Triphala w proszku lub Triphala churna to popularny środek ajurwedyjski szeroko stosowany ze względu na właściwości przeczyszczające, ale ma wiele innych korzyści zdrowotnych, takich jak leczenie cukrzycy, poprawa zdrowia oczu itp. Ajurweda wykorzystuje środki roślinne do leczenia różnych chorób – psychicznych i fizycznych. Jest to starożytny indyjski system medycyny praktykowany od co najmniej 5000 lat. Triphala jest bardzo ważnym lekarstwem w Ajurwedzie, ponieważ pomaga zrównoważyć energie, które rządzą ciałem. Wytwarzany jest z owoców ziół, które mają różne właściwości lecznicze. Pozwól nam zrozumieć więcej o korzyściach Triphala churna dla zdrowia, skóry i włosów.

Indyjska triphala ajurwedyjska 1122351380

Co to jest proszek Triphala??

Triphala, jak sugerują nazwy, to połączenie trzech suszonych i sproszkowanych owoców ziołowych – Amalaki, haritaki i bibhitaki.

Owoce te są znane ze swoich licznych właściwości leczniczych i ich leczniczego wpływu na trzy różne dosze lub energie, a mianowicie Vata, Pitta i Kapha. W ajurwedzie język jest ważnym źródłem informacji, ponieważ smak odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu. A Triphala jest jednym z niewielu ajurwedyjskich środków, które zawierają wszystkie pięć smaków – słodki, słony, kwaśny, gorzki i ostry.

Stwierdzono, że ta bardzo silna formuła działa na wszystkie części ciała, od skóry, kości, żołądka i nerek po mózg. Triphala jest również znana ze swojego oświecającego i oczyszczającego wpływu na umysł; nazywa się amrita lub abhaja, ponieważ poprawia zdrowie duchowe i pomaga pokonać strach przed śmiercią. W Ajurwedzie nazywany jest również lekiem przeciwstarzeniowym.

Składniki proszku Triphala:

Koncepcja ajurwedy polega na interakcji różnych ziół, która pomaga zwiększyć lecznicze i terapeutyczne działanie ziół. Jak wspomniano, proszek Triphala to także interakcja lub idealne połączenie trzech owoców ziołowych – Amalaki, haritaki i bibhitaki; zwykle łączone w równych proporcjach(1).

Owoce te są również nazywane w Ajurwedzie owocami nieśmiertelności, gdy połączone razem, wydobywają z siebie najlepsze korzyści lecznicze. Ta potężna formuła może przynieść korzyści w licznych zaburzeniach równowagi doszy w ciele. Przyjrzyjmy się szczegółowo jego składnikom:

1. Amalaki:

Amla czyli agrest indyjski to indyjski owoc szeroko stosowany w ajurwedzie od tysięcy lat. Stwierdzono, że obniża poziom cholesterolu i korzystnie wpływa na zdrowie serca. Jest bogaty w witaminę C i aminokwasy, które pomagają wzmocnić wątrobę. Stwierdzono również, że owoc ten ma silne właściwości przeciwnowotworowe, które pomagają zapobiegać różnym rodzajom raka. Amla ma działanie chłodzące i pomaga zrównoważyć doszę pitta.

2. Haritaki:

Haritaki jest również znany jako „rodzaj leków” w ajurwedzie ze względu na silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, takich jak choroby wątroby, choroby serca, choroby żołądka, astma itp. Haritaki jest powszechnie spożywany w leczeniu zaparć i różnych dolegliwości trawiennych. Ogrzewa w naturze i pomaga uspokoić Vata Dosha.

3. Bibhitaki:

Bibhitaki to kolejny silny środek ajurwedyjski znany ze swoich właściwości detoksykujących i oczyszczających krew i jest stosowany w leczeniu wielu schorzeń, takich jak cukrzyca, dna moczanowa, nadmierne tworzenie się śluzu itp. Jest to również jeden z najlepszych środków przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych w Ajurwedzie. Bibhitaki jest również bardzo silnym tonikiem dla mózgu. Ogrzewa się w naturze i pomaga zrównoważyć Dosha Kapha.

Skład chemiczny Triphala Churna:

Przyjrzyjmy się składowi chemicznemu trzech składników obecnych w Triphala Churna, które przyczyniają się do jej różnych właściwości leczniczych:

1. Amalaki:

Amla czyli indyjski agrest jest naukowo nazywany Emblica Officinalis. Zawiera związki roślinne, takie jak kwas fyllembelowy, fenole, garbniki, kurkuminoidy i rutynę.

2. Bibhitaki:

Bibhitaki jest naukowo nazywany Terminalia Billerica. Jest bogaty w silne związki roślinne, takie jak kwas galusowy, kwas elagowy, lignany, garbniki i flawony(2).

3. Haritaki:

Haritaki lub Harad jest naukowo nazywany Terminiliachebula. Jest bogaty w fitochemikalia, takie jak antocyjany, polifenole, terpeny i flawonoidy.

Właściwości lecznicze Triphala Churna:

Triphala to bardzo silna formuła, która ma różne korzyści medyczne. Jest to jeden z najlepszych ajurwedyjskich środków regulujących pracę układu pokarmowego i wzmacniających układ odpornościowy. Pomaga w odchudzaniu poprzez eliminację tłuszczów zgromadzonych w tkankach.

Triphala jest bogata w właściwości przeciwzapalne, które pomagają zapobiegać nowotworom, leczyć alergie i leczyć różne infekcje. Jest również bardzo dobry dla serca, ponieważ pomaga obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienie krwi (3).

Triphala ma korzystny wpływ na oczy poprawiając widzenie, lecząc infekcje oczu i inne schorzenia. Wspomaga wzrost włosów i stany skóry głowy, takie jak łupież. Jest również stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej, który działa leczniczo na dziąsła i zęby. Triphala to bardzo skuteczny środek na różne choroby skóry.

Jak zrobić Triphala Churna w domu??

Triphala churna jest powszechnie dostępna na rynku pod kilkoma ajurwedycznymi markami. Jest to bardzo prosta formuła ajurwedyjska i można ją bardzo łatwo przygotować w domu. Potrzebujemy tylko trzech składników w postaci suszonej – amli, bibhitaki lub haritaki. Chociaż trzy składniki są przyjmowane w równych proporcjach w wielu przypadkach, stosunek 3:2:1 jest najbardziej zalecany i uważany za najlepszy. Przyjrzyjmy się krokom związanym z przygotowaniem proszku Triphala w domu:

Składniki:
 • 150 gram suszonej amli/agrestu indyjskiego (Emblica Officinalis).
 • 100 gram suszonej bahedy (Terminalia Bellirica).
 • 50 gram suszonego haradu (Terminalia chebula).
Metoda:
 • Usuń nasiona wszystkich trzech składników.
 • Zmiel wszystkie składniki razem na gładki proszek.
 • Przechowuj tę Triphala churna w hermetycznym szklanym pojemniku.

Jak spożywać proszek Triphala??

Triphala churna jest dostępna na rynku w postaci płynnej, tabletki, kapsułki i proszku. Sugeruje się przyjmowanie organicznej Triphala churna w postaci proszku, aby uzyskać maksymalne korzyści. Jest powszechnie mieszany z ciepłą wodą i spożywany na pusty żołądek. Triphala churna jest również spożywana w maślance, miodzie, ghee lub mleku, w zależności od metody leczenia i choroby.

Ile proszku Triphala należy przyjmować codziennie??

Ilość produktu Triphala do spożycia dziennie zależy od leczonego schorzenia. Jeśli chcesz spożywać Triphalę w celu złagodzenia prostych dolegliwości, takich jak zaparcia, problemy żołądkowe itp., zalecaną dawką jest 500 mg do 1 grama dziennie. Dawkowanie różni się w zależności od schorzenia, które chcesz leczyć, zgodnie ze wskazówkami praktyka ajurwedy.

Kiedy spożywać proszek Triphala??

 • Pora dnia spożywania tego środka zależy od stanu, który chcemy leczyć.
 • Jeśli chcesz używać Triphala w celu uzyskania korzyści przeczyszczających lub toksycznego oczyszczania, musisz spożywać tę churnę wieczorem przed snem.
 • Stosowanie leku Triphala na noc pomaga regulować florę żołądka, leczyć nagromadzenie śluzu, oczyszczać płuca i leczyć choroby układu oddechowego.
 • Jeśli chcesz stosować Triphalę do leczenia cukrzycy, regulowania poziomu cukru we krwi i spalania tkanki tłuszczowej, musisz spożywać ją wcześnie rano na pusty żołądek.

Korzyści z Triphala Churna:

Tutaj wymieniliśmy 20 wspaniałych korzyści proszku Triphala na zdrowie, skórę i włosy.

Triphala w proszku Korzyści

Korzyści zdrowotne Triphala Churna:

Oto nasze 12 najlepszych korzyści zdrowotnych Triphala Powder. Przyjrzyjmy się temu.

1. Pomaga w utracie wagi:

Triphala to doskonały środek na odchudzanie. Pomaga zwiększyć metabolizm, co zapobiega nadmiernemu odkładaniu się tłuszczu. Jest bardzo dobrym środkiem czyszczącym, ponieważ wypłukuje toksyny gromadzące się w żołądku, jelitach i okrężnicy. Pomaga to w eliminacji złych tłuszczów i zdrowym wchłanianiu pokarmu.

Triphala jest również bardzo skuteczna w spalaniu tłuszczu z brzucha i wzmacnianiu mięśni brzucha. Umożliwia wydzielanie hormonu sytości, cholecystokininy, który sygnalizuje mózgowi, że szybciej poczujesz się pełny. Zapobiega to przejadaniu się. Aby zredukować wagę lub zwiększyć spalanie tłuszczu, należy popijać Triphalę ciepłą wodą po każdym większym posiłku.

2. Leczy zaparcia:

Triphala bardzo skutecznie reguluje ruch jelit i łagodzi zaparcia. Pomaga wypłukać toksyny, trujące i odpadowe gazy z jelit oraz pomaga w łatwej ewakuacji jelit. Jest to bardzo skuteczny środek w eliminacji niestrawionego pokarmu, który gromadzi się w ścianach jelit. Ta akumulacja niestrawionego pokarmu tworzy śmiertelne toksyny, które powodują różne choroby w ciele. Regularne spożywanie Triphali z ciepłą wodą przed snem pomaga w detoksykacji organizmu i poprawie wypróżnień(4).

3. Leczy cukrzycę:

Triphala jest bardzo skuteczna w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi u pacjentów z cukrzycą. Wszystkie składniki, z których składa się Triphala, są hipoglikemiczne, co oznacza, że ​​stymulują komórki do lepszego wchłaniania insuliny. Pomaga to obniżyć poziom glukozy we krwi i zmniejszyć zapotrzebowanie na leki insulinowe. Właściwości Triphala zniechęcają również enzymy trawienne, takie jak glikolityka. Pomaga to w obniżeniu poziomu glukozy we krwi.

4. Korzyści Triphala Churna dla oczu:

Triphala to jeden z najlepszych środków na zdrowie oczu (5). Jest to bardzo skuteczny środek ajurwedyjski na poprawę wzroku. Pomaga również w leczeniu chorób oczu, takich jak jaskra, zaćma, infekcje oczu itp. Większość ajurwedyjskich zabiegów na oczy zaleca płukanie oczu Triphala, aby ukoić nerwy oczne i zachować ostre widzenie.

Proszek Triphala jest również bardzo skuteczny w leczeniu „syndromu ekranu komputera”. Aby przemyć oczy Triphalą należy namoczyć na noc dwie łyżeczki tej churny w ciepłej wodzie, odcedzić wodę i rano przemyć nią oczy..

5. Pomaga w trawieniu:

Triphala to jeden z najlepszych ajurwedyjskich środków na dolegliwości trawienne. Wspomaga wydzielanie soków trawiennych oraz wspomaga lepsze trawienie. Pomaga również oczyścić żołądek i jelita z toksyn i innych niestrawionych cząstek pokarmu, które utrudniają trawienie. Triphala jest również bardzo skuteczna w lepszym wchłanianiu pokarmu przez jelita. Jest bardzo dobry w leczeniu zapalenia żołądka poprzez łagodzenie wzdęć i wzdęć. Jest również bardzo skuteczny w leczeniu kwasowości.

6. Poprawia zdrowie kości:

Triphala ma wysokie właściwości przeciwzapalne, które pomagają w leczeniu różnych stanów zapalnych kości, takich jak zapalenie stawów, dna moczanowa, bóle stawów itp. Nagromadzenie kwasu moczowego jest główną przyczyną stanów takich jak dna moczanowa i zapalenie stawów. Triphala pomaga w wypłukiwaniu nadmiaru kwasu moczowego z kości i łagodzeniu stanu zapalnego. Pomaga również w odżywieniu kości i wspiera lepsze tworzenie struktury kości.

7. Leczy infekcje dróg moczowych (ZUM):

Infekcje dróg moczowych mogą być bardzo trudne do leczenia współczesną medycyną, ponieważ infekcje stają się oporne na antybiotyki. Większość pacjentów z ZUM polega na alternatywnych metodach leczenia i medycynie konwencjonalnej. ZUM mogą być bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą uszkadzać nerki i inne narządy w ciele. Triphala jest jednym z najlepszych ajurwedyjskich środków do leczenia ZUM, ponieważ leczy pierwotną przyczynę choroby i pomaga trwale wyeliminować infekcje.

8. Triphala Churna z zaletami miodu:

Mieszanka Triphala i miodu jest jednym z najlepszych antyoksydantów w Ajurwedzie. Miód jest jednym z najlepszych środków natury w leczeniu różnych infekcji i schorzeń. Mieszanka Triphala i miodu pomaga wyeliminować z organizmu wolne rodniki i inne toksyny. Pomaga poprawić trawienie i poprawić pracę jelit. Jest również bardzo skuteczny w leczeniu infekcji gardła i bólu gardła.

9. Triphala Churna dla dzieci:

Ponieważ Triphala jest mieszanką ziół, może być bezpiecznie podawana dzieciom pod okiem lekarza ajurwedy. Jest bardzo skuteczny w leczeniu zaparć, dolegliwości żołądkowych i innych dolegliwości trawiennych u dzieci i dorosłych. Pomaga również w leczeniu wrzodów i innych schorzeń żołądka spowodowanych nadmiarem kwasów żołądkowych. Jest również bardzo dobrym lekarstwem na anemię u dzieci. Ponieważ Triphala spala nadmiar tłuszczu w komórkach, jest to bardzo bezpieczna opcja leczenia otyłości u dzieci.

10. Obniża cholesterol:

Triphala jest bogata w kwas linolowy i oleinowy. Kwasy te są bardzo pomocne w poprawie zdrowia serca i zapobieganiu chorobom serca. Kwas linolowy jest niezbędnym związkiem, który pomaga zwiększyć poziom dobrego cholesterolu w organizmie i odeprzeć zły cholesterol, który ma szkodliwy wpływ na serce. Triphala churna jest również bardzo skuteczna w obniżaniu ciśnienia krwi, co jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia serca.

11. Zwiększa odporność:

Triphala jest bogata w witaminę C i przeciwutleniacze, które pomagają usuwać z organizmu wolne rodniki i toksyny. To oczyszczanie znacznie wzmacnia układ odpornościowy. Triphala oczyszcza również narządy trawienne i pomaga w lepszym przyswajaniu i wchłanianiu składników odżywczych z pożywienia. Pomaga to poprawić krążenie krwi w ciele i wzmocnić różne narządy. W ten sposób budowanie lepszej odporności organizmu.

12. Korzyści z proszku Triphala dla zębów:

Triphala ma wysokie właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antybakteryjne, które pomagają w doskonałej pielęgnacji jamy ustnej. Pomaga w usuwaniu płytki nazębnej i innych szkodliwych drobnoustrojów wpływających na zdrowie dziąseł i zębów(6). Bardzo skutecznie leczy choroby dziąseł, takie jak zapalenie dziąseł, owrzodzenie jamy ustnej i inne schorzenia dziąseł. Jest również bardzo skutecznym lekiem w leczeniu i profilaktyce próchnicy zębów.

Korzyści Triphala Churna dla skóry:

Tutaj wymieniliśmy 4 najlepsze zastosowania Triphala Churna do skóry. Przyjrzyjmy się temu.

1. Poprawia wygląd twarzy:

Triphala jest bogata w związki przeciwutleniające, które są bardzo skuteczne w usuwaniu brudu, tłuszczu i innych toksyn ze skóry. Pomaga to w leczeniu problemów skórnych, takich jak pigmentacja skóry, ciemne plamy, białe plamy, zaskórniki itp. Te stany skóry sprawiają, że twarz jest niezdrowa, pozbawiona życia i matowa. Triphala jest bardzo skuteczna w leczeniu cieni i obrzęków wokół oczu. Wszystko to pomaga nadać twarzy odświeżony i poprawiony wygląd oraz uwydatnia urodę.

2. Wybielanie skóry:

Triphala bardzo skutecznie rozjaśnia i rozświetla skórę. Okład do twarzy Triphala i olejek kokosowy pomaga w detoksykacji komórek skóry i wzmacnia składniki przeciwstarzeniowe. Ta maska ​​do twarzy to doskonały peeling, który nadaje skórze młodzieńczy wygląd i promienną cerę.

3. Leczy trądzik:

Triphala jest doskonałym środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwdrobnoustrojowym, pomaga w skutecznym oczyszczaniu skóry i leczeniu różnych schorzeń, takich jak egzema i trądzik. Triphala wnika w pory skóry i zabija bakterie powodujące trądzik, ciemne plamy, pryszcze i inne bakteryjne choroby skóry.

4. Odmładza skórę:

Triphala to doskonały środek nawilżający i odmładzający. Pomaga w lepszym krążeniu krwi w komórkach skóry i lepszym nawilżeniu. Dzięki temu skóra jest gładka, miękka i lśniąca. Jest bardzo skuteczny w leczeniu suchych stanów skóry, takich jak pęknięcia, łuszcząca się skóra, drobne zmarszczki, suchość skóry, matowa i uszkodzona skóra. Jest bardzo skutecznym emolientem, który koi skórę i równoważy naturalne oleje na skórze. Sprawia, że ​​skóra wygląda młodo i promiennie.

Korzyści Triphala Churna dla włosów:

Tutaj wymieniliśmy 4 najlepsze zastosowania Triphala Churna do włosów. Przyjrzyjmy się temu.

1. Wspomaga wzrost włosów:

Triphala zawiera amlę czyli indyjski agrest, który bardzo korzystnie wpływa na odrost włosów. Jest bogaty w wiele minerałów i witamin, zwłaszcza witaminę C, która poprawia ukrwienie skóry głowy i odżywia mieszki włosowe. Pomaga to przyspieszyć wzrost włosów.

2. Triphala w proszku na łupież:

Wysokie właściwości antybakteryjne i antybakteryjne produktu Triphala pomagają skutecznie poprawić zdrowie skóry głowy. Leczy infekcje skóry głowy, które powodują egzemę, łupież itp. Oczyszcza skórę głowy z brudu i tłuszczu, które powodują łuszczącą się skórę głowy, swędzenie skóry głowy itp. Wszystkie te właściwości sprawiają, że Triphala jest bardzo skutecznym środkiem na skórę głowy.

3. Zapobiega wypadaniu włosów:

Triphala odżywia skórę głowy i włosy niezbędnymi składnikami odżywczymi. Pomaga to we wzmocnieniu włókien włosów i mieszków włosowych. W ten sposób skutecznie zapobiega wypadaniu włosów lub łamaniu się włosów. Zmniejsza również stany zapalne skóry głowy, które mogą powodować wypadanie włosów.

4. Triphala Proszek do Siwych Włosów:

Triphala to doskonały środek do leczenia i zapobiegania przedwczesnemu siwieniu włosów. Proszek Triphala można mieszać z dowolnym odżywczym olejkiem do włosów, takim jak olej kokosowy lub olejek bhringraj i regularnie nakładać na skórę głowy. Takie masaże skóry głowy proszkiem Triphala pomagają stymulować pigmentację włosów i zapobiegają siwieniu lub siwieniu włosów.

Skutki uboczne Triphala Churna:

Środki ajurwedyjskie to naturalne i ziołowe składniki, które są bezpieczne. Wszelkie prawdopodobne skutki uboczne są spowodowane niewłaściwym dawkowaniem lub użyciem. Należy jednak przestrzegać pewnych środków ostrożności.

 1.  Ponieważ proszek Triphala jest łagodnym środkiem przeczyszczającym, przyjmowany w dużych dawkach może powodować biegunkę.
 2. Osoby z zaburzeniami krzepnięcia, które łatwo mogą krwawić, muszą unikać tej zmiany, ponieważ amla może nasilać krwawienie.
 3.  Ponieważ Triphala jest bogata w błonnik, przyjmowana w dużych dawkach może powodować wzdęcia i inne problemy żołądkowe.
 4. Triphala może zaburzać skuteczność niektórych leków rozrzedzających krew, dlatego najlepiej unikać tego proszku, jeśli stosujesz leki rozrzedzające krew.
 5. Kobiety w ciąży, karmiące piersią i niemowlęta muszą unikać spożywania tego proszku. Triphala może stwarzać zagrożenie dla ciąży i zdrowia płodu.

Najlepsze marki Triphala Churna na rynku indyjskim:

Przyjrzyjmy się niektórym popularnym produktom Triphala churna dostępnym na rynku w Indiach:

1. Patanjali Ajurwedyjska Triphala Churna:

Patanjali to popularna w Indiach marka produktów ajurwedyjskich założona przez Babę Ramdev. Patanjali Divya Triphala Churna to najlepszy produkt w rozsądnej cenie. Oprócz różnych korzyści leczniczych, szczególnie twierdzi, że poprawia wzrok i choroby oczu.

2. Dabur Triphala Churna:

Dabur jest bardzo szanowaną marką w Indiach i od dziesięcioleci oferuje produkty ajurwedyjskie. Dabur Triphala Churna twierdzi, że specjalnie leczy niestrawność i zaparcia, oczyszcza okrężnicę i harmonizuje funkcje trawienne.

3. Organiczne Indie Triphala Churna:

Organic India to certyfikowana marka, która sprzedaje produkty ekologiczne. Oferuje również kilka ajurwedyjskich środków, jednym z nich jest Triphala churna. Jest w przyzwoitym opakowaniu i twierdzi, że używa higienicznych i organicznych składników.

4. Proszek Himalaya Triphala Churna:

Himalaya to jedna z najlepszych marek w Indiach sprzedająca produkty ziołowe i ajurwedyjskie. Od 1930 roku współtworzy rynek wellness. Ta marka oferuje Triphala churna w tabletkach. Twierdzi, że łagodzi zaparcia i choroby oczu.

5. Zandu Triphala Churna:

Zandu Pharmaceuticals to najstarsza marka ajurwedyjska w Indiach. Została założona w 1864 roku. Oferuje kilka produktów ajurwedyjskich. Zandu Triphala churna twierdzi, że łagodzi brak równowagi dosha i choroby oczu. Jest to również łagodny środek przeczyszczający.

6. Baidyanath Triphala Churna:

Baidyanath to marka w Indiach, która powstała ponad 100 lat temu. Ten produkt twierdzi, że łagodzi zaparcia, niestrawność i problemy żołądkowe. Jest bogaty w witaminy i minerały, takie jak żelazo, cynk, wapń i witamina C.

7. Dżiwa Triphala Churna:

Jiva to kolejna szanowana marka w Indiach, która sprzedaje produkty ajurwedyjskie. Ten produkt twierdzi, że równoważy wszystkie trzy dosze i jest pomocny w walce z różnymi chorobami sezonowymi. Pomaga normalizować funkcje trawienne, poprawiać odporność i eliminować toksyny z organizmu.

8. Sri Nature Ayur Triphala Churna:

Proszek Triphala od Sri Nature Ayur twierdzi, że łagodzi zaparcia i zaburzenia trawienia. Pomaga również uregulować ruch jelit i metabolizm w organizmie. Pomaga również w utracie wagi i detoksykacji organizmu.

Triphala jest najlepszym ajurwedyjskim lekarstwem na całkowite zdrowie ciała. Teraz, gdy zrozumiałeś ogromne pozytywne skutki tego cudownego środka, użyj go i podziel się z nami, w jaki sposób pomógł ci w leczeniu twoich schorzeń. Skomentuj poniżej i udostępnij ten artykuł znajomym i rodzinie, aby pomóc im skorzystać z tego cudownego środka. Jest nie tylko warta wypróbowania, ale zasługuje na to, aby na zawsze znaleźć się w regularnej medycynie wellness.