Hampi, stolica wielkiego imperium Vijayanagara, zawdzięcza swoją nazwę rzece Pampa. Nazywane również Kishkinda Kshetra, mówi się, że to miejsce znajduje się w tym samym miejscu, w którym Rama po raz pierwszy spotkał Hanumana. Znajduje się nad brzegiem rzeki Tungabhadra w stanie Karnataka. Hampi było najbogatszym miejscem w XVI wieku i przyciągnęło wielu kupców z Persji i Portugalii. Za panowania Śri Krishnadevaraty Hampi stało się jednym z najpiękniejszych miast. Szczególnie jeśli chodzi o sztukę i architekturę, świątynie w Hampi wykazują niesamowite umiejętności architektów Vijayanagara. Jednak wielokrotne najazdy Portugalczyków i Persów doprowadziły do ​​całkowitego zniszczenia niegdyś wspaniałego królestwa. Świątynie były nieznane światu do XIX wieku, a obecnie są odrestaurowane przez dział archeologiczny. Czytaj dalej, aby poznać najlepszą listę świątyń w Hampi.

Ważne świątynie w Hampi z obrazami:

1. Świątynia Vijaya Vittala:

świątynie w hampi

Świątynia Vijaya Vittala jest klasycznym przykładem wspaniałej architektury i designu znajdującej się w Hampi. Jest to kompleks świątynny z pawilonami kolumnowymi w pawilonach kolumnowych, dlatego mówi się, że jest to bardziej miasto samo w sobie. Świątynia datowana jest na XV i XVI wiek. Jest poświęcony Panu Wisznu. W świątyni znajduje się słynny kamienny rydwan, o którym mówi się, że jest świątynią Garudy, Boga Orła, pojazdu Pana Wisznu.

2. Świątynia Wirupakszy:

Świątynia Wirupakszy

Mówi się, że świątynia Virupaksha jest ukoronowaniem jednego z najznakomitszych imperiów Indii, Imperium Vijayanagar. Świątynia została prawdopodobnie zbudowana w IX i X wieku. Świątynia jest poświęcona Panu Virupaksha, formie Pana Shivy, który jest również przewodnim bóstwem świątyni. Oprócz Pana Virupakszy, w świątyni znajdują się również idole Bogini Pampy, Bogini Rzeki Tungabhadra. Święta świątynne obchodzone są w lutym i grudniu.

3. Świątynia Achyutaraya:

Świątynia Achyutaraya

Świątynia Achyutaraya znajduje się pomiędzy wzgórzami Gandhamadana i Matanga i została zbudowana w 1534 roku przez Achyuta Deva Raya z dynastii Vijayanagar. Świątynia została zbudowana w klasycznym stylu architektury i designu Widźajanagaru i jest poświęcona Panu Venkateswara. Chociaż znaczna część świątyni jest w ruinie, nadal jest dobrze znana ze swojej wspaniałej świetności. W świątyni znajduje się również sanktuarium poświęcone Garudzie, Orłemu Bogu.

4. Świątynia Badavi Linga:

Świątynia Badavi Linga

Świątynia Badavi Linga to monolityczny cud Hampi, w którym znajduje się wysoki na 3 metry lingam Shiva wykuty w jednej skale. Świątynia ma ukamienowane sanktuarium z otwartym dachem, podczas gdy podstawa lingamu pozostaje zanurzona w wodzie. Według miejscowych świątynia została zbudowana za panowania władców Widźajanagaru. Komnata świątyni fascynująco pozostaje zawsze wypełniona wodą.

5. Świątynia Lakshmi Narasimha:

Świątynia Lakszmi Narasimha

W świątyni Lakshmi Narasimha znajduje się kamienny bożek Pana Narasimhy, jednego z dziesięciu awatarów Pana Wisznu. Świątynia została zbudowana w 1528 r. za panowania króla Krishnadevaraya. Świątynia pierwotnie miała boginię Lakszmi siedzącą na kolanach Pana Narasimhy, ale po najeździe w 1565 r. bożek Lakszmi został zdewastowany i usunięty. Tak więc idol Pana Narasimhy od tego czasu znany jest jako Ugra Narasimha, która jest najbardziej przerażającą formą pod nieobecność Bogini Lakszmi.

6. Świątynia Hazara Rama:

Świątynia Hazara Rama

Świątynia Hazara Rama znajduje się w pobliżu starożytnego Imperium Widźajanagar i mówi się, że była uważana za prywatną świątynię przez królów i członków rodziny królewskiej imperium. Epicka saga Ramajany jest wyrzeźbiona na ścianach świątyni w postaci postaci, opowieści, wydarzeń, aktów i scen.

7. Świątynia Bala Kryszna:

Świątynia Bala Kryszny

Świątynia Bala Krishna została zbudowana w 1513 r., aby uczcić i uczcić zwycięstwo króla Krishnadevaraya nad Udayagiri. Świątynia jest poświęcona Panu Krysznie w jego uwielbianej formie niemowlęcia, Balakrishnie lub Gopalji. Bożek świątyni został teraz przeniesiony do Państwowego Muzeum w Chennai. Ściany, filary i kopuły świątyni są znakomicie wyrzeźbione z przedstawieniami z Bhagavata, puranicznej opowieści Pana Kryszny.

8. Świątynia Kadalekalu Ganesha:

Świątynia Kadalekalu Ganesha

Świątynia Kadalekalu Ganesha to kolejny monolityczny cud Hampi. Świątynia jest poświęcona Kadalekalu Ganesha i ma monolitycznego bożka Pana Ganesha o wysokości 4,5 metra. Na filarach świątyni wyryte są postacie mitologiczne i opowieści. Na południe od świątyni Kadalekalu Ganesha znajduje się niewielka kapliczka poświęcona Sasivekalu Ganesha, która również jest wyrzeźbiona z jednego kamienia.

9. Podziemna świątynia Shivy:

Podziemna Świątynia Shivy

Świątynia Shivy znajdująca się w Hampi jest zbudowana kilka metrów pod ziemią i jest prawdopodobnie jedną z najstarszych świątyń znajdujących się w mieście. Świątynia pozostaje zalana przez większość roku, zwłaszcza podczas monsunów, kiedy komnaty stają się całkowicie niedostępne. Wewnętrzne sanktuarium świątyni miało kiedyś idola Sziwy, ale obecnie pozostaje tylko cokół.

10. Świątynia Hanumana Hampi:

Świątynia Hanumana Hampi

Świątynia ta znajduje się na wzgórzu zwanym Wzgórzem Anjaneya, które ma być miejscem narodzin Pana Hanumana. Na szczyt świątyni prowadzi około 570 schodów, gdzie znajduje się ogromny bożek Pana Hanumana. Dla odwiedzających znajdują się również pływające kamienie, które zostały przywiezione ze słynnego Rama Setu. Ta świątynia oferuje malowniczy widok panaromiczny dla tych, którzy ją odwiedzają.

11. Świątynia Ganigitti Jain:

Świątynia Ganigitti Jain

Świątynia Ganigitti Jain została zbudowana w 1386 r. i jest poświęcona Kunthunatha, który jest 17. Tirthankara. Ta piękna świątynia została zbudowana przez Irugę, który był naczelnym dowódcą za panowania Harihara II. Na latarni zainstalowanej przed głównym sanktuarium widnieją inskrypcje dotyczące historii świątyni. Ta świątynia jest zbudowana w prawdziwym stylu Vijayanagara, ale można również znaleźć wpływy imperium Chalukianu.

12. Świątynia Malyavanta Raghunatha Swamy:

Świątynia Malyavanta Raghunatha Swamy

Ta świątynia, choć nie tak popularna jak pozostałe świątynie w Hampi, jest pięknym miejscem do odwiedzenia. Położona w odległości 3km od głównej ulicy targowej Hampi, świątynia poświęcona jest kultowi Pana Ramy w postaci Malyavanta Raghunath Swamy. Mówi się, że świątynia jest tym samym miejscem, w którym przebywał Pan Rama i jego brat Lakszmana podczas ich wyprawy na poszukiwanie Seety.

Hampi, odkąd odkryto ją z ruin, przyciąga wielu turystów krajowych i zagranicznych. Każdy cal tego miejsca mówi o chwale, której kiedyś był świadkiem. Z pewnością kryje się w tym miejscu tajemnica, która sprawia, że ​​każdy turysta chce odwiedzać Hampi raz za razem. Ruiny wydają się opowiadać historie o chwalebnej historii ich przeszłości. Te majestatyczne ruiny są niesamowitym widokiem i wystarczy odwiedzić te świątynie, aby docenić ich piękno, ponieważ żadne słowa nie mogą ich opisać.