Kardamon to jedna z tych rzadkich przypraw, które mają wspaniały aromat i niezliczone korzyści. W rzeczywistości została oznaczona jako „Królowa przypraw” i jest zdecydowanie jedną z najważniejszych w kuchni. Jednak większość ludzi zna tylko zielony kardamon i rzadko ktoś wie, że czarny kardamon jest również dostępny na rynku jako rodzaj tej przyprawy. Czarny kardamon jest szeroko stosowany w daniach pikantnych i znany jest z intensywnego smaku. Poza tym zawiera wiele ważnych składników odżywczych niezbędnych dla Twojego organizmu. Przyjrzyjmy się niektórym z najważniejszych korzyści czarnego kardamonu dla dobrego zdrowia!

korzyści z czarnego kardamonu

Co to jest czarny kardamon??

Black Cardamon to odmiana gatunku kardamonu, o silnym aromacie i mocnym smaku. Jest powszechnie stosowany w Biryani, Curry, a nawet w wielu kuchniach azjatyckich. Czarny Kardamon jest również nazywany Kali Elaichi, Hill Cardamon lub nawet Bengal Cardamon. Unikalna metoda suszenia strąków na ogniu nadaje im wyrazisty dymny, kamforowy smak.

Czy czarny kardamon jest dobry dla zdrowia??

Czarne kardamony to niedoceniani bohaterowie w królestwie przypraw. Są mniej znane wśród kupujących w porównaniu z odmianą zieloną. Czarne kardamony są naładowane przeciwutleniaczami, aby odeprzeć kilka rodzajów raka. Zawierają również wiele środków przeciwdrobnoustrojowych, które mają zdolność zabijania ponad 10 rodzajów bakterii. Lista nie kończy się tutaj! Istnieje wiele innych interesujących korzyści Kali Elaichi, które zostaną szczegółowo omówione.

Jak używać czarnego kardamonu?

Możesz używać tych strąków w swoich potrawach i gotować je razem z innymi przyprawami. Czarny kardamon można również żuć bezpośrednio po posiłkach, aby uzyskać lepsze trawienie i złagodzić przeziębienie, anginę.

Fakty o wartościach odżywczych czarnego kardamonu:

Oto informacje o wartościach odżywczych czarnego kardamonu (100 gramów porcji)

 • Suma kalorii: 311
 • Całkowita zawartość tłuszczu: 6,7 grama
 • Sód: 18 mg
 • Węglowodany ogółem: 68 gramów
 • Błonnik pokarmowy: 28 gramów
 • Białko: 11 gramów
 • Witamina C: 35%
 • Wapń: 38%
 • Żelazo: 78%

Poniższy przewodnik został przygotowany, aby zapewnić Ci informacje o najlepszych właściwościach zdrowotnych czarnego kardamonu, które możesz wyekstrahować.

Najważniejsze korzyści zdrowotne czarnego kardamonu:

Tutaj wymieniliśmy 20 najlepszych zastosowań czarnego kardamonu dla zdrowia, włosów i skóry. Przyjrzyjmy się im.

1. Dla zdrowia przewodu pokarmowego:

Spożywanie czarnego kardamonu pomaga w wydzielaniu niektórych soków w przewodzie pokarmowym, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniej kontroli kwasów w żołądku. Zapobiega to zaburzeniom trawienia i wrzodom żołądka. Zapobiega również zgadze spowodowanej kwasami i leczy zaparcia. Pomaga to poprawić apetyt, a także zapobiegać problemom z gazami i wzdęciami. Ogólnie rzecz biorąc, sprzyja dobremu zdrowiu przewodu pokarmowego.

2. Dla zdrowego serca:

Aby zapobiec chorobom serca, jednym z najlepszych pokarmów jest czarny kardamon. Wraz z tym pomaga w osiągnięciu równowagi w poziomie ciśnienia krwi i rytmie narządów serca. Pomaga również w zmniejszeniu wszystkich zagrożeń związanych z powstawaniem zakrzepów.

3. Dla dobrej pielęgnacji jamy ustnej:

Każda osoba, która ma problemy z jamą ustną, takie jak nieprzyjemny zapach z ust, próchnica zębów i krwawienie z dziąseł, będzie dobrze leczona spożyciem czarnego kardamonu. Olejki zawarte w tej przyprawie zapewnią Ci osiągnięcie wszystkich tych celów. Błyskawicznie odświeżył również zapach w ustach.

4. Wylecz astmę:

Wszelkiego rodzaju problemy z oddychaniem można doprowadzić do dobrego, skutecznego i naturalnego leczenia za pomocą czarnych kardamonu. Dotyczy to nie tylko leczenia astmy, ale także krztuśca, zapalenia oskrzeli, przekrwienia płuc i innych. Żując trochę czarnego kardamonu, możesz otworzyć przejście, które przepuszcza powietrze do płuc.

5. Dobra profilaktyka raka:

Antyrakotwórcze właściwości czarnego kardamonu pomagają w zapobieganiu śmiertelnej chorobie, którą wszyscy znamy jako rak. Czyni to poprzez zwiększenie poziomu przeciwutleniaczy w organizmie, które zabijają wolne rodniki uszkadzające komórki.

6. Dla zdrowia dróg moczowych:

Naturalne właściwości moczopędne czarnego kardamonu pomagają w zapobieganiu odwodnieniu, a także utrzymują czystość i świeżość dróg moczowych. W ten sposób pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia dróg moczowych bez większego wysiłku.

7. Dla jasnej skóry:

Czarny kardamon ma właściwości i enzymy, które nie tylko opóźniają oznaki starzenia, ale także bez problemu pomagają w rozjaśnieniu skóry. Pomagają w tym przeciwutleniacze zawarte w czarnym kardamonie.

8. Pomoc w odchudzaniu:

Używanie czarnego kardamonu do odchudzania to jedna ze skutecznych metod, które warto wypróbować! Wraz z rozkładaniem pokarmu pomaga również wypłukiwać toksyny z organizmu wraz z wolnymi rodnikami i niebezpiecznymi płynami, najlepiej włączyć do diety czarny kardamon. Pomoże Ci w tym prosty sposób codziennego żucia nasion kardamonu. Pij po każdym posiłku, aby uzyskać maksymalne korzyści.

9. Zapobiega infekcji skóry głowy:

Właściwości antybakteryjne i antyseptyczne czarnego kardamonu pomagają w zapobieganiu podrażnieniom i infekcji skóry głowy. Jest to jedna z korzyści, jakie nasiona mają dla włosów. Upewnij się, że bierzesz go codziennie, aby uzyskać najlepsze wyniki.

10. Dobre zdrowie sercowo-naczyniowe:

Chcesz wiedzieć o korzyściach zdrowotnych czarnego kardamonu? Cóż, to jest dobre dla zdrowia układu krążenia. Może znacznie wpłynąć na zdrowie serca i jest to uważane za jedno z najlepszych zastosowań czarnego kardamonu. Utrzymuje ciśnienie krwi i jest dobry dla osób z problemami z ciśnieniem krwi. Poza tym może zmniejszyć prawdopodobieństwo krzepnięcia krwi.

11. Dobry dla zdrowia układu oddechowego:

Pikantny czarny kardamon jest niezwykle korzystny dla zdrowia układu oddechowego. Jest zbawcą dla osób przechodzących problemy z oddychaniem, takie jak astma (omawiana wcześniej). Oprócz leczenia astmy czarny kardamon ma również zdolność leczenia innych podobnych problemów oddechowych. Zwalcza również gruźlicę płuc. Pacjentom z problemami z oddychaniem często zaleca się codzienne spożywanie tej przyprawy. To jedno z najlepszych leczniczych zastosowań czarnego kardamonu na organizm.

12. Działa jak tonik:

Czarny kardamon działa jak tonik, zapewniając lepszy apetyt. Ze względu na tę szczególną cechę może pomóc w wyeliminowaniu uczucia wymiotów. Ta zaleta czarnego kardamonu sprawia, że ​​jest to jedna z najczęściej używanych przypraw na całym świecie. Wraz z wieloma fitochemikaliami ta przyprawa zawiera dużą ilość minerałów, co pozwala zwalczać wiele chorób i leczyć wiele poważnych problemów organizmu.

13. Funkcje antyrakotwórcze:

Jest to jedna z najlepszych korzyści zdrowotnych czarnego kardamonu. Ma właściwości antyrakotwórcze, takie jak I3C i DIM, które mogą zwalczać stany zapalne piersi, raka jajnika itp. Właściwości antyrakotwórcze tej przyprawy pozwalają na podniesienie poziomu różnych przeciwutleniaczy w organizmie i utrzymanie go w dobrej kondycji i zdrowiu. wnętrze. Może zapobiegać wzrostowi, a nawet eliminować komórki rakowe w organizmie.

14. Funkcje detoksykacji:

Istnieje wiele korzyści zdrowotnych czarnego kardamonu, ale jest to jedna z najpopularniejszych. Jest bardzo znana ze swoich właściwości detoksykujących, które skutecznie odtruwają organizm i eliminują nadmiar kofeiny z krwi. Jeśli taka kofeina nie zostanie wypłukana z organizmu, zachorujesz, a Twój organizm nie zostanie dotknięty szkodliwym działaniem alkaloidów.

15. Funkcje znieczulające:

Nie można lekceważyć korzyści zdrowotnych czarnego kardamonu. Właściwości znieczulające sprawiają, że jest to jedna z najzdrowszych i najsmaczniejszych przypraw w historii. Olejek pozyskiwany z tej przyprawy może być stosowany jako środek uspokajający i uważany jest za środek znieczulający. Może leczyć bóle głowy i inne podobne bóle. Może zapewnić natychmiastową ulgę w wielu innych bólach ciała. Olejek pozyskiwany z tej przyprawy może być stosowany w leczeniu zmęczenia.

16. Lepsza cera twarzy:

Pożegnaj się z kremami fairness. Teraz możesz stać się jaśniejszy i naturalnie uzyskać dobrą cerę. Udowodniono, że czarny kardamon może pomóc w uzyskaniu jaśniejszej cery, a także może poprawić wygląd cery. To jedna z najlepszych zalet czarnego kardamonu. Wielu ekspertów od skóry zaleca swoim klientom dość częste spożywanie tej przyprawy, aby uzyskać lepszą cerę na twarzy.

17. Właściwości przeciwskurczowe:

Istnieje wiele zastosowań czarnego kardamonu. To chyba jeden z najlepszych. Mała czarna przyprawa służy do leczenia różnych bólów i skurczów. Wszystko to dzięki właściwościom przeciwskurczowym, które posiada ta przyprawa. Może też czasami eliminować uczucie wymiotów. Ilekroć masz ochotę na wymioty, weź niewielkie ilości nasion czarnego kardamonu w postaci mocy i popij je wodą.

18. Bogaty w ryboflawinę:

Czarne kardamony są bogate w ryboflawinę, która jest jedną z najlepszych znanych człowiekowi witamin. Ryboflawina pomaga w prawidłowym wzroście organizmu, pomagając w rozkładaniu białek i węglowodanów w pożywieniu. Pomaga również w prawidłowym wykorzystaniu tlenu przez organizm dla lepszego funkcjonowania narządów.

19. Żelazo i mangan:

Te żelazo i mangan to dwa z najlepszych podstawowych składników czarnego kardamonu, które są bardzo pomocnymi składnikami odżywczymi dla ludzkiego organizmu. Podczas gdy żelazo jest potrzebne do tlenu we krwi, mangan jest bardzo ważny dla utrzymania dobrego zdrowia kości. Zwłaszcza u starszej kobiety regularne spożywanie czarnego kardamonu może pomóc w poprawie gęstości kości.

20. Trawienny:

Olej pozyskiwany z czarnego kardamonu może rozwiązać wszelkiego rodzaju problemy trawienne. Wiadomo, że spożywanie czarnych kardamonu po posiłkach zwiększa tempo przemiany materii i szybsze trawienie pokarmu. Pomaga również w zapobieganiu zaparciom i skurczom żołądka. Czarny kardamon może leczyć brak apetytu i pomagać w zdrowym odżywianiu.

Skutki uboczne czarnego kardamonu:

Spożywanie większej ilości 8-10 strąków dziennie może prowadzić do dyskomfortu w ciele. Jak w przypadku każdej przyprawy, przejadanie się czarnym kardamonem może wywołać pewne skutki uboczne, takie jak:

 • Mdłości
 • Niestrawność
 • Uczucie pieczenia w ustach i gardle.
 • Utrata apetytu
 • Bóle głowy
 • Skurcze w żołądku
 • Problemy z kolkami
 • Reakcje alergiczne, takie jak wysypki, pokrzywka, zaczerwienienie, trudności w oddychaniu itp.,

Czarny kardamon jest jedną z najczęściej używanych przypraw i zawiera również dobroć natury. Zawiera jedne z najlepszych minerałów i pierwiastków, które będą służyły Twojemu ciału i wydłużają Twoje życie. To jedna z tych smacznych przypraw, które należy spożywać na co dzień. Należy jednak bardzo uważać na ilość tych przypraw, w przeciwnym razie mogą one prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Więc wypij czarny strąk kardamonu dziennie, aby utrzymać problemy zdrowotne na dystans!