Jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Indiach, Puducherry lub Pondy, jak przez wielu nazywane jest uroczo, jest zdecydowanie miejscem wakacyjnym tak wyjątkowym pod wieloma względami. Wyobraź sobie urocze, kolorowe domki, przewiewne bulwary, zabytkowe kościoły i zachwycające plaże. Często nazywana jest francuską Riverią Wschodu i słusznie. Najciekawszym aspektem tego unijnego terytorium jest to, że przez prawie 300 lat, aż do 1954 roku, rządzili nim Francuzi. W rezultacie wpływy francuskie są nadal dość widoczne, czyniąc to miejsce tak czarującym. To nic innego jak ekscytujące widzieć tak oszałamiające połączenie kultur francuskiej i indyjskiej w pięknym otoczeniu Pondicherry. Czy wiesz jednak, że w tym miejscu jest coś jeszcze bardziej wyjątkowego? Tak, to jest duchowa strona, którą śpiewa na głos! Puducherry ma jedne z najlepszych świątyń w Indiach i jest idealnym terytorium, aby obudzić twoje religijne aspiracje i wierzenia. Nie tylko ze względu na historyczną i słynną świątynię w Pondicherry, ale także ze względu na spokojną atmosferę, którą to miejsce wchłania.

Lista świątyń w Pondicherry – 9 najsłynniejszych świątyń w Pondicherry, które musisz odwiedzić teraz!

1. Świątynia Arulmigu Manakalu Vinayagar:

manakula vinayagar świątynia pondicherry

Świątynia Arulmigu Manakalu Vinayagar jest popularnym miejscem pielgrzymek i miejscem turystycznym w Pondicherry i jest poświęcona Lordowi Ganesha. Prawdopodobnie znajduje się na szczycie listy słynnych świątyń Pondicherry. Świątynia istnieje sprzed 1666 roku. Manakalu Vinayagar w języku tamilskim oznacza Boga w pobliżu stawu piasku. W świątyni znajduje się złoty rydwan o wadze 7,5 kg, który powstał wyłącznie na podstawie zbiórki i darowizny od wielbicieli. Sama świątynia jest oszałamiająco żywa i ma kamienne ściany, które pokazują wspaniałe kunszt rzeźbiarski z przeszłości. Historia mówi, że świątynia znajdowała się w wiosce dzielonej przez białych i Francuzów i że będą starali się na bieżąco pozbyć bóstwa wrzucając je do morza. Mówi się, że za każdym razem, gdy miało to miejsce, bóstwo było odnajdywane w tym samym miejscu, w którym obecnie znajduje się ta świątynia.

 • Adres: Manakula Vinayagar Koil St, White Town, Puducherry, 605001
 • Czasy: 6.30 – 11.00 i 16.30 – 21.00
 • Kod ubioru: wygodny i przyzwoity strój będzie działał. Brak ubioru jako takiego.
 • Około. Czas trwania wizyty: 1 godzina
 • Jak zdobyć: Jeśli jedziesz pociągiem do Pondicherry, najbliższa stacja kolejowa Villupuram (35 km) łączy się ze wszystkimi większymi miastami Indii. Samolotem, najbliższe lotnisko to międzynarodowe lotnisko w Chennai (135 km). Drogą można dojechać prywatnym lub państwowym autobusem z wielu miast, takich jak Chennai, Coimbatore, Bangalore i Madurai do Pondicherry. Sama świątynia znajduje się 73 km od Chidambaram i 114 km od Kanchipuram. Ludzie wypożyczają rowery do podróżowania po mieście lub można wynająć samochody i taksówki.
 • Strona świątyni: http://www.manakulavinayagartemple.com/
 • Najlepszy czas na wizytę: coroczny 24-dniowy główny festiwal w sierpniu i wrześniu. Dzień Sankatahara Chathurthi
 • Inne atrakcje: Aśram Sri Aurobindo oddalony jest od obiektu o 0,1 km, a nadmorska promenada – o 0,4 km.

2. Świątynia Sri Varadharaja Perumala:

świątynie w pondicherry

Świątynia Sri Varadharaja Perumala jest poświęcona Panu Wisznu i jest jedną ze 108 Divya Desams Wisznu. Mówi się, że świątynię odwiedziło 12 świętych poetów (Alwars). Świątynia ta jest uważana za jedną z najświętszych przez wisznuitów i została pierwotnie zbudowana przez Cholas w 1053 roku. Dzięki swoim historycznym korzeniom przyciąga nie tylko religijnych, ale także historyków i ogólnie ciekawskich turystów. Świątynia ma sanktuarium Varadharaja lub Wisznu i znajduje się na małym pagórku. Głównym obchodzonym tutaj festiwalem jest Bhramotsavam, kiedy pielgrzymi gromadzą się w świątyni. Noworodki są przynoszone do świątyni i wręczane przed Panem Wisznu pierwszy porcję ryżu, aby mieć pewność, że dzieckiem zajmie się sam bóg.

 • Adres: Nethaji Nagar, Kanchipuram, Tamil Nad 631501
 • Czasy: 6:00-11:00 i 16:00-20:00
 • Kod ubioru: idealna byłaby wygodna tradycyjna odzież
 • Około. Czas trwania wizyty: 1 do 2 godzin
 • Jak zdobyć: 1 godzina 3o minut jazdy od lotniska Chennai (najbliższe lotnisko). Możesz wsiąść do autobusu z Chennai do Pondicherry, a do tej świątyni można dojść pieszo z przystanku autobusowego Pondicherry. Pociągiem wszystkie większe miasta są połączone z węzłem Pondicherry. Ludzie wypożyczają rowery do podróżowania po mieście lub można wynająć samochody i taksówki.
 • Strona świątyni: Nie dotyczy
 • Najlepszy czas na wizytę: Czas Bhramotsavam i festiwal Ramar
 • Inne atrakcje: Wodospady Manimuthar, Vettuvan Koil, sklepy z jedwabiem sari na zewnątrz świątyni.

3. Świątynia Vedpureeswarar:

świątynie w pondicherry

Świątynia Vedapureeswarar jest poświęcona Panu Vedpureeswara i znajduje się na północnym brzegu rzeki Cheyyar. To kolejny przykład wielkiej świątyni w pobliżu Pondicherry. W świątyni znajduje się również byk Nandi, który co ciekawe jest skierowany w przeciwną stronę niż Shiva Lingam. Uważa się, że Pan Shiva tutaj objawia się sam. Świątynia składa się z dwóch korytarzy i 5-poziomowego Rajagopuram. Kamienne napisy w świątyni wskazują na okres panowania Chola. Miejsce to jest również historycznie nazywane Santhanaranyam, ponieważ mówi się, że na tym obszarze jest mnóstwo drzew sandałowych (Santhanam” oznacza drzewo sandałowe i „Aranyam”, las). Tubylcy świętują 10-dniowy festiwal Brahmotsavam, który jest wielką okazją.

 • Adres: Świątynia Sri Vedapureeswarar, poczta Thiruverkadu, dystrykt Thiruvallur, Chennai, Tamil Nadu – 600 077
 • Czasy: 6:00 – 13:00 i 16:00 – 21:00
 • Kod ubioru: idealna byłaby wygodna tradycyjna odzież
 • Około. Czas trwania wizyty: 1 do 2 godzin
 • Jak zdobyć: To tylko 10 km od stoiska Koyambedu Bus (Chennai). Możesz wziąć autobusy z Chennai i Kanchipuram do Pondicherry. Zrzucą cię w odległości, którą można pokonać pieszo od świątyni. Najbliższe lotnisko znajduje się w Chennai. Pociągiem wszystkie większe miasta są połączone z węzłem Pondicherry. Ludzie wypożyczają rowery do podróżowania po mieście lub można wynająć samochody i taksówki.
 • Strona świątyni: Nie dotyczy
 • Najlepszy czas na wizytę: Święto atruralne w dzień pełni księżyca w Chitirai (kwiecień-maj). Mahasziwratriu
 • Inne atrakcje: Ta świątynia jest czczona za usuwanie przeszkód z perspektyw małżeństwa, ponieważ Pan Shiva znajduje się tutaj w formie ślubnej. Świątynia Sri Devi Karumariamman oddalona jest o 1 km.

4. Świątynia Sithanandy Swamy:

świątynie w pondicherry

Świątynia Sitanandha Swamy jest słynną świątynią, w której pochowano żywcem świętego Guru Sithanandara. Na miejscu jego pochówku wybudowano świątynię poświęconą Panu Śiwie, która jest znanym miejscem dla miłośników pokoju. Jeevan Samadhi Guru Sithanandy zostało osiągnięte 28 maja 1837 roku. Pielgrzymi odwiedzają świątynię i w każdy czwartek wykonują specjalne pudże do jego posągu. Popularne miejsce kultu również dla studentów, przychodzą tutaj, aby modlić się do Boga Dakshinamurthy o dobre stopnie i dobre wyniki na egzaminach. Ta świątynia ma 200 lat i nadal jest uosobieniem spokoju. Na terenie obiektu znajduje się również sala medytacyjna dla tych, którzy chcą spędzić uduchowiony czas w samotności.

 • Adres: Lawspet Main Road, Puducherry, Indie, 605003
 • Czasy: 6:00 – 20:00
 • Kod ubioru: idealna byłaby wygodna tradycyjna odzież
 • Około. Czas trwania wizyty: 1 do 2 godzin
 • Jak zdobyć: To tylko 5 km od głównego przystanku autobusowego Puducherry i 4 km od dworca kolejowego Puducherry. Lotnisko Ćennaj oddalone jest o 146 km. Autobusem wysiądź na przystanku Gorimedu lub na przystanku Shivaji Statue Bus (jeśli jedziesz z Chennai). Świątynia znajduje się odpowiednio na lub naprzeciwko tych przystanków. Pociągiem wszystkie większe miasta są połączone z węzłem Pondicherry. Ludzie wypożyczają rowery do podróżowania po mieście lub można wynająć samochody i taksówki.
 • Strona świątyni: Nie dotyczy
 • Najlepszy czas na wizytę: Guru Puja, Maha Shivratri i ogólnie w każdy czwartek.
 • Inne atrakcje: Kuil Thoppu tuż obok świątyni. To tutaj odwiedzał Mahakavi Bharathiyar i pisał wiersze. Uspokajającym dodatkiem jest zbiornik na wodę z rybkami wewnątrz lokalu.

5. Świątynia Kamakshi Amman:

świątynie w pondicherry

Świątynia Kamakshi Amman jest poświęcona hinduskiej bogini Kamakshi, inkarnacji Maa Durgi lub Parvati, która jest tu również przewodnim bóstwem. Jedna z kluczowych świątyń w okolicy Pondicherry. Mówi się, że została zbudowana przez królów Pallava w VI wieku. Świątynia codziennie wykonuje cztery nabożeństwa. Poza tym na wiosnę obchodzi coroczny festiwal, którym jest festiwal rydwanów Ther i festiwal spławików Theppam. obchodzone są również Nawaratri, Aadi i Aippasi Pooram, Śankara Jayanthi i Vasanta Utsavam.

 • Adres: Nowy nr 6, Stary nr 144/A, Kamakshi Amman Sannathi Street, Kanchipuram, Tamil Nadu 631502, Indie
 • Czasy: 5:30 – 12:15, 16:00 – 20:15
 • Kod ubioru: idealna byłaby wygodna tradycyjna odzież
 • Około. Czas trwania wizyty: 1 godzina
 • Jak zdobyć: Samochodem jedź ulicą Kamakshi Amman Sannidhi. Pociągiem wszystkie większe miasta są połączone z węzłem Kanchipuram. Kanchipuram jest 64 km od międzynarodowego lotniska w Chennai. Możesz także wziąć taksówkę z lotniska do miasta.
 • Strona świątyni: http://www.kanchikamakshi.com/
 • Najlepszy czas na wizytę: Festiwale Ther i Theppam na wiosnę
 • Inne atrakcje: Świątynia Kailasanatha to obowiązkowa wizyta w odległości zaledwie 1,5 km?.

6. Świątynia Sri Gokilambal Thirukameswarer:

świątynie w pondicherry

Świątynia Sri Gokilambal Thirukameswara znajdująca się w Villanur jest jednym z głównych miejsc kultu religijnego w Pondicherry. Jego 15-metrowy rydwan świątynny jest wyprowadzany na procesję w okresie od maja do czerwca, kiedy pojawia się księżyc w pełni. To piękny festiwal i wiele osób odwiedza to miejsce, aby być świadkiem jego wielkości. Przewodniczącym bóstwem świątyni jest Thirukameswarer Gokilambal, którego podczas festiwalu zabiera się w ładnie udekorowanym rydwanie i ofiarowuje prasadam. Uważa się, że życzenia wielbicieli są spełnione, jeśli ciągną rydwan. Legenda głosi, że ówczesny król Chola cierpiał na trąd z powodu swojej zguby w poprzednim życiu. Kiedy jednak modlił się do Boga Śiwy w tej świątyni, otrzymał uzdrowienie i uzdrowienie.

 • Adres: E-Car St, Villianur, Puducherry 605110
 • Czasy: 5:00 – 12:00 i 16:00 – 21:00
 • Kod ubioru: wygodny strój do świątyni jest idealny?.
 • Około. Czas trwania wizyty: 1-2 godziny
 • Jak zdobyć: Świątynia znajduje się bardzo blisko dworca kolejowego Villianur i przystanku autobusowego. Jeśli wynajmujesz rower lub samochód, podróż w obie strony będzie tylko 18 km. To tylko 10-11 km od głównego miasta Pondicherry. stacja kolejowa villianur to najbliższa stacja, a lotnisko Pondicherry, Lawspet, Puducherry to najbliższe lotnisko.
 • Strona świątyni: http://villianurtemple.in/
 • Najlepszy czas na wizytę: Bramachavam, festiwal samochodów, Purattasi – festiwal Navarathri i Laksha Deepa Festival (zapalone 1 lakh głębiny, widok, którego nie można przegapić)
 • Inne atrakcje: Pondicherry, który jest oddalony o około 22 minuty, jest rajem dla podróżników i musi zwiedzić miasto?.

7. Świątynia Irumbai Shiva:

świątynie w pondicherry

Świątynia Irumbai Shiva jest starożytną świątynią poświęconą Panu Shivie i jest jedną z 275 Thevara Pedal Petra Sthalangals. Droga do świątyni ma piękne ścieżki z palmami kokosowymi i drzewami Banyan po bokach. Świątynia posiada święty zbiornik. Naczelnym bóstwem świątyni jest Maakaaleswarar, inkarnacja Pana Śiwy w formie lingamu Śiwy, który jest łamany i wiązany miedzianymi sznurkami. Jest również bardzo szanowany przez tych, którzy chcą się wyróżniać w dziedzinie sztuki i muzyki. Mówi się, że bogini Kuyil Mozhi Nayaki z tej świątyni pobłogosławi ich za to samo, jeśli ofiarują jej modlitwy i zrobią tu pooja. Miejscowi ozdabiają świątynię pięknymi ręcznie robionymi rangolisami podczas festiwali i uroczystości.

 • Adres: Auroville, Irumbai, Tamil Nadu 605111
 • Czasy: 6:00 – 12:00 i 17:00 – 21:00
 • Kod ubioru: szanowny strój będzie działał najlepiej
 • Około. Czas trwania wizyty: 1-2 godziny
 • Jak zdobyć: Znajduje się około 10 km od Puducherry. Drogą, można pojechać trasą Puducherry do Tindivanam, na której lokalizacja znajduje się zaledwie 2 km od Morattandi. Stacja kolejowa Puducherry jest najbliższą stacją (12 km), a lotnisko Pondicherry, Lawspet, Puducherry (8 km) jest najbliższym lotniskiem. Chennai jest połączone ze wszystkimi większymi miastami Indii drogą lotniczą i kolejową. Świątynia znajduje się 138 km od Chennai.
 • Strona świątyni: Nie dotyczy
 • Najlepszy czas na wizytę: Maasi Magam i Shivrathri w lutym-marcu. Karthigai i czas Thaipusam.
 • Inne atrakcje: Obok świątyni Boga Shivy znajduje się świątynia Swamiego Subramaniya. Auroville i Aurobindo Ashram są w pobliżu.

8. Świątynia Panchavati Panchmukha Anjaneya:

świątynie w pondicherry

Świątynia Panchavati Panchmukha Anjaneya ma gigantycznego 32-stopowego bożka Anjaneya, innej formy Pana Hanumana, która przyciąga do świątyni wielu turystów. Istnieją dwa piękne sannidhi, po jednym z Jayamangala Valampuri Maha Ganapathy i Sri Ramachandra Prabhu. W rzeczywistości jest niezwykle sławny i gloryfikowany, ponieważ gości drugiego co do wielkości idola Anjaneya na świecie. Wielbiciele gromadzą się w świątyni ofiarowując swoje modlitwy w soboty, uważane za najbardziej pomyślny dzień na wizytę w tej świątyni. Coś zupełnie wyjątkowego polega na tym, że wielbiciele w swoich ofiarach bóstwu przygotowują dla boga girlandy z vada. Te girlandy vada są później rozprowadzane wśród ubogich, zaspokajając również głód wielu w okolicy.

 • Adres: Thiru Vi Ka Street, Villupuram, Tamil Nadu 605602
 • Czasy: 8:30 – 12:00 i 16:00 – 21:00
 • Kod ubioru: Przyzwoity strój do świątyni
 • Około. Czas trwania wizyty: 1 ½ godziny
 • Jak zdobyć: Znajduje się około 8 km/15 minut od Puducherry. Drogą, możesz wynająć prywatny pojazd na podróż w obie strony z Pondicherry. Pociągiem Najbliższa stacja to stacja kolejowa Puducherry, a najbliższe lotnisko Lawspet, Puducherry. Chennai jest połączone ze wszystkimi większymi miastami Indii drogą lotniczą i kolejową. Świątynia znajduje się 138 km od Chennai.
 • Strona świątyni: Nie dotyczy
 • Najlepszy czas na wizytę: Krishna Jayanthi i czasy Vaikunta.
 • Inne atrakcje: Świątynia ma obiekty Anna Dhan, do których możesz się przyczynić. Znana jest z darmowego prasadham rozdawane wszystkim odwiedzającym. Unoszący się na wodzie kamień o wadze 15-16 kg jest kluczową atrakcją dla zwiedzających. Mówi się, że jest to jeden z kamieni użytych do budowy mostu na Lankę.

9. Świątynia Thirunallar Saneeswaran:

świątynie w pondicherry

Thirunallar to małe miasteczko na terytorium Pondicherry, najbardziej znane z tej konkretnej świątyni. Świątynia Thirunallar Saneeswaran ma sanktuarium Pana Shani lub Saneeswaran, jak mówią Tamilowie, a inna świątynia w kompleksie jest poświęcona Panu Darbharanyeswaranowi, formie Pana Shivy. Jest to prawdopodobnie jedyna świątynia poświęcona Panu Shani (Saturnowi). Świątynia ma również bożków Navagrahów. Według legendy król Nala modlił się w tej świątyni i został uwolniony od negatywnych wpływów Shani lub Saturna, które zadawały mu wtedy życie. Wielbiciele, którzy wierzą w moc planet rządzących i determinujących twoje życie, czczą tę świątynię. Mówi się, że raz na dwa i pół roku Saturn przechodzi od jednego znaku zodiaku do drugiego i wtedy znajdziesz miliony lojalnych wielbicieli ustawiających się w tym miejscu, aby ofiarować swoje modlitwy bogu Shani.

 • Adres: 73/1, IV Droga Główna | Thirunallar, Karaikal 560010, Indie
 • Czasy: 6:00 – 12:30 i 18:00 – 20:00. W soboty wieczorny darszan trwa od 17:00 do 21:00.

  Kod ubioru: Przyzwoity strój do świątyni

 • Około. Czas trwania wizyty: 1-2 godziny
 • Jak zdobyć: Nie ma własnej stacji ani lotniska. Możesz jednak wsiąść do pociągu do stacji Karaikal (dobrze skomunikowanej z głównymi miastami) i tylko 7 km od świątyni. Najbliższe lotnisko to Lotnisko Pondicherry (3-4 godziny jazdy od hotelu). Istnieją regularne ze wszystkich innych miast do Thirunallar.
 • Strona świątyni: Nie dotyczy
 • Najlepszy czas na wizytę: Odbywa się tu festiwal Aadi Pooram. Najbardziej pomyślny czas to oczywiście okres, w którym Shani przechodzi między planetami (raz na 2 i pół roku). Ludzie przyjeżdżają tu głównie z różnych części kraju w obliczu Maha Shani Dasha itp.
 • Inne atrakcje: W pobliżu znajduje się świątynia Bhadrakali. W okolicy można również znaleźć lokalne sklepy i restauracje.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

1. Czy w Puducherry jest jakaś świątynia, która również ożywia francuskie wpływy i dotyk i jest połączeniem kultury hinduskiej i francuskiej?

Tak, świątynię KANNIGA PARAMESWARI TEMPLE można zbadać, aby dowiedzieć się, w jaki sposób style architektoniczne Dekanu i francuskiego łączą się, tworząc oszałamiający okaz. Jest poświęcony Panu Shakti. Sufity sanktuarium przedstawiają typowe rzemiosło architektoniczne z Dekanu z motywami tamilskimi na filarach, podczas gdy ściany z niebiańskimi stworzeniami i witrażami malują wkład kultury francuskiej.

2. Czy w Pondicherry są jakieś świątynie Jain??

Tak, oczywiście, dystrykt Puducherry również posiada apt miejsca kultu dla tych wyznawców dżinizmu. Popularną jest świątynia Digambar Jain. Kolejnym jest Shree Parshwanath Shwetambar Murtipujak Jain Mandir.

3. Czy jest jakieś miejsce skupienia i kultu w Puducherry dla tych, którzy wyznają uniwersalną światową religię lub nie należą do żadnej konkretnej wiary?

Tak, Matrimandir to jedyne w swoim rodzaju miejsce, które uwolni Cię od stresu i zahamowań. Nie należy do żadnej konkretnej religii i jest pięknie skonstruowaną otwartą przestrzenią (określaną jako pokój) dla tych, którzy chcą się modlić, medytować lub ćwicz jogę w pięknym, pozytywnym środowisku. Budowa tego oszałamiającego miejsca zajęła 37 lat i przyciąga turystów ze względu na swoją doskonałość architektoniczną i znaczenie dla Shri Aurobindo. Znany jako dusza miasta, jest to obowiązkowa wizyta w celu duchowej ucieczki.

Więc niezależnie od tego, czy jest to pielgrzymka, czy po prostu odnalezienie wewnętrznego spokoju i siebie, zaplanuj swoją podróż Pondicherry, pamiętając o duchowym programie. Na pewno spotkasz podobnie myślących gości, których przyciąga do Pondy, a głównie Auroville, duchowe przebudzenia i przerwy. Urocze małe miasteczka na tym unijnym terytorium sprawią, że będziesz zahipnotyzowany, a te piękne miejsca kultu i medytacji zostaną odmłodzone i naładowane energią. Francuska kuchnia i drobiazgi na zakupy, atmosfera epoki kolonialnej, która jest tak bardzo odmienna od innych miejsc w Indiach, a urok starego świata w połączeniu z nowoczesnym wyrafinowaniem i rodzajem atmosfery sprawiają, że Pondy jest Twoją następną wizytą na liście wiader. Podziel się z nami, czy ten artykuł pomógł Twojemu na wakacjach w Pondicherry jeszcze bardziej satysfakcjonujące i łatwe. Szczęśliwe podróże i mnóstwo pięknych wspomnień na Twojej drodze.