Najlepszym sposobem na rozpoczęcie świeżego poranka jest filiżanka gorącej kawy! Kawa może dać natychmiastową dawkę energii i odświeżyć umysł, ale jej nadmierne spożycie może prowadzić do poważnych skutków ubocznych. Powód – Kofeina! Czym więc jest kofeina? Kawa, a nawet napoje, takie jak herbata czy kakao, są naładowane kofeiną, związkiem chemicznym, o którym wiadomo, że ma stymulujący wpływ na umysł i ciało. Nadmiar tego pierwiastka może zrujnować system, a nawet doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Aby zapobiec takim problemom, pomożemy Ci zrozumieć niektóre mniej znane skutki uboczne kofeiny na nasze zdrowie.

Skutki uboczne kofeiny, które musisz wiedzieć

Co to jest kofeina??

Kofeina pochodzi od niemieckiego słowa „Kaffee”, które dosłownie oznacza kawę. Jest to jeden z najpopularniejszych leków psychoaktywnych, który znany jest z rozluźniania nerwów i kojącego działania na ciało i mózg. Znany jest również z poprawy wydajności poprzez poprawę czujności umysłowej. Kofeina przyjmowana jest w postaci kawy, herbaty, gorzkich czekoladek, a nawet tabletek.

Jak kofeina wpływa na nasze ciało??

Kofeina działa poprzez stymulację ośrodkowego układu nerwowego, co skutkuje aktywacją funkcji mózgu. Oprócz poprawy czujności umysłowej, kofeina może również pomóc w radzeniu sobie z bólami głowy, ospałością, a nawet migrenami. Jednak spożywanie go w dużych ilościach może również wywoływać bóle głowy, niepokój, a nawet zrujnować zdrowie jelit. Jest to również żywność bez wartości odżywczych i nie zapewnia organizmowi żadnej wartości energetycznej.

Zalecane dawkowanie kofeiny w organizmie:

Więc ile kofeiny jest za dużo dla organizmu? Według badań około 400 mg kofeiny jest uważane za bezpieczny limit dla dorosłego organizmu. To około 4 filiżanek kawy, 10 napojów cola lub około dwóch napojów energetycznych na bazie kofeiny. Kofeina, w żadnych formach ani dawkach, jest bezpieczna dla dzieci!

Nieoczekiwane skutki uboczne kofeiny na zdrowie:

Aby dowiedzieć się więcej o tym, co może pójść nie tak w organizmie przy wysokim poziomie spożycia kofeiny; ten przewodnik został ci dostarczony. Poszerzy Twoją wiedzę na temat ciemnej strony tego związku chemicznego Kofeiny i jej skutków ubocznych.

skutki uboczne zbyt dużej ilości kofeiny

1. Zwiększa niepokój:

Przedawkowanie kofeiny w codziennej diecie może prowadzić do odwrotnych rezultatów. Zbyt duża ilość tego związku chemicznego w organizmie prowadzi jedynie do nasilenia lęku, a w skrajnych przypadkach nawet do zaburzeń. Z pewnością może mieć negatywny wpływ na nastrój i powodować wahania nastroju, z których naprawdę nie będziesz zadowolony. Jest to jeden z krótkoterminowych efektów kofeiny.

2. Daje chroniczną bezsenność:

Wpływ kofeiny na sen jest dość dobrze znany w świecie medycznym! Chociaż jedną z korzyści kofeiny jest czujność umysłowa, uniemożliwia ona organizmowi zasypianie i odpoczynek oraz prowadzi do sytuacji bezsenności. Dzieje się tak jednak tylko w przypadku nadmiernej konsumpcji. Filiżanka lub dwie naprawdę nie zaszkodzą. Trudności ze snem sprawią, że następnego dnia będziesz zmęczony i ospały.

3. Zwiększa zaburzenia krwawienia:

Jednym z głównych negatywnych skutków kofeiny jest jej wpływ na poziom krwawienia. Według profesjonalistów kofeina jest znana z nasilania i nasilania zaburzeń krzepnięcia u osób, które już na nią cierpią. Jest to jeden ze skutków ubocznych tej substancji chemicznej, o którym powinieneś wiedzieć i który może prowadzić do poważnych zagrożeń.

4. Zwiększa tempo bicia serca:

Jest to jeden z bardzo ekstremalnych skutków ubocznych związanych z tą substancją chemiczną, którą znamy jako kofeinę. Przyspieszone tętno oznacza tylko większe ryzyko problemów sercowo-naczyniowych, takich jak ataki i udary, a w wielu przypadkach nawet prowadzi do śmierci. Upewnij się, że codziennie przyjmujesz niski poziom kofeiny i całkowicie unikaj, jeśli masz już problemy z sercem.

5. Luźne stolce i biegunka:

Kofeina przyjmowana w dużych ilościach może zakłócać układ trawienny i prowadzić do gromadzenia się toksyn i bakterii, które powodują wodniste wypróżnienia i prowadzą do tego, co znamy jako biegunkę. To może być jeden z subtelnych skutków ubocznych, ale warto znaleźć się na tej liście.

6. Może wywołać nudności i wymioty:

Wśród różnych skutków ubocznych nadmiernego spożycia kofeiny musisz wierzyć, że przyjmowanie więcej niż 1-2 filiżanek zwykle prowadzi do nudności i wymiotów. Zostało to udowodnione i jest skutkiem ubocznym, który powoduje wiele dolegliwości.

7. Może wywołać depresję:

Kofeina zwykle działa na stan psychiczny osoby. Nadmierne spożycie napojów zawierających kofeinę wpłynie na mózg w sposób, który może być dość poważny. Może nadmiernie aktywować mózg, a następnie nagle zacząć wykazywać odwrotne skutki prowadzące do depresji.

8. Zwiększa ciśnienie krwi:

Jednym ze szkodliwych skutków kofeiny jest podwyższone ciśnienie krwi. Osoby, które mają problemy z wysokim ciśnieniem krwi, będą miały tendencję do pogorszenia go tylko przez nadmierne spożycie kofeiny. Powinni maksymalnie ograniczyć te chemikalia w diecie. Wpływ kofeiny na serce jest również dość poważny!

9. Częste oddawanie moczu:

Kofeina zdecydowanie prowadzi do nadmiernego i częstego oddawania moczu u ludzi. Jest to znana przyczyna i możesz sam tego doświadczyć. Może negatywnie wpłynąć na codzienny styl życia. Oznacza to, że powinieneś trochę unikać kofeiny. To jeden z głównych efektów działania kofeiny na zdrowie człowieka.

10. Skutki centralnego układu nerwowego i mózgu:

Zbyt duże spożycie kofeiny powoduje częste bóle głowy, ponieważ kofeina szybko stymuluje centralny układ nerwowy, a także mózg. Chociaż działa jako lekarstwo na migrenę i ból głowy, musimy zapobiec negatywnym skutkom. Przedawkowanie kofeiny może również prowadzić do halucynacji i dezorientacji, co jest jednym z głównych skutków kofeiny na układ nerwowy. Czasami przedawkowanie może również spowodować śmierć z powodu drgawek. Nagłe wycofanie miałoby również negatywny wpływ na nas, ponieważ może powodować drżenie. To jeden z niepożądanych efektów kofeiny na mózg.

11. Zwiększa ryzyko niepłodności i poronień:

Przedawkowanie kofeiny utrudniłoby kobietom zajście w ciążę, ponieważ kofeina zmniejsza bezpłodność. Badania wykazały, że kofeina zmniejsza zdolność kobiet do zajścia w ciążę o 27%. Zbyt dużo kofeiny zwiększy ryzyko poronienia. Kofeina działa pobudzająco, zwiększając częstość akcji serca dziecka w przypadku ciąży. Chociaż małe spożycie kofeiny nie jest śmiertelne, ale zbyt duża jej ilość powoduje poważne problemy.

12. Wpływa na twoje trawienie:

Kwasowość to jeden z głównych efektów działania kofeiny na organizm. Powoduje również rozstrój żołądka, niestrawność i zgagę. Osoby z poważnymi problemami z niestrawnością lub problemami żołądkowymi, takimi jak wrzody, lepiej nie mieć tego często lub uzyskać sugestię od lekarza. Kofeina nie jest do końca środkiem gaszącym pragnienie i nie działa jako alternatywa dla wody, ponieważ powoduje, że organizm pozbywa się wody. Poziom wody w organizmie obniża się wraz z przedawkowaniem kofeiny. W rzeczywistości nagłe odstawienie kofeiny wywołałoby wymioty i nudności.

13. Zwiększa osteoporozę:

Powoduje rozrzedzenie kości lub osteoporozę przy większym spożyciu kofeiny. Istnieje ryzyko złamania kości, które zależy głównie od ilości spożywanej kofeiny. Kofeina zakłóca wchłanianie wapnia i jest wypłukiwana z moczem. Osoby cierpiące na osteoporozę lub słabe kości muszą podjąć działania ograniczające zdolność przyjmowania kofeiny. Musimy ograniczyć nas do 2-3 filiżanek kawy dziennie. Witamina D i wapń wiążą się ze sobą w celu tworzenia kości, co może powodować problem głównie u osób z dziedziczną chorobą.

14. Zaburzenie dwubiegunowe:

Każdy, kto zasadniczo cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową, miałby gorszy efekt, gdyby zwiększył spożycie kofeiny. Zaleca się ograniczyć go do niewielkiej ilości, w przeciwnym razie miałby ogromny wpływ na twoje zdrowie. Kofeina aktywuje chorobę afektywną dwubiegunową na wyższy poziom, co powoduje poważne problemy. Po prostu pij kofeinę w kontrolowany sposób. Różne napoje energetyzujące lub inne substancje zawierają kofeinę w pewnym procencie, więc musimy to sprawdzić podczas ich spożywania.

15. Torbiel tkanki piersi u kobiet:

Wiele badań wykazało, że kobiety sumujące mniejszą ilość kofeiny mają mniejsze ryzyko wystąpienia choroby włóknisto-torbielowatej piersi niż te, które mają większą ilość kofeiny. Naukowcy udowodnili, że jest to poważny problem, ponieważ zwiększamy spożycie kofeiny i powodujemy łagodną torbiel piersi. Niegroźna torbiel piersi nie stwarza poważnego zagrożenia, ale pierś byłaby bolesna i wyglądała na guzowatą. Widać, że obniżenie spożycia kofeiny zmniejsza liczbę, a także wielkość cyst. Więc trzeba to dokładnie sprawdzić mając produkt spożywczy, kto wie, czy zawiera mały procent kofeiny, a my mamy go często.

16. Daje ostre bóle głowy:

Przyjmowanie kofeiny w dużych ilościach może nadmiernie aktywować układ nerwowy i powodować silne bóle głowy. Nawet nagłe wycofanie kofeiny może być dość denerwujące i wywoływać przeszywające bóle głowy. Twój mózg jest stale przyzwyczajony do działania kofeiny i utrudnia utrzymanie się bez niej. To dlatego czujesz się niezręcznie bez porannej filiżanki kawy.

17. Daje problemy żołądkowo-jelitowe:

Kofeina może zwiększać poziom lęku, co z kolei może wpływać na zdrowie żołądka. Może wywołać refluks żołądkowy i aktywność jelita grubego. Kofeina jest również środkiem przeczyszczającym, który może zwiększać skurcze mięśni w układzie pokarmowym i wywoływać częste wypróżnienia. Dlatego nie zaleca się spożywania większej ilości kawy.

18. Odwodnienie i suchość jamy ustnej:

Kofeina działa moczopędnie. Kiedy jest gromadzona w nadmiarze, Kofeina może wypłukiwać wodę z organizmu i odwadniać ją. Nadmierne odwodnienie może prowadzić do problemów z sercem, suchości w ustach, a nawet popękanej skóry. Jeśli cierpisz już na częste problemy z oddawaniem moczu lub zaburzenia czynności nerek, trzymaj się z dala od kofeiny!

19. Może wywoływać problemy menstruacyjne:

Jeśli masz problemy z PMS, Kofeina może to pogorszyć! Wiadomo, że kofeina wywołuje silne skurcze menstruacyjne, problemy żołądkowe i brak równowagi emocji. Jak na studia, kofeina może dać ci długi okres czasu. Działanie moczopędne kofeiny może powodować obfite krwawienie i bolesne skurcze.

20. Otyłość:

Nadmiar kofeiny może spowodować nagły przyrost masy ciała. Wywołuje nerwowość, bezsenność i stres, co może wpłynąć na Twoje nawyki żywieniowe. Dlatego zbyt wiele filiżanek kawy lub herbaty może zwiększyć liczbę kalorii, a także nieprawidłową retencję komórek tłuszczowych w organizmie.

21. Może powodować halucynacje:

Wiadomo, że kofeina powoduje halucynacje, które wynikają z odczucia spowodowanego nadmierną aktywacją funkcji mózgu. Wiadomo, że spożywanie napojów na bazie kofeiny w nadmiarze zwiększa tendencję do słyszenia głosów, mówienia do siebie, a nawet widywania ludzi, których nie ma. Efekty te mogą być jednak tymczasowe!

22. Może powodować alergie:

Kofeina może wywołać pewne reakcje alergiczne u osób wrażliwych na ten środek. Niektóre z głównych doświadczanych objawów to ból głowy, drżenie, drażliwość, niepokój, przyspieszone bicie serca itp. Może również zwiększać ryzyko alergii poprzez osłabienie układu odpornościowego.

23. Niebezpieczne dla pacjentów z cukrzycą typu 2:

Kofeina może zwiększać poziom cukru we krwi, gdy jest w nadmiarze. Zmniejsza również wrażliwość na insulinę, co jest jeszcze trudniejsze dla pacjentów z cukrzycą. Badania pokazują również, że kofeina wpływa na metabolizm węglowodanów i dlatego nie jest zalecana dla pacjentów z przewlekłą cukrzycą.

24. Hamuje produkcję kolagenu w skórze:

U osób spożywających kofeinę w nadmiernych ilościach mogą pojawić się zmarszczki i oznaki starzenia z powodu utraty kolagenu. Wiadomo, że kofeina zmniejsza syntezę kolagenu, który jest niezbędny dla zdrowia skóry. To dlatego osoby uzależnione od kofeiny mają wygląd w podeszłym wieku z powodu uszkodzenia kolagenu. To jeden z głównych skutków ubocznych kofeiny na skórę.

25. Może upośledzać słuch:

Innym powodem, dla którego kofeina może być dla ciebie zła, jest jej wpływ na twoje uszy. Osoby wywołane przedawkowaniem kofeiny mogą doświadczyć utraty słuchu, która czasami może być nieodwracalna. Połączenie kofeiny z TTS (Temporary Threshold Shift) w wysokiej akustyce może prowadzić do trwałego uszkodzenia uszu.

26. Wyzwala trądzik:

Zastanawiasz się, dlaczego Twoja twarz jest wypełniona brzydkimi plamami i pryszczami? Może to być spowodowane przeciążeniem organizmu kofeiną. Chociaż kofeina może bezpośrednio nie przyczyniać się do powstawania trądziku, może zwiększać stres w organizmie, co może powodować zaburzenia równowagi hormonalnej. To właśnie powoduje wypryski na twarzy i ciele

Teraz, gdy zrozumiałeś skutki uboczne kofeiny, nadszedł czas, aby kontrolować apetyt na kawę! Chociaż kawa może ożywić zmysły i dać natychmiastowe uczucie „haju”, spożywanie jej w nadmiarze z pewnością zaszkodzi Twojemu ciału i umysłowi. Oprócz kawy, tak zwane napoje „energetyczne” są również bardzo niebezpieczne i nie są zalecanymi sposobami na wzmocnienie systemu energetycznego. Więc zmierz swoje życie liczbą łyżek do kawy, które bierzesz każdego dnia!