Pendżab to bhangra, żywe kolory, szczery i zaraźliwy głośny śmiech oraz postawa, która mówi Hakuna Matata! Ci szczęśliwi, szczęśliwi mieszkańcy sprawiają, że kraina pięciu rzek jest naprawdę tym, czym jest dzisiaj. Wiedzą, jak żyć pełnią życia, az tak oszałamiającą topografią dookoła, w tym majestatycznymi górami, bujnymi dolinami i błyszczącymi wodospadami, ten indyjski stan jest marzeniem każdego podróżnika! Nigdy nudna chwila i tylko radość… co więcej? Pendżab to kraj Sikhów, a główną religią wyznawaną w regionie jest sikhizm – wyłaniający się z głoszenia Guru Nanaka. Jednak obecnie w Pendżabie mieszkają ludzie ze wszystkich kast i wyznań religijnych, w tym hinduiści, muzułmanie, dżiniści i chrześcijanie. W rezultacie jest to naprawdę siedziba jednych z najpiękniejszych i najbardziej czczonych świątyń w Indiach. Tak, wszyscy słyszeliśmy o złotej świątyni w Pendżabie, prawda? Jedno z najlepszych miejsc do rozpoczęcia podróży religijnej, mamy dla Ciebie idealną listę, aby Cię uporządkować. Pielgrzymka przez Pun

jab przez te najlepsze typy.

Lista świątyń w Pendżabie – najsłynniejsze świątynie w Pendżabie, które musisz odwiedzić:

1. Złota Świątynia w Amritsar:

świątynie w Pendżabie

Niezwykle popularna świątynia pendżabska, „Złota Świątynia”, znana również jako świątynia Harmandir Sahib, znajduje się w Amritsar. Jest znany jako najświętszy Sikh Gurudwara na świecie, a jego górne piętro pokryte jest złotem. Historia złotej świątyni w kulturze pendżabskiej sprawia, że ​​miejsce to jest coraz bardziej popularne. Guru Ram Das, czwarty Sikh Guru założył Gurudwara w 1574 roku. Świątynia ma czworo drzwi wejściowych, co oznacza, że ​​ludzie wszystkich religii są mile widziani w środku. W ciągu dnia w lokalu obecny jest najświętszy podręcznik sikhizmu, Guru Granth Sahib. Bezpłatna wspólna kuchnia gotuje posiłek lub langar, który jest podawany codziennie 100 000 osób. Informacje o złotym pendżabie są łatwo dostępne online pod względem czasu i kodów ubioru.

2. Świątynia Jayanti Devi w dystrykcie Ropar:

świątynie w Pendżabie

Świątynia Jayanti Devi znajduje się zaledwie 15 km od Chandigarh w dzielnicy Ropar. Jest on poświęcony Jayanti Devi, Bogini Zwycięstwa. Położone jest na wzgórzu na pasmach Shivalik. Aby dotrzeć do głównych pomieszczeń świątyni, wielbiciele muszą wspiąć się na sto łatwych kroków od ogromnej bramy u podstawy. W świątyni znajdują się również idole Shivy, Lakshmi, Ganesha, LokaDev i Balasundari. Jest to jedna z najpopularniejszych świątyń hinduskich w Pendżabie. Coroczne jarmarki odbywają się w dzień pełni księżyca w lutym i sierpniu, podczas których świątynia przyciąga ponad 1,5 lakh odwiedzających. W tej świątyni powszechnie obchodzone jest również Nawaratri.

3. Świątynia Mata Mansa Devi w dystrykcie Panchkula:

świątynie w Pendżabie

W dzielnicy Panchkula poza Chandigarh znajduje się świątynia Mata Mata Mansa Devi. Świątynia rozciąga się u podnóża pasma Shivalik i jest poświęcona Bogini Mansa Devi, innej formie Shakti. Ta świątynia jest znana jako jedna z głównych świątyń Shakti w północnych Indiach, która przyciąga wielu wielbicieli podczas dziewięciu dni Nawaratri. Znajduje się wysoko na liście słynnych świątyń w Pendżabie.

4. Świątynia Durgiana w Amritsar:

świątynie w Pendżabie

Świątynia Durgiana to świątynia hinduistyczna położona w mieście Amritsar, a swoją architekturą przypomina słynną Złotą świątynię. Jest on poświęcony Bogini Durgi, która jest również przewodnim bóstwem wraz z Boginią Lakszmi i Wisznu. Pierwotna świątynia została zbudowana w XVI wieku i przebudowana w 1921 roku. Zbudowana jest pośrodku świętego jeziora, a dojście do świątyni zapewniał most. Główne obchodzone tutaj święta to Dasera, Janmashtami, Ram Navami i Diwali.

5. Świątynia Mukteshwar Mahadev w Pathankot City:

świątynie w Pendżabie

Świątynia Mukhteshwar Mahadev położona w pobliżu miasta Pathankot jest popularną świątynią Sziwy. Ma również idoli Pana Ganesha, Pana Brahmy, Pana Wisznu, Pana Hanumana i Bogini Parwati. Świątynia stoi na szczycie wzgórza. Mukesran Da Mela, jarmark na cześć Baisakhi, jest tutaj powszechnie obchodzony wraz z Shivaratri, Chaitya Chodiya i Navaratri.

6. Gurdwara Manji Sahib w dystrykcie Ludhiana:

świątynie w Pendżabie

Gurdwara Manji Sahib znajduje się w wiosce Alamgir w dystrykcie Ludhiana. Guru Gobin Singh, dziesiąty Guru Sikhów, podobno wystrzelił strzałę w ziemię po dotarciu do Alamgiru, gdzie pojawiło się źródło, znane obecnie jako Tirsar. Podobno otrzymał tutaj konia od oddanego wyznawcy.

7. Akal Takht w Amritsar:

świątynie w Pendżabie

Akal Takth jest jednym z pięciu taktów lub siedzib władzy religii Sikhów. Został zbudowany przez szóstego Sikh Guru, Guru Hargobind i znajduje się w kompleksie Harmandir Sahib Gurdwara. Został zbudowany jako miejsce sprawiedliwości i rozpatrzenia spraw doczesnych. Obecna konstrukcja to pięciokondygnacyjny budynek z marmurową wkładką i pozłacaną kopułą.

8. Gurdwara Fatehgarh Sahib w Fatehgarh Sahib:

świątynie w Pendżabie

Sikh Gurdwara lub miejsce kultu w mieście Fatehgarh Sahib znajduje się Gurdwara Fatehgarh Sahib, który został zbudowany w 1710 przez Sikhów pod przewodnictwem Banda Bahadur. W głównym kompleksie gurdwara znajduje się wiele innych gurdwarów, takich jak Bhora Sahib, Burj Mata Gujri, Shahid Ganj oraz duża sala o nazwie Todar Mal Jain Hall wraz ze świętym basenem lub sarovarem.

9. Gurdwara Sri Tarn Taran Sahib w Tarn Taran Sahib:

świątynie w Pendżabie

Gurdwara Sri Tarn Taran Sahib to miejsce kultu Sikhów znajdujące się w mieście Tarn Taran Sahib. Wiadomo, że kompleks gurdwara ma największy święty basen lub sarovar ze wszystkich gurdwar. Słynne jest tu comiesięczne spotkanie pielgrzymów w dzień Amavas lub noc nowiu księżyca. Piąty Sikh Guru, Guru Arjan DevJi założył tę gurdwarę w 1590 r.

Więc teraz wiesz, gdzie się udać, aby osiągnąć to doskonałe duchowe powołanie pośród piękna natury i atmosfery naładowanej kulturą. Złota świątynia pendżab w Indiach znajduje się na liście każdego podróżnika, niezależnie od tego, czy jest religijny, czy nie! Oprócz zwiedzania świątyń, dla każdego jest wiele do zrobienia. Od objadania się autentyczną Chole Bature po cieszenie się różnymi formami tańca, takimi jak bhangra, giddha i jhumar, ta kraina pięciu rzek nigdy Cię nie zawiedzie. Napisz, dzieląc się z nami swoimi doświadczeniami z pielgrzymki do Pendżabu. Z przyjemnością wysłuchamy Twojej opinii na temat tego przewodnika i mamy nadzieję, że okaże się pomocny. Szczęśliwe podróże i błogosławieństwa zawsze na swój sposób.