Indie słyną z bogatej różnorodności i kultury. Z północy na południe, ze wschodu na zachód mamy n wiele małych i dużych, starych i nowych świątyń, które są czczone z wielu powodów. Niektóre świątynie znane są ze swojej wartości historycznej i kultury. Jednym z takich miejsc, w których koniecznie trzeba odwiedzić świątynie, jest Tamil Nadu. Tamil Nadu to kraina świątyń. Sama konstrukcja czyni go wyjątkowym, ponieważ ma długie trójkątne gopuramy w kształcie stożka po 4 stronach obudowy. Tamil Nadu szczyci się wieloma miejscami kultu w stylu drawidyjskim. Możesz zobaczyć najstarszą świątynię, a także największą świątynię w Tamil Nadu. Ponadto w Tamil Nadu znajduje się złota świątynia, znana jako Złota Świątynia Sripuram. Rzućmy okiem na 9 najlepszych świątyń.

Top 9 świątyń hinduistycznych w Tamil Nadu ze szczegółami:

1. Świątynia Meenakshi Amman w Madurai:

świątynie w tamilnadu

Ta piękna świątynia położona w mieście świątynnym Madurai, Tamil Nadu, ma 14 gopuramów, z których najwyższy ma 170 stóp. Znana jest również jako Świątynia Sundareswarar Meenakshi, które w rzeczywistości są alternatywnymi nazwami odpowiednio Parvati i Shiva. Miasto świątynne Madurai powstało 2500 lat temu dzięki tej świętej strukturze. Istnieją dwie złote rzeźbione wimany, kapliczki nad sanktuariami głównych bóstw. Według statystyk, 15 000 odwiedzających dziennie i 25 000 w piątki odwiedza świątynię Meenakshi Sundareswarar. Szacuje się, że ta świątynia może pochwalić się 30 000 rzeźb. W kwietniu i maju milion odwiedzających odwiedza świątynię, aby uczcić coroczny 10-dniowy festiwal Meenakshi Tirukalyanam.

 • Czasy w świątyni: Otwarte we wszystkie dni o 9:00 i zamykane o 19:00
 • Adres świątyni: Madurai Main, Madurai, Tamil Nadu 625001
 • Kod ubioru: nie ma określonego ubioru, ale świątynia wymaga od wielbicieli noszenia tradycyjnych strojów. Kobiety powinny nosić sari, pół sari lub churidar. Mężczyźni powinni nosić dhoti, piżamy lub mundu z górną częścią materiału.
 • Jak zdobyć: Samolotem możesz zatrzymać się na lotnisku w Chennai i wybrać taksówkę, aby dotrzeć do świątyni. Podróż trwa 90 minut. Jeśli przyjeżdżasz pociągiem, zejdź na stację kolejową Madurai, która znajduje się 1,70 km od świątyni Meenakshi Amman. Autobusem często kursują autobusy do Madurai. Zejdź na stoisko Mattuthavani Bus, które znajduje się 20 minut drogi od świątyni?.
 • Najbliższe atrakcje: Aayiram Kaal Mandapam, kościół katedralny św. Marii, Muzeum Gandhiego.

2. Świątynia Thillai Natarajah w Chidambaram:

świątynie w tamil nadu

Świątynia Thillai Natarajah w Chidambaram w Tamil Nadu jest poświęcona Panu Śiwie. Thillai Koothan lub Natarajh to bóstwo, które przewodniczy tu od XII wieku. Ta świątynia była początkiem wszystkich świątyń dla Saiwitów. Chidambaram reprezentuje Aakasz (eter), jeden z pięciu klasycznych elementów najświętszej ze świątyń Śiwy znanych jako Pancha Bootha Sthalams. Świątynia Chidambaram obchodzi różne święta przez cały rok.

 • Czasy w świątyni: Czas darszan trwa od 6:00 do 12:00 i od 17:00 do 22:00
 • Adres świątyni: Chidambaram, Tamil Nadu 608001
 • Kod ubioru: brak określonego ubioru dla kobiet, ale ogólnie preferowane tradycyjne stroje. Mężczyźni powinni zdjąć koszulę podczas wchodzenia do świątyni.
 • Jak zdobyć: Świątynia jest łatwo dostępna. Często kursują autobusy do Chidambaram.
 • Najbliższe atrakcje: Las namorzynowy Pichavaram, świątynia Thillai Kali Amman, rozlewisko Pichavaram.

3. Świątynia Kanchi Kailasanathar w Kanchipuram:

świątynie w tamil nadu

Świątynia Kanchi Kailasanathar jest najstarszą budowlą w Kanchipuram, która jest hinduską świątynią w stylu architektonicznym drawidyjskim. Poświęcony Panu Śiwie, został zbudowany w latach 685-705 przez władcę dynastii Pallava. Świątynia posiada 58 świątyń poświęconych różnym formom Śiwy. Tysiące wielbicieli ofiarowuje swoje modlitwy w wieczór Maha Shivratri z całego świata. Jest to również jedna z głównych atrakcji turystycznych w mieście.

 • Czasy w świątyni: Otwarte we wszystkie dni – od 5:30 do 12:00 i od 16:00 do 21:00
 • Adres świątyni: Pillaiyarpalayam, Kanchipuram, Tamil Nadu 631501
 • Kod ubioru: brak określonego ubioru dla mężczyzn i kobiet.
 • Jak zdobyć: najbliższe lotnisko to Chennai. Z Chennai można dojechać pociągiem do Kanchipuram. Ale wygodniejszą opcją byłoby wynajęcie autobusu i dotarcie do Kanchipuram. Z Kanchipuram możesz wybrać taksówkę lub auto, aby dotrzeć do świątyni.
 • Najbliższe atrakcje: Świątynia Kamakshi Amman, Kanchi Kamakoti Peetam, pomnik Anny.

4. Świątynie jaskiniowe w Mahabalipuram w dystrykcie Kanchipuram:

świątynie w tamil nadu

Świątynie jaskiniowe Mahabalipuram znajdują się na wzgórzu miasta w dystrykcie Kanchipuram. W Mahabalipuram znajduje się jedenaście mandapas lub jaskiń, z których najważniejsze to świątynie jaskiniowe Krishna, Mahishasuramardini, Varaha, Trimurti, Kotikal, Tiger, Atirachandana, Panchapandava. Świątynie te uważane są za arcydzieło sztuki indyjskiej. Jedną z najlepszych rzeczy do zobaczenia w Mahabalipuram są te jaskinie, które zostały nazwane przez UNESCO jako „cut-in”. Te świątynie jaskiniowe mają unikalny styl, którego nie można porównać z żadną inną świątynią jaskiniową w Indiach. Kiedy odwiedzasz świątynie jaskini Mahabalipuram, możesz zobaczyć wiele świątyń jaskiniowych różnych bóstw, takich jak świątynia jaskini Krishna, świątynia jaskini Mahishasuramardhini, świątynia jaskini Varaha, świątynia jaskini Trimurti, świątynia jaskini Kotikal, świątynia jaskini tygrysa, świątynia jaskini Panchapadava i wiele innych.

 • Czasy w świątyni: Otwarte we wszystkie dni od 8:00 do 17:00
 • Adres świątyni: Mahabalipuram, Kanchipuram, Tamil Nadu
 • Kod ubioru: nie ma określonego ubioru podczas odwiedzania świątyń w jaskini Mahabalipuram.
 • Jak zdobyć: Najwygodniejszą formą transportu do świątyni jaskiniowej jest przybycie pociągiem. Najbliższa stacja to Chengalpettu, która znajduje się 24 km od świątyni.
 • Najbliższe atrakcje: Świątynia na brzegu, Pancha Rathas, Zejście Gangesu

5. Świątynia Ramanathswamy w Rameshwaram:

świątynie w tamil nadu

Świątynia Ramanathswamy znajduje się w Rameshwaram i jest poświęcona Jyothirlinga, formie Pana Shivy. Świątynia została rozbudowana w XII wieku. Jest uważany za święte miejsce pielgrzymek dla śiwitów, wisznuitów i smarthasów. Pierwotne bóstwo ma postać linga lub kamienia fallicznego. Świątynia jest jednym z czterech najświętszych hinduskich miejsc Char Dham.

 • Czasy w świątyni: Czas darszan zaczyna się o 4:30 i kończy o 13:00 i ponownie otwiera się o 15:00 i zamyka o 20:30
 • Adres świątyni: Rameswaram, Tamil Nadu 623526
 • Kod ubioru: W świątyni nie wolno nosić zachodnich strojów. Dozwolone jest tylko tradycyjne noszenie, które obejmuje sari, churidar, koszule, dhoti, spodnie. Mężczyźni powinni zdjąć koszule podczas wchodzenia do świątyni.
 • Jak zdobyć: istnieje wiele autobusów kursujących z Tamil Nadu do świątyni Rameshwaram Ramanathaswamy. Do świątyni można dojechać zwykłym autobusem lub wynająć taksówkę.
 • Najbliższe atrakcje: Agni Tirtham, Ramar Patham, 5-cio ścianowa świątynia Hanuman, plaża Ariyaman, plaża Dhanushkodi, most Adama.

6. Świątynia Brihadeeswarar w Thanjavur:

świątynie w tamil nadu

Świątynia Brihadeeswarar w Thanjavur jest jedną z największych świątyń w Indiach, zbudowaną przez cesarza Raja Raja Chola I w 1010 roku. Głównym bóstwem świątyni Brihadeeswar jest Pan Shiva. Ma również idole dla Ashta-dipaalakas lub strażników kierunków, takich jak Indra, Agni, Yama, Nirrti, Varuna, Vayu, Kubera i Isana. Przy wejściu do świątyni znajduje się wielki posąg Nandi lub świętego byka wyrzeźbiony z jednej skały.

 • Czasy w świątyni: Otwarte we wszystkie dni – od 6:00 do 12:30 i od 16:00 do 20:30
 • Adres świątyni: Membalam Rd, Balaganapathy Nagar, Thanjavur, Tamil Nadu 613007
 • Kod ubioru: podczas zwiedzania świątyń wymagane jest noszenie tradycyjnych strojów. Western nosi jak mini spódniczki, dżinsy nie są dozwolone. Mężczyźni noszący koszulę powinni ją zdjąć, wchodząc na teren świątyni.
 • Jak zdobyć: Najwygodniejszym środkiem transportu jest kolej. najbliższa stacja to stacja kolejowa Thanchavoor. Zejdź na tę stację.
 • Najbliższe atrakcje: Świetne żywe świątynie Chola, pałac Thanjavur Maratha, ogród Shiva Ganga,

7. Świątynia Perur Pateeswarar w Peru, Zachodnie Coimbatore:

świątynie w tamil nadu

Świątynia Perur Pateeswarar jest poświęcona Panu Śiwie i znajduje się w Peru w zachodniej części Coimbatore. Został zbudowany około 2000 lat temu przez Raja Raja Chola I. Świątynia składa się ze złotego posągu Nataraja oprócz kilku gopuram i sal. Jest tam świątynia poświęcona Śiwie i Ganeśi oraz kilka innych posągów Gajasamhary, Virabhadry, Saraswati i nie tylko.

 • Czasy w świątyni: Otwarte we wszystkie dni – od 5:30 do 13:00 i od 16:00 do 21:00
 • Adres świątyni: Peru, Western Coimbatore, Tamil Nadu
 • Kod ubioru: brak konkretnego ubioru!
 • Jak zdobyć: świątynia znajduje się w łatwo dostępnym miejscu. To jest w odległości 9 km od Coimbatore. Możesz więc zejść do Coimbatore i złapać auto, autobus lub taksówkę, aby dotrzeć do świątyni?.
 • Najbliższe atrakcje: Wzgórza słoni, jezioro Sengulam

8. Świątynia Ulagalanda Perumal w Kanchipuram:

świątynie w tamil nadu

Świątynia Ulagalanda Perumal poświęcona jest Panu Wisznu, znajdująca się w Kanchipuram. Jest to architektura w stylu drawidyjskim uwielbiona w Divya Prabandha. Ulgalantha Perumal, forma Pana Wisznu jest czczona, która jest jedną ze 108 Divyadesam poświęconych Wisznu. Świątynia wykonuje sześć codziennych rytuałów i różne coroczne święta, wśród których najbardziej obchodzony jest festiwal rydwanów.

 • Czasy w świątyni: Otwarte codziennie od 6:00 do 12:00 i od 16:00 do 20:00
 • Adres świątyni: Gandhimaa Nagar, Peelamedu, Coimbatore, Tamil Nadu 641006
 • Kod ubioru: Zwykle wszystkie świątynie w Tamil Nadu preferują tradycyjne stroje. Stroje zachodnie są generalnie niedozwolone. Nie ma określonego ubioru dla tej świątyni, ale noszenie etnicznych sukienek byłoby dobre.
 • Jak zdobyć: świątynia znajduje się w łatwo dostępnym miejscu z dowolnej części Kanchipuram. Możesz więc wybrać taksówkę, samochód lub autobus gradowy, aby dotrzeć do świątyni?.
 • Najbliższe atrakcje: Świątynia Kamakshi Amman, świątynia Ekambareswarar, świątynia Kailasnathar, rezerwat ptaków Vedanthangal

9. Świątynia Aiyarappar w Tiruvaiyaru:

świątynie w tamil nadu

Świątynia Aiyarappar znajduje się w wiosce Tiruvaiyaru nad brzegiem rzeki Kaveri i jest poświęcona Panu Wisznu. Hymny Thevaram są inkarnowane w świątyni. Ludzie gromadzący się podczas festiwalu Saphta Sthanam odbywającego się co roku w kwietniu są świadkami zbieżności siedmiu szklanych palankinów niosących główne bóstwa poszczególnych świątyń z siedmiu miejsc. Nad brzegiem rzeki można zobaczyć Samadhi (miejsce pochówku) świętego kompozytora Thyagararaja. To tutaj co roku odbywa się największy festiwal muzyczny w Indiach.

 • Czasy w świątyni: Otwarte od 6:00 do 11:00 i od 16:00 do 20:30 we wszystkie dni
 • Adres świątyni: SH 22, Thiruvaiyaru, Tamil Nadu 613204
 • Kodeks ubioru: nie ma określonego kodu ubioru, aby wejść do tej świątyni
 • Jak zdobyć: Thiruvviayaru znajduje się w dzielnicy Thanjavur. Często kursują autobusy z Thanjavoor do Thiruvaiyaru.
 • Najbliższe atrakcje: Tama Theperambur, świątynia Rajagopalaswamy, pałac królewski Thanjavur i galeria sztuki.

Planujesz wycieczkę do niektórych starożytnych świątyń w Indiach? Wtedy byłby to idealny wybór. Wszystkie wymienione tutaj świątynie znane są z historycznych dowodów w starożytnej mitologii hinduskiej. Każdego roku te świątynie obchodzą festiwale ze specjalnych okazji, takich jak Maha Shivratri, Navaratri, Pongal itp. Jeśli masz szczęście, możesz je zobaczyć, odwiedzając te świątynie w czasie festiwalu. Następnym razem, gdy planujesz odwiedzić świątynie Indii, odwiedź Tamil Nadu.