Masz 4-miesięczne dziecko. Jesteśmy pewni, że tempo wzrostu Twojego dziecka przytłacza Cię! Podziwiasz jego osobowość i jednocześnie zastanawiasz się, jak najlepszą opiekę możesz otoczyć niemowlęciem. Po co się martwić, kiedy tam jesteśmy??!

Opieka nad 4 miesięcznym dzieckiem może nie być łatwa, jak mogłoby się wydawać, musisz wiedzieć, co może sprawić, że Twoje dziecko będzie zdrowe, szczęśliwe i jak prawidłowo wychowywać. Jest to dość trudne zadanie i trzeba pamiętać o kilku rzeczach, takich jak wzrost i waga, zdrowie i obawy, wizyty lekarskie, karmienie i bezpieczeństwo. Tutaj znajdziesz wszystko w jednym przewodniku, jak najlepiej opiekować się dzieckiem!

4-miesięczne dziecko

Waga i długość dziecka w 4. miesiącu:

4 miesiące i zauważysz, jak Twoje dziecko skutecznie podwoiło wagę urodzeniową. Zwykle dziecko przybiera na wadze około 1 do 1¼ funta (czyli około 560 gramów) i około 2 cm długości. Pozwól swojemu lekarzowi prowadzić stały zapis wagi Twojego dziecka podczas jego wizyt. Rozmiar głowy jest niezbędny, a także jest wskaźnikiem zdrowia Twojego dziecka. Albo za długi, albo za cienki i powinieneś to sprawdzić przez lekarza dla bezpieczeństwa. Mimo że pierwszy rok sam w sobie to czas szybkiego wzrostu, nie chcesz ryzykować.

Rozwój i kamienie milowe dziecka w 4 miesiącu:

Zadziwia Cię sposób, w jaki Twoje dziecko rośnie? Oto kilka ogólnych kamieni milowych i zmian rozwojowych, które można zauważyć u czteromiesięcznego dziecka.

1. Ciało i ruch:

Rozwijanie to tylko słowo, którego możesz teraz użyć, aby opisać swojego malucha. W każdej dziedzinie jest dla niego coś więcej. Możesz utrzymać jego szyję w jednej linii i upewnić się, że jego głowa i kręgosłup mogą łatwo rosnąć we właściwy sposób. Nie każ im siadać już na plecach, ponieważ nie jest to jeszcze odpowiedni czas, a są jeszcze za młode. Aby zapewnić wsparcie, gdy je przytulasz, jest utrzymane, ponieważ głowa Twojego dziecka jest teraz w większej proporcji i trudno będzie utrzymać ją dobrze wyrównaną przez dłużej niż kilka minut.

2. Toczenie:

Niemowlę w wieku 4 miesięcy to zazwyczaj moment, w którym dziecko zacznie się turlać. Zwykle dzieje się to od tyłu do przodu przez pierwsze kilka tygodni, kiedy tak się dzieje, a potem zaczyna się cofać. Czas na podłogę jest dla niego niezbędny, więc upewnij się, że podłoga nie ma ostrych narożników i zawsze ma dywan. Staraj się być w pobliżu i nie tylko nagrywać swoje pierwsze chwile, ale upewnić się, że nie uderzy w żaden zakątek ściany.

3. Społeczne i emocjonalne:

Twoje dziecko teraz rozpoznaje i uśmiecha się do ludzi. Uśmiecha się i odpowiada na uśmiechy innych. Może już uwielbiać się bawić i jest dość aktywny ze swoimi zabawkami. Można nawet zauważyć podekscytowanie na twarzy dziecka, gdy widzi, że ktoś, kogo lubi, zbliża się do niego.

4. Język:

Cóż, teraz możesz obserwować gaworzenie swojego dziecka. Słucha dźwięków i głosów w pobliżu i odpowiada bełkotem. Możesz już jasno zrozumieć, czy jest szczęśliwy, czy smutny.

5. Ruchy:

Będziesz w szoku, widząc, że Twoje 4-miesięczne dziecko zacznie teraz sięgać po zabawki. Chociaż jest to znaczący postęp, może używać ręki do chwytania zabawek i podążania za nimi wzrokiem. Zaczyna uważnie przyglądać się innym twarzom i odpowiada na znajome uczucia. W niektórych przypadkach może również przyłożyć ręce do ust. Niewiele dzieci może nawet przewrócić się z brzuszka do pleców już w wieku czterech miesięcy!

Biorąc to pod uwagę, musisz spieszyć się do swojego lekarza, jeśli Twoje dziecko nie,

 • Uważaj na rzeczy wokół niego.
 • Nie uśmiechaj się do ludzi i znajomych twarzy w domu.
 • Nie rób dźwięków.
 • Nie mogę przewrócić oczami.
 • Nie wkładaj zabawek i przedmiotów do ust.

Żywność i dieta dla dzieci w wieku czterech miesięcy:

4. Miesiąc Zły Główny

Karmienie piersią nie powinno być tak trudnym procesem jak wcześniej. Twoje dziecko opanowało teraz sztukę ssania mleka lub mieszanki w razie potrzeby iw końcu nauczyło się, co należy zrobić, gdy zobaczy jedzenie. Nie będziesz musiał utrzymywać go głodnym i eksperymentować z jego nawykami żywieniowymi, jeśli wcześniej wykryjesz trudności.

Możesz teraz wprowadzić dobrze rozdrobnione pokarmy stałe i sprawdzić, czy ma problemy z trawieniem i czy istnieje ryzyko alergii na niektóre pokarmy i zapasy. Konieczne jest sprawdzenie, czy dziecko jest gotowe na przyjęcie tych pokarmów za pomocą kilku znaków. Jeśli Twoje dziecko otwiera buzię, aby skosztować posiłków lub może usiąść prosto na wysokim krześle, możesz spróbować karmić tłuczonymi pokarmami, takimi jak słodkie ziemniaki, awokado i banany. Jest to częsta przyczyna karmienia 4-miesięcznego dziecka w Indiach i można ją ponownie sprawdzić u lekarza w celu uzyskania osobistej opinii.

Problemy zdrowotne i bezpieczeństwo dziecka w 4. miesiącu:

Niemowlęta są podatne na różne choroby i problemy z bezpieczeństwem. Ważne jest, aby zanotować kilka ostrzeżeń. Chociaż choroby takie jak gorączka, ruchy i przeziębienie są dość częste u 4-miesięcznych dzieci, nie należy zaniedbywać żadnego z nich i za każdym razem konsultować się z lekarzem. Jeśli są spowodowane bakteriami lub wirusami, lekarz może zasugerować natychmiastowe leczenie, aby się ich pozbyć. Ponadto lekarz powinien również odnotować wymagane szczepienia.

Podczas obchodzenia się z czteromiesięcznym dzieckiem należy zachować środki ostrożności, takie jak nie trzymanie ostrych przedmiotów wokół dziecka, używanie niezniszczalnych zabawek, nie trzymanie balonów w pobliżu dziecka. I nie zostawiać dziecka na wyższym miejscu i jeszcze nie wkładać dziecka do chodzika.

Działania na cztery miesiące i harmonogram:

1. Spanie:

Teraz układ snu Twojego dziecka ułoży się na właściwym miejscu. Będzie miał dłuższy sen w nocy i krótkie drzemki w ciągu dnia. Dziesięć godzin snu w nocy i pięć godzin snu w ciągu dnia (w podziale i przerwach) jest standardem. Utrzymywanie dziecka na nogach przez cały dzień może nie wydawać się dobrym pomysłem, zakładając, że będzie lepiej spało w nocy, ponieważ będzie zmęczone. To całkowicie błędny pomysł i wcale nie jest prawdziwy. Dzieje się tak, ponieważ sen w ciągu dnia wpływa na to, jak 4-miesięczne dziecko śpi w nocy. Unikaj kołysania ich do snu, a nawet karmienia, gdy próbują zasnąć, ponieważ daje im to zły pomysł, a w przeciwnym razie mogą mieć trudności z zaśnięciem.

2. Zabawki i zabawa:

Mówiąc o zabawkach, możesz w końcu przedstawić mu nietłukące się zabawki, ale czyść je dobrze, ponieważ większość z nich na pewno wyląduje w jego ustach. Staraj się nie dawać mu zbyt małych części. Unikaj ostrych zabawek i balonów.

3. Karmienie:

Zgodnie z tabelą pokarmową możesz karmić piersią 4 miesięczne dziecko do jego zawartości co cztery godziny. Jeśli podajesz pokarm stały, nie podawaj więcej niż 2 uncje i trzy razy dziennie, tylko jeśli dziecko jest gotowe.

4. Harmonogram:

W większości przypadków czteromiesięczny harmonogram może wyglądać podobnie do tego. Podczas gdy śpi nie więcej niż pięć godzin dziennie w przerwach, większość czasu możesz znaleźć na karmieniu i zabawie. Powinien być aktywny w ciągu dnia, kiedy nie śpi i często paplać ze znajomymi ludźmi.

Opieka nad dzieckiem w 4 miesiącu:

Wspólne punkty, które często zalecają lekarze i pielęgniarki dotyczące opieki nad dzieckiem w wieku czterech miesięcy, są następujące:,

 • Większość ośrodków zdrowia zaleca trzymanie dziecka z dala od jakiegokolwiek ekranu cyfrowego do drugiego roku życia. Jednak, choć jest to niemożliwe, staraj się unikać programów zawierających przemoc, ponieważ może to wpłynąć na twoje dziecko w niewłaściwy sposób.
 • W wieku czterech lat następuje intensywny rozwój mózgu, więc trzymaj się z dala od leżaczek i korzystaj z dobrze znanych wózków spacerowych, ponieważ utrudniają one rozwój Twojego dziecka, spowalniając go.
 • Nigdy nie pozwól, aby Twoje dziecko było narażone na złe promienie słoneczne. Niech pozostanie w domu w szczytowym słońcu.
 • Dobrze okrywaj dziecko w chłodniejsze pory roku i zimy.
 • Zaleca się jednak poranne promienie słoneczne, poćwicz zabieranie go na łagodne poranne słońce.
 • Zadbaj o owady i ukąszenia owadów wokół dziecka. Zapobiegaj im i utrzymuj otoczenie zawsze w czystości.

Dodatkowe wskazówki:

Oto kilka dodatkowych sugestii dotyczących ważnych rzeczy do zrobienia z 4-miesięcznym dzieckiem,

 1. Zawsze miej regularne wizyty kontrolne u swojego lekarza. Podawaj szczepienia i szczepionki na czas.
 2. Nie zmieniaj pediatry dziecka, ponieważ profil zdrowia może być dobrze znany tylko jednemu lekarzowi rodzinnemu.
 3. Upewnij się, że wokół niego nie ma żadnych małych ani ostrych przedmiotów, ponieważ dziecko będzie teraz trzymać je w ustach.
 4. Spędź czas z dzieckiem, aby porozmawiać i opowiadać historie. Możesz zacząć reagować i odpowiadać na Twój głos.
 5. Zabezpiecz obszary przed dziećmi i upewnij się, że środowisko jest bezpieczne dla dzieci. Załóż zamki na szafki, powoli zamykaj rozdzielnię zanim dziecko zacznie do nich docierać w najbliższych miesiącach.

Wspieranie rozwoju dziecka:

Bardzo ważne jest, aby zawsze spędzać czas z dzieckiem. Twoje dziecko zacznie reagować na znajome twarze, opiekunów i bełkot. Będzie wydawać dźwięki i lubi rozmawiać lub bawić się z nim. Współpraca i spędzanie z nim czasu pomoże w ogólnej aktywności oraz rozwoju fizycznym i społecznym dziecka.

Opieka nad 4-miesięcznym dzieckiem jest trudnym zadaniem i wymaga pełnego skupienia i uwagi na niemowlęciu. Należy zachować ostrożność przez całą dobę i upewnić się, że dziecko otrzymuje wszelkie potrzebne wsparcie fizyczne i społeczne. Podziel się z nami swoimi przemyśleniami. Jeśli masz niemowlę, chętnie poznamy Twoje doświadczenia.

Ten przewodnik dotyczący rozwoju i kamieni milowych czteromiesięcznego dziecka ma charakter orientacyjny. Zawsze konsultuj się z lekarzem w celu uzyskania spersonalizowanych opinii i badań kontrolnych. Nigdy nie zaniedbuj zabierania dziecka na regularne kontrole i omawiaj problemy z certyfikowanym lekarzem, aby uzyskać najlepszą opiekę.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Ile snu potrzebuje 4-miesięczne dziecko?

Odp.: Czteromiesięczne dziecko zazwyczaj dobrze śpi w nocy, przynajmniej przez około dziesięć godzin. W ciągu dnia mógł spać z dobrymi lukami. Częstym scenariuszem jest średnio od 5 do 6 godzin z przerwami.

Q2. Czy podróżowanie z czterema miesiącami jest w porządku??

Odp.: Ogólnie rzecz biorąc, podróżowanie z 4-miesięczną dziewczynką i chłopcem jest w porządku. Nie powinno to stanowić problemu, chyba że pojawią się komplikacje zdrowotne lub zaprzeczenia lekarzy.

Q3. Skąd mam wiedzieć, kiedy moje 4-miesięczne dziecko zaczyna ząbkować?

Odp.: Możesz wiedzieć, że Twoje dziecko ząbkuje z pewnymi objawami, takimi jak nadmierne gryzienie, więcej ślinotoku, podrażnienie, wysypka wokół ust i więcej ssania. Możesz skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania osobistych opinii.