Opieka nad noworodkiem jest nie lada wyzwaniem. Wymagają szczególnej i całodobowej uwagi. Ponieważ jest to delikatny wiek, a dziecko jest na etapie rozwoju swoich możliwości, potrzebna jest specjalistyczna wiedza w kilku kwestiach. Dziś porozmawiajmy o opiece nad 3 miesięcznym dzieckiem. Jeśli jesteś świeżo upieczoną mamą, naturalne jest, że masz kilka wątpliwości i założeń dotyczących tego, jak najlepiej zadbać o swoje dziecko. Ale nie martw się! Pomożemy Ci dowiedzieć się, jak najlepiej opiekować się trzymiesięcznym dzieckiem, dając ci wgląd w jedzenie i odżywianie, profil, rozwój dziecka, problemy zdrowotne i nie tylko.

3 Miesięczna Opieka nad Dzieckiem

Waga i wzrost dziecka w wieku 3 miesięcy:

Na tym etapie możesz być świadkiem zdrowego przyrostu masy ciała i wzrostu dziecka w trzecim miesiącu. Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje dziecko jest pulchne czy chude, czas się nie martwić i mierzyć wzrost dziecka poprzez wygląd. Lekarze obliczają wzrost dziecka na podstawie masy ciała i obwodu głowy. Zwykle w tym okresie wzrost dziecka może wynosić średnio do 6 uncji tygodniowo. Oznacza to, że może to być 4 uncje dla kilku, a także 7 uncji dla innych. Nie trzeba się martwić, chyba że ma miejsce jakiś nienormalny wzrost.

Rozwój dziecka w 3 miesiącu i kamienie milowe:

Teraz przyjrzyjmy się znaczącemu rozwojowi ciała i kamieniom milowym dziecka w wieku 3 miesięcy. Można zastosować się do tych środków i stwierdzić, czy Twoje dziecko jest we właściwym stadium rozwoju, czy nie!

Spać:

Może nie być tak, że Twoje 3-miesięczne dziecko często szczęśliwie śpi. Istnieje prawdopodobieństwo, że zauważysz, że on lub ona również przerwała sobie drzemkę. Pamiętaj jednak, że jeśli raz dziennie odbywa się również porządna 6-godzinna drzemka, Twoje dziecko jest zdrowe. Dzieje się tak, ponieważ układ nerwowy dziecka rozwija się, a żołądek dziecka może zacząć przyjmować więcej mleka niż wcześniej. Gdy te zmiany zaczną się pojawiać, dziecko ma pewność, że spokojnie prześpi 6-7 godzin w nocy.

Ruchy:

Teraz możesz zobaczyć swoją głowę i klatkę piersiową, kiedy dziecko leży na brzuchu. Dziecko może z łatwością otwierać i zamykać ręce, przykładać ręce do buzi i chwytać zabawki. Nogi można łatwo i wygodnie rozprostować, a leżenie na brzuchu lub plecach daje się zauważyć kopnięcia. W niektórych przypadkach możesz nawet być świadkiem rolowania dziecka w wieku 3 miesięcy!

Wizja i mowa:

Czy wiesz, że dziecko może teraz śledzić i rozumieć poruszające się obiekty? Tak! Może zacząć powoli rozpoznawać znajome przedmioty, a nawet ludzi! Możesz to zrozumieć, gdy dziecko uśmiecha się na dźwięk znajomego głosu lub twarzy. Co więcej, można również zobaczyć gaworzenie 3-miesięcznego dziecka i reagować na tony, obracając główkę w kierunku, z którego dochodzą dźwięki.

Emocjonalne kamienie milowe:

Gratulacje! Oprócz fizycznego rozwoju 3-miesięcznego dziecka, teraz Twoje dziecko zaczyna powoli reagować i rozwijać uśmiech społeczny. Zaczyna cieszyć się innymi ludźmi i uwielbia się bawić. Można nawet zaobserwować pewną imitację mimiki twarzy.

Biorąc pod uwagę te kamienie milowe i rozwój dziecka w wieku 3 miesięcy, upewnij się, że masz na nich również zegarek. Musisz iść do pediatry, jeśli,

 1. Dziecko nie reaguje na głośne dźwięki.
 2. Nie zbliża do ust przedmiotów ani zabawek.
 3. Nie można poruszać oczami we wszystkich kierunkach.
 4. Nie rozumie poruszających się obiektów przed upływem 3-4 miesięcy.
 5. Nie reaguj na dźwięk znajomego głosu i uśmiechu.
 6. Nie przechowuje przedmiotów i zabawek.

Zajęcia i harmonogram 3-miesięcznego dziecka:

Teraz jest czas, kiedy maluch zaczyna się bawić. Dziecko potrafi rozpoznawać, chwytać i bawić się zabawkami i przedmiotami dookoła. Oto kilka możliwych zajęć i harmonogramów dla najlepszej opieki nad dzieckiem.

Zajęcia:

Pamiętaj, że każdy kolorowy i dobrze wyglądający jasny przedmiot wokół Ciebie może zostać przyniesiony do ust przez Twoje dziecko. Dlatego uważaj i zawsze obserwuj niemowlę. Ponieważ on lub ona zaczyna grać, możesz dać piłkę, przetoczyć ją przed nim, aby mógł powoli koordynować ruchy rąk i oczu na tym etapie.

Oto kilka ekscytujących zajęć dla dzieci w wieku 3 miesięcy, które można śledzić! Rozmawiaj regularnie z trzymiesięcznym dzieckiem. Używaj prostych słów i powiedz im, co robisz. Pomaga to poprawić umiejętności głosowe i komunikacyjne. Śpiewaj im i wyrażaj się. Dzieci na tym etapie również uwielbiają lustra. Umieść bezpieczne lusterko w rozsądnej odległości i pozwól dziecku się dobrze bawić. Z pewnością zabawi się najbardziej zabawnym widokiem jego twarzy!

Harmonogram:

Nie bądź zbyt surowy! Nie można mieć planu minutowego lub godzinowego. Rygorystyczne harmonogramy mogą być zbyt trudne i mogą być stresujące. Więc powoli wprowadzaj program i stopniowo przyzwyczajaj dziecko. Jest kilka możliwych rzeczy do zrobienia z 3 miesięcznym dzieckiem. Np. jeśli karmi częściej niż zwykle, stopniowo, należy wydłużać czas przerw między posiłkami, rozpraszając go zabawkami lub kolorowymi przedmiotami.

Ponadto idź na spacer wieczorami lub rano o tej samej porze każdego dnia. Może to pomóc w ustaleniu harmonogramu wydarzeń.

Problemy zdrowotne 3-miesięcznego niemowlęcia:

Na tym etapie niemowlę musi być pod stałą obserwacją i opieką. Powszechne problemy zdrowotne u niemowląt obejmują zazwyczaj wymioty i niestrawność, kaszel, nadmierny płacz, gorączkę, senność i problemy z oddychaniem. Chociaż są to powszechnie znane obawy, nie pomijaj zabierania dziecka do lekarza. Biorąc pod uwagę, że jest to niemowlę i noworodek, które są w fazie rozwoju, wszelkie drobne lub znaczące zmiany lub problemy zdrowotne należy natychmiast zgłaszać lekarzowi.

Bezpieczeństwo:

Nigdy nie odwracaj głowy od tego, co robi Twoje dziecko. Teraz, gdy Twoje dziecko może zacząć chwytać przedmioty i wkładać je do ust, zawsze upewnij się, że nie połknie ich ani nie zakrztusi się. Nie zostawiaj dziecka samego.

Żywność i odżywianie w wieku 3 miesięcy:

Kiedy dziecko ma zaledwie 3 miesiące, karmienie piersią lub pokrewna mieszanka jest jedynym źródłem pożywienia i przyjmowania pokarmu. Jednak odkąd Twoje dziecko zacznie rosnąć i rozwijać się, możesz zauważyć, że karmienie i przyjmowanie pokarmu będzie stopniowo wzrastać. Mogą zacząć mieć więcej mleka, gdy poprawi się apetyt. Pamiętaj, że w miarę starzenia się dzieci konieczne może być karmienie od sześciu do ośmiu razy dziennie.

W przypadku karmienia mieszanką, która jest trudniejsza do strawienia niż mleko matki. W takim przypadku może wystąpić dłuższy okres rozciągania między karmieniami. 5 do 6 uncji przy każdym karmieniu to standardowa ilość karmy dla niemowląt w przypadku formuły.

Oto kilka innych rzeczy, o których należy pamiętać podczas jedzenia i jedzenia 3 miesięcznego dziecka.

 • Regularnie odbijaj swoje dziecko.
 • Unikaj przekarmiania. W razie potrzeby podawać więcej interwałów.
 • Nie czekaj z karmieniem, aż dziecko będzie bardzo głodne.

Opieka nad dzieckiem:

Opieka nad niemowlęciem to nie mniejsze wyzwanie. Powinieneś być w stanie zrozumieć zachowanie i regularnie obserwować na 3 miesiące. Zaczyna uczyć się nowych rzeczy, dostrzega jasne przedmioty, rozpoznaje znajome twarze i głosy. Twoje dziecko zacznie okazywać szczęście poprzez emocje. Na tym etapie wymagana jest odpowiednia opieka nad dzieckiem, ponieważ nie jest ono jeszcze w stanie w pełni zrozumieć świata zewnętrznego.

Regularnie uspokajaj dziecko o jego obecności. Bądź miły i interaktywny. Upewnij się, że dziecko czuje między wami dobrą i bezpieczną więź. Daj przyjemną kąpiel w ciepłej wodzie i upewnij się, że wszystkie ręczniki i ściereczki są umyte środkami dezynfekcyjnymi. Całe otoczenie i otoczenie dziecka powinno być czyste i uporządkowane. Zmieniaj pieluchy co kilka godzin i sprawdzaj je. Jeśli zauważysz jakąkolwiek sytuację, która nie jest zdrowa, skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania porady.

Wskazówki i lista kontrolna:

Oto kilka innych sugestii i porad ekspertów dotyczących jak najlepszej opieki nad dzieckiem,

 1. Upewnij się, że zawsze utrzymujesz porządek i porządek w swoim otoczeniu.
 2. Ponieważ dziecko może wziąć do ust dowolny przedmiot i zabawki, zawsze upewnij się, że wokół dziecka nie ma ostrych przedmiotów.
 3. Od czasu do czasu wykonuj masaże. Pomaga to zbudować dobrą więź między dzieckiem a Tobą.
 4. Nie karmić dziecka niczym innym niż mlekiem matki lub mieszanką.
 5. Regularne wizyty kontrolne u lekarza. Zanotuj wszystkie szczepionki i kontrole w regularnych odstępach czasu.

Rzeczy do kupienia dla 3-miesięcznego dziecka:

Chociaż twoje trzymiesięczne dziecko nie potrzebuje rygorystycznych zakupów, oto kilka wskazówek, które mogą ci pomóc w tym, czego możesz potrzebować dla swojego niemowlęcia.

 • Butelka do karmienia, na wypadek, gdyby nie miał mleka z piersi.
 • Sterylizator do butelek i smoczków.
 • Torba na pieluchy.
 • Środek dezynfekujący do czyszczenia ręczników i ścierek.
 • Sleepsack, aby pomóc w zdrowym śnie i zmniejszyć duszność.
 • Pokrowiec i torba do karmienia.
 • Ząbkowanie dziecka przez 3 miesiące.
 • Koc na zewnątrz.

Opieka nad 3-miesięcznym dzieckiem to nie lada zadanie, a te wskazówki i obszerny przewodnik na temat najlepszej opieki nad niemowlęciem mogą pomóc Ci we wszystkim, co jest potrzebne. Podziel się z nami swoimi przemyśleniami i podziel się z nami swoimi doświadczeniami! Kochamy Cię usłyszeć!

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Czy 3-miesięczne dziecko może podróżować samolotem??

Odp.: Nie ma standardowych zasad ani przepisów dotyczących noworodków i niemowląt podróżujących samolotem. Zawsze możesz polecieć z 3 miesięcznym dzieckiem samolotem i spróbować uśpić je podczas lotu, aby zmniejszyć niedogodności.

Q2. Ile musi spać 3-miesięczne dziecko?

Odp.: Zazwyczaj 3-miesięczne dziecko może spać około 14-15 godzin dziennie. Obejmuje to zdrowe i krótkie drzemki oraz nocny sen. Dopiero po 4-5 miesiącach dzieci rozwijają regularne wzorce snu.

3. Czy 3-miesięczne dziecko może jeść pokarmy stałe??

Odp.: Zaleca się, aby 3-miesięczne niemowlę nie przyjmowało żadnych pokarmów poza karmieniem piersią i mieszanką. W przypadku niemowląt należy ważyć przez 4-6 miesięcy, aby przyjmować pokarmy stałe.