Tirupati, światowej sławy boskie miejsce docelowe, jest symbolem świątyni Pana Balaji. Znajduje się w dzielnicy Chittoor w stanie Andhra Pradesh i jest poświęcony kultowi Sri Venkateshwara Swamy, inkarnacji Wisznu. Tirupati jest również określane jako „Kaliyuga Vaikuntam”, ponieważ jest to siedziba Pana Wisznu, który może uwolnić ludzi od wszelkich problemów w Kaliyugam. Tirumala, faktyczne położenie świątyń w Tirupati, jest częścią wzgórz Seshashalam. Nikt dokładnie nie zna pierwszej obserwacji bożka, ale legenda głosi, że posąg został znaleziony przez pasterza na wzgórzach, pokryty błotem. Później była czczona przez wielu królów, a szczególnie za panowania Śri Kryszny Devaraya świątynia zyskała dużą sławę. Świątynia ta jest obecnie pod zarządem Tirumala Tirupati Devasathanam. Wokół Tirupati znajduje się wiele innych słynnych świątyń, które teraz omówimy w tym artykule.

Ważne świątynie w Tirupati:

1. Świątynia Sri Venkateswara Swamy w Tirupati, Andhra Pradesh:

świątynie w tirupatii

Jest to najbogatsza świątynia na świecie pod względem otrzymanych darowizn, a także najczęściej odwiedzana świątynia. Świątynia Sri Venkateswara Swamy znajduje się w mieście Tirumala na wzgórzu w Tirupati. Jest on poświęcony Panu Venkateswara, inkarnacji Wisznu. Świątynia znana jest również jako „świątynia siedmiu wzgórz”, która została zbudowana w stylu architektury drawidyjskiej. Podczas corocznego festiwalu Brahmotsavam świątynię odwiedza 500 000 pielgrzymów.

2. Świątynia Sri Padmavathi Ammavari:

Świątynia Sri Padmavathi Ammavari

Świątynia Sri Padmavathi Ammavari jest poświęcona Bogini Padmavathi, małżonki Sri Venkateswara Swamy i dlatego uważa się, że Tirupati Darshan pozostaje niekompletny, jeśli ktoś nie poprosi o błogosławieństwa bogini Padmavathi odwiedzając tę ​​świątynię. W świątyni znajduje się również sanktuarium miłości między Boginią Lakszmi i Panem Maha Wisznu. W świątyni odbywają się festiwale takie jak Nawaratri i Theppotsavam lub festiwal łodzi.

3. Świątynia Sri Kalyana Venkateswara Swamy:

Świątynia Sri Kalyana Venkateswara Swamy

Świątynia Sri Kalyana Venkateswara Swamy znajduje się na zachód od Tirupati i jest uważana za zalecaną przez pana alternatywę dla Tirumala Devastana. Świątynia ma ogromne znaczenie i znaczenie dla nowożeńców, którym tradycja zabrania odwiedzania świątyni Tirupati znajdującej się na szczycie góry. Świątynia świętuje Kalyana Utsavam codziennie i Brahmotsavam w lutym i marcu.

4. Świątynia Sri Govindaraja Swamy:

Świątynia Sri Govindaraja Swamy

Świątynia Sri Govindaraja Swamy to starożytna świątynia znajdująca się w Tirupati, zbudowana w 1130 r. przez świętego Ramanudżacharyę, znanego Sri Vaishnavite. Świątynia jest obecnie poświęcona Panu Sri Govindraja Swamy’emu, ale wcześniej przewodniczącym jej bóstwem jest Sri Parthasarathi Swamy. Świątynia przypomina architekturę stylu południowoindyjskiego.

5. Świątynia ISKCON-u:

Świątynia ISKCON-u

W Noidzie znajduje się również Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny lub świątynia ISKCON. Jest poświęcony Panu Krysznie i ma piękne bóstwo Radha Madhav. Świątynia wykonuje różne rytuały, modlitwy i kirtany. W niedziele świątynia serwuje prasadam każdemu i wszystkim tam obecnym. Świątynia jest bardzo dobrze odwiedzana podczas festiwali takich jak Sri Krishna Jamashtami, Radha Ashtami, Gaur Purnima czy Holi i Ekadashi.

6. Świątynia Sri Varaha Swamy:

Świątynia Sri Varaha Swamy

Świątynia Sri Varaha Swamy znajduje się nad brzegiem rzeki Pushkarini i jest poświęcona Varaha, inkarnacji Pana Wisznu. Według powszechnego przekonania, podobno Pan Venkateswara musiał poprosić Sri Adi Varaha Swamy o pozwolenie na pobyt w Tirupati. Dlatego wielbiciele muszą odwiedzić tę świątynię i ofiarować „naivedyam” przed wizytą w świątyni Venkateswara Swamy.

7. Japali Teertham:

Japali Teertham

Japali Teertham leży pośród gęstego lasu w Tirumala i aby dotrzeć do świątyni, trzeba przejść dobry kilometr drogami z pięknym otoczeniem. W świątyni znajduje się świątynia poświęcona Panu Hanumanie, a za nią znajduje się święta studnia o nazwie Sita Mata Kund. Pielgrzymi szukający spokojnej atmosfery, spokoju i czystości muszą odwiedzić tę świątynię.

8. Świątynia Sri Prasanna Venkateswara Swamy:

Świątynia Sri Prasanna Venkateswara Swamy

Świątynia Sri Prasanna Venkateswara Swamy znajduje się w odległości 14 km od głównego miasta i jest poświęcona Venkateswara Swamy w postawie „Abhaya Hasta”, która jest uważana za postawę najwyższego błogosławieństwa. Istnieje również idol Waju Bhagawana, o którym mówi się, że jest potężnym źródłem wyzwolenia przewlekłej choroby kaljugi. Coroczne obchody Brahmotsavam są tutaj szeroko obchodzone.

9. Świątynia Sri Bedi Anjaneya Swamy:

Świątynia Sri Bedi Anjaneya Swamy

Świątynia Sri Bedi Anjaneya Swamy znajduje się naprzeciwko świątyni Sri Venkateswara Swamy. Całe neivedyam ofiarowane Panu Sri Venkateswara i Sri Aadhi Varaha Swamy jest przynoszone do tej świątyni. Pielgrzymi muszą odwiedzić tę świątynię, jeśli chcą ukończyć Tirupati Yatra. Brahmotsavam to główne święto obchodzone tutaj.

10. Świątynia Sri Kapileswara Swamy:

Świątynia Sri Kapileswara Swamy jest poświęcona kultowi Pana Shivy i jest kolejną ważną świątynią w pobliżu Tirupati. Świątynia ta została nazwana na cześć wielkiego mędrca Kapili Maharshi. Pod wrażeniem jego pokuty, mówi się, że Pan Shiva pojawił się w postaci Kapila Lingama, aby pobłogosławić swojego wielbiciela. Majestatyczny wodospad tworzy piękne tło dla świątyni i nazywa się Kapila Theertham.

11. Świątynia Kodanda Rama:

Świątynia Kodanda Rama

Świątynia Kodanda Rama jest kolejnym najczęściej odwiedzanym miejscem w Tirupati, po świątyni Balaji. Ta świątynia z X wieku poświęcona jest kultowi Pana Sri Ramachandry murthy, który jest inkarnacją Sri Maha Vishnu. Kampus ma dwie świątynie, jedną dla Ramy z Lakszmaną i Sitą. Kolejna mała świątynia Hanumana. Mówi się, że Pan Rama przebywał w tym miejscu podczas swojego powrotu z Lanka.

12. Świątynia Sri Chennakesava Swami:

Świątynia Sri Chennakesava Swami

Świątynia ta znajduje się we wsi Tallapaka, miejscu narodzin piosenkarki Annamacharyi. Mówi się, że ta świątynia ma ponad tysiąc lat i została zbudowana przez Matti Rajas. Na tym kampusie znajdują się dwie inne świątynie podrzędne – Sri Kamakshi Sameta Sri Siddewarawami i Sri Gopala Swami Sametha Chakrathalwar.

Tirupati to zdecydowanie jedno z niesamowitych miejsc w Indiach, które warto odwiedzić. Poza słynną świątynią Balaji, wspomniane tutaj świątynie są ukrytymi klejnotami. Podczas gdy niektóre są popularne wśród wielbicieli, inne nie są często znane. Te świątynie mają wspaniałą historię, a także hipnotyzującą architekturę. Mają niezrównaną urodę i były patronowane przez wielu królów i królowe w minionej epoce. Następnym razem, gdy odwiedzisz Tirupati, nie zapomnij zaplanować wycieczki do tych świątyń.