Jharkhand, niegdyś część stanu Bihar, znana jest z bogatej kultury i tradycji. Wiele z tych świątyń jest dość starożytnych i pochodzi z epoki Mogołów. Jharkhand jest domem dla około 72 głównych świątyń hinduistycznych, a większość z nich poświęcona jest kultowi Sziwy. Świątynie te charakteryzują się wspaniałą architekturą i przyciągają turystów z całego świata. Unikalną cechą świątyń w Jharkhand jest to, że są zbudowane z Terakoty, czerwonej gliny. Świątynie Jharkhand mają znaczenie historyczne i kulturowe w kraju i ważne jest, aby dodać je do swojej listy wiader. Sprawdź najsłynniejsze świątynie w Jharkhand.

Najlepsze świątynie w Jharkhand:

1. Świątynia Baidyanath w Deogarh:

świątynie w jharkhand

Świątynia Baidyanath Jyothirlinga znajdująca się w Deogarh jest jedną z dwunastu Jyothirlingas, najświętszej siedziby Śiwy. Znany jest również jako Baba Dham i BaidyanathDham i jest to kompleks świątynny składający się z głównej świątyni Baba Baidyanath w postaci Jyothirlinga oraz 21 innych świątyń. Miliony pielgrzymów odwiedzają sanktuarium podczas Shravan Mela między lipcem a sierpniem.

2. Bindudham w Barhwara:

Świątynie w Jharkhand2

Bindudham lub Binduswani Mandir znajdujący się w Barhwara jest poświęcony Tridevi lub Maha Durdze lub Kali, Maha Lakshmi i Maha Saraswati w formie Shaktipeeth. Wejście do świątyni ma posąg Boga Słońca, Surya, a w innej części znajduje się 35-metrowy posąg Boga Małpy, Hanumana, gdzie ludzie mogą zobaczyć jego święte odciski stóp. Chetra Navratra Durga Puja jest najbardziej obchodzonym tutaj festiwalem.

3. Świątynie Maluti w wiosce Maluti:

Świątynie w Jharkhand3

Świątynie Maluti znajdujące się w wiosce Maluti to grupa 78 zachowanych świątyń z terakoty. Mówi się, że świątynie te datowane są na okres od XVII do XIX wieku. Świątynie mają bóstwa takie jak opiekuńcze bóstwo Mowlakshi, Pan Shiva i Vishnu oraz Bogini Kali i Durga. Są też świątynie poświęcone świętym Bamakhyapie i Manasa Devi. Został uznany za jeden z 12 najbardziej zagrożonych miejsc dziedzictwa kulturowego przez Global Heritage Fund.

4. Świątynia Jagannatha w Ranchi:

Świątynie w Jharkhand4

Świątynia Jagannath znajdująca się na szczycie niewielkiego pagórka w Ranchi została zbudowana w 1691 roku. Świątynia ta jest podobna w architekturze do słynnej świątyni Jagannath w Puri, ale znacznie mniejsza. Aby zareagować świątynia, ludzie muszą albo iść na szczyt, albo wziąć pojazd, bo to długa trasa. Podobnie jak festiwal rydwanów w Puri, tutejsza świątynia również obchodzi słynną RathYatrę w miesiącu Aashadhaa.

5. Świątynia Chinnamasta w dystrykcie Ramgarh:

Świątynie w Jharkhand5

Świątynia Chinnamasta Chinnamastika znajduje się w Rajrappa w dzielnicy Ramgarh i jest poświęcona Bogini Chinnamasta, która jest bezgłowym bóstwem, które stoi na ciele Kamdeo i Rati w łożu lotosu. Słynie z projektu architektonicznego w stylu tantrik. W kompleksie znajduje się dziesięć świątyń poświęconych Bogom i Boginiom, takim jak Surya, Hanumana i Shiva.

6. Świątynia Sri Sri Kalika Maharani w Bokaro:

Świątynie w Jharkhand6

Świątynia Sri Sri Kalika Maharani to hinduska świątynia położona w Bokaro zbudowana przez deweloperów Aashiyan Estate. Poświęcona jest Devi Kali, a jej nazwa pochodzi od maleńkiego miasteczka KalikaVihar. Świątynia jest nową budowlą ukończoną w 2012 roku i jest dwupiętrową budowlą z wysoką stupą, która ma 90 stóp wysokości, 50 stóp szerokości i ponad 160 stóp długości. Kompleks świątynny posiada również świątynie poświęcone Panu Hanumanie i Sri Rami.

7. Harihar Dham w Giridih:

Świątynie w Jharkhand7

Świątynia Harihar Dham znajdująca się w Giridih ma największą na świecie lingę Shivy. Jest to najwyższy linga Shivy na świecie, mierzący 65 stóp. Świątynia otoczona jest rzeką i zajmuje powierzchnię 25 akrów. Shravan Purnima jest głównym festiwalem obchodzonym tutaj i w tym czasie odwiedzają to miejsce liczne pielgrzymki. Nag Panchami jest również obchodzone, gdy czczona jest kobra.

8. Jharkhand Dham w Dhanwarh:

Świątynie w Jharkhand8

Jharkhan Dham lub popularnie znany jako Jharkhandi znajduje się w Dhanwarh w dzielnicy Giridih. Całe konstrukcje tego miejsca są pozbawione dachu, co jest jego unikatową cechą. Świątynia jest poświęcona Panu Shivie, a podczas corocznych targów miejsce pozostaje zatłoczone. Również wielbiciele Shivy modlą się tutaj podczas Maha Shiva Ratri.

9. Świątynia Dewri w Ranchi:

Świątynie w Jharkhand9

Dewri Mandir znajduje się nieco poza Ranchi i jest poświęcony Bogini Solha Bhuji, formie Maa Durgi. Świątynia ma również idola Pana Shivy, a kompleks rozciąga się na 2 akry. Uważa się, że ta świątynia jest jedyną świątynią, w której 6 plemiennych kapłanów, Pahan, odprawia rytuały i modli się obok kapłanów braminów.

10. Świątynia Słońca:

Świątynia Słońca w Ranchi jest jedną z najpopularniejszych świątyń poświęconych kultowi Pana Suryi. Położona około 40 km od miasta Ranchi, jest to jedna z najnowszych świątyń Jharkhand. Świątynia ma wielki rydwan z osiemnastoma kołami i siedmioma potężnymi końmi. Jest skonstruowany przez sanskryt Vihar, fundację charytatywną. Najlepszą częścią tej świątyni jest żywy element w rydwanie, który wygląda, jakby był gotowy do startu.

11. Świątynia Pahari:

Mandir Pahari znajduje się na wysokości 2140 stóp nad poziomem morza i jest poświęcony czci Sziwy. Ta niewielka świątynia położona jest na wzgórzu z malowniczym panoramicznym widokiem na okolicę. Rzeczywista nazwa świątyni to „Richi Buru”. To miejsce ma również znaczenie historyczne, ponieważ było to to samo miejsce, w którym powieszono wielu bojowników o wolność.

12. Mandir Naulakha:

Jest to jedna z głównych atrakcji turystycznych w Jharkhand i znajduje się w Deoghar. Świątynia przypomina swoją architekturą słynną świątynię Ramakrishna Belur Nath z Kalkuty. Ta wysoka na 146 stóp świątynia ma hipnotyzujące idole Radhy i Kriszny i została zbudowana przez królową Pathuria Ghat. Mówi się, że królowa Charuszila często odwiedzała tę świątynię, by szukać błogosławieństw Radhy i Kryszny.

Stan Jharkhand, jako stosunkowo nowy, nie jest do końca znany wielu ludziom. Ten stan nie jest zbyt popularnym celem pielgrzymek, ale powoli wychodzi na jaw, a wielu turystów opisuje swoje niesamowite wrażenia w Internecie. Jharkhand jest domem dla kilku majestatycznych świątyń, a także wielu cudów natury. W tym stanie można znaleźć świątynie wszystkich form, od starożytnych po nowo wybudowane. Następnym razem, gdy planujesz wizytę w tym pięknym stanie, zaleca się nie przegapić tych wyżej wymienionych świątyń.