Goa, nazwa ta uderza w wielu indyjskich i zagranicznych turystów. To miejsce jest synonimem pięknych plaż, malowniczej okolicy i kościołów. Niewiele osób wie, że Goa jest domem dla jednych z najlepszych świątyń w Indiach, popularnych ze względu na swoją historię, sztukę i architekturę. Świątynia na Goa nazywa się Sansthan. Zanim Portugalczycy najechali państwo, świątynie te były ośrodkami działalności społecznej i kulturalnej. Mahajan jest odpowiedzialny za utrzymanie tych świątyń. Jednak po inwazji niektóre z tych starożytnych świątyń zostały całkowicie zburzone przez Portugalczyków, a główne bóstwa zostały przeniesione w bezpieczniejsze miejsca. Jedyną starożytną świątynią, która przetrwała próby czasu, jest Mahadev Tambdi Surla. Ten artykuł skupia się na niektórych z najbardziej znanych świątyń w Goa, które każdy Hindus musi dodać do swojej trasy.

Ważne świątynie na Goa:

Oto lista najsłynniejszych świątyń w Goa do odwiedzenia.

1. Świątynia Shri Saptakoteshwar:

Świątynia Shri Saptakoteshwar

Świątynia Shri Saptakoteshwar w Narve znajduje się 35 km od Panji. W rejonie Konkan jest uważane za jedno z szóstych wielkich miejsc świątyń Pana Śiwy. Głównym bóstwem przewodnim jest Saptakoteshwar, forma Shivy, a inne bóstwa obejmują świątynię Kalbhairav ​​i paduki Dattatraya wyryte na kamieniu.

2. Świątynia Maruti:

Świątynia Maruti

Świątynia Maruti w Panaji w stanie New Goa znajduje się na szczycie wzgórza Altinho z widokiem na dzielnicę Fontainhas. Świątynia jest poświęcona Panu Hanumanie, małpiego Boga i czci Pana Hanumana jako przewodnie bóstwo. Źródło Fontainhas of Phoenix znajduje się w pobliżu świątyni Maruti, od której wywodzi swoją nazwę. Sprężyna ma trzy zbiorniki. Świątynia jest znakomicie oświetlona w nocy, dzięki czemu jest widoczna nawet z daleka.

3. Świątynia Shri Mahalakshmi:

Świątynia Shri Mahalakshmi

Świątynia Shri Mahalakshmi w Bandivade, 22 km od Panaji jest poświęcona bogini bogactwa, Mahalakshmi. Świątynia powstała w roku 1413. W świątyni znajdują się dwa bożki Mahalakshmi wraz z bożkami innych bóstw, takich jak Shri Ravinath, Shri Baleshwar, Shri Narayan Purush oraz bożki dwóch wielbicieli o imionach Safto i Fato. Główny bożek jest zabierany na rydwanie podczas święta Maha Shivaratri, a drugi bożek jest zabierany w palankinie w pomyślny dzień Ramnavami.

4. Świątynie Bhagawati:

Świątynie Bhagawati

W stanie Goa znajduje się wiele świątyń Bhagawati, a mianowicie w miejscach takich jak Pernem, Khandola, Marcela i Parse. Przewodniczące bóstwo świątyni jest tu czczone w formie Mahishasur Mardini, forma Shakti, przez społeczności Goud Saraswat Brahmin, Daivadnya Brahmin i Bhandari. W większości świątyń Goan Bhagavathi jest czczony jako jedno z bóstw Panchayatana.

5. Świątynia Parszurama:

Świątynia Parszurama

Świątynia Pana Parshuramy znajduje się w Painguinim w rejonie Canacona, Goa. Jest on poświęcony Panu Parshuramie, szóstemu awatarowi Pana Wisznu. Świątynia położona jest w spokojnym otoczeniu leśnego zagajnika. Na dziedzińcu świątyni znajduje się również przedstawienie „Kszetrapala”. Świątynia ma tradycyjne rzeźbione drewniane filary i tradycyjny Shikara . w kształcie piramidy.

6. Świątynia Ramnathi:

Świątynia Ramnathi

Świątynia Ramnathi znajduje się w Ramnathim w obszarze Bandivade na Goa. Ponieważ świątynia ta należy do braminów Saraswat, należy do kategorii świątyń braminów Goan. Obejmuje to system Panchayasthan, co oznacza, że ​​świątynia ma 5 bóstw, którymi są Shri Ramanath, który jest również głównym bóstwem świątyni, Shanteri, Kamakshi, Laxmi Narayan, Ganapati, Betal i Kalbhairav. W świątyni znajdują się również inne rodziny puruszów.

7. Świątynia Shri Shantadurga:

Świątynia Shri Shantadurga

Duży kompleks świątynny Shri Shanta Temple znajduje się w pobliżu Panaji, u podnóża wioski Kavalem w regionie Ponda Taluka. W 1738 r. zbudowano w tym miejscu prostą świątynię błotną laterytową, którą później przebudowano na piękne hinduskie świątynie w Goa 1966. Jest to prywatna świątynia poświęcona bogini Shanta Durga, która medytuje między Shivą a Wisznu. Świątynia jest fuzją architektury indyjsko-portugalskiej.

8. Świątynia Shri Betal:

Świątynia Shri Betal

Świątynia Shri Betal znajduje się w wiosce Amona w rejonie Bicholim Taluka. Świątynia poświęcona jest Shree Betal czczonemu pod postacią Worrier Shivy, który jest również przewodnim bóstwem. W świątyni znajduje się również Shiva Pindi i jego żołnierze piechoty. Bóstwo świątyni jest uważane za bóstwo patrona społeczności braminów Goud Saraswat, która jest rozprzestrzeniona w całych Indiach.

9. Świątynia Mahadev Goa:

Świątynia Mahadev Goa

Świątynia Mahadev znajdująca się w Tambdi Surla jest najstarszą świątynią na południu Goa, która jest XII-wieczną świątynią Shaivit poświęconą Panu Mahadewie, innym imieniu Pana Shivy. Świątynia do dziś pozostaje aktywnym miejscem kultu dla Hindusów. W świątyni znajduje się lingam Śiwy i składa się z garbagriha, antarali i kolumnowej mandapy Nandi. W świątyni znajdują się również idole Pana Wisznu i Pana Brahmy z ich małżonkami. W centrum świątyni znajduje się również bezgłowy byk Nandi. Maha Shiva Ratri jest tutaj szeroko obchodzony. To najsłynniejsza świątynia na Goa.

10. Świątynia Mangeshi Goa:

Świątynia Mangeshi Goa

Świątynia Mangeshi jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych świątyń na Goa. Znajduje się w odległości 21 km od Panaji, stolicy Goa. Ważne jest, aby przed wizytą w tej świątyni przestrzegać zasad dotyczących ubioru. Jest on poświęcony świątyni Pana Manguesha lub Pana Shivy. Świątynia ta pierwotnie znajdowała się w wiosce Cortalim i została przeniesiona w to miejsce w 1890 roku za panowania Marathów. Była to jedna z najpiękniejszych świątyń, w której codziennie wykonuje się dużą liczbę pudży.

11. Świątynia Kamakshi Goa:

Świątynia Kamakshi Goa

Świątynia ta jest świętą siedzibą Bogini Kamakszi, która jest formą Bogini Parwati. Ta imponująca budowla znajduje się w Shirodzie, a oryginalna świątynia znajdowała się w Raia, która została całkowicie zniszczona przez najazdy Pourgesów. W tej świątyni czczona jest okrutna forma Bogini zwana MahishasuraMardini. Dach świątyni przypomina buddyjską pagodę z zakapturzonymi wężami wystającymi z rogów dachu. To kolejna najczęściej odwiedzana świątynia na Goa.

12. Świątynia Mahalasa Narayani Goa:

Świątynia Mahalasa Narayani Goa

Świątynia Mahalasa Narayani jest siedzibą Bogini Mahalasa i znajduje się w Mardol. Mahalasa jest żeńskim avtarem Pana Wisznu i przybiera postać Mohini. Ma cztery ręce, każda z mieczem, głową, trishul i miską. Unikalną cechą tej świątyni jest to, że nosi świętą nić wokół talii, którą zwykle można znaleźć tylko na męskich dietach. Pierwotna świątynia została zniszczona przez Portugalczyków w 1567 roku, a odbudowana w XVII wieku.

13. Świątynia Balaji Goa:

Świątynia Balaji Goa

Świątynia ta jest poświęcona Lordowi Balaji i znajduje się w wiosce Cuncoleim w Ponda. Świątynia stała się częścią Kanchikamakoti Peetam i została pobłogosławiona przez Jego Świątobliwość Swami Jagadguru Sankaracharya. Idole Pana Balaji i Padmavathi zostały przekazane przez trust TTD Tirupatiego. Świątynia Balaji na Goa jest jednym z najspokojniejszych i najpiękniejszych miejsc do odwiedzenia. Odwiedzają go wielbiciele dla spokoju i ciszy.

14. Świątynia Jain w Goa:

Świątynia Jain w Goa

Świątynia ta nazywa się Shri 1008. Świątynia Adinath Digambar Jain i jest jedyną świątynią Jain na Goa. Znajduje się w Margao, a ukończenie budowy świątyni zajęło 15 miesięcy. W świątyni znajduje się avtar Digambar z Adinath z białego kamienia. Ta świątynia jest popularna wśród dżinistów i należy ją odwiedzić na ich liście. Świątynia Jain to siedziba pokoju i harmonii. W tej świątyni można zachować spokój i ciszę.

15. Świątynia Nageshi Goa:

Świątynia Nageshi Goa

Świątynia Nagesh jest świętą siedzibą Pana Śiwy, czczonego jako Nagueshi. Unikalną cechą tej świątyni jest to, że znajduje się ona dokładnie w tym samym miejscu, w którym została pierwotnie zbudowana. To nie zostało przeniesione z jego lokalizacji. Niedawno władze świątyni zakazały wjazdu do świątyni cudzoziemców ze względu na ich ubiór i zachowanie. W świątyni znajduje się również kamienna inskrypcja wykonana w 1413 r..

16. Świątynia Brahmy w Goa:

Świątynia Brahmy w Goa

Świątynia Brahmy jest jedną z wyjątkowych świątyń czczących Pana Brahmę. Pierwotnie znajdował się w Carambolim i został przeniesiony do obecnej lokalizacji po najeździe portugalskim w XVI wieku. Okolica nazywa się Brahma-Karmali, czyli dom Brahmy. Idol jest wyrzeźbiony w XI wieku i jest umiejętnie wyrzeźbiony w czarnym kamieniu. Centralna twarz bożka Brahmy ma brodę, a bożek ma stojące po obu stronach postacie Savitri i Saraswati.

Goa było niegdyś centrum świątyń hinduistycznych, dopóki Portugalczycy nie wkroczyli na te tereny pod pretekstem handlu. Całkowicie zniszczyli świątynie hinduistyczne z powodu ich nietolerancji religijnej i mocno nawrócili ludzi na chrześcijaństwo. To jest powód, dla którego ludziom trudno jest uwierzyć, że Goa jest domem dla tak pięknych świątyń. Państwo zawsze było synonimem kultury chrześcijańskiej. Jednak te świątynie wymienione w artykule są ucieleśnieniem bogatej kultury i tradycji hinduskiej, która oparła się wielokrotnym próbom wyparcia jej z oblicza Indii.