Dotychczasowe tygodnie przyniosłyby wiele zmian. Począwszy od bezsennych nocy po częste oddawanie moczu, zmiana jest bardzo do zrozumienia, ale najlepsze jest usiąść i zrozumieć, co dzieje się z tobą, gdy jesteś w 28 tygodniu ciąży. Kiedy już się o tym dowiesz, łatwiej będzie Ci zmagać się ze zmianami, które zaczyna pokazywać ciało.

Na początku wszystko zaczyna się od nieregularnego kształtu ciała bez serca, a nawet bicia serca. Wczesne dni ciąży są ogólnie uważane za najtrudniejsze, zwłaszcza przy pierwszej próbie macierzyństwa. W kolejnych miesiącach łatwo założysz nowe buty, gdy powoli opanujesz sprawę.

28 tydzień ciąży

Spis treści:

 • Czego się spodziewać || Objawy || Rozwój dziecka || Brzuch ||
 • Pozycja dziecka || Działania || Dieta || Ćwiczenia ||Ruch dziecka ||
 • Jak pokonać stres || Zabiegi medyczne i kontrola ||
 • Wskazówki i środki ostrożności || Lista kontrolna || Zagrożenia ||

28. tydzień ciąży, czego się spodziewać:

Emocje są chaotycznie rozrzucone wokół ciebie. Po nagłym przypływie szczęścia świat może wydawać się ponury, gdy wiesz, że nie możesz już iść ze znajomymi na dziewczęcy wieczór. W następnej chwili myślisz o odpowiedzialności, którą nosisz w sobie. Nowe ciało, któremu dasz życie. Taka jest charyzma ciąży w tym tygodniu.

28 tygodni ciąży to ile miesięcy?

Wchodzisz teraz w trzeci trymestr. Wchodzisz w sześć miesięcy w swoje miesiące i masz jeszcze około 12 tygodni na dostawę. Oznacza to, że najlepiej zacząć mentalnie trawić fakt, że dużo przejdziesz.

Powrót do spisu treści

Objawy ciąży w 28 tygodniu:

Oto aktualizacja mamy w tym tygodniu.

1. Maska ciążowa:

Gdy twoja ciąża zbliża się do 28 tygodnia, dla niektórych może pojawić się ciepły blask macierzyństwa, a dla innych będzie dużo trądziku na twarzy i plecach, a następnie miękkie brązowe plamy na skórze lub może złe suche włosy . Pojawienie się rozstępów w szczególnych miejscach, takich jak biodra czy piersi, a także z pewnością w okolicy brzucha, będzie widoczne. Nazywa się to zwykle maską ciążową. Najlepiej to znieść i znieść. Jeśli sprawy wymkną się spod kontroli, koniecznie porozmawiaj z lekarzem o rosnącym dyskomfortie. Maseczkę można złagodzić stosując maseczki na twarz zgodnie z zaleceniami lekarza.

2. Zmęczenie:

Twoje dziecko waży teraz dobre 2 funty, co prawdopodobnie jest powodem, dla którego Twój guzek niemowlęcy przybrał na wadze więcej niż przedtem, gdy zacząłeś trochę bałaganić i szurać nogami. Mniej więcej w tym czasie spodziewane są lekkie zawroty głowy i ogromne zmęczenie. Uważaj, aby nie wstawać ani nie wchodzić po schodach, gdy czujesz zawroty głowy. Oprócz zmęczenia odczuwasz również silne poczucie duszności. Aby rozwiązać ten problem, większość tego, czego potrzebujesz, to oczywiście odpoczynek i woda. Ogranicz poziom stresu, a to sprawi, że poczujesz się bardziej energiczny.

3. Rozstępy:

W 29. tygodniu masa wokół brzucha wzrasta bardziej niż normalnie, co prowadzi do rozciągania pod skórą elastycznego mięśnia prowadzącego do rozstępów. Te rozstępy nie są szkodliwe. Oznaki rozstępów, swędzenie można zauważyć w okolicy, zwykle w okolicy brzucha, piersi, gdzie rozrost części ciała jest większy. Pierwotną skórę można odzyskać po ciąży, jeśli zostanie zachowana odpowiednia dieta.

4. Skurcze Braxtona Hicksa:

Jest to przerywany skurcz macicy, który występuje w czasie ciąży. Ten rodzaj skurczu zwykle nie jest odczuwalny we wczesnych stadiach. Dobrą częścią tego jest to, że są bolesne i nie powodują żadnych skutków ubocznych. W trzecim trymestrze ten rodzaj skurczu jest bardziej odczuwalny. Niektóre kobiety mogą myśleć, że to prawdziwy poród. Napinanie i rozluźnianie okolicy pachwiny macicy jest zwykle odczuwane i zwykle nie powoduje bólu. Gdy pojawi się ten dyskomfort, wykonaj następujące kroki: Pij wodę, aby zmniejszyć odwodnienie, zmianę pozycji lub aktywności, ćwiczenia oddechowe, które pomagają radzić sobie z dyskomfortem.

Powrót do spisu treści

Rozwój dziecka w ciąży w 28 tygodniu:

Zwykle 9 miesięcy ciąży podsumowuje się w 40 tygodniach ze względu na częste wizyty lekarskie i monitorowanie dziecka. Dlatego te 40 tygodni dzieli się na trzy trymestry. Pierwszy trymestr obrazuje kształtowanie się dziecka, a drugi i trzeci trymestr odpowiadają za rozwój dziecka wraz z upływem czasu. Im bliżej ostatniego dnia, tym szybsze tempo rozwoju.

Powrót do spisu treści

Brzuch w 28. tygodniu ciąży:

Brzuch w 28 tygodniu ciąży będzie odczuwał ból spowodowany uciskiem na żebra i górną część brzucha. Możesz zacząć czuć, że twoje żebra rozciągają się od środka na zewnątrz, ale tak się nie dzieje. Najlepszym sposobem, aby powoli czuć się swobodnie, jest częste spożywanie mniejszej porcji posiłków. W ten sposób pełnia nie sprawi Ci dyskomfortu.

Rozmiar dziecka w 28 tygodniu ciąży to kokos, ważący około 2-1/4 funta. Całkowita mierzona od stóp do głów wyniesie 38 cm.

Powrót do spisu treści

Pozycja dziecka w ciąży w 28 tygodniu ciąży:

Twoje dziecko również przygotowuje się do D-day tak samo jak Ty. Jest teraz ukośny, głowa prawdopodobnie jest skierowana w lewe udo, a twarz musi być zwrócona w stronę pośladków. Ta pozycja jest znana jako prawa potylica przednia.

Co z innymi zmianami??

1. Wzrok:

Na wcześniejszych etapach Twoje dziecko nie jest w pełni świadome używania swoich oczu, ale wraz z upływem czasu powoli otwiera oczy na nowy świat w żołądku matki. Tęczówka rozwija się nieco później, ale w 28. tygodniu w jej oczach następuje znacząca zmiana. Teraz rozwinęła wrażliwość w oczach i potrafi prawidłowo mrugać. Mówi się, że podczas USG latarką do brzucha mamy widać, że dziecko mruży oczy lub odwraca wzrok od światła.

2. Znajomość:

We wczesnych tygodniach przebywania w przytulnym gnieździe dziecko rozwinęło zmysł słuchu lub słów i zdań, muzyki i głosów. Teraz, począwszy od tego tygodnia, lekarz mówi, że dziecko będzie w stanie rozpoznać znajomy dźwięk. Może ulubiona muzyka załatwi sprawę, jeśli dziecko znudzi się w brzuchu. Twoje dziecko może teraz słyszeć i rozpoznawać znajome głosy oraz oceniać otoczenie na podstawie przeszłych doświadczeń.

3. Marzenie się spełniło:

Cały czas marzyłaś o tym, jak będzie wyglądał Twój maluch, do kogo będzie podobny, jak małe będą jego rączki w stosunku do Twoich i o wielu innych marzeniach. W tym tygodniu zauważysz, że Twoje dziecko również rozwija zdolność do marzeń. Często podczas USG lekarze mówią, że przy odrobinie szczęścia można przyłapać dziecko na marzeniu we śnie, na przykład na robieniu gestów twarzy, takich jak uśmiechanie się.

4. Prawidłowe oddychanie:

Z upływem dni bicie serca Twojego dziecka staje się coraz silniejsze. Od słabego pulsowania do silnego uderzenia, teraz Twoje dziecko koncentruje się na swoich workach powietrznych lub płucach. Istnieją różne naczynia, które tworzą wnętrze płuc, w których wykorzystujemy natlenioną krew do przechodzenia przez te naczynia przed podróżą do wymaganych przestrzeni. Chociaż nie wdycha jeszcze świeżego tlenu, tlen z krwi matki kieruje się teraz do nowo utworzonych naczyń w tym tygodniu. Gdy zostanie wystawiony na działanie powietrza z zewnątrz, tlen wypełni jego płuca i będzie kontynuował swój właściwy bieg przez naczynia.

5. Środek powierzchniowo czynny:

Często istnieje substancja, która oddziela dwa worki płucne od sklejania się. Ten środek powierzchniowo czynny rozwija się teraz u dziecka w tym tygodniu.

6. Układ rozrodczy:

Rozwój układu rozrodczego rozpoczyna się w piątym tygodniu wraz z wytworzeniem grzbietu gonad. Jądra płodu męskiego opadają do moszny, a łechtaczka płodu żeńskiego jest stosunkowo widoczna. Kiedy chromosom Y zapłodni komórkę jajową, wtedy jest to samiec, a kiedy jego chromosom X zapłodni komórkę jajową, to jest to kobieta.

7. Nerki:

Rozwój nerek lub geneza nefronu. Struktura nerkowa rozwija się etapami: przednercze, śródnercze i metanerki. Nerka pomaga w utrzymaniu stabilnego środowiska z aktywnością metaboliczną komórek i tkanek.

Powrót do spisu treści

Zajęcia 28. tygodnia:

W 28. tygodniu jesteś już daleko w trzecim trymestrze ciąży. Działania w tym tygodniu mogą sprawiać wrażenie, że wszystko jest na swoim miejscu. Oczywiście możesz czuć się bardziej zmęczony, ale to jest naturalne. Jednak kilka rzeczy, które należy monitorować, to poziom cukru we krwi i procent hemoglobiny. Poza tym ciągłe zmiany wagi i ciśnienia w twoim przypadku powinny być kontrolowane przez cały czas. Teraz, gdy Twoje dziecko rośnie, zostanie również sprawdzone jego bicie serca i ogólny stan zdrowia. Nie masz się czym martwić swoimi objawami, o ile wszystko wydaje się w porządku.

Powrót do spisu treści

Dieta i ćwiczenia w 28. tygodniu:

28-tygodniowa dieta ciążowa:

1. Pokarmy bogate w kwas foliowy:

Podobnie jak w pierwszych tygodniach, ostatnie kilka z nich ma kluczowe znaczenie dla rozwoju komórek krwi dziecka, a same suplementy żelaza nie wystarczą. Staraj się spożywać żywność, taką jak jajka, banany, szpinak i papaja.

2. Woda:

Woda jest ważnym źródłem nawodnienia naszego organizmu, a dla kobiet w ciąży jest to bardzo ważne, ponieważ muszą zrównoważyć zawartość wody w organizmie. Można spożywać owoce takie jak arbuz, owoce cytrusowe lub wodę z zup. Jedna myśl jest taka, że ​​„odwodnienie może promować uwalnianie hormonu antydiuretycznego z nerek w celu zachowania wydalania wody, co z kolei promuje oksytocynę, prowadząc do przedwczesnych skurczów.

3. Koktajle:

Twoje pragnienie jedzenia musiało już opaść, ale korzyści zdrowotne płynące z koktajli już nie. Za każdym razem, gdy te same stare owoce można zamienić w koktajle, Twoje dziecko może być niespodzianką. Nigdy nie wiesz, czy może kopnąć, żeby dać ci znać o swojej aprobacie.

4. Włókno:

Karma bogata w błonnik pomaga zapobiegać nietolerancji glukozy, która prowadzi do cukrzycy ciążowej i prawidłowego wypróżnienia matki. Spożywanie pieczywa pełnoziarnistego, herbatników pełnoziarnistych, komosy ryżowej o niższym indeksie glikemicznym w porównaniu z ryżem, pieczywa pszennego o wysokim indeksie glikemicznym, który podwyższa poziom cukru. przekąska niż popcorn lub produkty ryżowe

5. Sałatki:

Dzięki wysokiej zawartości błonnika sprawia, że ​​nasz żołądek łatwo się syci. Sałatki mogą być sałatką zieloną, sałatką owocową, sałatką z fasoli i ziarna, sałatką z mięsa i owoców morza. Do warzyw możemy użyć ciecierzycy lub soi. Jedną ważną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przed spożyciem sałatki, jest higiena. Wszystkie warzywa i owoce należy dobrze umyć, ponieważ brud może być również śmiertelny dla płodu.

Powrót do spisu treści

Ćwiczenia w 28 tygodniu ciąży:

1. Joga:

Na tym etapie musisz zachować spokój i wzmocnić swoją wytrzymałość, a joga i medytacja działają cuda na to samo.

2. Spanie:

Regularne 8 godzin snu jest obowiązkowe dla każdej osoby i to samo dotyczy również kobiet w ciąży. Niezakłócony sen jest bardzo ważny zarówno dla matki, jak i dla płodu. Postawa spania odgrywa ważną rolę i należy unikać leżenia prosto, ponieważ cały ciężar macicy spoczywa na kręgosłupie, mięśniach pleców i tętnicach. Doprowadzi to do zmniejszenia dopływu krwi do organizmu i dziecka. Zalecana postawa to leżenie na boku z ugiętymi kolanami, a poduszki mogą służyć jako podparcie.

3. Kolarstwo:

Teraz albo jeździ na rowerze, albo pływa. Nadszedł 28. tydzień, a to powoduje dodatkową chęć pozostania w formie. Drogi mogą nie być tak bezpieczne, jak wcześniej, ale pływanie również może być preferowane.

Regulacja żołądka:W miarę jak liczą się dni w czasie ciąży, żołądek powiększa się. Właściwa odzież pomaga w mniejszym nacisku na żołądek.

4. Przysiad:

Ostatnim ruchem ciała jest kucanie, ponieważ pomaga to rozluźnić mięśnie miednicy i wzmocnić kość miednicy. Należy przestrzegać zrelaksowanej pozycji siedzącej i przerywanej przerwy między ćwiczeniami.

Powrót do spisu treści

Seks podczas ciąży w 28. tygodniu:

Prawdopodobnie nie jest to najlepszy tydzień na ożywienie swojej aktywności seksualnej na tym etapie, ze wszystkim na talerzu, ale bezpieczny stosunek można odbyć tylko za radą ginekologa.

Ruch dziecka w ciąży w 28 tygodniu:

Jak myślisz, co teraz ujawni twoje USG? Twoje dziecko jest teraz dużym dzieckiem. Pozycje do spania są szczególnie trudne ze względu na rozmiar brzucha. Gdyby jednak twój partner położył głowę na twoim brzuchu, mógłby bardzo wyraźnie słyszeć oddech.

Powrót do spisu treści

Jak pokonać stres podczas ciąży:

 • Wyjdź na zakupy i postaraj się zmienić nastrój dzięki pozytywności. W tym tygodniu jesteś o kolejny krok bliżej macierzyństwa, a ta wskazówka będzie obowiązywać przez kilka najbliższych miesięcy.
 • Nadszedł czas, aby zdecydować się na imiona dla swojego dziecka i nie stresować się tymi obowiązkami.
 • Bardzo ważne jest spędzanie czasu z bliskimi, dzięki czemu płód nabiera również dobrych wibracji potrzebnych do rozwoju.
 • Ćwicz dobrze, ponieważ może to poprawić twój nastrój. Możesz również oddawać się jodze i medytacji, jeśli twój stres jest silny.
 • Zapisanie się na zajęcia z robienia na drutach i nauka szycia ślicznych ubrań dla dziecka. To uczucie przyjemności sprawia, że ​​czynnik stresu spada.

Powrót do spisu treści

Zabiegi medyczne i kontrola:

Comiesięczne kontrole i konsultacje są ważne dla monitorowania wzrostu i rozwoju płodu. Należy wykonywać okresowe badania krwi na poziom cukru i tarczycy.

 • Ból– Paracetamol. Nie rozkoszuj się ibuprofenem i naproksenem.
 • Alergia- Leki przeciwhistaminowe i loratadyna. Unikaj stosowania pseudoefedryny i leków zmniejszających przekrwienie, takich jak fenylefryna.
 • Kaszel- Dekstrometorfan.
 • Zaparcie- Metamucyl. Unikaj oleju mineralnego.
 • Zgaga- Leki zobojętniające kwas.

Powrót do spisu treści

Wskazówki i środki ostrożności:

 •  Obserwuj każdy krok podczas chodzenia, aby zapobiec wszelkiego rodzaju wypadkom i uniknąć prowadzenia pojazdu, ponieważ może to prowadzić do stresu.
 •  Interakcje z lekami mogą być szkodliwe w Twojej sytuacji. Nie zapomnij skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek leków.
 • Unikaj ekspozycji na promieniowanie
 •  Nie zaleca się używania perfum i kremów zapachowych.

Powrót do spisu treści

Lista kontrolna w 28. tygodniu ciąży:

 • Zrozum, czym jest powrót do zdrowia po porodzie.
 • Czas zaplanować urlop macierzyński.
 • Uporządkuj sprawy pokojówki i znajdź kogoś, kto będzie się tam zajmował.

Jakie są zagrożenia??

Największym ryzykiem jest powrót do zdrowia po porodzie. Porozmawiaj z osobami, z którymi czujesz się komfortowo, a Twoja ciąża wkrótce się skończy, a to może być nieco przytłaczające. Wszystko to może prowadzić do niepotrzebnego napięcia i niepokoju.

Ten okres zajmuje większość twojego czasu. Pamiętaj o dobrym odpoczynku i dużej ilości wody. Zajmij się czytaniem lub robieniem rzeczy, które lubisz. W ten sposób będziesz wolny od stresu, a także mniej martwisz się o to, co się z tobą stanie. Trzymaj się!