Czy słyszałeś kiedyś o siemieniu lnianym? Siemię lniane to piękna roślina włóknista, która od wieków jest częścią medycyny ajurwedyjskiej. Silne właściwości przeciwutleniające w tej uprawie pochodzą ze związku zwanego lignanami. Korzyści z nasion lnu obejmują utratę wagi i poprawę zdrowia trawiennego, ponieważ zawierają duże ilości białek, błonnika i kwasów tłuszczowych omega-3.

Nasiona lnu pozyskiwane są z lnu, który jest najstarszą żyjącą rośliną uprawną i początkowo był uprawiany w Egipcie. W tym artykule znajdziesz listę wielu zalet siemienia lnianego, zanim zaczniesz je codziennie stosować.

 • Wartości odżywcze nasion lnu
 • Niesamowite korzyści z siemienia lnianego
 • Korzyści zdrowotne z nasion lnu
 • Siemię lniane korzyści dla skóry
 • Siemię lniane korzyści dla włosów
 • Jak włączyć nasiona lnu do swojej diety?
 • FAQ
 • Korzyści zdrowotne z nasion lnu

  Wartości odżywcze nasion lnu:

  Siemię lniane to jedna z najstarszych roślin uprawnych uprawianych od początków cywilizacji. Chociaż nasiona lnu mają ogromne zalety, nie są magicznymi pigułkami, które dają natychmiastowe rezultaty. Konsekwencja jest kluczem do dodania tych magicznych nasion do swojej diety. Jedna łyżka mielonego siemienia lnianego zawiera następujące składniki odżywcze:

  • 37 kalorii.
  • 1,3 grama białka.
  • 2 gramy węglowodanów.
  • 1,9 grama błonnika.
  • 3 gramy tłuszczu ogółem.
  • 0,3 grama tłuszczów nasyconych.
  • 0,5 grama jednonienasyconego tłuszczu.
  • 2 gramy wielonienasyconego tłuszczu.
  • 1597 mg kwasów tłuszczowych omega-3.

  Niesamowite korzyści z nasion lnu:

  Przejrzyjmy wszystkie korzyści, jakie oferują nasiona lnu, aby rozwiązać problemy, z którymi borykasz się każdego dnia.

  Korzyści zdrowotne z nasion lnu:

  1. Siemię lniane na PCOS:

  Zespół policystycznych jajników (PCOS) stał się powszechnym schorzeniem wśród kobiet. Globulina wiążąca hormony płciowe jest białkiem w naszej krwi produkowanym przez nasz organizm. W tym stanie organizm kobiety ma zwykle podwyższony poziom estrogenu i testosteronu. A niższe poziomy SHBG są spowodowane brakiem równowagi hormonalnej.

  Spożywanie siemienia lnianego minimalizuje szkodliwe skutki estrogenu i testosteronu, zwiększając w razie potrzeby poziom SHGB, co czyni go jedną z korzyści z nasion lnu dla kobiet.

  2. Siemię lniane kontrolują poziom cukru we krwi:

  Nasiona lnu mogą spowolnić trawienie i uwalniać glukozę do krwi dzięki śluzowi, błonnikowi tworzącemu żel. Według niektórych badań pacjenci z cukrzycą mogą obniżyć poziom cukru we krwi na czczo o 20% dzięki suplementacji siemieniem lnianym (1). Według wstępnych badań nasiona lnu zmniejszają ryzyko cukrzycy typu 1 i opóźniają wystąpienie cukrzycy typu 2 ze względu na związek zwany SDG (2).

  3. Siemię lniane Wspomagają pracę tarczycy:

  Jedną z korzyści zdrowotnych nasion lnu jest doskonałe funkcjonowanie tarczycy. Pomaga w produkcji hormonów tarczycy, ponieważ zawiera duże ilości dobrych kwasów tłuszczowych. Pomaga również zwalczać niedoczynność tarczycy za pomocą magnezu i witaminy B12. Włącz do swojej diety nasiona lnu, aby wesprzeć normalne funkcjonowanie tarczycy.

  4. Siemię lniane na zaparcia:

  Nasiona lnu zawierają duże ilości nierozpuszczalnego błonnika, który pomaga złagodzić zaparcia, dodając sporą ilość masy do stolca (3). Działa jednak jako środek przeczyszczający; nasiona lnu pomagają również w zapobieganiu biegunkom (4). Obecność rozpuszczalnego błonnika w nasionach lnu zapobiega biegunce, wiążąc wodę w przewodzie pokarmowym, zwiększając objętość stolca.

  5. Korzyści dla kości:

  Kwasy tłuszczowe omega-3 to związki obecne w oleju lnianym, które odgrywają rolę w tworzeniu matrycy białek mineralnych i mineralizacji kości w naszym organizmie. Olej lniany pozyskiwany jest z niebiesko kwitnącej rośliny Linum usitatissimum lub nasion lnu. Jest korzystny dla osób cierpiących na cukrzycę, menopauzę prowadzącą do ryzyka złamań, ponieważ często mają one upośledzoną mineralizację kości i macierz białek mineralnych.

  6. Siemię lniane na odchudzanie:

  Wysoka zawartość kwasów omega-3 i błonnika w nasionach lnu jest korzystna dla utraty wagi. Omega-3 pomagają w utracie wagi poprzez tłumienie apetytu i poprawę sytości (5). Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć mechanizm, nasiona lnu zwiększają metabolizm dzięki obecności lignanów. Zmniejszają również zawartość tłuszczu w organizmie, promując utratę wagi poprzez zwiększenie wydalania tłuszczu (6).

  7. Siemię lniane na zapalenie:

  Wiadomo, że nasiona lnu zwalczają stany zapalne w organizmie omega-3 obecne w nasionach lnu. W dwóch łyżkach mielonego siemienia lnianego znajduje się ponad 140% dziennej wartości kwasów tłuszczowych omega-3. Nasiona lnu zmniejszają związki prozapalne organizmu ze względu na zawarty w nich kwas alfa-linolenowy (7).

  8. Siemię lniane w poszukiwaniu glutenu:

  Jeśli szukasz w swojej diecie bezglutenowego zamiennika zbóż, siemię lniane jest idealnym rozwiązaniem (8). Większość zbóż może być ciężkostrawna, jeśli nie tolerujesz glutenu. Jeśli masz celiakię lub nadwrażliwość na gluten, nasiona lnu mogą być dobrym wyborem (9).

  9. Siemię lniane obniżają poziom cholesterolu:

  Kolejną zaletą siemienia lnianego jest obniżenie poziomu cholesterolu w organizmie. Zawartość błonnika w nasionach lnu wiąże sole żółciowe i pomaga w wydalaniu z organizmu. Cholesterol jest pobierany z krwi do wątroby w celu uzupełnienia soli żółciowych, co prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu (10).

  10. Siemię lniane na zdrowie jelit:

  Nasiona lnu zawierają błonnik rozpuszczalny w dużych ilościach, który pomaga karmić bakterie jelitowe, promując w ten sposób zdrowie układu pokarmowego (11). Możesz zmniejszyć ryzyko cukrzycy, zapobiegać zaparciom i promować regularne wydalanie, jeśli regularnie spożywasz nasiona lnu.

  11. Siemię lniane dla zdrowia serca:

  Nasiona lnu zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3, które znacznie poprawiają funkcjonowanie tętnic i znacznie zmniejszają ryzyko choroby wieńcowej (12). ALA to kwasy tłuszczowe omega-3 obecne w nasionach lnu, a ludzie, którzy je spożywają, mają mniejsze ryzyko zawału serca, zgodnie z badaniem (13).

  12. Siemię lniane dobre na wysokie ciśnienie krwi:

  Nasiona lnu mogą naturalnie obniżać ciśnienie krwi, a wiele badań potwierdziło wyniki (14). Spożywanie nasion lnu jeszcze bardziej obniżyło ciśnienie krwi u osób już przyjmujących leki na nadciśnienie (15). Nawet jeśli spadek jest nieznaczny, znacznie zmniejsza ryzyko chorób serca.

  13. Siemię lniane dla lepszego trawienia:

  Według niektórych badań na zwierzętach suplementacja nasionami lnu sprzyja zdrowiu flory jelitowej. Chociaż wsparcie badań jest ograniczone, błonnik rozpuszczalny w nasionach lnu może pomóc w procesie trawienia. Nasiona lnu działają jak środek przeczyszczający, pomagając złagodzić wszelkie problemy z zaparciami (16).

  14. Siemię lniane zmniejszają ryzyko raka:

  Nasiona lnu zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 o właściwościach przeciwzapalnych, które mogą zmniejszać ryzyko raka piersi u kobiet po menopauzie i zmniejszać wzrost guzów u pacjentek z rakiem piersi (17). Nasiona lnu ograniczają wzrost guzów nowotworowych (18) i może również zapobiegać rakowi prostaty.

  15. Siemię lniane do budowy mięśni:

  Siemię lniane to doskonała opcja, gdy chcesz schudnąć i zbudować mięśnie, ponieważ jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, błonnika i białka. Możesz dodać siemię lniane do swojej rutyny, mieszając łyżkę siemienia lnianego z twarogiem przed pójściem spać.

  16. Siemię lniane na nierównowagę hormonalną:

  Lignany to związki przeciwutleniające, które w dużych ilościach występują w nasionach lnu. Regularnie spożywane nasiona lnu pomagają zrównoważyć stosunek progesteronu i estrogenu w organizmie. Jest to możliwe dzięki działaniu fitoestrogenów grupy fitochemikaliów zwanych lignanami obecnych w nasionach lnu.

  Siemię lniane Korzyści dla skóry:

  17. Siemię lniane dla świecącej skóry:

  Jak widzieliśmy, nasiona lnu zawierają duże ilości roślinnych kwasów tłuszczowych omega-3, które pomagają zapobiegać wysuszaniu skóry. Wystarczy dodać do swojej diety łyżkę siemienia lnianego; możesz zdobyć skórę swoich marzeń bez konieczności wydawania zbyt dużej ilości pieniędzy.

  18. Siemię lniane przeciwstarzeniowe:

  Fitochemikalia i przeciwutleniacze obecne w nasionach lnu zapobiegają powstawaniu zmarszczek i drobnych linii, nadając skórze młodzieńczy blask (19). Utrzymuje również gładkość i nawilżenie skóry dzięki zawartym w niej kwasom tłuszczowym. Bez konieczności wydawania mnóstwa pieniędzy na kosmetyki, utrzymuj napięcie skóry kilkoma łyżkami siemienia lnianego.

  19. Siemię lniane na trądzik:

  Nasiona lnu zmniejszają trądzik, równoważąc poziom estrogenu w organizmie. Reguluje również produkcję sebum, która jest jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku. Silnie zapalne kwasy tłuszczowe omega-3 hamują stany zapalne i działają leczniczo na Twoją powierzchnię. Pomaga również zablokować wilgoć, wzmacniając błony komórkowe skóry.

  20. Siemię lniane do odmładzania skóry:

  Widzieliśmy szereg korzyści ze spożywania nasion lnu, ale możesz również czerpać z nich korzyści, włączając je do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Nasiona lnu mogą usuwać zaskórniki i martwe komórki naskórka, działając jako doskonały złuszczacz po zmieszaniu z dowolną płynną bazą. Zapobiegają również osadzaniu się brudu i zwężają pory.

  Korzyści z siemienia lnianego dla włosów:

  21. Siemię lniane do usuwania łupieżu:

  Twoja skóra głowy może paść ofiarą problemów, takich jak łupież i egzema, gdy twoja skóra jest sucha. Nasiona lnu zapobiegają tworzeniu się łupieżu, wysuszeniu włosów, utrzymują cebulki w nienaruszonym stanie i nawilżają skórę głowy naturalnie występującymi w nich olejami.

  22. Siemię lniane do naprawy uszkodzeń włosów:

  Produkty do pielęgnacji włosów dostępne na rynku minimalizują uszkodzenia włosów, ponieważ są wzmocnione witaminą E. Nasiona lnu wzmacniają cebulki włosów, ograniczają wypadanie włosów i zapobiegają uszkodzeniom powodowanym przez wolne korzonki.

  23. Siemię lniane na wzrost włosów:

  Nasiona lnu wspomagają wzrost włosów, zmniejszając wpływ wolnych rodników na skórę głowy dzięki zawartej w nich witaminie E. Nasiona lnu pomagają również włosom rosnąć mocne, zdrowe i szybkie, ponieważ zawierają mnóstwo witamin z grupy B.

  Jak włączyć nasiona lnu do swojej diety:

  Włącz nasiona lnu do swojej diety za pomocą niektórych szybkich i łatwych przepisów wymienionych poniżej:

  1. Płatki owsiane z siemienia lnianego:

  Składniki:
  1. ½ szklanki płatków owsianych błyskawicznych.
  2. 1 szklanka wody.
  3. Miód według smaku.
  4. 1 ½ łyżki siemienia lnianego.
  5. Jedna mała szklanka mleka.
  Przygotowanie:
  • Weź rondel i napełnij go szklanką wody.
  • Do wrzącej wody dodać płatki owsiane, łyżkę siemienia lnianego.
  • Dokładnie wymieszaj zawartość, nie tworząc grudek.
  • Gdy płatki są do połowy ugotowane, dodaj mleko i gotuj przez kilka minut.
  • Dodaj miód według własnego uznania i dobrze go połącz.
  • Ugotowaną owsiankę posyp pozostałym siemieniem lnianym i podawaj na gorąco.

  2. Smoothie z siemienia lnianego:

  Składniki:
  1. Dwie łyżki siemienia lnianego.
  2. Jedna szklanka mleka sojowego.
  3. Pół szklanki pokrojonych bananów.
  4. Dwie łyżki miodu.
  Przygotowanie:
  • Umieść wszystkie składniki w blenderze.
  • Dokładnie je wymieszaj, dzięki czemu mikstura będzie spieniona i gładka.
  • Podawaj świeżą mieszankę.

  3. Raita z siemieniem lnianym:

  Składniki:
  1. Jedna filiżanka grubo startej tykwy z butelki.
  2. Jedna filiżanka świeżo ubitego twarogu o niskiej zawartości tłuszczu.
  3. Pół szklanki drobno posiekanych listków mięty.
  4. ¼ łyżki prażonych nasion kminku.
  5. ¼ łyżki czarnej soli.
  6. 1 ½ łyżki prażonego siemienia lnianego.
  7. Sól według smaku.
  Przygotowanie:
  • Umieść tykwę i szklankę wody w misce.
  • Postaw miskę na średnim ogniu na kilka minut.
  • Do głębokiej miski dodaj ugotowaną osłonkę na butelkę i wszystkie inne składniki, w tym siemię lniane.
  • Połącz je dokładnie.
  • Przechowuj mieszaninę w lodówce przez około godzinę.
  • Podawaj schłodzone raita.

  Nasiona lnu zyskują popularność ze względu na wszystkie korzyści, jakie oferują, utrzymując zdrowe i piękne ciało. Zawarte w nasionach lnu kwasy tłuszczowe omega-3 i błonnik mają pozytywny wpływ nie tylko na ciało, skórę i włosy. W tym artykule znajdziesz szczegółowe informacje o zaletach nasion lnu i o tym, jak łatwo możesz włączyć je do swojej diety.

  Chociaż nasiona lnu są korzystne, nadmierne spożycie może powodować pewne skutki uboczne; dlatego lepiej skonsultować się z profesjonalistą w celu ustalenia właściwej dawki dla Ciebie.

  Zastrzeżenie: Treść tego artykułu jest oparta na informacjach badawczych i nie zastępuje profesjonalnej porady. Witryna nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki, jakie może mieć na Twój organizm. Zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem czegokolwiek nowego.

  Często zadawane pytania:

  1. Jak długo przechowywać siemię lniane??

  Odp.: Siemię lniane możesz przechowywać w szczelnym pojemniku w lodówce, niezależnie od tego, czy kupujesz zmielone nasiona lnu, czy też mielisz je w domu. Siemię lniane może przetrwać około sześciu miesięcy, jeśli przechowujesz je w ten sposób.

  2. Czy nasiona lnu mają inną nazwę w różnych językach??

  Odp.: Nasiona lnu są znane pod różnymi nazwami w innych językach. Niektóre z imion to:

  • Avisa ginjalu w języku telugu.
  • Semillas de lino po hiszpańsku.
  • Budhur alkitaan po arabsku.
  • Alsee ka beej w hindi.
  • Ali vidai w języku tamilskim.
  • Agasi w kannada.

  3. Czy spożywanie surowego siemienia lnianego jest bezpieczne i ile można go spożywać w ciągu dnia??

  Odp.: Tak! Bezpiecznie jest spożywać siemię lniane w postaci surowej. Wiele osób uważa, że ​​mielone nasiona lnu są odpowiednie do lepszego wchłaniania składników odżywczych do organizmu. Aby oleje z nasion lnu nie zjełczały, najlepiej przechowywać je w lodówce.

  W ciągu dnia możesz ograniczyć spożycie siemienia lnianego do mniej niż 5 łyżek.