Sucha skóra stała się obecnie powszechnym problemem; suche warunki środowiskowe i narażenie na produkty chemiczne są częstymi przyczynami suchej skóry. Sucha skóra, medycznie nazywana suchością skóry, to stan, w którym skóra staje się sucha, popękana, łuszcząca się i swędząca z powodu niewystarczającej zawartości wilgoci w zewnętrznej warstwie skóry.

Objawy i przyczyny suchej skóry

Nasza skóra składa się z wielu różnych warstw komórek skóry; najbardziej zewnętrzna warstwa to naskórek, który jest odżywiany tłuszczami i białkami, które pomagają w zapewnieniu niezbędnego nawilżenia naskórka. Naturalny olejek w skórze pomaga uszczelnić tę wilgoć, dzięki czemu nie wyparowuje. Gdy te tłuszcze i białka lub naturalne oleje są niewystarczające lub niewystarczające z powodu warunków atmosferycznych, powoduje wysuszenie skóry.

Spis treści:

 1. Objawy suchej skóry
 2. Przyczyny suchej skóry
 3. Czynniki ryzyka suchej skóry
 4. Kiedy skonsultować się z lekarzem??
 5. Podstawowe wskazówki, jak zapobiegać wysuszeniu skóry

Objawy suchej skóry:

Sucha skóra zwykle dotyka ramion, dłoni, podudzi, stóp i brzucha, ale sucha skóra ma również duży wpływ na obszary ciała narażone na częste tarcie, takie jak kostki i podeszwy. Przyjrzyjmy się różnym objawom suchości skóry:

 1. Swędzenie jest jednym z najczęstszych objawów suchości skóry. Niewystarczające nawilżenie i nawilżenie sprawiają, że skóra jest swędząca i nieprzyjemna. Częste drapanie może dodatkowo podrażniać skórę, prowadząc do zaczerwienienia i obrzęku; w najgorszych przypadkach skóra może stać się ciemna, gruba i skórzasta.
 2. Suchość skóry zwykle zaczyna się od drobnych zmarszczek i pęknięć na skórze. W najgorszych przypadkach te drobne pęknięcia mogą się poszerzyć i zacząć krwawić.
 3. Innym częstym objawem suchej, swędzącej skóry jest łuszcząca się i łuszcząca się skóra. Wraz z nasileniem stanu skóra się złuszcza.
 4. Suchą skórę można natychmiast zauważyć po matowym i więdnącym wyglądzie. Suchej skórze brakuje blasku i blasku kojarzonego z dobrze nawilżoną skórą.
 5. Sucha skóra jest narażona na kontakt z wodą, więc po prysznicu lub pływaniu można poczuć napięcie skóry.
 6. Jednym z objawów bardzo suchej skóry są pęknięcia i otwarte zmiany.

Przyczyny suchej skóry:

Sucha skóra jest w większości stanem przejściowym, w wyniku niesprzyjającego środowiska, więc gdy środowisko staje się sprzyjające, skóra staje się normalna. Ale jeśli suchość skóry jest spowodowana czynnikami wewnętrznymi, takimi jak choroba, genetyka, wiek itp., suchość będzie się utrzymywać, dopóki przyczyna nie zostanie wyleczona. Przyjrzyjmy się różnym przyczynom suchości skóry:

 1. Sucha pogoda i warunki środowiskowe to jedna z głównych przyczyn suchości skóry. Ilość wilgoci obecnej w środowisku odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymywaniu wilgoci w skórze. Suche warunki pogodowe, takie jak zimne i suche pory roku lub gorące i suche pory roku, powodują problemy z suchą skórą. Klimatyzatory, grzejniki pokojowe, gorące piece, kominki itp. również wysysają wilgoć i powodują wysuszenie skóry.
 2. Długie gorące kąpiele lub prysznice, pływanie, nadmierne szorowanie itp. powodują wysuszenie skóry i ciała, ponieważ długotrwałe przebywanie w wodzie zmywa naturalne olejki ze skóry, które pomagają uszczelnić wilgoć w skórze. Pływanie w chlorowanej wodzie jest również jedną z przyczyn suchości skóry. Chlor zmywa ważne naturalne natłuszczenia skóry i powoduje wysuszenie skóry.
 3.  Inną częstą przyczyną suchości skóry jest używanie ostrych mydeł i produktów higienicznych naładowanych chemikaliami. Mydła zawierają emulgatory, które usuwają tłuszcz, więc w trakcie tego procesu usuwają również dobre naturalne olejki ze skóry, które pomagają chronić nawilżenie skóry
 4.  Niektóre leki doustne, takie jak leki przeciwhistaminowe, tabletki kontrolujące wysokie ciśnienie krwi i cholesterol, również powodują wysuszanie skóry.
 5.  Starzenie się jest również główną przyczyną suchości skóry, ponieważ z wiekiem gruczoły łojowe mają tendencję do wydzielania niewystarczających naturalnych olejków, co powoduje wysuszenie skóry.
 6. Nasza dieta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu nawilżenia i nawilżenia skóry. Niedożywienie i niedobór witaminy A często powodują suchość skóry u kobiet.
 7.  Wewnętrzne przyczyny suchości skóry to schorzenia takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroby skóry, takie jak egzema i łuszczyca.

Czynniki ryzyka dla suchej skóry:

Chociaż sucha skóra może dotknąć każdego, istnieją pewne czynniki, które sprawiają, że jesteś bardziej podatny na rozwój suchej skóry. Przyjrzyjmy się niektórym czynnikom ryzyka:

 • Ryzyko rozwoju suchej skóry wzrasta wraz z wiekiem. Wraz z wiekiem wydzielane jest mniej naturalnych olejków, więc osoby powyżej 40 roku życia mają 50% szans na rozwój suchej skóry.
 • Życie w regionach o suchej i mało wilgotnej pogodzie naraża cię na większe ryzyko rozwoju suchej skóry. Jesteś bardziej podatny na suchą skórę podczas zim, ekstremalnych upałów lub wietrznych klimatów.
 •  Zawód, który wymaga kontaktu z wodą, chemikaliami lub narzędziami grzewczymi, może wyssać wilgoć ze skóry.
 •  Czynniki genetyczne również przyczyniają się do wysuszenia skóry. Historia rodzinna chorób skóry, takich jak egzema i łuszczyca
 • Historia chorób skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry, egzema lub łuszczyca, które wpływają na strukturę skóry i jej zdolność do zatrzymywania wilgoci.

Kiedy skonsultować się z lekarzem??

W większości przypadków sucha skóra nie jest poważną chorobą i zawsze można ją leczyć za pomocą odpowiedniej pielęgnacji i zmian stylu życia, ale w ciężkich przypadkach może prowadzić do powikłań, takich jak głębokie krwawiące bruzdy i choroby skóry, takie jak egzema. W takich przypadkach należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, aby poznać przyczynę suchości skóry i uzyskać odpowiednie leczenie. Krwawiące pęknięcia mogą powodować wtórne infekcje, które należy leczyć antybiotykami. Należy również skonsultować się z lekarzem, jeśli suchość utrzymuje się pomimo odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli skóra czuje swędzenie bez wysypki lub swędzenia, a podrażnienie uniemożliwia zasypianie, nie wolno zwlekać z konsultacją lekarską. Zawsze ważne jest poznanie przyczyn suchości skóry i ciała przed przystąpieniem do jej leczenia.

Podstawowe wskazówki, jak zapobiegać suchej skórze:

Mogą istnieć różne inne przyczyny nagłej suchości skóry, które mogą powodować panikę i niepokój. Suchą skórę można bardzo skutecznie leczyć w domu za pomocą prostych wskazówek i technik profilaktycznych.

 1. Zawsze upewnij się, że stosujesz odpowiednie środki nawilżające natychmiast po prysznicu lub kontakcie z wodą. W razie potrzeby nawilżaj przez cały dzień.
 2. Podczas zimnej lub gorącej pogody, gdy musisz włączyć klimatyzatory lub grzejniki, używaj nawilżaczy w domu.
 3.  Prysznic letnią wodą; nigdy nie bierz prysznica z gorącą wodą. Nie przekraczaj czasu kąpieli powyżej 10 minut. Unikaj pływania jak najdłużej.
 4. Włącz do swojej diety zdrowe tłuszcze. Diety niskotłuszczowe często powodują suchość. Nasz organizm potrzebuje niezbędnych tłuszczów do utrzymania równowagi oleju w organizmie.
 5. Pij dużo wody przez cały dzień.
 6.  Do mycia ciała używaj łagodnych, nawilżających mydeł.

Końcowe przemyślenia:

Choroby skóry mogą budzić w nas niepokój i niepokój. Przyczyn suchości skóry może być wiele, ale jest to jedna z niewielu chorób skóry, które można leczyć, wprowadzając proste zmiany w codziennej rutynie i stylu życia. Właściwa pielęgnacja skóry i dbanie o warunki atmosferyczne może nam w większym stopniu pomóc w zapobieganiu wysuszaniu skóry. Zdrowa dieta, ćwiczenia i dobry sen mogą pomóc nam w radzeniu sobie z różnymi schorzeniami, w tym suchą skórą.

Powiązane artykuły:

 • 10 domowych porad kosmetycznych dla suchej skóry na twarzy
 • 15 najlepszych domowych zestawów do twarzy dla suchej skóry!