Pacjent z cukrzycą musi mieć głód cukru. Ponieważ cukrzyca jest zaburzeniem, które wiąże się z podwyższonym poziomem cukru w ​​organizmie, należy bardzo uważać na ich nawyki żywieniowe. Diabetycy są zobowiązani do unikania spożycia cukru w ​​postaci bezpośredniej, takiej jak cukier biały, słodycze, cukierki i desery z cukrem i tak dalej. Jednak lekarze pozwalają im zastąpić te produkty żywnościowe owocami, które są naturalnie słodkie, jak rodzynki, miód daktylowy i inne. Daty są doskonałym zamiennikiem, ponieważ mają wiele zalet. Ten artykuł dotyczy opisu dat, ich wartości odżywczej, mitów na temat dat, korzyści dla diabetyków oraz sposobów spożywania dat.

Daktyle to owoce, które rodzą się na palmach daktylowych pochodzących z Zatoki Perskiej. Jest to niezwykle wytrzymały owoc, który znosi skrajne warunki pogodowe. Jest to mały, mięsisty owoc, którego miąższ otacza pojedyncze nasiono. Wysoce pożywny, owoc ten jest również zdrowym zamiennikiem przekąsek, białego cukru i innych sztucznych słodzików, szczególnie dla diabetyków.

Wartość odżywcza dat:

Fruktoza i glukoza to główne źródła cukru, które są obecne w obfitości. Jedna filiżanka posiekanych daktyli to około 415 kalorii, 110 węglowodanów i około 95 g cukru. Dostarcza prawie 287kcal energii. Zawartość cukru to co najmniej 29% fruktozy i co najmniej 41% glukozy.

Mit o datach:

Jednym z najczęstszych mitów jest to, że diabetycy muszą brzydzić się nawet naturalnymi słodyczami i owocami, takimi jak daktyle i rodzynki, które mają wysoką zawartość kalorii. To nieprawda, diabetycy mogą cieszyć się randkami, ale muszą być ostrożni i pilnować porcji.

W jaki sposób daty są korzystne dla diabetyków??

  • Daktyle zawierają ważne składniki odżywcze, które spełniają wymagania osoby cierpiącej na cukrzycę. Jest to jedna ze zdrowszych alternatyw dla naturalnego cukru, który jest zabroniony dla diabetyków.
  • Indeks glikemiczny jest bardzo niski: diabetycy muszą spożywać tylko te produkty, które mają bardzo niski indeks glikemiczny, aby utrzymać poziom cukru. Waha się od 35,5 do 49,7 w datach, które kwalifikują go do włączenia do diety cukrzyka.
  • Obecność węglowodanów: Węglowodany są źródłem natychmiastowej energii, ponieważ są pełne fruktozy i glukozy. Każde 100 gramów daktyli zawiera około 75 gramów węglowodanów, więc gdy chorzy na cukrzycę czują się przygnębieni, powinni mieć pod ręką paczkę daktyli, aby dodać sobie energii.
  • Daty nie zaburzają poziomu cukru we krwi i sprawiają, że człowiek czuje się syty przez dłuższy czas.

Sposoby spożywania dat:

Diabetycy powinni preferować świeże owoce daktyli od postaci suszonej i skoncentrowanej. Liczbę dat należy wprowadzić w taki sposób, aby dzienne spożycie nie przekraczało 15 gramów węglowodanów i 60 kalorii. Daty można spożywać w różnych kombinacjach, które są doskonałe dla pacjentów z cukrzycą.

  • 3-4 daktyle wypijane ze 150 ml mleka to doskonały sposób na dostarczenie organizmowi energii.
  • Inną zdrową kombinacją byłyby posiekane daktyle z pół szklanki jogurtu.
  • Szukając wieczornej przekąski, weź małą garść orzechów, takich jak pistacje i migdały, i wymieszaj ją z około 2 do 3 daktyli (posiekanych). Dzięki temu Twój żołądek będzie pełny przez dłuższy czas.
  • Osoba z ciężką cukrzycą powinna skonsultować się z lekarzem przed włączeniem go do swojej diety.

Daktyle są zdrowym substytutem cukru syntetycznego, ponieważ jest naturalnym źródłem cukru; jednak osoba chora na cukrzycę powinna zawsze skonsultować się z lekarzem przed włączeniem dat do swojej diety.