To jest czas. Kiedy się kładziesz, musisz spać na boku. Twoje dziecko i Twoja macica są teraz tak duże, że zaczną naciskać na Twoje plecy. Tak więc w najlepszym razie za każdym razem śpisz po swojej stronie. Kobiety w ciąży w wieku 18 tygodni zobaczą kolejne zmiany w swoim ciele. Brzmi przerażająco, ale tak naprawdę nie jest. Potrzebujesz tylko dobrego odpoczynku lub miłego masażu.

18 tydzień ciąży

Spis treści:

 • Miesiąc i trymestr || Czego się spodziewać || Oznaki i objawy ||
 • Rozwój dziecka || Działania || Dieta i ćwiczenia ||
 • Jak pokonać stres || Badania medyczne i skanowanie || USG ||
 • Wskazówki i środki ostrożności || Zagrożenia || Lista kontrolna ||

W którym miesiącu i trymestrze jesteś w 18. tygodniu ciąży??

Jesteś w czwartym miesiącu ciąży, w drugim trymestrze. Ale uwierz nam, będziesz mieć więcej energii i być bardziej aktywny niż w pierwszym trymestrze.

18. tydzień ciąży: czego się spodziewać?

Całkowity okres objęty ciążą wynosi dziewięć miesięcy, co jest dobrym planem na 40 tygodni. Ze względu na częste wizyty u lekarza i cotygodniowe monitorowanie, ciążę liczy się głównie w tygodniach. Te 40 tygodni podzielono na trzy części. Pierwszy, drugi i trzeci trymestr; w tym artykule mówimy o 18. tygodniu ciąży. To drugi trymestr, który jest również znany jako „złota era”. Tydzień 13 do 27, idealny czas na drugi trymestr to w końcu, kiedy matka przyzwyczaiła się do wszystkich nowych zmian w niej i wokół niej.

Jej wcześniejsze objawy, takie jak poranne mdłości i przypadkowe emocje, są teraz kontrolowane i wreszcie może cieszyć się spokojnym snem. Z biegiem czasu płód rozwija się powoli, dlatego właśnie w tym czasie monitorowanie rozwoju jest potrzebne bardziej niż kiedykolwiek, aby zapewnić zdrowy wzrost. W 18. tygodniu obserwuje się wiele zmian u płodu, z których niektóre są wymienione poniżej.

Objawy i objawy w ciąży w 18 tygodniu:

Oto spojrzenie na to, co dzieje się z ciałem matki.

1. Niskie ciśnienie krwi:

Mniej więcej w tym czasie mogą wystąpić pewne problemy z ciśnieniem, w tym żylaki. Gdy dziecko w środku rośnie coraz bardziej, zaczyna wywierać większy nacisk na ciało, a biorąc pod uwagę takie warunki ciśnienia i ciśnienie sercowo-naczyniowe, niskie ciśnienie krwi może być powszechnym scenariuszem. Wraz z nimi pojawiają się problemy, takie jak obrzęk stóp, co jest normalne. Aby przezwyciężyć ten problem, pij dużo herbaty i błonnika. Odetnij sól, ponieważ może to być główny powód zmiany ciśnienia. Te kroki powinny przynieść Ci korzyści na dłuższą metę.

2. Wzrost apetytu:

Główne etapy rozwoju płodu mają miejsce w tym czasie, więc w 18. tygodniu ciąży matka może poczuć, że jej guzek niemowlęcy rośnie nieco bardziej, a jej apetyt rośnie bardziej niż w zeszłym tygodniu. Wskazane jest, aby w tym czasie trzymać się żywności ekologicznej, ponieważ dziecko żywi się od matki. Jednak nie wahaj się od czasu do czasu wgryźć się w tę czekoladę. Aby przezwyciężyć nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej podczas ciąży, popraw rozwój dziecka; regularnie jedz przekąski, takie jak sałatki, orzechy, gdy jesteś głodny. Jeśli codziennie spożywasz duży posiłek, zwiększa to Twoją wagę.

3. Bóle pleców:

W tym tygodniu ten dziwny ból pleców dokuczał ci, prawda? To z powodu twojej pozycji do spania. Gdy dziecko rośnie w środku, śpiąc na plecach, może wywierać duży nacisk nie tylko na plecy, ale także na ciśnienie serca. Dlatego zwykle zaleca się spanie na boku, aby wyrównać przepływ krwi. Dlatego zwykle zaleca się spanie na boku, aby wyrównać przepływ krwi. Poza tym cały czas podpieraj plecy i nie krzyżuj nóg, gdy już siedzisz.

4. Problemy żołądkowo-jelitowe:

Większość problemów trawiennych ciąży zaczyna się od zaparć. Niektóre kobiety mają zaburzenia żołądkowo-jelitowe, które są charakterystyczne dla ciąży. Wysoki poziom niektórych hormonów podczas ciąży rozluźnia mięśnie jelit i utrudnia im wydajną pracę. Rosnące naciski macicy na jelita zakłócają normalne funkcjonowanie, aby przezwyciężyć ten problem, należy monitorować spożycie przy minimalnej kaloryczności i pełnej składników odżywczych.

5. Zgaga:

Ponad połowa wszystkich ciężarnych kobiet zgłasza objawy ciężkiej zgagi, głównie w drugim i trzecim trymestrze. Zgaga to podrażnienie lub pieczenie przełyku spowodowane zawartością żołądka, która cofa się. Aby zmniejszyć problem, jedz powoli, mniej pij podczas jedzenia i nie kładź się bezpośrednio po jedzeniu. Noś luźną odzież; zwiększy ucisk na brzuch i brzuch.

osiemnaście tygodni ciąży

Rozwój dziecka w 18. tygodniu ciąży:

W 18. tygodniu zobaczymy wiele zmian. Nie tylko matka przechodzi zmiany fizyczne i fizjologiczne, ale oto kilka rzeczy, które przydarzają się Twojemu dziecku w tym czasie.

1. Pomiar i waga dziecka:

Guz w 18 tygodniu ciąży nie jest już mały! Od małego małego okularu do dobrych pięciu i pół cala można zobaczyć w ciele twojego małego dziecka, od góry do dołu. W 18. tygodniu dziecko wydaje się rosnąć do około 5 i 1/2 cala, kiedy to powinno ważyć około 5 uncji. Jest to jednak miara przybliżona dla wszystkich, a każde dziecko różni się wzrostem i wagą, co jest całkiem w porządku, jeśli jest to coś na granicy podanych wymiarów. Niektóre dzieci mogą mieć niedowagę, a inne mogą mieć skończone. Częsty nadzór lekarski i monitorowanie to jeden ze sposobów na zapewnienie zdrowego rozwoju dziecka.

2. Ruchy:

Punktem kulminacyjnym tego tygodnia jest ziewanie, którego uczy się Twoje dziecko. Dziecko w brzuchu nauczyło się teraz ziewać i ciągle zmieniać pozycję, co wyraźnie odczuwa matka. Jest to jeden z głównych wyróżnionych ruchów płodu, a czasami możesz również nie znaleźć żadnego ruchu. Inne ruchy płodu sprzed, w tym lekkie kopnięcia w brzuch. Jeśli matka czuje niezręczne burczenie w brzuchu, prawdopodobnie to dziecko tarza się w zabawny sposób, co jest całkowicie normalne i bezpieczne.

3. Rozwój układu nerwowego:

W 18. tygodniu obserwacji lekarz mówi, że układ nerwowy dziecka rośnie i rozszerza się powoli, ponieważ w tym czasie wykorzystuje swoje nerwy. Nasze ciało jest skręconym, splecionym wzorem nerwów połączonych ze sobą w przypominającą masę siatkę. Nerwy, które łączą się ze sobą, rosną i mnożą się w tym momencie. To złącze nerwowe znane jest jako mielina, które teraz można zobaczyć w ciele Twojego dziecka. Ta mielina jest odpowiedzialna za przekazywanie szybkich impulsów lub wiadomości z mózgu lub kręgosłupa do innych części ciała. Teraz może wyczuwać, wąchać i smakować, gdy jego narządy zmysłów zaczynają działać.

4. Rozwój fizyczny:

Nie wszystkie wewnętrzne czynności dziecka można zarejestrować lub zobaczyć, ale zmiany fizyczne są widoczne w USG. Skóra dziecka nie jest już przezroczysta, ale nabrała oryginalnego koloru. Jego paznokcie i mieszki włosowe powoli się formują. Teraz widać Lanugo, miękkie włosy, które rosną wokół jego ciała, aby go chronić. Jego bicie serca jest teraz na tyle silne, że lekarz może je ocenić za pomocą stetoskopu bezpośrednio na guzek Twojego dziecka.

5. Genitalia:

Nadszedł czas, kiedy wiedza o tym, czy Twoje dziecko jest chłopcem czy dziewczynką, będzie dla Ciebie ekscytująca, a Twój partner oczywiście też nie może czekać. Podczas gdy niektórzy rodzice decydują się poczekać, aby się dowiedzieć, niektórzy nie mają nic przeciwko wcześniejszemu zepsuciu tajemnicy, aby poczynić postępy w planowaniu domu i dziecka. Teraz jest dopiero 18 tydzień, więc może nie być jeszcze jasne, jednak nie martw się, pod koniec tygodnia lub dwóch wszystko stanie się jasne.

6. Chromosomy płciowe:

Chociaż płeć Twojego dziecka nie jest określana przed jego narodzinami, jest ustalana w pozycji pionowej podczas zapłodnienia. Każde jajo zawiera dwa chromosomy, chromosomy X, a plemnik ma chromosomy X i Y. W zależności od parowania, jeśli jest to para X, z pewnością wpłynie to na płeć Twojego dziecka i będzie to dziewczynka, w przeciwnym razie będzie to chłopiec, jeśli para to X i Y. W końcu to to etap, na którym dowiesz się, co wydarzyło się w momencie poczęcia. Dlatego ten tydzień jest ważnym wydarzeniem.

Aktywności w 18. tygodniu ciąży:

Teraz, w 18. tygodniu, twój guzek wciąż rośnie i musisz znaleźć nowe sposoby na dostosowanie pozycji chodzenia i pozycji do spania. W tym tygodniu układ nerwowy Twojego dziecka szybko dojrzewa, więc musisz skoncentrować się na postawie ciała, gdy idziesz spać. Zadbaj o pozycję do spania, kręgosłup powinien być jak najprostszy, a rano wstając, utrzymuj równowagę ciała, a następnie wstawaj z miejsca lub łóżka. Mózg dziecka wyczuwa smak, zapach i wzrok, a słuch, Twoje dziecko staje się coraz bardziej aktywne. Spraw, aby Twoje maleństwo było bardziej świadome dźwięków dochodzących z wnętrza Twojego ciała. Utrzymanie pozycji do spania i chodzenia w tym tygodniu, co pomoże zmniejszyć ból pleców.

Dieta ciążowa i ćwiczenia:

Nie tylko dieta, ale także pilnowanie ćwiczeń.

Dieta:

 • Twoja dieta w tym tygodniu potrzebuje wszystkich witamin i owoców. Twoje codzienne jedzenie musi zawierać warzywa i owoce. Owoce i warzywa, które są pełne składników odżywczych, pomogą w łatwym i zdrowym rozwoju Twojego dziecka.
 • Zamiast jeść surowe warzywa, powinieneś robić koktajle i świeże warzywa w swojej diecie, aby zwiększyć swoją energię. Niektóre z owoców smoothie to granat, truskawki, kiwi i pomarańcze, jabłka, banany
 • Ważnym i niezbędnym składnikiem odżywczym jest żelazo, które jest niezbędne do rozwoju i pobudzania czerwonych krwinek; musisz dodać do swojej diety produkty takie jak szpinak, chude mięso, banany i wiśnie.
 • Wapń to jeden z kluczowych składników odżywczych, który pomaga w rozwoju Twojego dziecka. Lekarze zalecają regularne spożywanie warzyw liściastych, nabiału, chleba, rodzynek i produktów pełnoziarnistych, orzechy zwiększą poziom wapnia w organizmie.
 • Witamina C sprawia, że ​​Twoje ciało jest zdrowe. W czasie ciąży można go przyjmować w postaci pomarańczy i cytryn, wśród owoców cytrusowych.

Ćwiczenia:

Ćwiczenia fizyczne w 18. tygodniu ciąży pomogą Ci zachować zdrowe ciało i przyspieszą rozwój Twojego dziecka. Oto kilka zalecanych ćwiczeń.

1. Oddychanie brzuchem:

Technika jogi z oddychaniem brzuchem pomoże Ci i zapewni Ci ulgę w stresie. W tym ćwiczeniu usiądź i przełóż nogi. Wspieraj plecami i rękoma na brzuchu. Powtórz to 5 razy.

2. Odpoczynek miednicy:

Aby zapewnić odpoczynek miednicy, powinieneś wykonywać to ćwiczenie regularnie. Podczas tej pozycji podeprzyj poduszką i oprzyj plecy, uda, aby utrzymać środek ciężkości.

3. Chodzenie:

Chodzenie w czasie ciąży pomoże Ci zachować większą aktywność, ale też uwolni Cię od stresu i sprawi, że będziesz szczęśliwsza i spokojna.

4. Wdech & Wydychać:

Wdychaj przez nos, wstrzymuj i wydychaj powietrze..

5. Joga:

Najlepsza i prosta joga pomoże zwiększyć elastyczność ciała i wzmocnić wytrzymałość. To pozwoli ci mieć lepszy umysł i ciało, gdy nadejdzie czas na twoje uwolnienie.

Seks w 18. tygodniu ciąży:

Ciąża w 18. tygodniu, seks jest bardzo bezpieczny i możesz odsunąć myśli o uszkodzeniu dziecka. Upewnij się ze swoim lekarzem, że seks w czasie ciąży jest bezpieczny dla dziecka. Twoje zmiany hormonalne często mogą sprawić, że będziesz chciał seksu, podczas gdy niektóre całkowicie tracą zainteresowanie. Oprócz tych rzeczy, jeśli zdecydujesz się na seks w czasie ciąży, mówienie o pozach, łatwe i powolne byłoby mądrym posunięciem.

Jak pokonać stres w 18. tygodniu ciąży:

 • Nadszedł czas, abyś zaczął się relaksować. Ogłoś w pracy, że osiągnąłeś swój limit. Ludzie zrozumieją i będą współpracować, a Twoje dziecko później Ci podziękuje.
 • Rozmawiaj ze swoim partnerem przez cały czas o wszystkich zmianach i postępach, których doświadczasz. To wyjaśni ci sprawę, a także ułatwi ci zorientowanie się, dokąd zmierzasz, podczas gdy on czuje się bardziej zaangażowany.
 • Chociaż objawy są różne, znalezienie czegoś wspólnego z innymi przyszłymi mamami nie jest złym przeczuciem. Zajęcia prenatalne powinny być właściwym wyborem dla tego samego.
 • Jedzenie i sen są ważne. Nie daj się ponieść zachciankom, ale baw się bardziej zdrowymi wyborami.
 • Ćwicz dobrze, ponieważ może to poprawić twój nastrój. Możesz również oddawać się jodze i medytacji, jeśli twój stres jest silny.

Testy medyczne i skanowanie podczas 18. tygodnia ciąży:

Przyjdź w 18. tygodniu, a będziesz musiał pamiętać o kontroli stanu zdrowia. Ponieważ jest to 18 tydzień; badania krwi powinny wyjaśnić ci sprawę, a okazjonalne ultradźwięki również można spodziewać się w tym czasie. Płyny rdzeniowe i HCG zostaną sprawdzone w celu ustalenia nieprawidłowości u płodu, a kilka leków jest zalecanych, aby utrzymać zdrowe ciało

 1. Tępy ból i kłopoty– Paracetamol. Trzymaj się z dala od ibuprofenu i naproksenu.
 2. Reakcja alergiczna– Leki przeciwhistaminowe i loratadyna. Należy unikać leków pseudoefedryny i leków zmniejszających przekrwienie, takich jak fenylefryna.
 3. Kaszel– Na ciężki kaszel przepisuje się dekstrometorfan i gwajafenezynę.
 4. Problemy żołądkowo-jelitowe– Metamucil i Colace. Unikaj środków przeczyszczających i oleju mineralnego.
 5. Niestrawność i pieczenie żołądka – Leki zobojętniające sok żołądkowy i famotydyna.

Brzuch w 18 tygodniu ciąży będzie się powiększał i dalej rozciągał. Możesz również przybrać na wadze w tym okresie.

USG w 18 tygodniu ciąży:

Kolejną ekscytującą częścią jest USG. Twoje USG może wykazać, że Twoje dziecko jest teraz w stanie przełykać, ziewać i czkać. Potrafi się turlać, skręcać i prawdopodobnie kopać i uderzać! To wszystko będzie wystarczająco duże, abyś to poczuł!

W 18 tygodniu ciąży z bliźniakami zobaczysz błonę, która oddzieli oba płody. Będą się poruszać, a kiedy to zrobią, mogą popchnąć płyn, a membrana może się nieznacznie przesunąć. Będziesz mógł to zobaczyć na swoim USG.

Jakie są wskazówki i środki ostrożności, które należy podjąć w 18. tygodniu ciąży??

 • Teraz częściej nawilżaj skórę, aby pozbyć się lub uniknąć rozstępów. boisz się.
 • Aby zapobiec nadmiernemu przybieraniu na wadze, staraj się ograniczać w jak największym stopniu produkty spożywcze, takie jak cukier, kawa i olej.
 • Pij więcej wody niż zwykle, aby się nawodnić, nawet jeśli oznacza to więcej oddawania moczu. Pomoże to również zmniejszyć apetyt na jedzenie i pomoże schudnąć.
 • Ćwicz środki ostrożności w całym systemie higieny jamy ustnej, aby zapobiec złym atakom i innym infekcjom dziąseł, które mogą wyprzedzić jedzenie.
 • Może wystąpić swędzenie z powodu rozciągania skóry. Przechowuj leki bez recepty i olej, aby uzyskać szybszą ulgę.

Jakie są zagrożenia w 18 tygodniu ciąży??

Nic tak naprawdę, jeśli ściśle przestrzegasz diety ciążowej i regularnie ćwiczysz, nie ma się czym martwić. Jeśli jednak zauważysz krwawienie, koniecznie umów się na wizytę i skonsultuj się z lekarzem.

Lista kontrolna dla kobiet w ciąży w wieku 18 tygodni:

 1. Możesz zaplanować dobrą wycieczkę ze swoim partnerem lub przyjaciółmi. Pamiętaj, że bardzo często musisz się zrelaksować i być bezstresowym.
 2. Zacznij czytać na temat opieki nad dzieckiem i wskazówek dla rodziców. To naprawdę ci pomoże.
 3. Najważniejsze jest, aby zmienić pozycję spania z tyłu na bok.

Twój 18 tydzień nie jest najtrudniejszy, ale z pewnością jest to znaczący okres. Przygotujcie się na kolejne ekscytujące 5 miesięcy rozmowy z dzieckiem. On/ona będzie w stanie cię wysłuchać. Postępuj zgodnie ze swoją dietą, a zobaczysz, jak zdrowa i niezapomniana podróż czeka Cię. Radź sobie z objawami i rozmawiaj z kimś każdego dnia. To na pewno nie będzie trudne.