Iskra ognia mogłaby zniszczyć nawet zamek. Ogień jest jednym z takich niebezpiecznych elementów z pięciu wielkich elementów życia. Każdy z żywiołów jest niebezpieczny, a ogień jest jednym z najniebezpieczniejszych. Ogień zwykle gasi woda i jest to metoda stosowana od bardzo dawna. Ale potem znaleziono gaśnice, aby ugasić ogień. Gaśnice są w odmianie, która jest używana w zależności od źródła ognia. Środek gaśniczy w każdej gaśnicy wspomaga rozpalanie ognia w zależności od zużycia. Niektóre gaśnice są przeznaczone do rozpalania ognia z papieru, drewna i plastiku. Podobnie każde źródło ognia ma określony czynnik, który może wywołać pożar.

Co to jest gaśnica?

Ogólnie rzecz biorąc, gaśnica jest aktywnym urządzeniem wzmacniającym ogień, służącym do gaszenia lub regulowania małych pożarów. Nie zaleca się stosowania w przypadku pożaru, którego nie można kontrolować, na przykład takiego, który osiągnął sufit; naraża użytkownika lub wymaga specjalistycznej wiedzy straży pożarnej. Gaśnica składa się z cylindrycznego zbiornika ciśnieniowego zawierającego czynnik, który może być uwalniany w celu gaszenia pożaru. Gaśnice, które są produkowane z niecylindrycznymi zbiornikami ciśnieniowymi, również istnieją, ale są mniej powszechne w użyciu.

Istnieją dwie ważne kategorie gaśnic:

 • Przechowywane ciśnienie: Zmagazynowane ciśnienie ma ekspelent przechowywany w tej samej komorze środka gaśniczego. W zależności od użytych środków stosuje się różne propelenty. Azot jest zwykle używany w gaśnicach proszkowych, natomiast gaśnice wodne i pianowe wykorzystują powietrze. Magazynowe gaśnice ciśnieniowe są standardowym rodzajem gaśnic.
 • Zasilany kartridżem: te gaśnice mają gaz wyrzutowy w oddzielnym naboju, który jest przebijany przed wyładowaniem, umożliwiając otwarcie propelentu dla środka gaśniczego. Nie jest to tak powszechne i stosowane głównie w przemysłowych obszarach pożarowych, gdzie mają ponadprzeciętne zastosowanie.

Jak używać gaśnic?

Rodzaje gaśnic

Tak! To z pewnością jedna rzecz, którą musisz wiedzieć. Ponieważ ich głównym celem jest pomoc ludziom w czasie pożaru, zadbano o to, aby łatwo było się nim posługiwać, nawet gdy wpadasz w panikę. Eksperci twierdzą, że proste polecenie „PASS” Kroki, które należy wykonać to,

 • Wyciągnij zawleczkę z uchwytu.
 • Celuj w bazę, ponieważ cel ustawiony na górze zakończy się niepowodzeniem.
 • Ostrożnie i powoli naciśnij spust, aby uwolnić środek gaśniczy.
 • Przemiataj z boku na bok, aby zmniejszyć intensywność pożaru, skup się na podstawie ognia, gaśnice pozostają przez co najmniej 10-20 sekund i podpalają.

Chociaż te gaśnice są obsługiwane ręcznie, niektóre gaśnice działają automatycznie po uruchomieniu alarmu pożarowego. Automaty na gaśnice są zaprojektowane w taki sposób, że nie wymagają użycia siły ręcznej. Większość gaśnic ręcznych to gaśnice wodne, proszkowe, pianowe, CO2 i chemiczne.

Rodzaje ognia i użycie różnych klas gaśnic:

Ogień wybucha z dowolnego źródła i dzieje się w nieoczekiwanym czasie. Pożar może być dowolnego rodzaju, pożar kuchni, upływ prądu, pożar przemysłowy, pożar biurowy, pożar samochodu itp. Każdy rodzaj ognia ma swoją gaśnicę. Ogień z kuchni gasić wodą, a drewno, papier itp. gasić gaśnicami proszkowymi. Zwykle pożar klasy A gasi się wodą. Gaśnice domowe są łatwe w obsłudze i mogą być używane dzięki prostym instrukcjom. Biura i przemysł zazwyczaj mają gaśnice, ale nie można ich użyć do ugaszenia wielkiego pożaru. Gaśnice CO2 są najczęściej używane w przypadku zagrożenia pożarem elektrycznym i są one zwykle głównym rodzajem gaśnicy używanym w serwerowniach komputerowych. Gaszą również pożary klasy B Gaśnice mają oceny oparte na ich użyciu. A B i C to średnie oceny, jakie może mieć gaśnica.

 • Gaśnice ABC:

Gaśnica typu abc

Fosforan jednoamonowy, ABC Dry Chemical, ABE Powder, tri-class lub uniwersalny proszek gaśniczy to gaśnica proszkowa stosowana w przypadku pożarów klasy A, B i C. Sucha chemia ABC jest mieszaniną monofosforanu amonu i siarczanu amonu, w której aktywny jest monofosforan amonu. Może być używany do wszystkich rodzajów ognia; ogień od palącego się papieru, drewna i plastiku, ogień od prądu upływowego i ogień od cieczy lub gazów. Eksperci lub profesjonaliści zajmują się głównie gaśnicami ABC.

 • Gaśnice BC:

gaśnice

Gaśnice BC są również nazywane gaśnicami suchymi. To gasi pożary zarówno klasy B, jak i klasy C. Pożar klasy B wybucha z łatwopalnych cieczy. Pożar klasy C wybucha z urządzeń elektrycznych pod napięciem. Są wypełnione wodorowęglanem potasu lub sodu albo CO2. Jest w stanie poradzić sobie z szeregiem wypadków pożarowych.

 • Gaśnice klasy B:

gaśnica typu b

Pożar klasy B to palne ciecze lub łatwopalne gazy, smary ropopochodne, smoły, oleje, farby na bazie oleju, rozpuszczalniki, lakiery lub alkohole. Gaśnice klasy B to gaśnice CO2 zawierające sprężony gaz. Gaśnice proszkowe zawierają środek gaśniczy i sprężony gaz niepalny, który wrzuca środek gaśniczy do ognia.

 • Gaśnice klasy C:

gaśnica typu c

Gaśnice klasy C są odpowiednie do pożaru urządzeń elektrycznych pod napięciem. Fosforan jednoamonowy i wodorowęglan sodu są powszechnie stosowanymi środkami gaśniczymi do zwalczania tego rodzaju pożarów ze względu na ich właściwości nieprzewodzące. Gaśnice klasy C są oznaczone jako gaśnice klasy E przez system australijski.

 • Gaśnice klasy D:

gaśnica typu d

Gaśnice klasy D naturalnie wymagają znacznej ilości środka gaśniczego, aby skondensować i całkowicie zdusić ogień. Gaśnice te są zaprojektowane w taki sposób, aby dostarczać środek odróżniający w znacznej ilości, tak aby mógł tworzyć podstawową warstwę, a środki gaśnicze są dobrane tak, aby były nieaktywne dla najbardziej wrażliwych metali.

 • Gaśnice klasy K:

gaśnica typu k

Gaśnice klasy K działają na zasadzie zmydlania. Zmydlanie ma miejsce, gdy do spalania oleju spożywczego lub tłuszczu stosuje się mieszaniny chemiczne, takie jak octan potasu, cytrynian potasu lub węglan potasu. Mieszanina alkaliczna łączy się z kwasem tłuszczowym i tworzy na powierzchni warstwę mydlanej piany, która zatrzymuje opary i parę oraz gasi ogień.

 • Gaśnice kulowe:

gaśnica kulkowa,

Gaśnica Fireball to prosty sposób na rozpalenie ognia. Duża szklana kula składa się z CTC, który po wrzuceniu w ogień wybucha i natychmiast reaguje. Wcześniej napełniono słoną wodę; teraz kula ma wodorowęglan potasu. Można to wykorzystać do rozpoczęcia małego ogień który złamał się z papieru lub drewna.

Rodzaje i zastosowania gaśnic:

Chociaż są to kombinacje gaśnic, oto niektóre z nich, które są przydatne.

1. Gaśnice wodne:

gaśnica wodna,

Gaśnice wodne najlepiej zwalczają napędzane cząstkami stałymi, takimi jak papier, drewno tekstylne itp. Są opłacalne i są dalej podzielone na cztery różne typy.

 • Gaśnica wodna: Zazwyczaj polega to na spryskaniu strumieniem wody płonących i tym samym ich ochłodzeniu. Pomaga to zapobiec ewentualnym ponownym zapłonom materiałów. Nie są one jednak używane na żadnym sprzęcie elektrycznym pod napięciem i należy zachować ostrożność, aby zapewnić to samo.
 • Gaśnica wodna z dodatkami: Gaśnice wodne zawierają dodatki, takie jak chemikalia. To pieniące się chemikalia. Po dodaniu chemikaliów woda ma tendencję do utraty naturalnego napięcia powierzchniowego i dlatego może całkowicie wsiąknąć w palące się materiały.
 • Gaśnice wodne: Wiadomo, że używają drobnych kropelek wody w postaci rozpylonej, a każda z tych kropelek ma otaczające je nieprzewodzące powietrze.
 • Gaśnice mgły wodnej: Dyspergują one wodę w postaci mgiełki, a kropelki te są znacznie mniejsze niż te, które są rozpraszane z rozpylonej wody lub jakiegokolwiek innego rodzaju. Gdy kropla jest mała, powierzchnia będzie większa w stosunku do jej wielkości. Oznacza to, że kropelki wody szybciej odparowują, a tym samym szybciej pochłaniają ciepło.

2. Gaśnice pianowe:

gaśnica pianowa

Są i mogą być używane w przypadku pożarów klasy A i klasy B. Zazwyczaj służą do gaszenia pożarów pochodzących ze źródeł płynnych, takich jak benzyna i olej napędowy. Pod względem użytkowania są znacznie lepsze niż gaśnice wodne, ponieważ gaśnice pianowe mogą być również używane na ciałach stałych, takich jak drewno i papier. Pianka uszczelni powierzchnię cieczy, zapobiegając w ten sposób kontaktowi palnych par z powietrzem. Jedyną wadą jest to, że nie można go używać w ogniu płynnym płynnym.

3. Gaśnice proszkowe:

gaśnica proszkowa

Są to prawdziwie wielofunkcyjne gaśnice, które można stosować w przypadku pożarów klasy A, klasy B i klasy C. Bywają też używane do rozpalania ognia, który wybucha ze sprzętu elektrycznego. Ale tak naprawdę go nie ochładzają, przez co stwarzają pole do ponownego zapłonu. Te gaśnice proszkowe nie są zalecane do stosowania wewnątrz budynków lub zamkniętych przestrzeni.

4. Gaśnice na dwutlenek węgla:

gaśnica na dwutlenek węgla,

są one generalnie preferowane w przestrzeniach, w których znajduje się wiele urządzeń elektrycznych. Zazwyczaj znajdują zastosowanie w serwerowniach lub pomieszczeniach biurowych. Nie pozostawiają żadnych pozostałości ani śladów po ich użyciu, w przeciwieństwie do znanej gaśnicy piankowej. Gaśnice na dwutlenek węgla mogą być również używane z ogniem klasy B, jak parafina lub benzyna.

Różne klasy ognia:

Dla tych z was, którzy są zupełnie nowi w kupowaniu gaśnicy, oto różne jej klasy, o których powinniście wiedzieć. Jeśli zastanawiałeś się, co rozumiemy przez klasę A, B itp. rodzaj ognia, oto szybki pomysł.

 • Klasa A: Klasa A jest używana, gdy palące się materiały są ciałami stałymi. Na przykład drewno, papier, plastik i tekstylia.
 • Klasa B: Klasa B jest przeznaczona do cieczy łatwopalnych, takich jak benzyna i olej. Jednak olej kuchenny i inny tłuszcz nie są tutaj uwzględnione.
 • Klasa C: Klasa C dotyczy wszystkich rodzajów gazów palnych, takich jak propan i butan
 • Klasa D: Klasa D radzi sobie z ogniem w przypadku metali, takich jak tytan, magnez lub aluminium.
 • Klasa E: W przypadku pożaru sprzętu elektrycznego preferowana jest klasa E.
 • Klasa F: W przypadku wybuchu pożaru z powodu oleju kuchennego i tłuszczu stosuje się klasę F.

Co powinienem wiedzieć przed zakupem gaśnicy??

Uważaj na nie, gdy wybierasz się na zakup gaśnic.

 1. Ocena: idź po to! Ocena z pewnością ma tutaj znaczenie. Zobaczysz na nich ocenę lub czasami pięć klas. W przypadku branż narażonych na wyższy poziom pożaru preferowane są kombinacje klas takich jak ABC i BC. Musisz je wybrać na podstawie klasy ogniowej. Budynki mieszkalne są wyposażone w klasy przeciwpożarowe, które mogą odpowiadać ich potrzebom.
 2. Materiał: Materiał gaśniczy również wymaga rozważenia. Ponieważ każda klasa pożarowa służy do spalania różnych paliw, do ugaszenia pożaru mogą być potrzebne unikalne substancje chemiczne, w zależności od zastosowania.
 3. Pojemność: pojemność gaśnicy ma służyć różnym celom. Na przykład 1 kg lub 0,5 kg będą odpowiednie dla pojazdów, a z drugiej strony te powyżej 4 kg są przeznaczone do użytku przemysłowego. Dlatego konieczne jest określenie pojemności gaśnicy, a to z kolei będzie zależeć od rodzaju użycia, do którego chcesz ją wykorzystać.
 4. Orzecznictwo: Wszystkie gaśnice, czy to wszelkiego rodzaju, czy klasy, potrzebują znaku certyfikacji BIS/ISI.

Oto kilka rzeczy, które musisz o nich wiedzieć.

 • Aby uniknąć pożaru w kuchni, rzeczy, które łatwo się zapalają, należy trzymać z dala od źródła ognia.
 • Ogień z samochodu nie powinien być uzdatniany wodą.
 • Upływ prądu należy usuwać gaśnicami proszkowymi, a nie wodą.
 • W przypadku wycieku LPG nie należy włączać ani wyłączać świateł, które mogą doprowadzić do bardzo poważnego wybuchu pożaru.
 • Unikaj palenia w jadącym autobusie, pociągu lub samochodzie, aby zapobiec przerwie ogniowej.
 • Podczas podróży można używać przenośnych lub mini gaśnic.
 • Wskazane jest posiadanie domowych gaśnic w domach, aby ugasić mały pożar.
 • Wybuchy ognia należy leczyć odpowiednim sprzętem.
 • Nie pozwól dzieciom bawić się ogniem.
 • Gaśnice ABC mogą być używane w domach, takich jak papier, drewno i plastik.
 • Gaśnice klasy B są niezbędne w przemyśle, ponieważ w każdej chwili ogień może wybuchnąć z cieczy i rozpuszczalników.
 • Biura powinny mieć gaśnice BC, aby wywołać pożar z upływu prądu.
 • Gaśnice klasy K są niezbędne w branżach, które pracują z surowcami na bazie ropy naftowej.

Ogień to żywy i śmiertelny potwór. Ogień na żywo zaczyna się od pojedynczej iskry i wybucha bardzo mocno, co wcześniej zauważono, można temu zapobiec. Gaśnice działają jako żywe wsparcie w przypadku pożaru, ale niewłaściwe ich użycie może doprowadzić do katastrofy. Różne typy gaśnic, powiedzmy A, B, C, D i K, są wykonane z mieszanki różnych chemikaliów, zarówno suchych, jak i płynnych. Powszechnie wiadomo, że woda wyrzuca wodę, ale czasami może to prowadzić do katastrofy; dlatego zawsze warto używać odpowiednich gaśnic do wzniecania ognia.