Czy słyszałeś o Awokado? Bogate w węglowodany i zdrowe tłuszcze awokado to wyjątkowy owoc, który szybko zyskuje swoje miejsce na śniadaniu wielu osób, co stanowi niemal modną opcję. Korzyści z awokado to znacznie więcej niż tylko węglowodany i tłuszcze.

Naukowo nazywana Persea Americana, awokado pochodzi z Kolumbii i południowego Meksyku. Wśród 80 dostępnych odmian awokado Hass Avocado jest najbardziej popularne.

Według American Journal of Clinical Nutrition, awokado należy do nielicznych produktów spożywczych bez indeksu glikemicznego. Przejrzyjmy ten artykuł, aby dokładniej poznać zalety awokado.

Korzyści z awokado

Najlepsze zalety awokado dla skóry, włosów & Zdrowie:

Oto lista niektórych korzystnych efektów włączenia awokado do swojej diety.

Korzyści zdrowotne awokado:

1. Pożywne:

Awokado jest wypełnione składnikami odżywczymi, takimi jak witaminy C, E, K, B6, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy, kwas pantotenowy, magnez, potas, luteina, kwasy tłuszczowe omega-3 i beta-karoten (1). Chociaż awokado zawiera kalorie, te składniki odżywcze sprawiają, że są one zdrową opcją, która sprawi, że poczujesz się nasycony.

Spożywanie zdrowych tłuszczów dostępnych w awokado może wzmocnić układ odpornościowy i pomóc organizmowi w przyswajaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, minerałów i innych składników odżywczych. Jedna porcja awokado składa się z następujących składników odżywczych:

 • Kalorie – 64.
 • Tłuszcz – prawie 6 gram.
 • Węglowodany – 3,4 grama.
 • Cukier – mniej niż gram.
 • Błonnik – prawie 3 gramy.

2. Dobry na utratę wagi:

Awokado jest jednym z tych o niskiej kaloryczności, ale ma duże ilości zdrowych tłuszczów i błonnika. Błonnik obecny w tym cudownym owocu jest trawiony przez długi czas, dzięki czemu czujesz się kompletny przez dłuższy czas. Zapobiegnie objadaniu się, które jest jedną z przyczyn przybierania na wadze. Awokado promuje również utratę wagi, ponieważ ma niewielką liczbę węglowodanów.

3. Korzyści Mózg:

Awokado promuje funkcje poznawcze, ponieważ jednonienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę C przypisuje się owocom wzmacniającym funkcje poznawcze. Ten owoc zmniejsza rozpad umysłowy u osób starszych, ponieważ zawiera rozsądne ilości przeciwutleniających składników odżywczych (2)

Awokado może odgrywać istotną rolę w ochronie przed chorobą Alzheimera dzięki najważniejszemu przeciwutleniaczowi, witaminie E (3).

4. Chroń swoje oczy:

Awokado poprawia zdrowie oczu, zwiększając wchłanianie karotenoidów, takich jak luteina i zeaksantyna (4). Te karotenoidy pomagają zapobiegać różnym postaciom chorób oczu, takich jak związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma. Ten cudowny owoc jest dobry dla zdrowia oczu, ponieważ jest bogatym źródłem witaminy E, niezbędnego przeciwutleniacza.

5. Zdrowie serca:

Spożywanie awokado ma pozytywny wpływ na zdrowie serca, zwiększając poziom cholesterolu HDL w surowicy, chociaż potrzebne są bardziej długoterminowe badania. Według niektórych doniesień jednonienasycone tłuszcze w tym owocu mogą obniżać poziom LDL, zmniejszając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (5). Potas obecny w awokado poprawia zdrowie serca poprzez regulację poziomu ciśnienia krwi. Według badań dojrzałe awokado jest lepsze, ponieważ ma wysoki poziom kwasów oleinowych i zmniejsza zawartość tłuszczu (6).

6. Wzmacniacz płodności:

Awokado ma korzystny wpływ na poprawę wyściółki macicy, ponieważ jest bogatym źródłem witaminy E, co czyni je jednym z najlepszych pokarmów zwiększających płodność (7). Ten owoc pomaga organizmowi skutecznie przyswajać inne witaminy, ponieważ zawiera rozsądne ilości potasu, kwasu foliowego i witaminy K. Jest powiązany z sukcesem leczenia IVF i daje większą szansę na poczęcie poprzez zwiększenie płodności.

7. Wysokie ciśnienie krwi:

Awokado ma małe ilości sodu i wysokie ilości potasu, utrzymując stabilne ciśnienie krwi, zmniejszając w ten sposób problemy sercowo-naczyniowe. Działa również cuda na gwałtowny wzrost ciśnienia krwi, ponieważ olej z awokado jest wypełniony kwasem oleinowym (8). Zmniejsza również poziom cholesterolu w organizmie.

8. Zapobiegaj rakowi:

Awokado może pomóc w walce z komórkami macierzystymi białaczki, które mogą powodować rzadką postać raka ze względu na specyficzny lipid zwany awokacją B. Według innego badania, jednonienasycone tłuszcze w awokado i innych fitochemikaliach hamują wzrost komórek rakowych (9). Ten owoc hamuje wzrost komórek rakowych i indukuje apoptozę w liniach komórek przedrakowych i rakowych, ponieważ zawierają fitochemikalia (10).

9. Pomaga kobiecie w ciąży:

Folian jest jedną z witamin z grupy B, które odgrywają zasadniczą rolę w utrzymaniu zdrowej ciąży. Awokado zmniejsza ryzyko wad cewy nerwowej i poronienia, gdy jest przyjmowane w odpowiednich ilościach. O ile nie zaleca się unikania, możesz spożywać awokado umiarkowanie.

10. Wzmocnij kości:

Surowe awokado poprawiają wchłanianie wapnia i są korzystne dla kości, ponieważ zawierają minerał zwany borem (11). Ten owoc zapewnia również korzyści osteoochronne i wspomaga tworzenie kości, ponieważ jest bogatym źródłem witaminy K (12). Potencjał przeciwzapalny tłuszczów jednonienasyconych obecnych w awokado pomaga skutecznie leczyć zapalenie stawów.

11. Redukcja cholesterolu:

Awokado to owoc z dużą ilością nienasyconego tłuszczu, który jest uważany za zdrowy dla organizmu i ma mało kalorii. Jest uważany za żywność zdrową dla serca, ponieważ owoc ten pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi ze względu na wielonienasycone i jednonienasycone tłuszcze.

12. Lepsze trawienie:

Awokado jest bogate w błonnik, potas, który wspomaga zdrowe trawienie i jest mniej podatny na gaz żołądkowy, ponieważ ma niską zawartość fruktozy. Jest również skuteczny w zwalczaniu biegunki poprzez uzupełnianie utraconych elektrolitów przy pomocy potasu. W przypadku biegunki możesz posypać awokado solą, dając organizmowi odrobinę dodatkowego sodu.

13. Kontroluje cukrzycę:

Kremowe i pyszne awokado jest pełne błonnika, witamin i składników odżywczych, aby utrzymać zdrowe ciało. Jest to doskonała opcja dla stabilności cukru we krwi dzięki niskiej zawartości węglowodanów, wysokiej zawartości błonnika. Awokado pomaga skuteczniej wykorzystywać insulinę, zapobiegając dalszym powikłaniom cukrzycy, takim jak zawał serca i udar. Według wielu badań błonnik pokarmowy z awokado może obniżać poziom cukru we krwi na czczo u diabetyków (13). Każdy jest inny i może mieć inny wpływ na pacjentów z cukrzycą; dlatego przed dodaniem go do diety należy skontaktować się z lekarzem.

14. Zawiera więcej potasu:

Potas odgrywa istotną rolę w wykonywaniu wielu funkcji w naszym organizmie, a awokado jest bogatym źródłem tego minerału (14). Według badań, wysokie spożycie potasu wiąże się z obniżonym ciśnieniem krwi, zapobiegając wielu innym problemom zdrowotnym, a awokado jest bogatym źródłem potasu (15).

15. Bogaty w błonnik:

W porównaniu z innymi owocami, awokado jest bogate w błonnik, około 7% jego wagi. Zawiera zarówno rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny błonnik, odpowiednio 25% i 75%, który odgrywa istotną rolę w utrzymaniu organizmu (16). Możesz uzyskać 7 gramów błonnika w 3,5 uncji porcji awokado, co ma kluczowe znaczenie dla optymalnego funkcjonowania twojego organizmu.

16. Może pomóc złagodzić objawy zapalenia stawów:

Zapalenie stawów jest coraz większym problemem dla wielu osób, niezależnie od wieku i płci, z wielu powodów. Niezmydlające się substancje z awokado i soi to ekstrakty dostępne w awokado i oleju sojowym, które mogą zmniejszyć wpływ choroby zwyrodnieniowej stawów w organizmie (17)(18). Istnieje potrzeba dalszych badań w celu określenia wpływu awokado na zapalenie stawów.

Korzyści z awokado dla skóry:

Oto lista niektórych korzyści płynących z awokado dla Twojej skóry:

17. Zarządzaj trądzikiem:

Właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne awokado pomagają naturalnie zmniejszyć trądzik i związane z nim blizny, chociaż potrzebne są dalsze badania w tym zakresie.

Olejek z awokado ma właściwości antybakteryjne, które nie tylko oczyszczają twarz, ale także zapobiegają wypryskom w przyszłości. Sprawia również, że skóra jest nawilżona i elastyczna, oczyszczając twarz (19).

18. Przeciwstarzeniowe:

Awokado jest bogatym źródłem witamin E i F oraz przeciwutleniaczy, takich jak luteina i zeaksantyna, które spowalniają powstawanie zmarszczek, nadając twarzy młodzieńczy blask. Według badań na zwierzętach olej z awokado zwiększa metabolizm kolagenu w organizmie (20).

19. Pomóż zapobiegać suchej skórze:

Biotyna jest częścią witamin z grupy B i jest obficie dostępna w awokado. Biotyna stosowana miejscowo skutecznie zapobiega wysuszaniu skóry (21).

20. Dla gładkiej i elastycznej skóry:

B-karoten, lecytyna i kwas linolowy są obficie dostępne w miąższu awokado i oleju z awokado. Te składniki odżywcze odżywiają odwodnioną, spierzchniętą i łuszczącą się skórę, zapewniając gładką i elastyczną powierzchnię.

21. Naturalny filtr przeciwsłoneczny:

Czynniki środowiskowe i promienie UV stwarzają wiele problemów dla Twojej skóry, uszkadzając ją w tym procesie. Awokado jest bogatym źródłem polihydroksylowanych alkoholi tłuszczowych, które chronią skórę przed stanami zapalnymi i uszkodzeniami słonecznymi, działając jak naturalny filtr przeciwsłoneczny (22). Chroni również skórę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi powodowanymi przez skórę dzięki witaminom C i E.

Korzyści z awokado dla włosów:

Oto lista niektórych korzyści, jakie Awokado oferuje dla utrzymania zdrowia włosów:

22. Poprawia zdrowie skóry głowy:

Awokado zawiera związki niezbędne do utrzymania zdrowia skóry głowy, takie jak witaminy, białka, aminokwasy itp. Olejku z awokado można również użyć do nawilżenia i odmłodzenia skóry głowy, co zapewnia zdrowe włosy i skórę głowy. Sprawia, że ​​włosy stają się lśniące i pełne życia, zapewniając odżywienie.

23. Może pomóc w zdrowym wzroście włosów i paznokci:

Awokado zawiera duże ilości witaminy E, która nie tylko wspomaga wzrost włosów, ale może je naturalnie wzmacniać. Prowadzi to również do spowolnienia wzrostu włosów, ponieważ witamina E naprawia uszkodzenia skóry głowy. Chociaż potrzeba więcej badań, aby pokazać związek między wpływem awokado na wzrost włosów, wzrost włosów jest możliwy dzięki suplementacji witaminą E (23).

24. Pomóż włosom wyglądać gładko i lśniąco:

Miąższ awokado wspomaga wzrost włosów, odmładzając i odpowiednio nawilżając skórę głowy. Odżywia skórę głowy od nasady, nadając włosom gładkie i lśniące wykończenie.

25. Zapobiegaj łamaniu włosów:

Obecność biotyny wspomaga zdrowy wzrost włosów, a ta witamina B-kompleks jest obficie dostępna w awokado. Olejek pozyskiwany z awokado zapobiega łamaniu się włosów oraz sprawia, że ​​są one gładkie i lśniące poprzez uszczelnienie komórek naskórka. Proces ten jest możliwy dzięki potasowi i magnezowi obecnemu w olejku z awokado.

26. Może pomóc zapobiegać wypadaniu włosów:

Witaminy B i E chronią i wzmacniają włosy na poziomie komórkowym, które są obficie dostępne w awokado. Witamina E może naprawiać uszkodzenia skóry głowy, które mogą zapobiegać wzrostowi włosów, a witamina B naturalnie przyspiesza wzrost włosów.

Jak awokado włącza się do twojej diety:

Oto lista niektórych z szybkich i łatwych przepisów na awokado, które możesz wypróbować.

1. Smoothie z awokado:

Składniki:
 1. Jedno dojrzałe awokado.
 2. Dwie filiżanki świeżego szpinaku.
 3. Jeden banan.
 4. ¾ szklanka mleka kokosowego.
 5. Trzy łyżki soku z limonki.
 6. ½ łyżki skórki z limonki.
 7. Szczypta soli.
 8. Jedna łyżka syropu klonowego.
 9. Osiem kostek lodu.
Przygotowanie:
 • Umieść wszystkie składniki w blenderze.
 • Miksuj, aż konsystencja składników będzie kremowa.
 • Możesz dostosować słodycz, zwiększając lub zmniejszając ilość syropu klonowego zgodnie z własnym wyborem.
 • Dodaj trochę więcej mleka kokosowego, jeśli konsystencja smoothie jest trochę gęsta.

2. Sałatka z arbuza i awokado:

Składniki:
Ubieranie się:
 1. Dwie łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.
 2. Trzy łyżki soku z limonki.
 3. ½ zmielonego czosnku.
 4. ¼ łyżki soli morskiej.
Sałatka:
 1. Pięć filiżanek pokrojonego w kostkę arbuza.
 2. Awokado pokrojone w kostkę.
 3. Jedna filiżanka pokrojonego w kostkę ogórka.
 4. 1/3 szklanki sera feta (rozdrobnionego).
 5. ¼ szklanki cienko pokrojonej czerwonej cebuli.
 6. 1/3 szklanki listków mięty (rozdarte).
 7. Pieprz.
 8. Sól morska.
Przygotowanie:
 • Weź małą miskę i wymieszaj wszystkie składniki dressingu i odłóż na bok.
 • Arbuz, cebulę, ogórek włożyć do dużej miski i wymieszać.
 • Równomiernie wylej połowę dressingu na całą miskę.
 • Teraz posyp miskę pieprzem, miętą, awokado, a na koniec serem feta.
 • Wykończ go mżawką z pozostałego sosu.
 • Możesz doprawić sałatkę według własnego gustu.

3. Tost z awokado:

Składniki:
 1. Jedno dojrzałe awokado.
 2. Dwie kromki chleba.
 3. Dwie połówki ząbka czosnku.
 4. Pieprz i sól.
 5. Dwie łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.
 6. drobno posiekana kolendra.
Przygotowanie:
 • Pokrój Avacado na pół i usuń nasiona.
 • Tosty z wyboru chleba.
 • Użyj pokrojonej strony czosnku, aby lekko natrzeć gorącą stronę tostu.
 • Nabierz miąższ awokado łyżką.
 • Zetrzyj awokado i rozprowadź na grzance.
 • Posyp pieprzem i solą według własnego uznania.
 • Posmaruj sokiem z cytryny, oliwą z oliwek i posiekaną kolendrą.
 • Natychmiast podawaj.

4. Budyń z awokado:

Składniki:
 1. Dwa Awokado (dojrzałe).
 2. 2/3 szklanki mleka migdałowego.
 3. Trzy łyżki cukru.
 4. Jedna łyżka soku z cytryny.
 5. Szczypta soli.
Przygotowanie:
 • Umieść wszystkie składniki w blenderze i dobrze zmiksuj.
 • Upewnij się, że nie ma grudek, a konsystencja jest kremowa.
 • Wstaw do lodówki na godzinę, a potem ciesz się.

Skutki uboczne awokado:

Chociaż spożywanie awokado ma kilka zalet, spożywanie nawet dobrej rzeczy w nadmiernych ilościach może powodować pewne niekorzystne skutki dla organizmu. Niektóre z efektów ubocznych to:

 • Awokado może zmniejszać produkcję mleka u karmiących matek i powinno się go unikać u kobiet karmiących piersią i kobiet w ciąży.
 • Chociaż awokado jest wypełnione zdrowymi tłuszczami, jest pełne kalorii, co sprawia, że ​​jest przyczyną przybierania na wadze.
 • Może powodować uszkodzenie wątroby ze względu na obecność składników zwanych anetolem i estragolem.
 • W przypadku spożycia może wystąpić interferencja z lekami przeciwzapalnymi
 • Awokado w nadmiarze.
 • Jeśli jesteś uczulony na awokado, spożywanie go może powodować swędzenie, pokrzywkę, obrzęk skóry i egzemę.
 • Unikaj awokado, jeśli masz nietolerancję lateksu.
 • Zmniejsza poziom cholesterolu HDL w Twoim organizmie.
 • Awokado może powodować rozrzedzenie krwi, zwłaszcza jeśli używasz niektórych rodzajów leków.

Awokado to jeden z popularnych owoców, który dzięki swojemu smakowi i wielu zaletom natychmiast poprawia smak każdego prostego przepisu. Chociaż awokado ma wysoką zawartość tłuszczu, wszystkie są dobrymi tłuszczami i silnymi przeciwutleniaczami, które są naturalnie korzystne dla zdrowia, skóry i włosów. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule dały Ci szczegółowy obraz jego zalet. Nie zapomnij dać nam znać, czy to było pomocne!

Zastrzeżenie: Treść tego artykułu ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady. Witryna nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki, jakie może mieć na Twój organizm. Lepiej skonsultować się z profesjonalistą, zanim zaczniesz używać czegoś nowego.

Często zadawane pytania:

1. Czy spożywanie awokado na pusty żołądek jest bezpieczne??

Ans. Zawartość błonnika w awokado jest wysoka i może obciążać układ trawienny, jeśli spożywasz je na pusty żołądek. Postaraj się włączyć ten niezwykły owoc do swojego posiłku. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby uzasadnić to twierdzenie.

2. Ile awokado możesz spożyć dziennie bez żadnych skutków ubocznych?

Ans. W przeciętnym awokado jest 29 gramów tłuszczu i 322 kalorie. W zależności od dziennego spożycia kalorii, dopuszczalne jest spożywanie od pół do dwóch awokado dziennie.

3. Jak zachować awokado i zapobiec ich brązowieniu??

Ans. W temperaturze pokojowej awokado trwa od 1 do 3 dni, a w lodówce od 3 do 5 dni. Aby zapobiec utlenianiu, a tym samym brązowieniu awokado, możesz posmarować je oliwą z oliwek i schłodzić w hermetycznym pojemniku.