergiczne, takie jak swędzenie, obrzęk itp..
 • Katar
 • trudności w oddychaniu (w skrajnych przypadkach)

Nie uważasz, że te niesamowite korzyści z granatu są zbyt dobre, by je zignorować? Ten wszechstronny owoc może być spożywany na wiele różnych sposobów, takich jak soki, koktajle, sałatki, a nawet sam w sobie niesamowicie smakuje. Więc jak wolisz mieć granaty??