16 tydzień ciąży to dość ekscytująca faza. Matka doświadcza teraz wielu zmian, których wcześniej nie widziano. W rzeczywistości teraz możesz nawet poczuć ruch dziecka! Czy to nie ekscytujące? Dziecko również zaczyna znacząco rosnąć, a tempo wzrostu wzrasta co najmniej o cal co tydzień. Rozwój płodu w 16 tygodniu ciąży jest dość znaczący. Spójrz na inne rzeczy, które musisz wiedzieć w tej fazie.

16 tydzień ciąży

Spis treści:

 • Miesiąc i trymestr
 • Co myśleć
 • Rozwój płodu
 • Symptomy i objawy
 • Działania tygodnia
 • Pozycja dziecka
 • Dieta 16 Tygodnia
 • Ćwiczenie w 16 tygodniu
 • Środki ostrożności
 • Zagrożenia w obliczu
 • Zabiegi medyczne i kontrole
 • Ultradźwięk
 • listy kontrolne
 • Wskazówki do 16 tygodnia ciąży

Który miesiąc i trymestr to jest w 16 tygodniu ciąży? Jaka jest jego waga??

Rozmiar dziecka w 16 tygodniu ciąży jest wielkości awokado! Jesteś w trzecim miesiącu i trzecim tygodniu ciąży. Jesteś w drugim trymestrze. Drugi trymestr potrwa do 28 tygodni. Twoje dziecko będzie miało około 4,6 cala długości i waży 3,5 uncji.

O czym myśleć w tym tygodniu:

Trudno Ci uwierzyć, że jesteś w 16 tygodniu szczęśliwej ciąży. Od tego miesiąca zauważysz, że maluch porusza się w twoim łonie. Poza tym możesz również doświadczyć więcej łaskotania z powodu nowych rosnących włosów i rozszerzającego się worka. W tym tygodniu pomyślisz o tygodniach, które przeszedłeś z taką wiedzą. Poza tym obejrzysz się za siebie i będziesz zadowolony z postępów Twojego dziecka i tego, jak wszystko wygląda. Kontrole i oczekiwanie na raporty również sprawią, że będziesz zajęty. Podsumowując, Twój krok w drugi trymestr idzie jak dotąd dobrze i możesz spodziewać się lepszych czasów.

Rozwój płodu dziecka:

Ten tydzień jest ważny dla dziecka w kontekście jego wagi. W tym tygodniu dziecko w końcu zaczyna przybierać na wadze i przybiera na wadze. Nie jest to złe, o ile dziecko nie ma nadwagi. Ciało Twojego dziecka stanie się teraz o wiele bardziej zależne od siebie; dlatego pomagając w rozwoju, który jest wyjątkowy w tym tygodniu.

W tym tygodniu nastąpił znaczny wzrost rozwoju dziecka, a niektóre z tych zmian są dość wyjątkowe; niektóre z tych zmian są-

1. Rozmiar:

Twoje dziecko w wieku 16 tygodni będzie miało prawie 4 1/2 cala długości i waży prawie 4 uncje. To dwa razy więcej niż w 4 i 5 tygodniu ciąży. Jest to znaczny wzrost, w którym Twoje dziecko jest teraz wystarczająco duże, aby swobodnie poruszać się po brzuchu, ponieważ większość jego kończyn do tego czasu całkowicie się rozwinęła. Pod koniec ciąży Twoje dziecko będzie miało odpowiedni rozmiar, dokładnie około 6 i 1/2 cala długości, a cudem jest to, że po kilku tygodniach porodu dziecko znacznie urośnie.

2. Genitalia:

Możesz poprosić lekarza, aby sprawdził, czy płód jest chłopcem czy dziewczynką, ponieważ na tym etapie narządy płciowe są w pełni rozwinięte, co pozwala lekarzowi określić płeć dziecka. Narządy płciowe pozwalają na doskonały układ oddawania moczu, a także na w pełni funkcjonujący układ nerkowy dziecka. Narządy płciowe to najważniejszy rozwój w 16 tygodniu.

3. Płuca:

Dziecko może teraz samodzielnie oddychać, wdychając i wydychając otaczający go płyn owodniowy. Rozwój płuc to również wielki postęp w odniesieniu do 16 tygodnia ciąży. Płuca są najważniejszymi częściami ciała, zgodnie z sercem i mózgiem. Bez względu na to, czego wszyscy potrzebujemy, nasze płuca, serce i mózg, aby przetrwać; dlatego rozwój płuc ma ogromne znaczenie w tym tygodniu.

4. Oko:

Wizualne czujniki dziecka również wzmacniają ten tydzień, sprawiając, że dziecko jest delikatnie dotykane światłem. Ultradźwięki pokazują, że dziecko zasłania oczy rękoma, gdy jest za dużo światła. Niemowlęta czują się niekomfortowo z powodu silnego światła, ponieważ czujniki wzrokowe wciąż się rozwijają. Ponieważ oczy są środkiem, przez który Twoje dziecko może widzieć wszechświat; dlatego równie ważny jest rozwój czujników wizualnych.

5. Ruch:

Podczas pierwszych 16-20 tygodni ciąży ruchy dziecka są naturalne i jeśli na tym etapie poczujesz wczesny ruch dziecka, masz szczęście. Gdy dziecko rośnie, porusza się, a więc wzrost zmusza je do nacisku na przestrzeń, w której je otacza, a zatem ruch.

6. Tłuszcz:

Również w tym tygodniu Twoje dziecko zaczyna rozwijać pod skórą tłuszcz, który działa jak pewnego rodzaju system izolacyjny, który zapewnia dziecku bezpieczeństwo i ciepło. Działa również jako źródło pożywienia i siły dla dziecka, które rośnie każdego dnia. Chociaż wzrost tkanki tłuszczowej w ciele Twojego dziecka sprawi, że poczujesz się niekomfortowo, zrozum, że dzięki temu Twoje dziecko będzie teraz silniejsze niż kiedykolwiek.

Szesnaście tygodni ciąży: oznaki i objawy

W tym momencie zarówno matce, jak i dziecku zaszło wiele nowych zmian. Oto, co dzieje się z matką, zarówno fizyczne, jak i fizjologiczne.

1. Zwiększenie rozmiaru piersi:

W tym tygodniu rozmiar piersi wzrośnie, ponieważ gruczoły mleczne rozpoczną produkcję, a także zwiększy się przepływ krwi, powodując, że żyły pojawią się tam, gdzie wcześniej nie były widoczne. Twoje piersi rosną teraz, aby wspierać aktywne gruczoły mleczne, które będą jedynym źródłem pożywienia dla Twojego dziecka po urodzeniu. Aby wszystko działało dobrze i zwalczyło rozstępy, noś wygodny biustonosz, który pozwoli Twoim piersiom oddychać. Upewnij się, że masz pod ręką oliwę z oliwek lub witaminę E do masażu. Pojawiają się również żyły na twoich piersiach, co sprawia, że ​​ciąża jest bardziej oczywista, ale z drugiej strony ta jest całkowicie normalna i nie musisz się w ogóle stresować. Chociaż objawy zwykle ustępują samoistnie, najlepszym sposobem na zmniejszenie bólu jest zastosowanie okładów z lodu i woreczków chłodzących. Picie dużej ilości wody również pomaga w bólu. Luźny biustonosz powinien pomóc rozluźnić tkanki piersi i dać im więcej miejsca do oddychania, łagodząc ból.

2. Zwiększenie talii:

Ze względu na wzrost dziecka Twoja talia jeszcze się powiększy w tym tygodniu. Mały guzek niemowlęcy jest teraz znaczącym wybrzuszeniem i sprawia, że ​​analizujesz, czy Twoje dziecko rośnie. Talia rozwija się, aby zapewnić dziecku wygodę podczas wzrostu. Z powodu nieprzyjemnego uczucia w nogach dziecko może zacząć kopać. W tym czasie ramiona dziecka urosły do ​​rozmiarów jego ciała, to tylko krótki czas, aby nogi nabrały szybkości. Jest absolutnie niemożliwe, aby zapobiec temu, że spodnie nie będą już na ciebie pasować, jednak natychmiast zainwestuj w niektóre ubrania ciążowe, ponieważ to sprawi, że twoje potrzeby będą w porządku przez następne kilka miesięcy.

3. Ból pleców:

Nasilenie bólu pleców to także kolejny objaw 16. tygodnia ciąży. Bóle pleców pojawiają się codziennie i są spowodowane przede wszystkim powiększającą się talią. Zwiększająca się talia powoduje obciążenie kręgosłupa, co z kolei powoduje niepożądany ból pleców. W tym momencie ból pleców sprawi, że poczujesz się zmęczony i ospały. Chociaż na pewno może Cię to irytować, umiarkowana ilość ćwiczeń pozwoli Ci iść dalej.

4. Rozstępy:

Szesnaście objawów ciąży staje się bardziej widocznych wraz z rozstępami, które zaczniesz rozwijać. Pojawia się zdolność rozciągania ścian macicy, a guzek niemowlęcy rośnie poza granicę tolerancji, a co za tym idzie, musi się dostosowywać, czyli rozszerzać, aby dopasować się do rosnącego każdego dnia dziecka. Jednak ciało, które nie jest dobre do tego rodzaju skandalicznej regulacji, podlega zużyciu i regularnym rozdarciom, co powoduje rozstępy w dolnej części środkowej. Możesz używać Aloe Vera i innych suplementów witaminy A, aby utrzymać nawilżenie skóry. Zapobiegnie to rozstępom nawet.

5. Wzrost apetytu:

Ten okres czasu sprawia, że ​​przez większość czasu jesteś dosłownie głodny i masz ochotę na jedzenie. Dosłownie rozwijasz moc przełykania każdego jedzenia w zasięgu wzroku. Jednak przejadanie się może być poważnym problemem zdrowotnym, ponieważ teraz karmisz dla dwojga, a także może sprawić, że przytyjesz jak szalony. Możesz jednak łatwo ograniczyć to pragnienie jedzenia, trzymając pod ręką duże pudełko orzechów, ponieważ mogą one wzbogacić dietę o składniki odżywcze, jednocześnie zaspokajając zapotrzebowanie na apetyt. Zajęcie się różnymi czynnościami może również zapewnić zdrową rozrywkę.

Zajęcia z 16 tygodnia:

Od 16 tygodnia dobrze zacząłeś drugi trymestr. Działania w tym tygodniu mogą sprawiać wrażenie, że wszystko jest na swoim miejscu. Jednak kilka rzeczy, które zdefiniują Twoją bieżącą aktywność, to badania lekarskie, te, które pomogą Ci kontrolować Twoje zdrowie i rozwój Twojego dziecka, powinny być zaznaczone w zakładkach lub zanotowane. Poza tym ciągłe zmiany wagi i ciśnienia w twoim przypadku powinny być kontrolowane przez cały czas. Teraz, gdy Twoje dziecko rośnie, jego bicie serca i ogólny stan zdrowia również zostaną sprawdzone.

Pozycja dziecka w 16 tygodniu ciąży Brzuch:

Na tym etapie Twoje dziecko może trzymać głowę prosto. Jego nogi są mocno rozwinięte, a oczy i uszy są na miejscu. Jego głowa będzie również bardziej wyprostowana niż we wcześniejszych czasach.

Dieta i ćwiczenia na 16 tydzień:

Dieta:

1. Woda:

Może się to wydawać dziwne, ale potrzebujesz wody, aby utrzymać ruchy jelit w ryzach. Teraz, gdy widoczny jest Twój brzuszek, potrzebujesz go więcej, aby utrzymać nawodnienie zarówno Ciebie, jak i Twojego maleństwa. Jeśli boisz się wzdęć, możesz oczywiście objadać się owocami, takimi jak arbuz, które mają wysoką zawartość płynów i są równie pomocne jak woda dla twojego ciała.

2. Białko:

Oddawanie się żywności bogatej w białko przyniesie tylko korzyści zdrowotne, z którymi chcesz się zaangażować. Białko w Twojej diecie to między innymi mięso, jajka, soczewica, orzechy.

3. Surowe owoce i warzywa:

Surowe owoce i warzywa, takie jak kapusta, pomidory, marchew i buraki, powinny być uwzględnione w diecie. Ponieważ są bogate w błonnik i kwasy tłuszczowe, należy unikać produktów zawierających sód, takich jak marynaty i oliwki.

4. Żelazo:

Aby rozwijać swoje maleństwo, potrzebujesz dużej ilości czerwonych krwinek; w związku z tym dieta powinna zawierać pokarmy bogate w żelazo, takie jak szpinak, chude mięso, rośliny strączkowe i banany. Unikaj picia herbaty lub kawy zaraz po posiłku bogatym w żelazo, ponieważ wchłaniają żelazo z organizmu.

5. Koktajle:

Jeśli masz dość jedzenia całego posiłku i czujesz się zmęczony, pij soki i koktajle z różnych owoców, takich jak kiwi, pomarańcze itp..

Ćwiczenie:

1. Rozciąganie miednicy:

Aby mieć normalny poród, nic nie działa lepiej niż rozciąganie miednicy. Utrzymują twoją elastyczność i dają więcej powodów, aby utrzymać tego wysokiego konia o gładkiej ciąży.

2. Przysiad:

Przysiady są drugim najpopularniejszym ćwiczeniem wśród kobiet w ciąży. Możesz użyć wsparcia do przysiadu i rozluźnienia na przemian mięśni miednicy i ud.

3. Joga:

Joga jest przynajmniej w pewnym stopniu bezpieczna, ponieważ poprawia elastyczność ciała i zwiększa twoją moc, dzięki czemu twój umysł i ciało są stabilne, gdy nadejdzie czas dostawy.

4. Odpoczynek miednicy:

Użyj poduszki, aby zrównoważyć swój środek ciężkości. To ćwiczenie zapewnia obszarowi miednicy niezbędny odpoczynek, zapewniając w ten sposób lepszą ogólną elastyczność.

5. Chodzenie:

Kiedy jest ciąża, większość kobiet przysięga na korzyści płynące z chodzenia. Aby przestać tyć i stać się bardziej elastycznym, zacznij chodzić po trawnikach lub parkach.

Seks podczas ciąży w 16 tygodniu:

Twoje życie seksualne może ulec całkowitej zmianie po ciąży; jednak wiedz o tym – seks jest nadal bezpieczny, nawet stojąc pod znakiem 16 tygodnia. Możesz stracić zainteresowanie intymnością z powodu nietypowych objawów i martwienia się o ryzyko, ale wiedz, że na tym etapie nie ma się czym martwić.

Jakie środki ostrożności należy podjąć podczas 16 tygodni ciąży??

 • Nadal jesteś wrażliwa jako nowa mama i potrzebujesz odpoczynku i wsparcia, póki jeszcze możesz.
 • Bądź w pełni świadomy zmian w ciele, które mogą ci się przydarzyć. Pogódź się z tym. Ponadto stres może w każdej chwili przejąć nad tobą kontrolę. Przygotuj się teraz.
 • Ciąża każdego jest inna. Nie pozwól, aby czyjeś objawy Cię stresowały. Porozmawiaj z lekarzem o tym, co Cię niepokoi, aby lepiej oczyścić powietrze.
 • Rozpocznij zakupy dla swojego maleństwa, ponieważ dzięki temu nie będziesz się stresować obowiązkami związanymi z decydowaniem o imieniu.
 • Celuj w około 30 minut ćwiczeń każdego dnia. Pomogłoby skonsultować się z lekarzem i opracować dla Ciebie plan ćwiczeń.
 • Twoja poranna choroba już by zniknęła. Dzięki temu możesz skupić się na zdrowym odżywianiu.
 • Możesz również często mieć ochotę na słodycze. Chwyć owoce lub jogurt zamiast zwykłego batonika.

Jakie są zagrożenia, z którymi należy się zmierzyć w 16 tygodniu ciąży??

 1. Najlepiej, gdybyś poczuła ruch swojego dziecka już w szesnastym tygodniu ciąży. Jeśli nie czujesz żadnego ruchu nawet po 12 godzinach, czas iść do lekarza.
 2. Twoje ryzyko poronienia jest znacznie mniejsze w drugim trymestrze ciąży. Jeśli jednak zauważysz plamienie lub krwawienie, nie ignoruj ​​​​tego. Pospiesz się do lekarza.
 3. Możesz być również ofiarą krwawienia z nosa w 16 tygodniu ciąży. Są jednak nieszkodliwe, ale jeśli uważasz, że zdarza się to często, musisz skonsultować się z lekarzem.

Zabiegi medyczne i kontrola:

W tym tygodniu będzie wezwanie do USG, aby ustalić, czy wszystko jest bezpieczne i zdrowe; być może będziesz musiał również wykonać test, aby uzyskać informacje na temat problemów chromosomowych u Twojego dziecka. Jednym z najważniejszych badań przeprowadzanych w 16. tygodniu jest amniopunkcja. Ma to na celu ustalenie, czy Twoje dziecko ma zespół Downa. Poza tym mogą pojawić się zwykłe objawy z poprzedniego miesiąca. Dlatego kilka leków, które należy trzymać przy łóżku, to:

 • Bóle i bóle- Paracetamol. Unikaj ibuprofenu i naproksenu.
 • Alergia- Leki przeciwhistaminowe i loratadyna. Unikaj pseudoefedryny i leków zmniejszających przekrwienie, takich jak fenylefryna.
 • Kaszel – dekstrometorfan i gwajafenezyna.
 • Zaparcia – Metamucil i Colace. Unikaj środków przeczyszczających i oleju mineralnego.
 • Zgaga – leki zobojętniające sok żołądkowy i famotydyna.

16 tydzień ciąży: czego można się spodziewać po USG?

Twoje dziecko w wieku 16 tygodni będzie w pełni ruchliwe dzięki stawom i kończynom. Zauważysz, że zaczyna wykonywać celowe ruchy wokół brzucha. Ich odruchy będą się rozwijać i prawdopodobnie będą w stanie nawet ssać kciuk. Podczas gdy ich powieki mogą być zamknięte, ich oczy będą w pełni działać.

Listy kontrolne podczas 16 tygodnia ciąży:

 1. Jeśli nie zacząłeś spać na boku, nadszedł czas, aby to zrobić. To jest dobre dla dziecka i dla ciebie.
 2. To czas, kiedy wybierasz się na babymoon! Upewnij się, że dobrze się bawisz. Wybierz się na wycieczkę z partnerem lub przyjaciółmi. Główną ideą jest bycie zrelaksowanym i bezstresowym. Więc wybierz odpowiednio miejsce docelowe.
 3. Czas porozmawiać z lekarzem o teście na alfa-fetoproteinę.

16 tydzień ciąży z bliźniakami oznacza, że ​​każde Twoje dziecko mierzy około 12 cm i od głowy do dołu. Ich ciała będą rosły szybciej niż ich głowy. Pamiętaj, aby spożywać dużo wody i być nawodnionym.

Wskazówki dla 16 tygodni ciąży:

 • W tym tygodniu mogą pojawić się wysypki z powodu dotychczasowych zmian w twoim ciele. Są do opanowania, pod warunkiem, że coś jest zrobione od samego początku.
 • Na nadchodzące tygodnie wybieraj miękkie, bawełniane ubrania, takie jak tkanina ciążowa.
 • Kontynuuj rozciąganie i ćwiczenia, ponieważ są to świetny sposób na relaks.
 • Porozmawiaj ze swoim partnerem o każdym postępie, aby poczuł się zaangażowany.
 • To byłby właściwy tydzień, aby zacząć komunikować się z maluchem.

Twoja poranna choroba już by minęła i powinieneś wykorzystać czas na zjedzenie czegoś zdrowego. Zobaczysz również wzrost swojej energii. Jednak zmiany nastrojów mogą być teraz widoczne. Pamiętaj, aby płynąć z prądem i pozostać po zdrowszej stronie. W ten sposób Ty i dziecko będziecie mieć niezapomnianą podróż.