Czy kiedykolwiek myślałeś o potencjalnych korzyściach płynących z jagód, gdy je łapiesz i gryziesz? Tak! Pyszne jagody są bogate w składniki odżywcze i mają wyjątkowe korzyści dla zdrowia, włosów i skóry.

Do XX wieku nie odkryto uprawy jagód. Owoce te były dostępne w dżunglach i lasach Ameryki Północnej przed uprawą.

Jagody mają połączenie słodko-kwaśnego smaku; te cudowne owoce są używane do produkcji wielu codziennych artykułów spożywczych, takich jak dodatki, dżemy, galaretki itp. Czytaj dalej, aby poznać szczegółowo wszystkie korzyści.

Korzyści z jagód dla zdrowia, włosów i włosów Skóra

Historia jagód:

Pochodzące z Ameryki Północnej borówki występują głównie w naturze i są uprawiane w niektórych częściach Europy i Azji. Ich popularność osiągnęła na całym świecie po wprowadzeniu do rodzimej Ameryki.

Żurawina jest blisko spokrewniona z jagodami i borówki brusznicy, borówki, borówki, jeżyny itp., to tylko niektóre z innych gatunków z rodziny borówek.

Co to jest borówka?

Pochodzące z kontynentu Ameryki Północnej jagody są małymi, niebiesko-fioletowymi owocami. Owoce te są łatwe do dodania do diety, czy to w postaci świeżych owoców, czy jako dodatek do śniadania, a czasem w postaci dżemów i galaretek.

Rodzaje jagód:

Borówki są ogólnie podzielone na cztery rodzaje, są to:

1. Wysoki krzew:

Borówki amerykańskie to jedne z najczęściej sadzonych jagód. Borówka wysoka północna i borówka wysoka południowa to dwie odmiany borówki wysokiej.

2. Niski krzew:

W porównaniu do borówki wysokiej, te niskokrzewowe są niższe i wymagają przycinania. Niektóre z przykładów borówki niskiej to rubinowy dywan i cylinder.

3. Borówki półwysokie:

Krzyżówka borówki wysokiej i niskiej nosi nazwę jagody półwysokiej. Noszą znacznie wyżej i rosną do średniej wielkości. Bluegill, northland, north country, Polaris, patriot to tylko niektóre przykłady jagód półwysokich.

4. Jagody Króliczego Oka:

Jagody te wytrzymują bardzo wysokie temperatury i są przeznaczone do uprawy w południowej części Ameryki. Tifblue, premier, Brightwell, climax, pudrowy błękit to tylko niektóre z przykładów borówki z oczka królika.

Czy jagoda jest dobra dla zdrowia??

Podobnie jak wiele innych jagód, jagody są bogate w składniki odżywcze, które są bardzo korzystne dla organizmu. Zawiera witaminy K, C, B i minerały, takie jak żelazo, potas, magnez i fosfor, a także zdrową dawkę błonnika, tłuszczów i białek.

Możesz włączyć jagody do swojej diety na wiele sposobów, czerpiąc wszystkie korzyści, jakie ma do zaoferowania.

Wartości odżywcze jagód:

Jedna filiżanka świeżych jagód zawiera:

 • Kalorie – 84.
 • Cholesterol- g.
 • Białko – 1,1 g.
 • Tłuszcz – 0,49.
 • Węglowodany – 21,45.
 • Błonnik pokarmowy – 3,6 g.
 • Cukry ogółem – 14,74 g.
 • Witamina C – 24% ZDS.
 • Witamina B6 – 5% ZDS.
 • Witamina K – 36 % ZDS.
 • Wapń – 9 miligramów.
 • Żelazo – 0,41 mg.
 • Potas – 114 mg.
 • Magnez – 9 mg.
 • Fosfor – 18 mg.
 • Sód – 1 mg.
 • Cynk – 0,24 mg.
 • Folian – 9 mg.

Fakty zdrowotne dotyczące jagód:

Oto lista niektórych faktów zdrowotnych jagód:

 • Jagody pomagają poprawić twoją codzienną wytrzymałość. Pozwala lepiej zapamiętywać rzeczy, zachowując wyostrzoną pamięć.
 • Pomaga utrzymać układ trawienny w ryzach, utrzymując w ten sposób ogólny stan zdrowia.
 • Jagody mają właściwości przeciwstarzeniowe, które bardzo skutecznie utrzymują Twoją skórę promienną i młodzieńczą.
 • Jagody nadadzą włosom blasku i zwiększą objętość włosów.
 • Według badań poprawia zdrowie kości, czyniąc je mocnymi i sztywnymi.
 • Jagody to doskonały dodatek do wielu potraw, który wzmacnia ich smak.

Najlepsze korzyści z jagód dla skóry, włosów & Zdrowie:

Przedstawiamy jedne z najlepszych korzyści z jagód dla włosów, skóry i zdrowia:

Korzyści zdrowotne jagód:

Przedstawiamy jedne z najlepszych prozdrowotnych właściwości jagód:

1. Poprawia zdrowie jelit:

Błonnik odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia jelit. Jedna filiżanka jagód zawiera prawie 4 gramy błonnika, dzięki czemu owoce są doskonałym źródłem błonnika. Spożywanie jagód wspiera zdrowy mikrobiom, utrzymując w ten sposób zdrowie jelit w dobrym miejscu. Dlatego bez zbędnych ceregieli dodaj te pyszne, wszechstronne owoce do zbilansowanej diety, a zobaczysz różnicę w zdrowiu jelit i całego ciała (1).

2. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy:

Jagody zawierają przeciwutleniacze, takie jak witaminy C, E, A i związki przeciwutleniające, takie jak antocyjany, kwas elagowy itp. Przeciwutleniacze obecne w jagodach chronią organizm przed działaniem wolnych rodników, zapobiegając w ten sposób wielu problemom zdrowotnym.

W porównaniu do wszystkich popularnych owoców i warzyw, jagody mają najwyższy poziom przeciwutleniaczy. Antocyjany to jedna z grup flawonoidów dodawana do dobroczynnego działania tych owoców (2).

Jak spożywać:

Spożywaj jagody trzy razy w tygodniu, aby czerpać korzyści z przeciwutleniaczy.

3. Chroni wątrobę:

Jagody chronią wątrobę przed stresem oksydacyjnym i redukują stany zapalne, ponieważ są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, antocyjanów. Może również zmniejszyć ryzyko zwłóknienia, chroniąc wątrobę przed uszkodzeniem. Możesz włączyć jagody do swojej diety i naturalnie utrzymać zdrowie wątroby (3).

Jak spożywać:

Spożywanie jagód dwa lub trzy razy w tygodniu pomaga chronić wątrobę.

4. Leczy cukrzycę:

Jagody pomagają regulować poziom cukru w ​​organizmie, ponieważ mają niski indeks glikemiczny. Według badań borówki są korzystne dla osób z problemami zdrowotnymi, takimi jak insulinooporność i cukrzyca. Przy regularnym spożywaniu jedna filiżanka jagód zapewnia bardzo potrzebny zastrzyk zdrowia, ponieważ zawiera flawonoidy.

Jak spożywać:

Możesz zmniejszyć nadmiar poziomu cukru we krwi, spożywając trzy porcje jagód i innych owoców, takich jak jabłka, rodzynki i winogrona.

5. Zmniejsza poziom cholesterolu:

Wysoki poziom cholesterolu może być bardzo szkodliwy dla funkcjonowania całego organizmu, powodując pewne problemy zdrowotne związane z sercem. Jagody pomagają komórkom rozkładać cholesterol, ponieważ zawierają związek zwany pterostilbenem (4).

Jak spożywać:

Aby kontrolować poziom cholesterolu, pomocne może być zdrowe spożywanie soku z jagód dwa razy w tygodniu.

6. Zapobiegaj rakowi:

Wykazano, że uszkodzenia oksydacyjne mają bezpośredni związek z rakiem (5). Proces utleniania wytwarza wolne rodniki, które powodują złośliwe komórki, powodując uszkodzenie DNA. Borówka hamuje szkody spowodowane utlenianiem, ponieważ jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy.

Ostrożność: Nadmierne spożycie żywności bogatej w przeciwutleniacze może mieć szkodliwy wpływ na organizm, ponieważ utlenianie jest naturalną częścią tego procesu. Dlatego, aby czerpać korzyści z jagód, spożywaj je z umiarem.

7. Popraw zdrowie serca:

Jagody zawierają związek zwany antocyjaniną, który przy regularnym spożywaniu poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego (6). Antocyjany zmniejszają ryzyko udaru serca, rozkładając cholesterol, który zatyka tętnice i rozszerza naczynia krwionośne (7).

Jak spożywać:

Osobie dorosłej wystarczy spożycie jagód dwa lub trzy razy w tygodniu.

8. Popraw zdrowie mózgu:

Stres spowodowany procesem utleniania w naszym ciele może negatywnie wpływać na pracę mózgu. Według badań na zwierzętach, jagody zawierają przeciwutleniacze, które mogą wpływać na obszary mózgu istotne dla inteligencji (8). Prowadzi to do poprawy sygnalizacji komórkowej, korzystnie wpływając na starzejące się neurony.

Według niektórych badań na dorosłych, spożywanie jagód spowodowało poprawę funkcji mózgu, gdzie początkowo mieli upośledzenie funkcji poznawczych (9).

Jak spożywać:

Pij sok lub jedz bezpośrednio owoce borówki.

9. Utrzymuj zdrowe kości:

Jagody to pożywne owoce z minerałami niezbędnymi dla zdrowia kości, takimi jak fosfor, wapń, magnez, mangan, cynk i witamina K. Te minerały pomagają budować i utrzymywać strukturę i siłę kości, gdy są przyjmowane w odpowiednich ilościach.

Utrzymanie wytrzymałości i elastyczności kości i stawów zapewnia żelazo i cynk (10). Istnieje większe ryzyko złamań kości, gdy twoje ciało ma małe ilości witaminy K. Jednak wchłanianie wapnia jest lepsze, gdy spożywasz odpowiednią ilość witaminy K (11).

Jak spożywać:

Aby zapobiec uszkodzeniom kości, należy raz na dwa/trzy dni jeść 7-8 kawałków jagód w postaci stałej.

10. Zastosowania borówki do utraty wagi:

Jagody są niskokaloryczne i bogate w błonnik, co czyni je idealnym wyborem dla osób odchudzających się. Błonnik rozpuszczalny w jagodach sprawia, że ​​czujesz się kompletna przez dłuższy czas, spowalniając proces trawienia. Dlatego jeśli chcesz zdrowo schudnąć, zamiast słodkich pokarmów włącz do swojej diety jagody.

11. Utrzymanie poziomu ciśnienia krwi:

Jagody nie zawierają sodu, który jest niezbędnym czynnikiem w utrzymaniu wysokiego ciśnienia krwi. Odpowiednie spożycie minerałów magnezu, potasu i wapnia wydaje się obniżać ciśnienie krwi. Potrzebne są bardziej zróżnicowane badania, aby potwierdzić wpływ jagód na ciśnienie krwi.

12. Złagodzić stany zapalne:

Jagody zawierają wiele przeciwutleniaczy, takich jak witaminy A i C, które zmniejszają i łagodzą stany zapalne w organizmie. Spożywanie jagód zapewnia ulgę w bólu stawów, bólu kolan lub chorobach zapalnych, takich jak zapalenie stawów, dna moczanowa itp., Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym (12).

13. Leczenie infekcji dróg moczowych:

Jagody mają duży, podobny do polimeru związek cząsteczkowy, który skutecznie łagodzi objawy ZUM. Polimery te zapobiegają infekcjom dróg moczowych poprzez hamowanie wewnętrznych ścian wyściółki dróg moczowych za pomocą pewnych kolonii bakteryjnych, takich jak E.Coli. Jagody zapewniają komfort z ZUM dzięki swoim właściwościom antybiotycznym (13).

Jak spożywać:

Spożywanie soku z jagód może być skutecznym sposobem zapobiegania ZUM.

14. Pielęgnacja oczu:

Jagody zawierają flawonoidy zwane antocyjaniną, które poprawiają widzenie obuoczne. Wazoaktywne właściwości antocyjanów poprawiają krążenie krwi i lepsze widzenie poprzez rozszerzenie naczyń włosowatych mięśni oka (14). Według naukowców borówki znacznie poprawiają widzenie obuoczne, ale mają znikomy wpływ na widzenie w nocy.

Korzyści z jagód dla skóry:

Jagody zawierają niezbędne składniki odżywcze, takie jak witamina C, które mogą skutecznie leczyć problemy skórne i zapewniać promienną i jasną powierzchnię.

15. Leczy rany:

Wysoki poziom wolnych rodników można znaleźć w twoim ciele, gdy twoja skóra jest uszkodzona. Borówki mają wysoką zawartość przeciwutleniaczy oraz witaminy K i C, które skutecznie wspomagają gojenie się ran (15). Uszkodzona skóra ma wolne rodniki, które przewyższają liczbę przeciwutleniaczy, które mogą powodować stany zapalne lub stres oksydacyjny. Borówki potencjalnie przyspieszają proces gojenia dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy (16).

Ostrożność: Uważaj, aby nie nakładać jagód bezpośrednio na otwarte skaleczenia lub oparzenia, ponieważ może to prowadzić do infekcji.

16. Może pomóc w łuszczycy i egzemie:

Niektóre stany zapalne, które powodują przebarwienia i swędzenie, zwane łuszczycą i egzemą, mają niższy poziom przeciwutleniaczy (17). Przeciwutleniacze obecne w jagodach zmniejszają stres oksydacyjny, zmniejszając nawroty łuszczycy i egzemy, chociaż potrzebne są dokładniejsze badania (18).

17. Walka z trądzikiem:

Kwas salicylowy ma sól zwaną salicylanami obecną w wysokim stężeniu salicylanów obecnych w jagodach. Kwas salicylowy jest powszechnie stosowanym składnikiem wielu produktów kosmetycznych, które działają przeciwko bakteriom powodującym trądzik. Jest to skuteczne leczenie trądziku, ponieważ jagody zawierają tę sól w dużych ilościach (19).

Jak złożyć wniosek:
 • Zmiażdż jagody i dodaj do miski sok z cytrusów i miód.
 • Nałóż miksturę na twarz i pozostaw na około 15 minut.
 • Umyj twarz letnią wodą.
 • Stosowanie tego środka raz dziennie skutecznie zmniejsza trądzik.

18. Przeciwstarzeniowe:

Jagody zawierają duże ilości przeciwutleniaczy, które zapobiegają uszkodzeniom powodowanym przez wolne rodniki. Witamina A i C oraz flawonoidy to jedne z głównych przeciwutleniaczy obecnych w jagodach.

Borówki zapobiegają dalszym uszkodzeniom skóry, neutralizując wolne rodniki za pomocą przeciwutleniaczy i fitochemikaliów. Pomaga leczyć popękane naczynka i wzmacniać naczynia krwionośne (20).

Jak złożyć wniosek:
 • Weź miskę i dodaj pastę jagodową, jogurt i miód. Dobrze je wymieszaj.
 • Nałóż pastę na skórę i pozostaw na 10-15 minut.
 • Aby uniknąć oznak starzenia, nałóż tę pastę przed kąpielą.

19. Usuwanie cieni pod oczami:

Cienie pod oczami lub ciemność pod oczami to częsty problem, z którym boryka się wiele osób niezależnie od wieku. Witaminy A i C obecne w jagodach pomagają wyeliminować cienie pod oczami, czego efektem jest świecąca powierzchnia.

Jak złożyć wniosek:
 • Namocz wacik w małej filiżance soku z jagód i nałóż go na ciemne miejsca pod oczami.
 • Pozostaw na wierzchu i pod powiekami przez około 10 minut. Umyj oczy ciepłą wodą.
 • Aby uzyskać skuteczne rezultaty, użyj tego środka przed pójściem spać.

20. Usuwanie suchej skóry:

Niewłaściwe nawilżenie jest jedną z przyczyn suchości skóry i wiele osób boryka się z tym problemem. Zawartość błonnika i wody w jagodach utrzymuje nawilżenie skóry, utrzymując ją pulchną i piękną. Sok wnika w skórę, co pomaga radzić sobie również z szorstką skórą.

21. Zmniejsz wygląd żył pająka:

Pajączki nadają skórze efekt starzenia, co sprawia, że ​​rozszerzone naczynia krwionośne pojawiają się blisko skóry. Słabe naczynka sprawiają, że skóra wygląda na poplamioną. Borówki redukują zaczerwienienia spowodowane rozluźnionymi naczynkami krwionośnymi, pozbywając się wolnych korzonków za pomocą antyoksydantów.

Jak złożyć wniosek:
 • Jagody gotujemy na parze i dokładnie mieszamy z jogurtem.
 • Nałóż maseczkę z jagodami na twarz i pozostaw na około 20 minut.
 • Umyj twarz ciepłą wodą.

Korzyści z jagód dla włosów:

Oprócz wielu korzyści dla zdrowia i skóry, jagody odgrywają kluczową rolę w pielęgnacji włosów.

22. Promuje wzrost włosów:

Borówki zapobiegają wypadaniu włosów i pobudzają wzrost włosów dzięki zawartym w nich chemicznym proantocyjanidynom (21). Ta substancja chemiczna obecna w tym cudownym owocu przyspiesza wzrost włosów, skutecznie stymulując mieszki włosowe.

Jak złożyć wniosek:
 • Zmiażdż paczkę jagód i dodaj do niej oliwę.
 • Nałóż miksturę na cebulki włosów i pozostaw na około 20 minut.
 • Umyj włosy letnią wodą.

23. Zapobieganie przedwczesnemu siwieniu:

Przedwczesne siwienie włosów to problem wielu z nas, niezależnie od płci. Utrata pigmentu włosów i keratyny, problemy dziedziczne i niedobór witaminy B12 mogą być jednymi z powodów, które powodują przedwczesne siwienie włosów. Regularne spożywanie jagód pomoże włosom zachować naturalny kolor, ponieważ są one bogatym źródłem witaminy B12 (22).

Jak złożyć wniosek:
 • Przygotuj pastę mieląc jagody i oliwę z oliwek.
 • Nałóż pastę równomiernie na włosy i pozostaw na około 20 minut.
 • Aby uzyskać skuteczne rezultaty, używaj tego środka raz w tygodniu przed kąpielą.

Zdrowe przepisy na jagody:

Oto lista niektórych łatwych do samodzielnego wykonania kopii borówek, które możesz wypróbować:

1. Lody jagodowe:

Składniki:
 1. 1 ½ szklanki świeżych jagód.
 2. 1 ½ łyżki wody.
 3. ¾ szklanka mleka kokosowego.
 4. 5 łyżek syropu klonowego.
 5. ½ szklanki mleka migdałowego.
 6. Formy do lodów.
Przygotowanie:
 • Dodaj jagody, wodę i trzy łyżki syropu klonowego do rondla.
 • Zagotuj zawartość do uzyskania gęstego syropu.
 • Gdy zawartość osiągnie syropowatą konsystencję, wyłącz piec bez rozdrabniania jagód.
 • Weź małą miskę i dodaj dwie łyżki syropu klonowego, mleka migdałowego i mleka kokosowego i dokładnie wymieszaj zawartość.
 • Napełnij mieszanką mleka kokosowo-migdałowego nieco ponad połowę formy do popsicle.
 • Dodaj łyżkę syropu jagodowego do foremki.
 • Umieść foremki w zamrażarce na około cztery do pięciu godzin, aż popsy się zestalą.

2. Płatki owsiane z jagodami:

Składniki:
 1. Dwie szklanki wody.
 2. ¼ łyżki cynamonu.
 3. Dwie łyżki miodu.
 4. 2/3 szklanki płatków owsianych.
 5. 1/3 szklanki jagód.
 6. ½ szklanki niskotłuszczowego mleka.
Przygotowanie:
 • Weź średniej wielkości patelnię i zagotuj w niej wodę.
 • Dodaj do niego płatki owsiane, cynamon i miód.
 • Wymieszaj bez tworzenia grudek.
 • Gotuj na wolnym ogniu, pozwól wodzie się wchłonąć, dokładnie gotując płatki owsiane.
 • Teraz do owsianki dodaj mleko i jagody.
 • Przykryj patelnię i gotuj przez pięć minut.
 • Gdy usłyszysz, że jagody pękają, a płatki owsiane mają kremową konsystencję, wyłącz kuchenkę.

3. Koktajl jagodowy:

Składniki:
 1. Jedna filiżanka świeżych jagód.
 2. Jedna filiżanka jogurtu naturalnego.
 3. ¾ szklanka mleka o obniżonej zawartości tłuszczu.
 4. Dwie łyżki cukru.
 5. ½ łyżki ekstraktu waniliowego.
 6. 1/8 łyżki gałki muszkatołowej.
Przygotowanie:
 • W blenderze umieść jagody, mleko, jogurt, gałkę muszkatołową, ekstrakt waniliowy i cukier.
 • Dokładnie wymieszaj składniki, aż uzyskasz spienioną mieszankę.
 • Podawać świeże smoothie.

Skutki uboczne jagód:

Nadmierne spożycie nawet dobrej rzeczy będzie miało swój własny zestaw negatywnych skutków. To samo dotyczy nadmiernego spożywania jagód. Oto niektóre skutki uboczne, które może powodować:

 • Spożywanie zbyt dużej ilości jagód może powodować suchość skóry głowy.
 • Zaparcia i niepokój mogą być spowodowane dużą ilością błonnika w jagodzie. Dlatego upewnij się, że jesz w wymaganych ilościach.
 • Salicylan to związek występujący w dużych ilościach w jagodach. Może powodować nudności, jeśli jesteś uczulony na tę substancję.
 • Jagody są wypełnione dużą ilością witaminy K. spożycie jej za jednym razem może powodować oddychanie, trawienie i połykanie.
 • Chociaż jagody mogą pomóc pacjentom z cukrzycą, spożywanie ich w nadmiarze może prowadzić do natychmiastowego zapaści i drgawek z powodu obniżonego poziomu cukru we krwi.
 • Jagody mogą nie być odpowiednie dla osób z alergią na kamienie pokarmowe.
 • Kobiety w ciąży muszą skonsultować się z lekarzem przed spożyciem jagód, aby upewnić się, że nie hamują wzrostu dziecka.
 • Matki karmiące muszą również unikać nadmiernego spożywania czegokolwiek, ponieważ może to powodować problemy zarówno u matki, jak i dziecka.

Niezwykle zdrowe i pożywne jagody oferują korzyści dla zdrowia, skóry i włosów. Spożywanie jagód ma wiele wpływów na kilka aspektów organizmu, takich jak poprawa zdrowia serca, funkcji mózgu itp. Możesz łatwo włączyć ten cudowny owoc do swojej diety, aby czerpać wszystkie korzyści, zarówno mrożone, jak i świeże. Nie zapomnij poinformować nas, jak ten artykuł Ci pomógł!

Zastrzeżenie: Treść tego artykułu służy wyłącznie celom informacyjnym i nie zastępuje porady medycznej. Chociaż informacje są dokładne zgodnie z naszą wiedzą, strona internetowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki działania Twojego organizmu.

Często zadawane pytania:

1. Czy codzienne spożywanie jagód jest bezpieczne??

Odp.: Według kilku badań miska jagód ma wiele zalet, od wzmocnienia odporności po zmniejszenie ryzyka cukrzycy. Spożywanie niewielkiej ilości jagód zapobiega również niedoborom i wszelkim syndromom metabolicznym poprzez wzmocnienie metabolizmu.

2. Jak wybrać jagody do spożycia??

Odp.: Poszukaj jagód, które są jędrne, pulchne, o gładkiej skórce i suche, kiedy chcesz kupić je świeże. Chociaż rozmiar nie ma znaczenia, upewnij się, że jagody mają kolor od ciemnofioletowo-niebieskiego do niebiesko-czarnego, bez łodygi i liści oraz srebrzystą powierzchnię.

3. Jak przechowywać jagody do wykorzystania w przyszłości??

Odp.: Możesz spożywać mrożone i rozmrożone jagody bez obaw o utratę składników odżywczych. Gdy zamrażasz jagody do wykorzystania w przyszłości, upewnij się, że są one zamrażane pojedynczo i poruszają się podczas potrząsania pojemnikiem. Borówki wystarczają na rok, gdy są zamrożone i około dwóch tygodni, gdy są przechowywane w lodówce.