Olej musztardowy jest szeroko stosowany w kuchniach północnych i zachodnich Indii. Nadaje potrawom silny aromat i odpowiednią ilość pikantności. Nazywany również „Sarson Ka Tel” w języku hindi i „Aava Noone” w języku telugu, ten ostry olejek oferuje liczne korzyści zdrowotne. Jednak niewielu wie o skutkach ubocznych oleju musztardowego dla naszego ciała, skóry i włosów. Olejek musztardowy zawiera duże ilości kwasu erukowego, który może być toksyczny dla naszego organizmu i powodować poważne komplikacje. Istnieje wiele innych wad olejku musztardowego, które zostaną szczegółowo omówione w tym artykule.

Efekty uboczne oleju gorczycy

Skutki uboczne oleju musztardowego:

Przyjrzyjmy się niektórym głównym skutkom ubocznym nadmiernego spożywania oleju musztardowego:

1. Kwas erukowy:

Kwas erukowy to jednonasycony kwas tłuszczowy omega-9. Olejek musztardowy składa się z 42%. Spożywany w dużych dawkach działa na serce. Te efekty mogą być czasami toksyczne. Kwas ten powoduje wysokie ryzyko dla zdrowia ludzkiego, takie jak problemy sercowo-naczyniowe, problemy z oddychaniem, biegunka, anemia, rak i śmierć w ciężkich przypadkach.

2. Pogorszenie zdrowia serca:

Zniekształcone zdrowie serca jest jednym z głównych skutków ubocznych gotowania oleju musztardowego. Nasze serce nie może przyjąć jednonasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe obecne w oleju musztardowym powodują „lipidozę mięśnia sercowego”, czyli tłuszczową degenerację serca. Rozwija zmiany zwłóknieniowe we włóknach mięśnia sercowego serca. Wynika to z nagromadzenia się w nich trójglicerydów. Może czasami prowadzić do niewydolności serca z powodu zwyrodnienia mięśnia sercowego.

3. Ryzyko raka płuc:

Kwas erukowy zawarty w olejku musztardowym powoduje niepokój w układzie oddechowym. Może to prowadzić do uszkodzenia i zapadnięcia się płuc i dróg oddechowych. Rezultatem będzie duszność, ciężkość w oddychaniu, problemy z nasyceniem tlenem i poważne komplikacje zdrowotne, takie jak rak płuc.

4. Reakcje alergiczne:

Olejek musztardowy ma jeszcze jeden szkodliwy związek chemiczny. Nazywa się izotiocyjanianem allilu. Powoduje to zapalenie płuc, jelit i przewodu pokarmowego. Prowadzi to do nieprawidłowego wydzielania łez, wrażliwości żołądka i zwiększonego neuropobudzania.

5. Prowadzi do Dropsy:

Dropsy to ciężka postać obrzęku. Powoduje obrzęk tkanek miękkich, co prowadzi do znacznego gromadzenia się płynów. Ten ciężki stan jest spowodowany przez kwas erukowy, który znajduje się w dużych ilościach w olejku gorczycznym. Zauważysz nienormalnie opuchnięte nogi i stopy, co może prowadzić do trudności w chodzeniu.

6. Może uszkodzić skórę:

Olejek z gorczycy jest wielokrotnie używany do masażu. Mówi się, że zmniejsza ból mięśni, a także nawilża skórę. Olejek z gorczycy może jednak zaburzać funkcję bariery skórnej i powodować nadmierną utratę wody przez naskórek. Może to prowadzić do znacznej zmiany struktury keratynocytów naskórka. Jeśli jesteś uczulony na musztardę, możesz również rozwinąć wysypkę, swędzenie i inne problemy skórne.

7. Erupcje na skórze:

Długotrwałe stosowanie oleju musztardowego powoduje wykwity na skórze. Jest podobny do wysypki „Pityriasis Rosea”. Ta wysypka ma łagodny charakter, ale może powodować duży dyskomfort. Jeśli zauważysz takie objawy, natychmiast odstaw olejek i nałóż okład z lodu, aby uzyskać natychmiastową ulgę. Odwiedź lekarza na konsultację.

8. Wysypki i zaczerwienienia:

Olejek z gorczycy jest znany z tego, że po aplikacji wywołuje reakcję alergiczną. Ta reakcja immunoglobuliny E może prowadzić do zaczerwienienia skóry. Podrażnienie i dyskomfort widać również na skórze. To jest powód, dla którego wielu lekarzy nie zaleca masowania niemowląt i dzieci olejem musztardowym. W przypadku podrażnień lepiej skonsultować się z lekarzem.

9. Nieżyt nosa:

Olejek z gorczycy powoduje pęcznienie błony śluzowej. Powoduje napompowanie, które prowadzi do kichania, łzawienia, zaciekania nosowego i zatkania nosa. Nie zaleca się używania, jeśli taki warunek przeważa. Wywoływany przez to dyskomfort może być bardzo irytujący, zwłaszcza gdy musisz wyjść.

10. Niebezpieczne dla kobiet w ciąży:

Uważa się, że duże ilości kwasu erukowego obecne w olejku musztardowym są niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Związek ten może zakłócać wzrost płodu i może powodować pewne wady wrodzone. Szczególnie zafałszowany i nieuregulowany olej musztardowy jest niezwykle niebezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

11. Może prowadzić do wypadania włosów:

Chociaż olejek musztardowy jest ogólnie uważany za dobry dla włosów, może powodować reakcje alergiczne u osób z wrażliwą skórą głowy. Olejek z gorczycy może podrażniać skórę głowy i zaburzać funkcje włosów. Wypadanie włosów, swędzenie skóry głowy czy cofająca się linia włosów to tylko niektóre z wad olejku musztardowego do włosów. Zawsze zaleca się rozcieńczenie oleju musztardowego olejem kokosowym w celu zmniejszenia siły działania.

W wielu częściach Indii koszmarem jest wyobrażanie sobie jedzenia, które nie jest przygotowywane z użyciem oleju musztardowego. Jest to niewątpliwie jeden z najlepszych środków do gotowania, zapewniający optymalne ciepło i smak potrawie. Jednak skutki uboczne oleju musztardowego są mniej znane większości populacji, która w pewnym momencie może doświadczyć tych problemów zdrowotnych. Jeśli zauważysz którykolwiek z omówionych powyżej objawów, może to być spowodowane olejem musztardowym!