To już 5 miesięcy! Czy czas nie leci? Kiedy Ty zajmowałaś się mokrymi pieluchami, Twoje dziecko zaczęło już rozwijać się we własnym, słodkim świecie. Z każdym mijającym miesiącem osiąga nowe kamienie milowe, co sprawia, że ​​trudniej spędzasz czas z maluchem i zarządzasz ukrytymi czynnościami. Oto niektóre z różnych aspektów i zmian, których możesz się w nich spodziewać, gdy Twoje dziecko pojawi się w piątym miesiącu na świecie.

Dziecko w wieku 5 miesięcy

1. Waga:

W wieku 5 miesięcy Twoje maleństwo podwoiło swoją wagę. Szybka kontrola na tym etapie powinna być dobra, aby porozmawiać z lekarzem o ryzyku niedowagi Twojego dziecka i o tym, co możesz zrobić, aby się upewnić tak nie jest.

2. Opieka nad dzieckiem:

Opieka nad dzieckiem jest ważnym aspektem, gdy patrzysz na 5-miesięczne dziecko. Twoje dziecko zacznie tarzać się po domu od pleców do brzuszka i powtarzać to od nowa. Zauważysz, jak skutecznie nauczył się pracować na nogach i jest gotowy do raczkowania. On również się porusza, więc jeśli cieszysz się, że się toczy, upewnij się, że nigdy nie zostawiasz go na łóżku bez opieki, ponieważ nadal jest delikatny, a upadek z wysokiego łóżka spowoduje, że zostanie poważnie ranny.

Zauważysz również, jak Twój maluch kocha muzykę i na różne sposoby reaguje na różne gatunki. Zagraj we wszystkie rodzaje, aby najpierw rozpoznać ten, który preferuje. Kiedy widzisz, że uśmiecha się do jednego i klaszcze, odkryłeś ulubieńca swojego malucha. Cokolwiek wisi nad łóżeczkiem dziecka, musi zniknąć. Twoje dziecko uczy się pchać w górę, a każdy drut nad jego głową tylko zachęca do kłopotów.

Jeśli nadal nie zabezpieczyłeś domu przed dziećmi, nadszedł czas. Umieść wszystkie materiały na wysokich szafkach, a ostre przedmioty nie powinny znajdować się w pobliżu. Ani lokówki, ani ekspresy do kawy. Twój maluch musi być bezpieczny i to powinno być teraz Twoim głównym zmartwieniem.

3. Karmienie:

Nawyki żywieniowe mogą być teraz schludniejsze niż kiedykolwiek, nawet jeśli nadal musisz unikać całkowicie stałych pokarmów. Możesz zauważyć, że twoje dziecko patrzy na ciebie, gdy przedzierasz się przez jedzenie widelcem i nożem. Karmienie piersią nie powinno być tylko źródłem pożywienia, ponieważ już teraz musisz zadbać o jego potrzeby żywieniowe. Wypróbuj inne pokarmy stałe, ale zmiel je dobrze i zmiażdż i sprawdź reakcję dziecka – czy to lubi, czy nie powie Ci więcej o swoich preferencjach żywieniowych.

4. Sen:

Do pięciu miesięcy Twoje dziecko prześpi całą noc. Większość dzieci tak, więc nie denerwuj się, jeśli Twój maluch ma nieregularny sen. Zamiast tego spróbuj ustalić lepszą rutynę, dając mu ciepłą kąpiel i pokazując mu książki z obrazkami. Spraw, by nauczył się zasypiać, gdy nie ma Cię w pobliżu. Zostaw go, gdy poczuje się trochę senny, zamiast siedzieć w pobliżu do końca. Kiedy jest dzień, nie zmuszaj ani nie opóźniaj drzemek. To go zdenerwuje. Uśpij go od razu w chwili, gdy zachowuje się, jakby był śpiący.

5. Rozwój:

Twoje dziecko w końcu będzie w stanie „wygadać” słowa, które mają sens, dodając samogłoski. Poczekaj chwilę, a na pewno usłyszysz, jak mówi „mama” lub „tata”. Nie mają żadnego znaczenia w głowie twojego malucha i są tylko słowami. Odczekanie kilku miesięcy pomoże mu jednak wypowiedzieć te słowa, wiedząc, co oznaczają. Twoje dziecko usłyszy, jak mówisz i może odwrócić głowę, gdy zostanie wywołane jego imię. Będzie lepiej czuła się dzięki uściskom i wyrazom twarzy. Może spróbować usiąść prosto i podnieść ręce do góry, wskazując, że chce być podnoszona. Zawsze kładź poduszkę na jej plecach, aby zapewnić jej wsparcie, którego potrzebuje. Zauważysz również, że w końcu uczy się używać swojego chwytu, ponieważ sama trzyma butelkę mleka. Nie przegap chwil i klikaj dalej!

6. Żywność i zabawki:

Mleko matki wraz z owocami i warzywami powinno być teraz dietą dla Twojego małego dziecka. Spróbuj podać jej pokrojone w plasterki banany lub gotowane marchewki, oba zmiksowane razem. Może lubi inny smak lub całkowicie go znienawidzi.

Przynieś do domu kolorowe zabawki dla swojego maluszka, możesz też wręczyć mu książeczki z obrazkami, choć te laminowane, które trudno rozerwać. Nie oddawaj jeszcze długopisu, ponieważ może to jej zaszkodzić, gdy spróbuje pogrzebać. Wiele firm może próbować nakłonić Cię do kupowania „edukacyjnych” towarów, które pomogą jej się rozwijać. Nie stań się ofiarą i pozwól dziecku na naturalny wzrost.

7. Kamienie milowe:

Twoje dziecko w wieku pięciu miesięcy jest z pewnością szczęśliwe. Mają tendencję do wyrażania dużo, więc spróbuj trzymać się za głowę, bo może się cofnąć i zranić. Nie oczekuj niczego poza zaskoczeniem ich manierami i tym, jak daleko zaszli w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Spróbuj porozmawiać z lekarzem o tym, że dołączasz do pracy i czy zaszkodziłoby Twojemu dziecku pozostawienie go pod opieką niani. Twoje dni wyczerpania w końcu się skończyły, a w Twoim życiu wraca równowaga. Daj swojemu partnerowi czas i porozmawiaj o tym. Porozmawiaj również o tym, jak podzielić czas i upewnij się, że twoje ciało ma czas na pełne wyzdrowienie, zanim pomyślisz o kolejnej ciąży, ponieważ w przeciwnym razie może to prowadzić do problemów. Wróć do świata i porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną, z którymi nie potrafiłeś się porozumieć od urodzenia dziecka.