Co to jest olej rycynowy?

Olej rycynowy to olej roślinny otrzymywany z nasion rośliny rącznika pospolitego. Olej rycynowy to bardzo jasnożółty płyn o wyraźnym smaku i zapachu po pierwszym spożyciu.

Olejek rycynowy zapewnia nam wiele korzyści, takich jak pielęgnacja włosów i skóry głowy, łagodzenie oczu, smarowanie narzędzi itp., ale może też mieć nieprzyjemne skutki! Olejek rycynowy słynie z wyjątkowych właściwości pielęgnacyjnych dla skóry i włosów! Za jego zdolność do leczenia zaparć. Warto jednak poznać jego skutki uboczne przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji o zastosowaniu oleju rycynowego. Niektóre z nich omówiono poniżej:

Skutki uboczne oleju rycynowego:

Skutki uboczne oleju rycynowego

1. Olej rycynowy powoduje wiele zaburzeń trawiennych:

Olej rycynowy jest uważany za bezpieczny w użyciu. Jednak niektórzy ludzie czują się zupełnie przeciwnie, odczuwają mdłości, biegunkę, wymioty, dyskomfort w żołądku i omdlenia po użyciu olejku lub po spożyciu pewnej ilości w drodze picia. Jeśli ktoś coś takiego poczuje! Wtedy należy przestać brać olej rycynowy. Jego skutki uboczne mogą ulec pogorszeniu w przypadku długotrwałego stosowania. Należy również skonsultować się z farmaceutą przed przyjęciem regularnej dawki.

2. Alergia:

Olej rycynowy powoduje również skutki uboczne, takie jak reakcje alergiczne! Wiele osób doświadczyło alergii po jego zastosowaniu. Jednak poważna alergia na olej rycynowy jest rzadka. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów należy zwrócić się o pomoc lekarską i zaprzestać stosowania olejku: swędzenie, wysypka, obrzęk (obrzęk twarzy/gardła/języka jest bardzo niebezpieczny), zawroty głowy, pieczenie i zaczerwienienie, trudności w oddychaniu.

Zaleca się sprawdzenie, czy jesteś wrażliwy na olej rycynowy, czy nie! Przeprowadź łatę szkodnika. Wystarczy nałożyć niewielką ilość olejku na przedramię i odczekać 24 godziny. Jeśli ci się uda i upewnisz się, że nie reagujesz na olejek, możesz przejść dalej, aby go używać. Jeśli odczuwasz jakąkolwiek reakcję, a nawet lekkie swędzenie lub zaczerwienienie, powinieneś sprzeciwić się stosowaniu olejku.

3. Utrata składników odżywczych:

Na liście skutków ubocznych oleju rycynowego jednym z nich jest to, że przyjmowanie oleju przez okres ponad tygodnia może powodować utratę potasu i płynów! Jeśli przyjmujesz dzienną dawkę 15-60 ml, możesz nie być w stanie lub wydaje się, że uniemożliwiasz trawienie niektórych cennych składników odżywczych i może prowadzić do odwodnienia. Skonsultuj się z odpowiednim farmaceutą i ściśle przestrzegaj instrukcji podanych przez lekarza lub farmaceutę lub zapisanych na etykiecie.

4. Niebezpieczeństwo dla kobiet w ciąży:

Olej rycynowy dla kobiet w ciąży to duży NIE ze strony lekarzy. Olejek rycynowy znany jest z tego, że wywołuje poród u kobiet. zaleca się, aby kobiety w ciąży mogły zażywać olejek do porodu po upływie terminu porodu. Zawarty w olejku kwas rycynolowy stymuluje skurcze mięśni jelit i w efekcie wywołuje poród. Jednak kobiety w ciąży nie powinny stosować oleju rycynowego bez nadzoru lekarza. Niebezpieczne jest też przyjmowanie oleju rycynowego kobietom w ciąży poniżej 40 tygodnia

5. Rycyna:

Olej rycynowy jest zwykle bezpieczny w użyciu, ale jeśli zastosujesz się do zaleceń lekarza, prawdopodobnie nie odczujesz skutków ubocznych oleju rycynowego. Jednak fasola rycynowa zawiera rycynę, toksynę! Co jest bardzo niebezpieczne w konsumpcji, dlatego nigdy nie jedz rącznika i sam nie wciskaj oleju rycynowego. Rycyna może również powodować biegunkę, nudności, wymioty, wstrząs, uszkodzenie wątroby, trzustki i wątroby, odwodnienie, zniszczenie krwinek i wstrząs. Zjedzenie tylko 2-6 całych nasion rącznika może zabić osobę dorosłą!

6. Dla dzieci:

Olej rycynowy jest prawdopodobnie bezpieczny, gdy przyjmuje się go doustnie w małych i odpowiednich dawkach przez krótki czas, powiedzmy, mniej niż tydzień. Olej rycynowy jest prawdopodobnie niebezpieczny, gdy jest przyjmowany doustnie przez ponad tydzień lub w dużych dawkach. Jeśli przyjmujesz więcej niż typowa dla dzieci dawka 1-15 ml dziennie, w zależności od wieku, może to spowodować brak równowagi chemicznej w twoim ciele. Nasiona rącznika nie są bezpieczne, jeśli całe nasiona są przyjmowane doustnie.