Kerala to stan, który jest synonimem piękna natury. To niezwykle piękne miejsce szczyci się najlepszymi ogrodami herbacianymi, wzgórzami, wodospadami, plażami i rozlewiskami. Kerala jest także domem dla jednych z najlepszych świątyń w Indiach. Na historię religijną tego stanu duży wpływ ma sąsiadujące z nim państwo, Tamil Nadu. Do III wieku Kerala znajdowała się pod wpływem kultury tamilskiej, co widać w architekturze starożytnych świątyń w Kerali. Od XVI wieku świątynie Kerala mają napisy w języku malajalam i mają swój własny styl budowy. Świątynie Kerala są zwykle prostymi konstrukcjami, w przeciwieństwie do świątyń tamilskich. W tym artykule omówiono niektóre z najsłynniejszych świątyń w Kerala.

Najbardziej znane świątynie w Kerali:

Oto lista świątyń hinduistycznych w Kerali z obrazami.

1. Świątynia Pathiyanadu Sree Bhadrakali w Mullassery:

Świątynia Pathiyanadu Sree Bhadrakali w Mullassery

Świątynia Pathiyanadu Sree Bhadrakali znajdująca się w Mullassery, niedaleko Thiruvanthapuram to hinduska świątynia poświęcona bogini Bhadrakali. Ma sanktuarium bogini Bhadrakali jako przewodniego bóstwa, które jest córką Pana Shivy. Jest też idol bogini Kali. W świątyni obchodzonych jest wiele festiwali, takich jak puja Swayamvara Parvathi, Puja Grahalakshmi, Puja Grahadosha Nivarana, Balithooval, Sarppabali, Kalamkaval, Dikkubali, Paranettu, Nilathilporu, Aaraattu i Pongala.

2. Świątynia Attukal Bhagavathy w Attukal:

Świątynia Attukal Bhagavathy w Attukal

Świątynia Attukal Bhagavathy znajduje się w Attukal i jest poświęcona Bogini Kannaki, formie Parwati, która jest przewodnim bóstwem świątyni. Świątynia słynie na całym świecie z corocznego festiwalu Attukal Pongala, w którym uczestniczy ponad milion kobiet. Dziesięciodniowy festiwal to wielka sprawa, a inne obchodzone święta to Mandala Vratham, Pooja Vyapu, Vinayaka Chaturthi, Shivaratri i wiele innych.

3. Świątynia Padmanabhaswamy w Thiruvanthapuram:

Świątynia Padmanabhaswamy w Thiruvanthapuram

Świątynia Padmanabhaswamy położona w Thiruvanthapuram zbudowana w stylu drawidyjskim jest najbogatszą świątynią hinduską na świecie i jest poświęcona Panu Wisznu. Bóstwo jest uświęcone postawą „Anantha Sayanam” lub wiecznym snem jogicznym na wężu Adishesanie. Świątynia zezwala tylko na Hindusów i ściśle przestrzega zasad ubioru. Główne obchodzone tutaj święta to Alpaszy i Panguni.

4. Świątynia Andoor Kandan Sree Dharma Sastha w Neyyatinkara:

Świątynia Andoor Kandan Sree Dharma Sastha w Neyyatinkara

Świątynia Andoor Kandan Sree Dharma Sastha znajduje się w Neyyatinkara, na południowy wschód od Thiruvanthapuram. Naczelnym bóstwem świątyni jest Bóg Kandan Sree Dharma Sastha. Są też inne bóstwa, takie jak Ganapatia, Durga Bhagavathy, Iśwara Kala Bhoothanan, Nagaraja & Nagayakshi i bożek słonia przy wejściu. Coroczny festiwal obchodzony w świątyni to Makaravilakku Mahotsavam.

5. Świątynia Edava Palakkavu Bhagavathi w Edava:

Edava Palakkavu Bhagavathi Świątynia w Edava

Świątynia Edava Palakkavu Bhagavathi znajduje się w Edava w dzielnicy Thiruvanthapuram i jest poświęcona Bhadrakali Devi, która jest tu przewodnim bóstwem. Istnieje wiele bóstw podrzędnych, takich jak bogini Annapurna, Lord Ganesha, Navagraham, Adithyan, Hanuman, Brahmarakkhas, Yogeswaran i NagaruKavu. Karthika Thirunal Mahatsovam odbywający się w malajalam miesiącu Kumbham to coroczny festiwal, podczas którego całe miasto skupia się na świątyni.

6. Świątynia Karikkakom Sree Chamundi Devi w Thiruvananthapuram:

Świątynia Karikkakom Sree Chamundi Devi w Thiruvananthapuram

Świątynia Karikkakom Sree Chamundi Devi znajdująca się w Thiruvanthapuram to starożytna świątynia hinduska licząca ponad 600 lat, poświęcona bogini Chamundi. W świątyni znajduje się bożek Panchaloha bogini Karikkakathamma, forma Czamundi. Bogini Chamundi jest czczona w świątyni w trzech różnych formach: Maha Chamundi, Raktha Chamundi i Bala Chamundi. Istnieją inne świątynie Ganapati, Sastha, Bhuvaneshvari i nie tylko. Coroczny festiwal powszechnie obchodzony w świątyni to Pongala.

7. Świątynia Pazhavangadi Ganapathy w Thiruvananthapuram:

Świątynia Pazhavangadi Ganapathy w Thiruvananthapuram

Świątynia Pazhavangadi Ganapathy Kerala położona we wschodnim forcie w mieście Thiruvanthapuram poświęcona jest Sri Maha Ganapathy lub Ganeśi, który jest również bóstwem przewodnim. W świątyni czczone są również inne bóstwa, takie jak Dharmasasta, Bogini Durga i Nagaraja wraz z rzeźbami 32 różnych form Ganesha. Najważniejsze obchodzone tutaj festiwale to Winajaka Szaturthi, Ganesh Jayanthi, Virad Chaturthi i inne.

8. Świątynia Sarkara Devi w Chirayinkeezhu Taluk:

Świątynia Sarkara Devi w Chirayinkeezhu Taluk

Świątynia Sarkara Devi znajduje się w Chirayinkeezhu Taluk w północno-zachodniej dzielnicy Thiruvanthapuram. Głównym bóstwem świątyni jest Bhadrakali, który jest tutaj również głównym bóstwem. Festiwal Kaliyoot jest najpopularniejszym festiwalem obchodzonym w świątyni, poza festiwalem Meena Bharani, który zajmuje drugie miejsce, a świątynia wypełnia się wielbicielami.

9. Świątynia Thirupalkadal Sreekrishnaswamy w Keezhperoor:

Świątynia Thirupalkadal Sreekrishnaswamy w Keezhperoor

Świątynia Thirupalkadal Sreekrishnaswamy znajdująca się w wiosce Keezhperoor jest jedną z najstarszych świątyń hinduistycznych poświęconych Panu Krysznie, innej formie Wisznu, który jest tu również przewodnim bóstwem. Świątynia zbudowana jest w formie architektury w stylu drawidyjskim. Świątynia ma Garbagraha z Brahmą i Śiwą na zewnętrznych ścianach. Zbudowana między VI a IX wiekiem, świątynia jest również uważana za jedną ze 108 głównych Divya Desams lub świętych siedzib w wisznuizmie.

10. Świątynia Thali:

Świątynia Thali

Świątynia Thali jest najstarszą świątynią w Kerali poświęconą kultowi Sziwy. Został on zbudowany w XIV wieku przez Swamiego Thirumalpada, który był Zamorinem ówczesnego Kalikatu. Ta starożytna świątynia znajduje się w Kozhikode. Mówi się, że lingam został zainstalowany przez Parasuram pod koniec Dwaparayugam. Pan Shiva jest czczony pod imieniem Umamaheswara w tej świątyni.

11. Świątynia Ayyappa Kerala:

Świątynia Ayyappa Kerala

Świątynia Sabarimala Ayyappa słynie na całym świecie i jest jednym z największych miejsc pielgrzymek, odwiedzanym corocznie przez 50 milionów wielbicieli. Znajduje się w Rezerwacie Tygrysów Periyar, który jest gęstym obszarem leśnym. Główna świątynia znajduje się na szczycie wzgórza i mówi się, że jest to miejsce, w którym medytował książę Ajjappa. Słynie z Makaravilakku, które ma miejsce w styczniu.

12. Świątynia Guruvayoor:

Świątynia Guruvayoor

Świątynia Guruvayoor poświęcona jest kultowi Pana Kryszny. Świątynia znajduje się w mieście Guruvayur i wielbiciele nazywają ją Bhuloka Vaikunta. Zgodnie z legendami czczony tu bożek ma ponad 5000 lat i ma również zbiornik świątynny zwany Rudratheertham. Obowiązuje ścisły dress code dla osób wchodzących do świątyni i żadne wyjątki nie są dozwolone.

13. Świątynia Ettumanoor:

Świątynia Ettumanoor

Świątynia Ettumanoor jest siedzibą Pana Śiwy i znajduje się w Kottayyam. Jest to jedna ze starożytnych świątyń Kerali, która została zrekonstruowana w 1542 roku. Zgodnie z legendami Pandawowie wraz z Vyasa Maharshi czcili Pana Shivę w tej świątyni. Nazwa pochodzi od słowa „dwór”, co oznacza krainę jeleni. Ezhara Ponnanna to najbardziej oczekiwane i celebrowane wydarzenie w świątyni.

14. Świątynia Ambalappuzha Sri Krishna:

Świątynia Ambalappuzha Sri Krishny

Świątynia Ambalappuzha Sri Krishna znajduje się w dzielnicy Alapuzha w Kerali. Mówi się, że świątynia została zbudowana między XV a XVII wiekiem przez lokalnego władcę. Bożek Kryszny jest czczony w postaci Parthasarathy, który ma bicz w prawej ręce i Sankham w drugiej ręce. Świątynia słynie z Payasam Prady, która składa się z ryżu i mleka.

15. Świątynia Thirunelli:

Świątynia Thirunelli

Świątynia Thirunelli jest świętą siedzibą Sri Maha Vishnu i znajduje się na zboczu wzgórza Brahmagiri na wysokości 900m. Według legend miejsce to bierze swoją nazwę od słowa Nelli, co oznacza drzewo Amla. Uważa się, że Pan Brahma znalazł idola Wisznu pod drzewem Amla i stąd nazwa. Mówi się również, że Pan Brahma przychodzi nawet dzisiaj, aby czcić Wisznu w tej świątyni.

16. Świątynia Vadakkunnathan:

Świątynia Vadakkunnathan

To kolejna starożytna świątynia w Kerali poświęcona kultowi Sziwy. Znajduje się w mieście Thrissur i wyświetla typowy keralski styl architektury. Świątynia słynie z wielu malowideł ściennych, które przedstawiają różne sceny Maha Bharatu i dlatego są uznawane za zabytek narodowy. Mówi się, że świątynię zbudował Parasurama. Osoby nie będące Hindusami nie mają wstępu do świątyni.

17. Świątynia Chottanikkara:

Świątynia Chottanikkara

Świątynia Chottanikkara to bardzo znana świątynia Kerali poświęcona kultowi bogini Mahalakshmi. Świątynia znajduje się w Chottanikkara w Kochi. Jest to jedna z najbogatszych świątyń w Kerali, która ma konstrukcję rzeźbiarską z drewna, taką jak świątynia Sabarimala. Uważa się, że osoby cierpiące na choroby psychiczne można wyzdrowieć po wizycie w tej świątyni.

Okręgowa lista mądrych 5 najlepszych świątyń w Kerali:

1. Thiruvananthapuram:
 • Świątynia Sree Padmanabhaswamy
 • Świątynia Pazhavangadi Ganapathi
 • Świątynia Attukal Bhagavathy
 • Stara świątynia Sreekanteswara
 • Świątynia Majora Vellayani Devi
2. Kollam:
 • Świątynia Kottarakkulam Sree Mahaganapathy
 • Świątynia Valiya Koonambaikulam
 • Świątynia Sree Puthiyakavu Bhagavathy
 • Świątynia Sree Umamaheshwara Swami
 • Świątynia Aśramamu Sri Krishna Swamy
3. Alappuzha:
 • Świątynia Kidangamparambu Sree Bhuvaneswari
 • Świątynie Venkatachalapathy (Mullakkal)
 • Świątynia Sree Kryszna Swamy, Ambalapuzha
 • Świątynia Chakkulathukavu Devi
 • Świątynia Chettikulangara Bhagavathi
4. Pathanamthitta:
 • Świątynia Malayalapuzha Devi
 • Świątynia Thazhoor Bhagavathi
 • Świątynia Sri Kodumthara Subrahmanya Swamy
 • Świątynia Omalloor Sree Rakthakantaswamy
 • Świątynia Pandalam Mahadewa
5. Kottajam:
 • Świątynia Thirunakkara Mahadewy
 • Świątynia Thaliyil Mahadewa
 • Świątynia Kumaranalloor Karthyayani Devi
 • Świątynia Ettumanoor Mahadewy
 • Świątynia Pallipurathukavu Devi
6. Idukki:
 • Świątynia Mangala Devi Kannaki
 • Świątynia Ulupooni Sree Arthanareeswara
 • Świątynia Sree Kryszny Swamiego
 • Świątynia Kozhikkanam Devi
 • Świątynia Vellappara Devi
7. Ernakulam:
 • Świątynia Ernakulam Shiva
 • Świątynia Sree Poornathrayeesa
 • Świątynia Amedy
 • Świątynia Thrikkakkara Vamana Moorthy
 • Świątynia Mahadewy
8. Thrissur:
 • Świątynia Sri Vadakkumnathana Shivy
 • Świątynia Paramekkavu Bhagavathi Thrissur
 • Świątynia Śri Kryszny Thiruvambady
 • Świątynia Punkunnam Shiva
 • Świątynia Urakathamma Thiruvadi
9. Palakkad:
 • Świątynia Bhagawati
 • Świątynia Sree Emoor Bhagavathy
 • Świątynia Wisznu
 • Świątynia Emoor Bhagavathy
 • Świątynia Manappulli Bhagavathy
10. Malappuram:
 • Świątynia Podiyattupara Mahadewy
 • Świątynia Sree Kadampuzha Bhagavathi
 • Świątynia Thirunavaya Nava Mukunda
 • Świątynia Sree Thripuranthaka Mahasiva Malappuram
 • Sree Triprangode Pan Shiva Kshetram
11. Kozhikode:
 • Świątynia Thali Kozhikode
 • Świątynia Varakkal Devi
 • Świątynia Sree Kanteshwara
 • Świątynia Kryszny Thiruvachira Sree
 • Świątynia Thalikkunu Maha Siva
12. Wayanad:
 • Świątynia Thirunelli Sree Maha Vishnu
 • Świątynia Seetha Devi
 • Valliyoorkavu Melekavu
 • Świątynia Mazhuvannur Maha Siva
 • Świątynia Sree Cheengeri Bhagavati
13. Kannur:
 • Świątynia Sree Sundareswara
 • Świątynia kolejowa Muthappan Kannur
 • Pillayar Kovil
 • Świątynia Kalarivathukkal Bhagavathi
 • Świątynia Trichambaram
14. Kasarabóg:
 • Świątynia Shree Varadaraja Venkataramana
 • Świątynia Mallikarjuna
 • Świątynia Sri Ananthapadmanabha Swamy
 • Świątynia Trikkannad Tryambakeshwara
 • Świątynia Nagarajakatte, kasargod

Lista świątyń Kerala nigdy się nie kończy. Każda dzielnica ma co najmniej jedną lub dwie ważne świątynie w Kerali, które mają wspaniałą historię i architekturę. Kerala jest nie tylko popularnym miejscem turystycznym, ale także obowiązkowym celem pielgrzymek Hindusów. W przeciwieństwie do świątyń innych stanów, świątynie Kerala mają surowe zasady i należy zapewnić ochronę świętości świątyni. Większość świątyń nie zezwala na osoby nie będące hinduistami, a także obowiązuje ścisły kodeks ubioru. Ważne jest, aby przed wizytą dokładnie zapoznać się z wytycznymi świątyni.