Porozmawiaj o technologii i asach miasta Pune na wszystkich listach. Centrum IT i centrum postępu… Żywa kultura metropolii i atmosfera… oraz w bliskiej odległości od miasta, które naprawdę nigdy nie śpi – Bombaju! Pune ma klimat, który bardzo różni się od innych miast, łącząc rozrywkę ze staromodnym urokiem monumentalnej doskonałości. Czy wiesz, że Pune jest również znane jako jedno z najbardziej duchowych miast? Znajdują się w nim lokalizacje dla tych samych, które są obrzeżone w historii i przybliżają nas do naszych korzeni, a także nowoczesne konfiguracje do odnalezienia siebie i odprężenia umysłu, ciała i duszy. Tak, w mieście Pune znajduje się również wiele pięknych przykładów architektonicznych w postaci świątyń. Słynne świątynie w Pune są poszukiwane z całego kraju za pośrednictwem duchowych, a także historyków i archeologów. W okolicy Pune znajduje się również wiele godnych uwagi świątyń, które powinny być częścią wycieczki po Pune. Tutaj mamy posortowaną listę, aby zaplanować swoją pielgrzymkę

miasto. Podróż po tych 9 wspaniałych miejscach kultu to twoje powołanie, jeśli jesteś religijny, a nawet jeśli jesteś tylko frajerem wszystkiego, co wykrzykuje kulturę i dziedzictwo.

9 najlepszych świątyń w Pune – najważniejsze świątynie do odwiedzenia w Pune:

1. Świątynia Bhimashankar:

świątynia bhimashankar pune

To jedna z najbardziej czczonych świątyń hinduskich w Pune, a także najbardziej znanych świątyń w Pune. Świątynia Bhimashankar w Maharashtra znajduje się na wzgórzach Sahyadri otoczonych gęstymi lasami i jest świątynią Jyothirlinga poświęconą Panu Shivie. Bhimashankar jest punktem początkowym rzeki Bhima, która płynie na południowy wschód i spotyka się z rzeką Krishna w Raichur. Zyskał jeszcze większe znaczenie, ponieważ został ogłoszony rezerwatem dzikiej przyrody. Jedna z najważniejszych 12 jyotirlingas, leży w pobliżu miasta Pune i każdego roku cieszy się dużą liczbą wielbicieli, którzy zapełniają bramy świątyni. Zbudowana w stylu architektury Nagra (około XIII wieku) świątynia ta edukuje zwiedzających, jak Tripurasur został pokonany przez połączoną formę Pana Shivy i Devi Parvati. W świątyni znajduje się również sanktuarium poświęcone Kamalaji, inkarnacji Parvati. Tutaj obchodzone jest Maha Shiva Ratri.

 • Adres: Maharashtra State Highway 112, Bhimashankar, Maharashtra 410509
 • Czasy: Rano: 5:00 – 15:00, 16:00 – 21:30
 • Kod ubioru: Sugerowane tradycyjne noszenie
 • Około. Czas trwania wizyty: 1-2 godziny
 • Jak zdobyć: Najbliższe lotnisko i stacja kolejowa znajdują się w Pune, 125 km od hotelu. Autobusy można również odbierać z Pune, Ghatkopar i Kalyan.
 • Strona świątyni: http://bhimashankar.in/
 • Najlepszy czas na wizytę: Od września do lutego. Dla miłośników przygód monsun to świetny czas.
 • Inne atrakcje: Następnego dnia możesz zwiedzić jaskinie Bhaja lub park rozrywki Imagica w Khopali.

2. Świątynie na wzgórzu Parvati:

Parvati wzgórze pune

Wzgórze Parvati to niezwykle malowniczy, wysoki na 2100 stóp pagórek w Pune. Na szczycie znajduje się 5 świątyń. Są to świątynia Devdeveshwar, świątynia Kartikeya, świątynia Wisznu, świątynia Vitthai i świątynia Ramy. Świątynia ma 103 stopnie, po których trzeba się wspiąć, aby dotrzeć na szczyt wzgórza, skąd wielbiciele mogą odwiedzić świątynie. Główna świątynia jest poświęcona Devdeveshwara i wykonana jest z czarnego kamienia. Z bujną zielenią wokół i świeżym środowiskiem na szczycie wzgórza, świątynie Parvati są jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w mieście Pune. Świątynia słynie również z tego, że jest ogromną częścią dziedzictwa miasta Pune, jest przecież najstarszą budowlą miasta, która została zbudowana w czasach dynastii Peshwa.

 • Adres: Parvati Paytha, Pune, Maharasztra 411009
 • Czasy: 8:00 do 17:00
 • Kod ubioru: Szanująca odzież odpowiednia na świątynię
 • Około. Czas trwania wizyty: 1-2 godziny
 • Jak zdobyć: najbliższa stacja kolejowa to Grant Road. 15 minut taksówką ze stacji do świątyni?.
 • Strona świątyni: Nie dotyczy
 • Najlepszy czas na wizytę: 16:00-18:00. Odbywający się tutaj festiwal muzyki klasycznej jest koniecznością?.
 • Inne atrakcje: Muzeum Parvati zawierające rękopisy i zbiory rządów Peshwa. Jaskinie Bhaja znajdują się w pobliżu miasta Pune i są dobrym miejscem do zwiedzania?.

3. Świątynia Chaturshringi:

świątynia chaturshringi

Świątynia Chaturshringi została zbudowana za panowania króla Marathy, Shivaji i znajduje się na zboczu wzgórza na Senapati Bapat Road. Chaturshringi dosłownie oznacza górę z czterema szczytami, a świątynia ma 90 stóp wysokości i 125 stóp szerokości. Uważany jest za symbol wiary i mocy. Aby dotrzeć do świątyni, trzeba pokonać 100 stopni. Przewodniczym bóstwem jest idol bogini Chaturshringi i istnieją inne idole poświęcone bogini Durgi, Lordowi Ganesha i ośmiu miniaturowym bożkom Asthavinayaki. Świątynia daje platformę do promowania bogatej sztuki i kultury Indii. Zaprasza zarówno nowych, jak i uznanych artystów z kraju do zaprezentowania swoich talentów. Są zaufaniem religijnym i kulturowym, dlatego organizują programy sangeet, kirtan i vyakhan.

 • Adres: Senapati Bapat Road, w pobliżu, Pune University Rd, Gokhalenagar, Pune, Maharasztra 411016
 • Czasy: od 7:00 do 21:00
 • Kod ubioru: Szanująca odzież odpowiednia na świątynię
 • Około. Czas trwania wizyty: 1 godzina
 • Jak zdobyć: Znajduje się w mieście Pune, a transport publiczny jest łatwo dostępny do iz świątyni. Aby dotrzeć do Pune, możesz wsiąść do samolotu/pociągu/zjechać w dół. Najbliższa stacja kolejowa (stacja kolejowa Pune) znajduje się 7 km od świątyni. Najbliższe lotnisko to lotnisko Pune. Autobusy mogą być obsługiwane przez większość miast Maharashtra lub możesz jechać do Pune sam z Bombaju (około 150 km / 3 godziny) itp..
 • Strona świątyni: http://www.chattushringidevasthanpune.org/
 • Najlepszy czas na wizytę: Podczas Navratri (9-dniowy festiwal) i 10 dnia (Dassara).
 • Inne atrakcje: Muzeum Darshan (5 km od świątyni) i świątynia jaskini Pataleshwar (w odległości 2,4 km).

4. Świątynia Bhuleshwar:

świątynia bhuleshwar pune

Ta jest również jedną z najsłynniejszych świątyń w pobliżu Pune. Świątynia Bhuleshwar została zbudowana w XIII wieku za czasów Pandawów. To starożytna świątynia otoczona gęstym lasem i stąd znaczenie jej nazwy. Świątynia jest poświęcona świętemu sanktuarium Pana Śiwy i ma pięć poświęconych mu lingamów Śiwy w sanktuarium świątyni. Ponieważ lingamy Shivy pozostają ukryte w rowie, można je zobaczyć tylko w świetle. Istnieją również inne idole poświęcone Bogini Lakszmi, Panu Wisznu i Panu Mahadevowi. Wyjątkową cechą tej świątyni jest jej architektura. Zewnętrznie jest to rodzaj islamskiego stylu, który z zewnątrz wygląda podobnie do meczetu. Mówi się, że świątynia została zbudowana w taki sposób, aby chronić ją przed najazdami i grabieżami. Pomnik jest jednak absolutnie oszałamiający z pięknymi rzeźbami zdobiącymi ściany?.

 • Adres: Bhuleshwar Road, Malshiras, Maharasztra 412104
 • Czasy: 5:00 – 12:00 i 16:00 – 20:00.
 • Kod ubioru: schludny i skromny strój najbardziej odpowiedni
 • Około. Czas trwania wizyty: 3 godziny
 • Jak zdobyć: Świątynia znajduje się 3 km od wioski zwanej Malshiras Village. Możesz wziąć bezpośredni autobus z Pune do tej wioski, a następnie wynająć jeepy do świątyni z wioski. Świątynia znajduje się około 50 km od Pune, a jeśli jedziesz sam, weź dobrze zorientowanego kierowcę, ponieważ drogi mogą być trochę strome.
 • Strona świątyni: Nie dotyczy
 • Najlepszy czas na wizytę: Najbardziej celebrowany jest tutaj czas Shivratri
 • Inne atrakcje: Narayanbet, dom dla wielu egzotycznych ptaków wędrownych i raj dla miłośników przyrody, znajduje się 15 km od hotelu?.

5. Świątynia Dagaduseth Halwai Ganapati:

ganpati w pune

Świątynia Dagaduseth Halwai Ganapati jest bardzo popularną świątynią hinduską w Maharashtrze i jest odwiedzana przez tysiące wielbicieli każdego roku. Przewodniczące bóstwo świątyni, bożek Lorda Ganesha ma 7,5 stopy wysokości i 4 stopy szerokości, a świątynia ma ponad 100 lat. Świątynia posiada fundusz powierniczy o nazwie The Halwai Ganapati Trust, który prowadzi działalność filantropijną. Podczas festiwalu Ganeshotsav, od zwykłych ludzi po celebrytów, wszyscy odwiedzają świątynię.

 • Adres: Ganpati Bhavan, 250, Budhwar Peth, Pune, Maharasztra 411002
 • Czasy: 6:00 do 23:00
 • Kod ubioru: Żaden dress code jako taki nie sprawdzi się, wygodny i skromny strój.
 • Około. Czas trwania wizyty: 30 minut – 1 godzina
 • Jak zdobyć: To tylko 3 km od dworca kolejowego Pune i 11 km od lotniska. Skorzystaj z transportu publicznego, aby dostać się do świątyni raz w Pune. Możesz wziąć 3-4 godzinny pociąg do Pune lub 45-minutowy lot z Bombaju. Pune jest również dobrze skomunikowane drogami z innymi miastami Maharasztry.
 • Strona świątyni: http://www.dagdushethganpati.com/
 • Najlepszy czas na wizytę: Ganeshotsav, który odbywa się około września każdego roku, jest 10-dniowym świętem, kiedy świątynia ożywa z całą pompą i pokazem. Podobno w tym czasie świątynię odwiedzi również główny pastor.
 • Inne atrakcje: Każdego roku organizują cieszący się międzynarodowym uznaniem festiwal muzyczny z okazji rocznicy świątyni. Każdego dnia artyści o międzynarodowej renomie są zapraszani do występów indyjskich artystów muzycznych, a wstęp jest bezpłatny dla wszystkich.

6. Świątynia Neelkantheswar:

świątynia nilkantheshwar pune

Co powiesz na doświadczanie mitologii i boskości obok piękna natury? Jednym z mniej znanych miejsc jest świątynia Neelkantheswar położona niedaleko Pune. Jedna z najspokojniejszych świątyń w okolicy Pune, poświęcona Panu Shivie i położona na wzgórzu o wysokości 900 mt. nad poziomem morza. Miejsce to stopniowo staje się popularnym weekendowym wypadem dla mieszkańców Maharasztry. Jednak świątynia wymaga około godziny stromej wspinaczki na szczyt wzgórza, aby dotrzeć do świątyni. Wieczorami można również doświadczyć pięknego zachodu słońca. Lokalizacja świątyni sprawia, że ​​otoczenie jest absolutnie mistyczne. Oszałamiające widoki na góry i rozlewiska zapory Khadakwasla przecinające doliny pozostawiają poczucie boskiego spokoju.

 • Adres: Road Number 1, Kondhur, Maharashtra 412107, Indie
 • Czasy: 5:00 – 12:00 i 16:00 – 21:00
 • Kod ubioru: skromny strój będzie działał. Trzeba się trochę wspinać, więc noś wygodne buty.
 • Około. Czas trwania wizyty: 1-2 godziny
 • Jak zdobyć: Znajduje się 55 km od Pune i można do niego dojechać taksówką/autobusem.
 • Strona świątyni: Nie dotyczy
 • Najlepszy czas na wizytę: Shivratri jest zatłoczone przez lojalnych wielbicieli i uważane jest tutaj za bardzo pomyślne.
 • Inne atrakcje: Tama Panshet jest oddalona o 5 km.

7. Świątynia Jaskini Pataleshwar:

jaskinie pataleshwar

Pataleshwar Cave Temple to wykuta w skale świątynia wyrzeźbiona w okresie Rashtrakuta w VIII wieku. Wykonany jest z bazaltowej skały i jest poświęcony Panu Śiwie w formie lingamu Śiwy. Wejście do świątyni ma również mandapę Nandi. Świątynia została przez rząd uznana za chroniony zabytek miasta. Obecne są inne posągi bogów Ramy, Laxmana, Ganesha oraz bogiń Lakszmi i Sity. Konstrukcja świątyni została zainspirowana Jaskiniami Elephanta. Jednak nigdy nie został w pełni ukończony, dlatego też nie ma odpowiedniego wejścia.

 • Adres: Jangali Maharaj Road, Revenue Colony, Shivajinagar, Pune, Maharasztra, 411005, Indie
 • Czasy: 8:30 – 17:30
 • Kod ubioru: Sugerowane konserwatywne ubrania
 • Około. Czas trwania wizyty: 30 minut – 1 godzina
 • Jak zdobyć: Znajduje się on 3 km od dworca kolejowego w Pune i można do niego dojechać taksówką/autobusem.
 • Strona świątyni: Nie dotyczy
 • Najlepszy czas na wizytę: Tripuri Pournima, gdy jaskinia jest oświetlona lampkami oliwnymi w tysiącach.
 • Inne atrakcje: Jangli Maharaj Mandir

8. Świątynia Moreshwar Ganapati:

Moreshwar Ganapathi

Świątynia Moreshwar Ganapati znajduje się w dzielnicy Morgaon w Pune jest hinduską świątynią poświęconą Panu Ganesha. Świątynia wyznacza początek i koniec ośmiu świątyń Asztawinayaki w stanie Maharasztra. Uważa się, że Ganapati święty Morya Gosavi był związany ze świątynią, ponieważ pierwotna data budowy pozostaje nieznana. Sufit wykonany jest z pojedynczego kamienia, a świątynia zawiera również 23 bożki różnych form Pana Ganesha. Ganesh Jayanti i Ganesh Chaturthi to najważniejsze święta tej świątyni.

 • Adres: Morgaon, Maharashtra 412304
 • Czasy: od 5:00 do 22:00
 • Kod ubioru: idealny byłby strój konserwatywny
 • Około. Czas trwania wizyty: 30 minut – 1 godzina
 • Jak zdobyć: Jest to 79 km od Pune i bezpośrednie autobusy S.T. mogą Cię tam zabrać z zajezdni autobusowej w Pune. Najbliższa stacja to Dworzec Kolejowy Jejuri (17 km). Możesz wziąć 3-4 godzinny pociąg do Pune lub 45-minutowy lot z Bombaju. Pune jest również dobrze skomunikowane drogami z innymi miastami Maharasztry.
 • Strona świątyni: Nie dotyczy
 • Najlepszy czas na wizytę: Ganeśćaturthi i Widźajadasami
 • Inne atrakcje: Świątynia Rokdoba Hanumana

9. Świątynia Narayani Dham:

narayani dham

Świątynia Shri Narayani Dham położona w Katraj w Pune powstała w 1983 roku. W świątyni znajdują się różne idole bóstw, takich jak Pan Hanuman, Shri Shyam Baba Jot, Shiva Linga, Pan Ganesha i tak dalej. Przewodniczym bóstwem świątyni jest bogini Narayani. Świątynia na co dzień wykonuje różne rytuały i nabożeństwa. Wspaniałe jest to, że świątynia prowadzi również różne inne działania, aby pomóc społeczeństwu. Obejmują one bezpłatne badania lekarskie, obozy świadomości społecznej, gaushale, ćwiczenia śmiechu dla umysłu i ciała itp..

 • Adres: Pune-Satara Road, Narayani Nagar, za mleczarnią Katraj, Katraj, Pune, Maharasztra 411046
 • Czasy: 6:30 – 13:00 i 16:00 – 22:00
 • Kod ubioru: Żaden dress code jako taki nie sprawdzi się, wygodny i skromny strój.
 • Około. Czas trwania wizyty: 30 minut – 1 godzina
 • Jak zdobyć: To tylko 2 km od dworca kolejowego Lonavala.
 • Strona świątyni: http://narayanidham.org/
 • Najlepszy czas na wizytę: Ganeśćaturthi i Diwali
 • Inne atrakcje: Świątynia ISKCON NVCC oddalona jest o 0,7 km.

Więc teraz wiesz, że Pune to nie tylko zabawa i gry. I to nie tylko w żargonach technicznych i korporacjach wielonarodowych. Wyrusz w podróż w poszukiwaniu boskości z tego maharasztryńskiego miasta, które oferuje mieszankę starego i nowego, lokalnego i globalnego, historycznego i nowoczesnego! Przeglądaj zarówno świątynie w Pune, jak i świątynie w pobliżu Pune, odkrywając i zaspokajając własne cele religijne. Napisz, dzieląc się swoimi doświadczeniami, ponieważ nie kochamy niczego bardziej niż słuchanie odpowiedzi od naszych czytelników. Twoja opinia pomaga nam tylko lepiej Ci pomóc, więc nie przestawaj obdarzać miłością i wiwatować na szczęśliwe podróże!

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

1. Czy są jakieś inne świątynie Ashta Vinayaka w/w okolicy Pune City??

Tak. Ta świątynia w pobliżu Junnar jest miejscem, do którego musisz się udać, jeśli jesteś lojalistą lorda Ganesha i w mieście Pune. Girijatmaja w jaskiniach skalnych Lenyadri jest uważana za szóstą świątynię Ashta Vinayaka, którą należy odwiedzić podczas pielgrzymki na wycieczce Lorda Ganesha.

2. Dla miłośników przygód, jakie miejsce w/w okolicy Pune City jest najlepsze zarówno na dzień pełen przygód, jak i wizytę w szanowanym miejscu kultu?

Uważasz się za poszukiwacza przygód? Szukasz tego przypływu adrenaliny podczas pielgrzymki i poszukiwania boskości? Jedno z najpopularniejszych miejsc do trekkingu dla ludzi takich jak Ty, mieści również bardzo szanowaną świątynię i znajduje się zaledwie 30 km od Pune. Tak, świątynia Kanifnath znajduje się na szczycie wzgórza bardzo blisko miasta i jest idealnym miejscem na malowniczą wędrówkę w góry o umiarkowanym stopniu trudności. Ta jaskiniowa świątynia przy drodze Saswad jest poświęcona świętemu Kanifnathowi. Właściwie musisz się czołgać, aby dostać się do świątyni przez 9-calowe okno. Więc następnym razem, gdy poczujesz się duchowo, pamiętaj o tym wyjątkowym miejscu, które zapewni ci to, co najlepsze z obu światów – pełną przygód zabawę i wzbogacające duchowo doświadczenie. Zaplanuj swój pełen przygód dzień następnym razem, jednocześnie utrzymując ciekawość boskości.

3. Gdzie osoby wyznające dżinizm mogą się udać, aby ofiarować swoje modlitwy w Pune City??

Dżinizm był ważną częścią Maharasztry od czasów starożytnych. Pierwszym i najstarszym inskrypcją maharasztryńską jest inskrypcja dżinizmu w jaskini w wiosce Pale w pobliżu miasta Pune (od II wieku p.n.e.). Tak więc dżinizm jest w dużej mierze częścią stanu, a także miasta Pune. Najbardziej popularną spośród wszystkich świątyń Jain w Pune jest świątynia Katraj Jain Aagam Mandir. W rzeczywistości ten jest popularny nawet poza miastem i stanowi jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymek Jain w kraju. Co jest specjalne? Mieści się w nim idole wszystkich 24 Tirthankarów. Wśród innych świątyń Jain w mieście, Munisuvrat Nath Jain Mandir i Digambar Jain Mandir Kharadi są również popularne wśród lokalnych wierzących dżinistów. Idole są piękne i inspirujące. Shree Shatrunjay Bhaktamar Jain Temple jest również doskonałym miejscem do odwiedzenia dla dżinistów w Pune. Nawet w przeciwnym razie ta przestronna świątynia nasyca spokojną i pogodną atmosferą – idealną, by zmartwić zmęczony umysł i duszę.