Indie to kraina bogów i bogiń i słusznie. Jednak ze wszystkich tych bogów Shiva jest uważany za najważniejszego i najwyższego. W rzeczywistości Shiva jest najbardziej czczonym bogiem przez Hindusów na całym świecie. Pan Shiva jest głównym hinduskim bogiem czczonym przez Shaivaities. Dlaczego więc Shiva jest jednym z najważniejszych bogów w religii hinduskiej? Hinduizm obraca się wokół koncepcji Trimurti, w której trzy główne supermocarstwa w boskim królestwie są odpowiedzialne za stworzenie, utrzymanie i zniszczenie wszechświata. Shiva w tym hinduskim triumwiracie jest znany jako niszczyciel świata. Pozostali dwaj główni bogowie to Brahma (stwórca) i Wisznu (ochroniarz). Shiva jest czczony w formie Shivlinga. Wielbiciele kąpią linga mlekiem, aby krążyć pozytywną energią. Wiadomo, że Shiva błogosławi swoich prawdziwych wielbicieli ostatecznym zbawieniem. Ponieważ Pan Shiva zajmuje szczególną przestrzeń w umysłach i sercach wielu Hindusów, w całych Indiach istnieje wiele świątyń Shivy. Niektóre z nich zostały skonstruowane przez znane osobistości, a niektóre z nich zawierają znaczną ilość faktów dotyczących narodzin wszechświata. Niezależnie od tego, czy jesteś prawdziwym wielbicielem samego Mahadewa, czy też po prostu interesujesz się religią hinduską w ogóle, wycieczka po tych uduchowionych świątyniach Śiwy jest czarującą podróżą, którą musisz odbyć. Oto lista niektórych z najbardziej znaczących i czczonych świątyń Śiwy w Indiach. Zacznij odhaczać je na swojej liście, a kto wie, może po prostu znajdziesz się bliżej boskości!

Świątynie Pana Śiwy w Indiach

Największe i najstarsze świątynie Shivy w Indiach:

Oto niektóre ze starożytnych świątyń Pana Śiwy w Indiach, które trzeba odwiedzić.

1. Świątynia Kedarnath: Uttarakhand

Teraz to miejsce nie wymaga przedstawiania, jedno z najbardziej czczonych, ale trudnych miejsc pielgrzymek, jest ostatecznym marzeniem każdego wielbiciela Śiwy. Wiadomo, że Pan Shiva zamanifestował się jako jyotirlingam lub „kosmiczne światło”. Jest ich 12, z których Kedarnath jest najwyższy (3581 mt) i prawdopodobnie najbardziej historyczny i ceniony. W rzeczywistości pochodzenie tej świątyni można zaobserwować również w Mahabharacie. Stanowi jedno ze słynnych char dhamów i ogólnie najbardziej poszukiwanych miejsc pielgrzymek. Ta świątynia Śiwy zbudowana w VIII wieku n.e. nadal stoi mocno w Uttarakhand. Znajduje się w pięknym miejscu w pobliżu rzeki Mandakini i pasma Himalajów Rudra. Wyobraź sobie, że modlisz się do Mahadewa w otoczeniu ośnieżonych szczytów i zroszonych, zielonych łąk. Jest to jedno z najbardziej malowniczych miejsc kultu do tej pory. Ta świątynia stanowi część pięciu świątyń Panch Kedar. Położona na Dev Bhumi w Uttarakhand świątynia ta jest otwarta dla zwiedzających od kwietnia do listopada. Przez resztę roku jest zamknięty z powodu ekstremalnych warunków pogodowych. Tutaj nigdy nie ma lata, a poziom tlenu może spaść. Witryna po zamknięciu jest zwykle zasypana śniegiem. Dlatego przed wyruszeniem w podróż tutaj trzeba się odpowiednio przygotować. Na trekking warto zaopatrzyć się w glukozę, lekarstwa i ciepłe ubrania. Zanurz się w jodze i ćwiczeniach, aby uzyskać formę na długo przed podróżą

 • Adres: Kedarnath, Uttarakhand 246445
 • Czasy: Darszan poranny: od 4:00 do 15:00, Darszan wieczorny: od 17:00 do 21:00
 • Kod ubioru: Ciepłe i wygodne ubranie. Kobietom zaleca się unikanie sarees i noszenie salwar kameez lub spodni. Jest zimno plus na dość dużej wysokości, więc ubierz się odpowiednio. Rękawiczki, swetry, skarpetki, szaliki i parasol to konieczność.
 • Około. Czas trwania wizyty: 1-2 godziny
 • Jak zdobyć: Samolotem: Najbliższe lotnisko to Jolly Grant, 260 km. Pociągiem: Najbliższa główka linii kolejowej znajduje się w Rishikesh, 243 km. Drogą: dobrze skomunikowany z Rishikesh, Haridwar, Dehradun i Delhi.
 • Strona świątyni: http://www.badarikedar.org/
 • Najlepszy czas na wizytę: Od maja do października z wyjątkiem monsunów. Festiwal Badri Kedar w czerwcu gromadzi utalentowanych artystów z całego kraju i trwa 8 dni.
 • Inne atrakcje: Gandhi Sarovar (2 km od hotelu) z pływającym lodem na krystalicznych wodach jest zbyt oszałamiający. Koniecznie trzeba spróbować kąpieli w Gaurikund z leczniczymi źródłami termalnymi. Shankaracharya Samadhi jest również tuż za świątynią. Malowniczych możliwości trekkingu i eksploracji wioski jest mnóstwo?.

2. Świątynia Somnatha: Gujarat

Somnath w rzeczywistości oznacza “obrońcę boga księżyca”. Mówi się, że bóg księżyca pierwotnie zbudował tę świątynię ze złota ku czci Pana Śiwy. Po jego zniszczeniu ponownie odbudowano go w srebrze i kontynuowano cykl odbudowy. Świątynia Somnath Shiva znajduje się w Gujarat. Ta słynna świątynia jest jedną z dwunastu świątyń Jyotirlinga poświęconych potężnemu Panu Shivie. Jednym z głównych powodów popularności świątyni Somnath jest to, że ta świątynia Shivy doświadczyła wielu ważnych historycznie wydarzeń, które miały miejsce dawno temu. Został najechany przez najeźdźców, takich jak Mahmood z Ghazna, Afzal Khan i inni cudzoziemcy. Jego bogactwa zostały splądrowane i około siedemnaście razy usiłowano go zniszczyć. Jednak z biegiem czasu przetrwał i jest silny nawet teraz. W ten sposób świątynia Somnath jest rzeczywiście popularna ze względu na swoje bogate dziedzictwo i wyjątkową historię, którą manifestuje w zakresie utrzymania i zwycięstwa.

 • Adres: Somnath, Veraval, Gujarat 362255
 • Czasy: 6:00 – 21:30. Pokaz światła i dźwięku, 8 – 9.
 • Kod ubioru: Najbardziej odpowiednie byłoby tradycyjne ubranie. Mini spódniczki i ubrania obraźliwe nie są dozwolone.
 • Około. Czas trwania wizyty: 1 godzina
 • Jak zdobyć: Somnath znajduje się 95 km drogi od Diu. Możesz polecieć do Diu. Somnath ma dobre połączenia kolejowe i autobusowe ze wszystkimi głównymi miejscami docelowymi. Najbliższe stacje to Somnath (0,5 km) i Veraval (7 km od Somnath), połączone z Ahmedabad i innymi większymi miastami.
 • Strona świątyni: http://www.somnath.org/
 • Najlepszy czas na wizytę: Możesz wziąć udział w jego głównych targach w pełni księżyca Kartik Purnima w listopadzie/grudniu. Shivratri to także ważny dzień dla świątyni.
 • Inne atrakcje: Park Narodowy Gir znajduje się 43 km od hotelu i należy go odwiedzić jako dom ostatnich lwów azjatyckich.

3. Swami Mallikarjuna: Andhra Pradesh

Świątynia Mallikarjuna Swamy znajduje się w Andhra Pradesh i jest jedną ze świątyń jyotirlinga. Ta świątynia jest kolejną o pięknej scenerii, malowniczo schowaną na Wzgórzach Nallamalai Srisailam na wysokości 476 metrów nad poziomem morza. Jest znany jako siedziba Pana Shivy. Otoczenie jest oszałamiająco spokojne, a brzeg rzeki Krishna jako sceneria dodaje uroku temu wszystkiemu. Ta świątynia również ma ogromne znaczenie historyczne i jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc kultu religijnego w kraju. Świątynia została zbudowana przez króla Hariharę Rayę. Jest uważany za jeden z najstarszych Kshetr w Indiach.

 • Adres: Srisaila Devasthanam, Kurnool Dist, Atmakur Mandal, Srisailam, Andhra Pradesh 518101
 • Czasy: 6:30 – 15:30, 18:00 – 22:00
 • Kod ubioru: Tradycyjna odzież lub porządna odzież
 • Około. Czas trwania wizyty: 3 godziny
 • Jak zdobyć: Samolotem – najbliższe lotnisko to Hyderabad (230 km), skąd bez problemu można znaleźć autobus do Srisailam. Pociągiem – stacja Markapur (91 km) od Srisailam.
 • Strona świątyni: http://www.srisailamonline.com/index.html
 • Najlepszy czas na wizytę: programy kulturalne organizowane są w każdą sobotę i niedzielę wieczorem.
 • Inne atrakcje: Kąpiel w Świętej Rzece w rzece Krishna (750 kroków).

4. Świątynia Pana Śiwy Mahakaleshwar: Madhya Pradesh

W Madhya Pradesh, Ujjain, znajduje się słynna trzypiętrowa świątynia Śiwy znana pod nazwą Mahakaleshwar. Znajduje się nad jeziorem Rudra Sagar. Wspaniałe i majestatyczne, rzeźbione rzemiosło z pięknymi motywami i kolumnowymi gankami tworzą hipnotyzującą atmosferę. Jest to bardzo jedna z 12 jyotirlingas. Mahakal jest uważany za pana śmierci dla ziemi, piekła i nieba. Mahakal jest w zasadzie zaciekłą postacią potężnego Pana Shivy, który jest uważany za zakończenie wszelkiego zła. Nie można prześledzić dokładnego czasu powstania świątyni, jednak według Puran mówi się, że istnieje od czasów prehistorycznych. Kilka starożytnych tekstów ówczesnych poetów również wspomina o świątyni Mahakal.

 • Adres: Ujjain, Madhya Pradesh 456001
 • Czasy: 5 rano do 15:30, 18:00 do 22:00
 • Kod ubioru: Sarees dla kobiet i dhoti dla mężczyzn, ponieważ niektóre obszary i aarti mają wpis tylko z tym strojem.
 • Około. Czas trwania wizyty: 1-2 godziny
 • Jak zdobyć: Ujjain znajduje się w zachodniej strefie kolejowej. Możesz wsiąść do pociągu z dowolnego z większych miast do Ujjain. Jest również bardzo dobrze skomunikowany z Indore drogą i koleją. Autobus z Indore jechałby 55 km. Najbliższe lotnisko znajduje się w Indore (w odległości 60 km).
 • Strona świątyni: http://dic.mp.nic.in/ujjain/mahakal/default.aspx
 • Najlepszy czas na wizytę: Mahashivratri to moment, w którym świątynia budzi się do życia jak żaden inny dzień w roku. Jeśli chcesz zobaczyć ling z Nagachandresvara, powinieneś odwiedzić świątynię na Naga Panchami, ponieważ tylko w tym dniu jest to dozwolone.
 • Inne atrakcje: Przeglądaj Indore i odwiedź pałac Lal Bagh w mieście.

5. Świątynia Boga Shivy Omkareshwar: Madhya Pradesh

Znowu jedna z 12 jyotirlingas, to kolejna świątynia Śiwy znajdująca się w Madhya Pradesh. Stoi na obszarze w kształcie wyspy na rzece Narmada, zwanym Mandhata lub Shivapuri. Mówi się, że kształt tej wyspy przypomina hinduski święty symbol „Om”. To jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w kraju. W tej świątyni pudże odbywają się w południe, a poranne wielbienie sprawowane jest przez trust świątynny.

 • Adres: Omkareshwar Mandir Road, Mandhata, Madhya Pradesh 451115
 • Czasy: otwiera się o 5 rano, a wieczorny darszan zaczyna się o 16:00. Śpiący widok boga od 9 do 21:30.
 • Kod ubioru: Nie określono konkretnego ubioru.
 • Około. Czas trwania wizyty: 1-2 godziny
 • Jak zdobyć: Najbliższe lotnisko znajduje się w Indore (80 km). Pociągiem można dojechać przez stację kolejową Khandwa lub stację kolejową Indore, oba około 78 km. Również autobusem do świątyni można łatwo dojechać ze wszystkich większych miast. Autobusy państwowe i prywatne są w obfitości z Indore (77 km), Khandwa (78 km) i Ujjain (135 km).
 • Strona świątyni: http://shriomkareshwar.org/
 • Najlepszy czas na wizytę: Maha Shivratri Mela, Karthik Utsav i Narmada Jayanti.
 • Inne atrakcje: Wyspa jest otoczona górami. Wybierz się na wycieczkę po wyspie, aby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Sama parikrama na wyspie jest podobno bardzo pomyślna i sposobem na zmycie grzechów

6. Świątynia Bhimashankar: Maharashtra

Świątynia Bhimashankar w Maharashtra znajduje się na wzgórzach Sahyadri otoczonych gęstymi lasami. Bhimashankar jest punktem początkowym rzeki Bhima. Zyskał jeszcze większe znaczenie, ponieważ został ogłoszony rezerwatem dzikiej przyrody. Jedna z najważniejszych 12 jyotirlingas, leży w pobliżu miasta Pune i każdego roku cieszy się dużą liczbą wielbicieli, którzy zapełniają bramy świątyni. Świątynia ta, zbudowana w stylu architektury Nagra, edukuje odwiedzających, jak Tripurasur został pokonany przez połączoną formę Pana Shivy i Devi Parvati.

 • Adres: Maharashtra State Highway 112, Bhimashankar, Maharashtra 410509
 • Czasy: Rano: 5:00 – 15:00, 16:00 – 21:30
 • Kod ubioru: Sugerowane tradycyjne noszenie
 • Około. Czas trwania wizyty: 1-2 godziny
 • Jak zdobyć: Najbliższe lotnisko i stacja kolejowa znajdują się w Pune, 125 km od hotelu. Autobusy można również odbierać z Pune, Ghatkopar i Kalyan.
 • Strona świątyni: http://bhimashankar.in/
 • Najlepszy czas na wizytę: Od września do lutego. Dla miłośników przygód monsun to świetny czas.
 • Inne atrakcje: Następnego dnia możesz zwiedzić jaskinie Bhaja lub park rozrywki Imagica w Khopali.

7. Kashi Vishwanath Shiv Mandir: Uttar Pradesh

Świątynia Kashi Vishwanath znajduje się w świętym mieście Varanasi i na brzegach rzeki Ganga. Otoczenie tak czyste, jak to tylko możliwe, jest uważane za schronienie dla wszystkich oddanych dusz. Według legend ten, kto w tej świątyni bierze ostatnie tchnienie, zostaje uwolniony z cyklu odrodzenia. Uważa się, że Shiva sam wbija mantrę mokszy bezpośrednio do ucha swoich wielbicieli, którzy biorą ostatnie oddechy w tym świętym miejscu. Położona w mieście Varanasi świątynia ta przyciąga turystów z całego świata, w tym poważnie oddanych Shivaities. Jest również znana jako złota świątynia i została zbudowana w 1780 roku przez Marathę Maharani Ahilyabai Holkar z Indore. Ta świątynia również sięga czasów starożytnych z wzmiankami w pismach hinduistycznych i nie tylko. Mówi się, że oryginalna struktura Kashi została zbudowana przez Hari Chandrę w XI wieku. Post, który był świadkiem najazdów i był wielokrotnie niszczony, a obecna świątynia była tym, co ostatecznie zostało zbudowane na miejscu.

 • Adres: Lahori Tola, Waranasi, Uttar Pradesh 221001
 • Czasy: Czasy darszan to 4:00 – 11:15, 12:20 – 19:15 i 20:30 – 21:00.
 • Kod ubioru: Spódnice mini nie są dozwolone. Zachęcamy do zachowania konserwatywnej odzieży.
 • Około. Czas trwania wizyty: 3 godziny
 • Jak zdobyć: Varanasi jest połączone ze wszystkimi większymi miastami Indii drogą lotniczą, drogową i kolejową. Najbliższa stacja kolejowa do świątyni to przystanek miasta Varanasi, zaledwie 2 km od hotelu. Samochodem znajduje się na NH2 z Kalkuty do Delhi, obejmując wiele dużych miast. Bezpośrednie loty z Delhi i przesiadki z większości miast można zarezerwować do Varanasi. Samochody, taksówki i riksze są łatwo dostępne na lotnisku, aby dotrzeć do mandiru lub hotelu.
 • Strona świątyni: http://www.shrikashivishwanath.org/
 • Najlepszy czas na wizytę: Rangbhari Ekadashi, Mahashivratri i Kartik miesiąc
 • Inne atrakcje: Zanurz się i wykąp w świętej Gangesie. Vishwanath Gali na niedrogie zakupy i kupowanie towarów związanych z pudżą. Zasmakuj w jednych z najlepszych ulicznych potraw, jakie znajdziesz w Indiach. Świątynia Kalvaurav znajduje się 1,5 km od hotelu i mówi się, że również tutaj musisz ofiarować swoje modlitwy. Sarnath i Allahabad to dwa pobliskie miasta do zwiedzania.

8. Świątynia Vaidyanath: Deoghar

Ta świątynia znajduje się w Deoghar, Jharkhand. Nazwa tej świątyni jest bardzo pocieszająca, ponieważ „Viday” oznacza „lekarze”, a „nath” oznacza „Pan”. Połączone znaczenie całego słowa „Vidyanath” oznacza Pana, który odgrywa rolę lekarzy. Opowieść głosi, że Ravan w tym miejscu modlił się do Pana Shivy i otrzymał od niego swoje dobrodziejstwa, których później użył do zniszczenia świata. Ofiarował swoje dziesięć głów Śiwie jedna po drugiej jako ofiara i pochlebiał tym, sam Pan Śiwa zstąpił na ziemię, aby go uleczyć. Ponieważ w tym przypadku działał jak lekarz, to święte miejsce wywodzi swoją nazwę i znaczenie z tego epizodu i od tego czasu stało się niepamiętne. Składa się z kompleksu świątynnego, w którym znajduje się główna świątynia, Baba Baidyanath, gdzie zainstalowana jest Jyotirlinga, oraz 21 innych świątyń.

 • Adres: Pera Gali, Shivganga Muhalla, Deoghar, Jharkhand 814112
 • Czasy: 4 rano do 15:30, 18:00 do 21:00
 • Kod ubioru: Tradycyjny strój
 • Około. Czas trwania wizyty: 1-2 godziny
 • Jak zdobyć: Pociągiem: Najbliższa stacja kolejowa to Jasidih (10 km). Samolotem: Pobliskie lotniska to Ranchi, Patna, Gaya i Kalkuta, które są połączone ze wszystkimi większymi miastami Indii. Babadham jest w ten sposób połączony drogą z tymi miastami.
 • Strona świątyni: http://babadham.org/
 • Najlepszy czas na wizytę: Świat słynie z Shravan Mela w lipcu i sierpniu.
 • Inne atrakcje: Poznaj oddalony o 1,5 km mandir Naulakha.

9. Świątynia Ramanathaswamy Shiva: Tamilnadu

Położona na małej wyspie w Tamilnadu, Rameswaram, jest to najbardziej wysunięta na południe jyotirlinga w Indiach. Uważa się, że to święte miejsce pielgrzymek jest ściśle związane z Ramayaną i zwycięstwem Ramy. Ramanathaswamy ma duże znaczenie dla Shiavaitów, głównie ze względu na swoje położenie jako świątynia. Mówi się, że został zbudowany w tym samym miejscu, w którym Pan Rama czcił Pana Shivę. Uważa się również, że Rama zbudował most z wyspy przez morze do Lanki, aby odzyskać Sitę z Rawany. Tak niezwykle popularna i na równi z Varanasi, ta świątynia i miasto są bardzo czczone przez Shaivas i Vaisnavów. Ma również ogromne znaczenie historyczne dla ciekawskich odkrywców i jest podziwiany za swoją drawidyjską architekturę.

 • Adres: Rameswaram, Tamil Nadu 623526
 • Czasy: Rano: od 5:00 do 13:00, Wieczór: od 15:00 do 21:00
 • Kod ubioru: Wygodna i konserwatywna odzież, w której możesz się kąpać. Noś ubranie na zmianę, ponieważ darszan nie jest dozwolony w mokrych.
 • Około. Czas trwania wizyty: 1-2 godziny
 • Jak zdobyć: Najbliższe lotnisko jest oddalone o 163 km w Madurai. Rameshwaram jest również połączony koleją i drogą z Coimbatore, Chennai i innymi większymi miastami.
 • Strona świątyni: http://www.rameswaramtemple.tnhrce.in/
 • Najlepszy czas na wizytę: Na Maha Shivarathri i pływającym festiwalu (Noc Thai Poosam).
 • Inne atrakcje: 22 studnie w formie studni do kąpieli. Podobno każda ma specyficzne dary i właściwości lecznicze. Most Adamsa i plaża Dhanushkodi w Rameshwaram.

10. Świątynia Amarnath: Kaszmir

Świątynia Amarnath znajduje się na wysokości około 3888 m i 45 km od Pahalgam w Kaszmirze i jest popularna głównie ze względu na naturalną formację Shiva Linga ze śniegu. Składa się ze świętej jaskini Amarnath, która jest uważana za jedną z najświętszych świątyń hinduizmu. Ludzie wierzą, że jest to dom Pana Śiwy na ziemi. Według legendy Shiva wszedł do jaskini z Parvati, aby podzielić się z nią sekretem stworzenia i nieśmiertelności. Ogromne tłumy wielbicieli oddają się świętej jatrze Amarnath w miesiącach czerwcu i sierpniu. Uważa się, że Pan Shiva wzywa swoich wielbicieli, aby odwiedzili tę pobożną, pokrytą śniegiem jaskinię, gdzie może obsypać ich swoją miłością i błogosławieństwem. Piękne otoczenie ośnieżonych, otaczających gór sprawi, że poczujesz odrobinę spokoju i boskiej błogości. Należy jednak pamiętać, że trekking tutaj nie jest do końca bezproblemowy i należy przyjechać dobrze zaopatrzony i przygotowany na ekstremalne warunki pogodowe i topografię.

 • Adres: Baltal Amarnath Trek, Forest Block, Anantnag, Pahalgam, Dżammu i Kaszmir 192230
 • Czasy: 9:00 – 17:00
 • Kod ubioru: Wygodne wełniane ubrania są koniecznością podczas wędrówek i zawsze jest zimno. Czapki małp, płaszcze przeciwdeszczowe, rękawiczki itp. są koniecznością.
 • Około. Czas trwania wizyty: >3 godziny
 • Jak zdobyć: Istnieją dwie trasy, jedna z Baltal i jedna z Pahalgam. Baltal jest tylko 14 km od Jaskini, którą można pokonać drogą i helikopterem. Pahalgam znajduje się 47 km od jaskini i punktu początkowego wędrówki. Oba punkty startowe są dobrze połączone ze Srinagarem. Srinagar to najbliższe lotnisko, a Jammu najbliższa stacja kolejowa?.
 • Strona świątyni: http://www.shriamarnathjishrine.com/
 • Najlepszy czas na wizytę: Amarnath Yatra odbywa się tylko w lipcu i sierpniu. Wskazane jest, aby pominąć pierwszy tydzień yatry, który może rozpocząć się pod koniec czerwca i być bałagan.
 • Inne atrakcje: Pahalgam to malownicze miasto do zwiedzania, które zahipnotyzuje. Świątynia Shri Shankar Acharya jest również stosunkowo blisko.

11. Świątynia Lingaraj: Odisha

Jedna z najstarszych świątyń miasta Bhubaneśwar, jej głównym bóstwem jest Tribhuvaneswar (Władca Trzech Światów). Jest to bardzo popularne miejsce pielgrzymek Śiwy, a także cel turystyczny. Został zbudowany w X-XI wieku i jest znany jako „najprawdziwsze połączenie snu i rzeczywistości”. Całą świątynię pokrywają wyjątkowo zręczne rzeźbienia, nie pozostawiając pustej przestrzeni 55-metrowej konstrukcji. Jest ozdobiony architekturą w stylu Kalinga. Jednak w świątyni mogą przebywać tylko Hindusi.

 • Adres: Rath Rd, Lingaraj Nagar, Stare Miasto, Bhubaneswar, Odisha 751002
 • Czasy: 5:00 – 21:00
 • Kod ubioru: Najlepiej sprawdzi się porządna, tradycyjna odzież
 • Około. Czas trwania wizyty: około 20 minut tylko na główny Shiv Mandir i 2-3 godziny na wszystkie małe świątynie wewnątrz lokalu?
 • Jak zdobyć: lokalne taksówki i samochody z dowolnego miejsca w Bhubaneswar podrzucą cię tuż pod bramą świątyni?
 • Strona świątyni: http://bmc.gov.in/TouristAtcton.aspx
 • Najlepszy czas na wizytę: Chandan Yatra, Rath Yatra i Shivratri
 • Inne atrakcje: Świątynia Parasurameswara oddalona jest od obiektu o 0,7 km, a świątynia Vaital Deul o zaledwie 0,2 km.

12. Świątynia Kotilingeshwara: Karnataka

Ta świątynia Shivy znajduje się w wiosce Kammasandra. Leży w dzielnicy Kolar w Karnatace. Zawiera jeden z największych lingamów shiv na świecie i dlatego jest niezwykle popularny wśród wielbicieli. W rzeczywistości jest to największy i najwyższy (33 metry) lingam Shiv w Azji, przyciągający rocznie do świątyni około 2 lakh bhaktów. Główny linga jest otoczony mnóstwem mniejszych lingamów, projekt polegający na zbudowaniu liczby równej 1 crore. Wielbiciele mogą instalować lingamy pod własnymi imionami za opłatą, a zwykłe modlitwy będą prowadzone codziennie przez władze rządzące w tych dwóch. Co roku odbywają się również darmowe masowe małżeństwa z uroczystościami i zabawą.

 • Adres: Kodilingam Temple Road, Ghattakamadenahalli, Kolar-563121
 • Czasy: 6:00 – 21:00
 • Kod ubioru: Skromna odzież
 • Około. Czas trwania wizyty: Około 20 minut tylko na główny Shiv Mandir i 2-3 godziny na wszystkie małe świątynie wewnątrz lokalu
 • Jak zdobyć: Kolar jest 2,5 godziny od Bangalore. Najbliższe lotnisko znajduje się w Bangalore, skąd można wynająć taksówki do Kolar. Sieć kolejowa jest dobrze skomunikowana na linii Bangalore – Hubli.
 • Strona świątyni: Nie dotyczy
 • Najlepszy czas na wizytę: od lipca do stycznia. Shivratri obchodzone jest z wielkim zapałem.
 • Inne atrakcje: Sala mediacyjna dla wielbicieli, którzy chcieliby skupić się w spokoju. Jaskinie Antharagange oddalone są o 2,2 km.

13. Świątynia Daksheswara Mahadev: Haridwar.

O pochodzeniu tej świątyni wspominają Shiv Purany. Opowieść głosi, że to właśnie w tym miejscu Sati skoczyła w płomienie Jadźni trzymanej przez jej ojca, króla Dakszę Pradżapatiego. Była wściekła, że ​​Śiwa nie została wezwana do Jadźni przez jej ojca. Pan Shiva wysłał swojego najdzielniejszego wojownika, aby pomścić króla Dakszę, a później został wezwany do tego miejsca przez wszystkie bóstwa, w tym Wisznu. Mówi się zatem, że tak pojawił się tutaj lingam. Nazwana na cześć ojca bogini Sati, króla Daksy i Pana Śiwy, świątynia ta sięga wstecz do historii i jest bardzo czczona przez wszystkich zagorzałych bhaktów Mahadev. Znajduje się w Kankhal, 4 km od świętego Haridwar w Uttarakhand.

 • Adres: MK Gandhi Road, przed Chowk Bazaar, Kankhal, Haridwar, Uttarakhand 249408, Indie
 • Czasy: 6:00 – 20:00
 • Kod ubioru: łatwy w prowadzeniu tradycyjny
 • Około. Czas trwania wizyty: Minimum 1 godzina
 • Jak zdobyć: Weź taksówkę z Haridwar. Najbliższe stacje kolejowe to stacja kolejowa Haridwar (03 km), a najbliższe lotnisko to Dehradun (38 km).
 • Strona świątyni: Nie dotyczy
 • Najlepszy czas na wizytę: Mahaśiwaratri i nawratrii
 • Inne atrakcje: sklepy przy wejściu do kupowania shivlingamów, klejnotów i kamieni. Ghat Daksha z możliwością kąpieli w świętej Gangesie. Har Ki Paur.

14. Świątynia Vadakkunnathan: Kerala.

Kolejna niesamowicie budząca podziw świątynia, ta poświęcona Panu Śiwie i położona w Thrissur w Kerali. Wyobraź sobie typową architekturę w stylu Kereli. Murale przedstawiające epizody z Mahabharaty i majestatyczne wieże ze wszystkich stron. To obowiązkowa wizyta dla historyków i miłośników sztuki ze względu na ekskluzywne rzeźby i rzemiosło. Uważa się, że został zbudowany przez Pana Parasuramę. Dla nieświadomych, legenda głosi, że ziemia Kerala została faktycznie odzyskana z morza przez Parasuramę. Bogate dziedzictwo, znaczenie historyczne i tradycje cuchnące z każdego zakątka, to miejsce kultu jest naprawdę cudowne, a także wyjątkowo dobrze zachowane.

 • Adres: Swaraj Round N, Kuruppam, Thekkinkadu Majdan, Thrissur, Kerala 68000
 • Czasy: 4:00 – 10:30, 17:00 – 20:30
 • Kod ubioru: łatwy w prowadzeniu tradycyjny
 • Około. Czas trwania wizyty: 1 godzina
 • Jak zdobyć: Pociągiem – najbliższa stacja kolejowa to Thrissur (1,5 km)
 • Samolotem – najbliższe lotnisko to Międzynarodowy Port Lotniczy Koczin (47 km)
 • Strona świątyni: Nie dotyczy
 • Najlepszy czas na wizytę: Coroczny festiwal Pooram słynący z pokazu słoni i fajerwerków (kwiecień-maj). czas Shivratri.
 • Inne atrakcje: Wodospad Charpa i sanktuarium słoni Punnathurkotta

15. Świątynia Srikalahasti: Andhra Pradesh

Świątynia jest uchwycona w otoczeniu tak malowniczym i oszałamiającym, jak to tylko możliwe. Shiv Lingam tutaj jest otoczony piękną górą Dakshina Kailasa z tyłu. A z przodu rzeka Swarnamukhi dodaje magii. Mówi się, że to miejsce ma mnóstwo wielbicieli w postaci świętych, grzeszników, bogów i mędrców, którzy przybyli tu w uwielbieniu i osiągnęli zbawienie w przeszłości. Jest to jedno z najbardziej czczonych miejsc Śiwy ze względu na legendarną opowieść, która łączy Mahadewa z tym historycznym miejscem. Opowieść głosi, że to tutaj Kannappa ofiarował swoje oczy, aby zakryć krwawiący lingam. Jednak zanim mógł to zrobić, Shiva interweniował i zamiast tego przyznał mu Mokszę. Dlatego wielbiciele gromadzą się w tej świątyni jako ich świętym miejscu dla spełnienia życzeń i osiągnięcia Mukti.

 • Adres: Srikalahasti, Rajampet, Tirupati, Andhra Pradesh 517644
 • Czasy: 6:00 – 21:00
 • Kod ubioru: konserwatywna odzież na darszan. Niektóre puoja dosha mają strój, więc sprawdź wcześniej w kasach biletowych.
 • Około. Czas trwania wizyty: 3-4 godziny
 • Jak zdobyć: Przystanek autobusowy Srikalahasti znajduje się zaledwie 2 km od hotelu. Na stoisku dostępna jest komunikacja miejska. Najbliższa stacja kolejowa to dworzec kolejowy Srikalahasti (3 km od hotelu) Lotnisko Tirupati, 45 minut jazdy od najbliższego.
 • Strona świątyni: Nie dotyczy
 • Najlepszy czas na wizytę: Listopad – luty to najprzyjemniejszy występek pogodowy.
 • Inne atrakcje: Podziemna świątynia Pathala Ganapathi w kompleksie i Bharadwaja Tirtham. Tutejsza architektura drawidyjska jest doskonałym okazem do zrozumienia typowego stylu południowoindyjskiego.

16. Świątynia Chidambaram Nataraja: Tamil Nadu.

To kolejna słynna świątynia Śiwy poświęcona samemu bogu zwanemu Natarajar (sziw jako pan tańca). Mając mityczne korzenie, jest to jedna z pięciu sabh, w których Shiva podobno wykonał kosmiczny taniec. Architektura świątyni również czyni ją wyjątkową. Jest inspirowany sztuką Bharatnatyam, specjalnej formy tańca stanu Tamil Nadu. Składa się z 9 bram, 4 wież i Sikaramu pokrytego złotem, co tworzy nic innego jak wspaniałość i wgląd w bogate dziedzictwo.

 • Adres: East Car Street, Chidambaram | Vijay Gems, 608001, Indie
 • Czasy: 6:00 – 12:00, 17:00 – 22:00
 • Kod ubioru: Przyzwoite ubranie. Unikaj stroju eksponującego skórę i jeśli to możliwe, trzymaj się lekkiego etnicznego stroju. Nie ma ścisłego kodeksu sari ani dhoti, ale mężczyźni muszą zdjąć koszule, jeśli zbliżają się do idola.
 • Około. Czas trwania wizyty: 1-2 godziny
 • Jak zdobyć: Najbliższe lotniska to Tiruchirapalli (195 km) i Chennai (245 km). Jest teraz również połączony koleją do Trichi i drogą do wszystkich większych miast.
 • Strona świątyni: Nie dotyczy
 • Najlepszy czas na wizytę: Coroczny festiwal tańca odbywa się co roku na Maha Shivratri, co jest koniecznością.
 • Inne atrakcje: Poznaj otaczający las namorzynowy pichavaram.

17. Świątynia Bhojeshwar Shiva: Madhya Pradesh.

Z wysoką na 7,5 metra Shiv Lingą, ta świątynia w wiosce Bhojpur słynie z dość wyjątkowego powodu. Uważa się, że budowę świątyni rozpoczęto w XI wieku, jednak świątynia do dziś pozostaje niekompletna w swojej strukturze i tworzeniu. W rzeczywistości bardziej intrygujące jest to, że plany architektoniczne jego budowy zostały znalezione na okolicznych skałach. Odzyskano również materiały budowlane pozostawione na miejscu. Nie udało się jednak ustalić jednoznacznego wniosku co do przyczyny zaprzestania jego budowy. Niemniej jednak dało nam to niezwykle istotne informacje na temat sposobu, w jaki w tamtym okresie planowano budowę takich miejsc. Rzucił światło na techniki budowania świątyń z XI wieku i pomógł uczonym zagłębić się w ówczesne tajniki umiejętności architektonicznych. W związku z tym ta świątynia miała dla nas ogromne znaczenie i została uznana za Pomnik o Znaczeniu Narodowym przez

Badania Archeologiczne Indii (ASI).

 • Adres: Raysen Bhojpur, Bhopal, Madhya Pradesh 464993
 • Czasy: 6:00 – 20:00
 • Kod ubioru: Przyzwoite ubranie by się sprawdziło
 • Około. Czas trwania wizyty: 2-3 godziny
 • Jak zdobyć: Bhopal (30 km) jest połączony drogą lotniczą i kolejową ze wszystkimi większymi miastami. Możesz wziąć taksówkę lub autobus z Bhopalu do świątyni?.
 • Strona świątyni: Nie dotyczy
 • Najlepszy czas na wizytę: Od listopada do lutego, aby uciec przed upałem i Mahaśiwaratri, aby cieszyć się wspaniałymi uroczystościami i tłumem.
 • Inne atrakcje: Poznaj jaskinie Bhimbetka

18. Świątynia Kailashnath: Maharashtra.

Jedna z najsłynniejszych świątyń jaskiniowych w Indiach, świątynia Kailash lub Kailasanatha w jaskiniach Ellora, przyciąga turystów, wielbicieli religijnych i historyków. Wynika to z wyjątkowej architektury, majestatycznych rozmiarów i rzeźbionych mechanizmów. Został zbudowany około VIII wieku i jest jedną z największych wykutych w skale świątyń hinduistycznych w starożytnych Indiach. Dlatego najbardziej intrygujące jest to, jak został wyrzeźbiony z jednego gigantycznego kawałka skały. Stanowi jedno z największych z 34 wykopalisk w Ellora, których ukończenie zajęło około stulecia. Rzeźbione panele przedstawiają epizody z Mahabharaty i Ramajany. to jedna z największych indyjskich wykutych w skale starożytnych świątyń hinduistycznych, znajdujących się w jaskiniach Ellora w stanie Maharashtra w Indiach. Megalit wyrzeźbiony z jednej skały, jest uważany za jedną z najbardziej niezwykłych świątyń jaskiniowych w Indiach ze względu na swój rozmiar, architekturę i wykończenie rzeźbiarskie.

 • Adres: Ellora, Maharashtra 431102
 • Czasy: 9:00 – 17:00. Zamknięte we wtorki
 • Kod ubioru: Nie ma ścisłego dress code’u jako takiego, ale luźny, pół-casualowy strój najlepiej by się sprawdził.
 • Około. Czas trwania wizyty: 2-3 godziny
 • Jak zdobyć: 0,3 km od dworca autobusowego Ellora. Najbliższe lotnisko znajduje się w Aurangabad (30 km). Dostępne są bezpośrednie pociągi ze wszystkich głównych miast Maharashtrii.
 • Strona świątyni: Nie dotyczy
 • Najlepszy czas na wizytę: Wejdź na coroczny festiwal muzyki i tańca Ellora, który odbywa się zwykle około listopada-grudnia
 • Inne atrakcje: Poznaj wszystkie 34 jaskinie Ellora, a także pobliskie jaskinie Ajanta. Kupuj na targach rzeźby Buddy, srebrne ozdoby i obrazy.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Czy w Indiach jest więcej świątyń Shivy innych niż powyższe, które są jak ukryte klejnoty i warte poznania??

Tak. Jest jeszcze więcej świątyń poświęconych Mahadewowi, a niektóre z nich mają niesamowitą historię do podzielenia się. Interesujące motywy i zwyczaje, które wyróżniają je nawet na tej wyczerpującej liście powyżej. Są to w zasadzie ukryte klejnoty, ale ze wspaniałym dziedzictwem, niesamowitymi lokalizacjami i znaczeniem. Na przykład Pahari Baba Mandir w Ranchi jest szczególnym wyróżnieniem ze względu na jego związek z męczeństwem indyjskich bojowników o wolność. Znajduje się w tym samym miejscu, w którym wielu z nich powiesili Brytyjczycy w czasach przed odzyskaniem niepodległości. Świątynia Stambheshwar Mahadev w Gujarat to kolejna świątynia, rzeczywiście wyróżniająca się tym, że sama świątynia pojawia się i znika w ciągu dnia. Tak, tę świątynię shiv można odwiedzać tylko podczas odpływów, ponieważ w przeciwnym razie jest całkowicie pochłonięta przez arabskie wody morskie ze względu na swoje położenie. Jednak pozostaje popularny wśród wielbicieli, którzy zbierają się na odwagę, by szukać błogosławieństw również tutaj. Innym przykładem jest Mandir Tungnath w dystrykcie Rudraprayag w Uttarakhand. Jest to najwyższa świątynia Shivy na świecie na wysokości 12 000 stóp nad poziomem morza, a jednak mniej znana.

O której świątyni innej niż Amarnath mówi się, że posiada naturalny język Shivy?

Mniej znana świątynia Ambikeshwar w forcie Amer w Jaipur. Uważa się, że tasiemka tutaj jest naturalna, którą kiedyś znaleziono 22 stopy pod ziemią. Po wydobyciu tarczy z podziemi król Kankil Dev nakazał wybudować tu świątynię i mówi się, że ta sama tarcza leży na jej miejscu. Okrągły otwór otacza teraz lingam i dlatego wielbiciele muszą zajrzeć do środka, aby uzyskać darszan. Mówi się również, że w czasie monsunów znikąd pojawia się woda o długości 3 metrów i zatapia lingam.

Która świątynia Shiv ma być świadkiem wzrostu wzrostu z roku na rok?

Świątynia Bhuteshwar Nath lub świątynia Bhakura Mahadev w Marauda Village, Chhattisgarh ma nawet teraz potężne boskie moce. Ta wioska stała się popularna dzięki stale rosnącemu shivlingamowi. Mówi się, że linga rośnie tutaj każdego roku. Otaczające lasy jeszcze bardziej dodają tajemnicy i magii. Miejscowi twierdzą, że wysokość shivlingamu wzrasta każdego roku o 6 do 8 cali.

Shiva jest bogiem wszystkich emocji i znany jest z tego, że ucieleśnia pasję. Jest panem dla tych, którzy szukają ostatecznej mokszy. Jednakże, jak wspomnieliśmy powyżej, ta pielgrzymka wokół świątyń Śiwy w Indiach jest nie tylko dla zagorzałych Bhaktów Śiwy. W rzeczywistości każda świątynia ma o wiele więcej do zaoferowania pod względem architektury, historii i legendarnych opowieści mitologicznych. Historie te, będące prawdziwym wglądem w naszą bogatą kulturową przeszłość, są nie tylko intrygujące, ale także przybliżają do ich korzeni. Jeśli chcesz wyruszyć w tę ekscytującą podróż, zacznij odkrywać, która z tych opcji brzmi najbardziej interesująco i ruszaj! Obudź w sobie swoje religijne ja lub archeologa… ale pamiętaj, aby podzielić się z nami tym, co najbardziej ukochałeś. Miłego zwiedzania i niech błogosławieństwa Shiv będą z wami zawsze.