Z każdym mijającym tygodniem będzie wzrastać niepokój i szczęście związane z trzymaniem małego pakietu radości w dłoniach. W 34. tygodniu ciąży Twoje dziecko jest wielkości kantalupy i jest teraz prawie takiej samej długości, jaką będzie przy narodzinach. Przeczytaj tutaj, aby poznać różne zmiany u dziecka w tym tygodniu i objawy w 34 tygodniu ciąży.

Tylko kobieta może poznać trudy matki, gdy przekracza tę subtelną linię, aby wejść w macierzyństwo. Od pierwszego ogłoszenia niezliczone rady od starszych w okolicy zaczynają rozbrzmiewać w twoich uszach. Przyjaciele, którzy są już matkami, opowiadają o swoich doświadczeniach, a teraz zaczną udzielać Ci wskazówek.

34 tygodnie ciąży

Wczesne tygodnie są trudne, ponieważ bezsenność jest twoim przyjacielem. Poranne mdłości każdego ranka byłyby bardziej rozczarowujące. Ale z biegiem czasu zauważysz, że drzwi do macierzyństwa są otwarte i szerokie. Cały okres dziewięciu miesięcy jest podzielony na format tygodniowy. Gdzie 40 tygodni podsumuje proces ciąży. W tym artykule mówimy o 34. tygodniu ciąży, który jest już prawie koniec i najlepsze momenty do przeżycia.

Miesiące i trymestr wskazujący na 34. tydzień ciąży:

Jeśli jesteś w 34. tygodniu ciąży, jesteś w 8. miesiącu i 3. trymestrze ciąży. Gratulacje! Masz jeszcze tylko miesiąc, zanim będziesz mógł trzymać w rękach swój mały pakiet radości.

Zmiany fizyczne i psychologiczne w 34. tygodniu ciąży:

Poniżej przedstawiono różne fizyczne i psychologiczne zmiany, których doświadczy Twoje ciało teraz, gdy jesteś w 34. tygodniu ciąży. Objawy ciąży w 34 tygodniu są następujące:

1. Wzdęcia i gazy:

Teraz, gdy wchodzisz w trzeci trymestr, możesz zacząć odczuwać wzdęcia, gazy, niepokój i napięcie, które tylko pogorszą sytuację. Pomóc może głębokie oddychanie, wdech przez nos i wydychanie przez kilka minut każdego dnia z ust.

2. Niewyraźne widzenie:

Ze względu na hormony ciążowe twoje widzenie może wydawać się niewyraźne, a także zmniejsza się produkcja łez, co może powodować suchość i podrażnienie oczu.

3. Zwiększone wydzieliny z pochwy:

W miarę postępu ciąży zwiększa się ilość wydzieliny z pochwy. Dzieje się tak, ponieważ hormony ciążowe (w szczególności estrogen) zwiększają przepływ krwi do miednicy i stymulują błony śluzowe.

4. Bóle pleców:

Przenoszenie grawitacji z pleców na brzuch powoduje zwiększony nacisk na dolną część pleców, powodując wiele dyskomfortu. Istnieje wiele sposobów leczenia tego bólu, więc jeśli jedno nie działa, wypróbuj inne. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest częste robienie przerw i stanie, chodzenie lub rozciąganie się. Siedzenie w jednej pozycji przez długie godziny może jeszcze bardziej boleć plecy.

5. Skurcze nóg:

Skurcze nóg są teraz częstsze, a trzema głównymi winowajcami tego są waga ciąży, obrzęk i zmęczenie.

6. Rozstępy:

Jeśli masz genetyczne predyspozycje do rozstępów lub masz jaśniejszą skórę, jest bardziej prawdopodobne, że wystąpią rozstępy. Można je jednak ograniczyć do minimum, powoli i systematycznie przybierając na wadze.

7. Obrzęk:

Wraz ze wzrostem rozmiaru tkanki ciała zatrzymują więcej płynów i mogą wystąpić obrzęki, szczególnie stóp i palców.

8. Duszność:

W miarę jak ciążowy brzuch powiększa się, Twoje płuca nie mają miejsca, aby w pełni się rozwinąć, przez co czujesz się zdyszany nawet po krótkiej wizycie w toalecie. Spanie po lewej stronie może ci w tym pomóc.

9. Szybciej rosnące włosy:

Wiedziałaś, że w czasie ciąży Twoje włosy będą rosły szybciej i lśniły, ale nie wiedziałaś, że będą rosły nawet w niechcianych miejscach, takich jak policzki, podbródek i plecy. Chociaż depilacja woskiem w czasie ciąży jest bezpieczna, Twoja skóra jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego wskazane jest stosowanie delikatnej formuły.

10. Bezsenność:

Jest to powszechna skarga w czasie ciąży, a w miarę jej zachodzenia w ciążę będą się nasilać podróże do toalety i skurcze nóg, pozostawiając bardzo mało miejsca na zamknięcie oczu.

11. Wyciekająca siara:

Gdy zbliżasz się do terminu porodu, z piersi mogą wyciekać żółtawe mleko wstępne zwane siara. To pierwszy napój Twojego dziecka i nie będziesz wylewać więcej niż kilka kropel, ale jeśli czujesz się niekomfortowo, możesz spróbować użyć wkładek laktacyjnych.

Rozmiar i waga dziecka w 34 tygodniu ciąży:

W tym tygodniu Twoje dziecko jest tak duże jak kantalupa. Długość dziecka to 43-46 cm, a waga około 2,1 do 2,3 kg. Wzrost dziecka na tym etapie jest w przybliżeniu taki sam, jak w momencie porodu. Jeśli chcesz poczuć, jak będzie się teraz czuło Twoje dziecko, trzymaj w ramionach 5-funtowy worek z mąką. Dokładnie tak czułoby się Twoje dziecko. Teraz ułóż 3 takie torebki jeden na drugim, tyle wynosi długość Twojego dziecka urodzonego w pełnym terminie.

Dziecko i brzuch wyglądają jak w 34. tygodniu ciąży:

 • W 34. tygodniu ciąży dziecko jest w pełni rozwinięte. Jest prawie wieku urodzenia.
 • Górna część macicy jest teraz wyczuwalna około 51/2 cala nad pępkiem
 • Ciało dziecka zaczęło wypełniać tłuszcz pod skórą
 • Centralny układ nerwowy dziecka nadal dojrzewa, a płuca są teraz dobrze rozwinięte.
 • Chociaż wskazane jest noszenie dziecka do 38 lub 40 tygodnia, na tym etapie dziecko ma duże szanse na przeżycie w świecie zewnętrznym.

Pozycja dziecka w 34 tygodniu ciąży – stan płodowy i fizyczny:

Poniżej przedstawiono różne etapy rozwoju płodu w 34. tygodniu, które można zaobserwować:

 • Pogrubienie skóry: Woskowa powłoka na skórze zaczyna gęstnieć w tym tygodniu, zanim zacznie zrzucać w następnym tygodniu.
 • Szturchanie: Do tego czasu możesz zobaczyć części ciała, takie jak pięść i nogi wystające z brzucha.
 • Harmonogram snu: Dziecko teraz zamyka oczy, gdy śpi i otwiera je, gdy nie śpi. Pomoże mu to w opracowaniu harmonogramu snu.
 • Różnice płci: Jeśli dziecko jest mężczyzną, jego jądra opadną z brzucha do moszny
 • Małe paznokcie u rąk i nóg: W tym czasie maleńkie paznokcie u rąk i nóg dziecka sięgają czubka palca i przygotowują się do pierwszego manicure poporodowego.
 • W pełni funkcjonalne płuca: Do tego czasu płuca są w pełni gotowe do przetrwania w świecie zewnętrznym. Mogą nie tylko odbierać i filtrować powietrze z zewnątrz, ale także materiał pomiędzy dwoma workami płucnymi jest w pełni rozwinięty, co pozwoli uniknąć tarcia i umożliwi przeżycie po opuszczeniu ciała
 • Rozwój kości: Do tego czasu 90% kości jest już rozwiniętych i osadzonych. Jednak nadal są bardzo miękkie i kruche, co ułatwi dziecku wypchnięcie się z pochwy. Gdy dziecko wyjdzie, kości te automatycznie się wzmocnią.
 • Pozycja do góry nogami: W tym czasie dziecko jest już w pozycji odwróconej, twarzą w kierunku macicy i nogami w kierunku brzucha. Wkrótce główka utrwali się w szyjce macicy, a Ty doświadczysz rozjaśnienia, co będzie oznaczało, że teraz jest czas, aby dziecko pożegnało się z macicą.
 • Pępek: W tym czasie wyskoczył pępek, który był w środku. Chociaż jest to normalne, nie ma powodów do obaw. Być może będziesz musiał go zakryć, ponieważ ciągłe tarcie o sukienkę może powodować podrażnienie i tak już wrażliwej części.

Dieta ciążowa i ćwiczenia w 34. tygodniu ciąży:

Ćwiczenia Kiedy 34 Tygodnie W ciąży:

Poniżej znajdują się ćwiczenia, które powinieneś wykonywać regularnie teraz, gdy zbliżasz się do porodu

 • Ćwiczenia mięśni Kegla: To ćwiczenie wzmacnia mięśnie dna miednicy. To ćwiczenie może również pomóc w walce z hemoroidami i wyciekaniem moczu.
 • Pochylenie miednicy: Pochylenie miednicy to ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha. To nie tylko poprawia elastyczność podczas porodu, ale także pomaga złagodzić ból pleców.
 • Siedzenie krawca: To ćwiczenie wzmacnia mięśnie pleców i ud oraz uelastycznia staw miednicy, co ułatwia poród.
 • Kroki do wykonania siedzenia krawca:
 • Usiądź na podłodze z wyprostowanymi plecami.
 • Zginając kolana w bok, zsuń podeszwy stóp razem i wciągnij je do środka w kierunku pachwin.
 • Przyciśnij kolana do podłogi, aż poczujesz napięcie w wewnętrznej części ud

34-tygodniowa dieta ciążowa:

Teraz, gdy zbliżasz się szybko do D-Day, trzymanie się zdrowych nawyków (których powinnaś trzymać się przez całą ciążę) jest równie ważne na etapie karmienia piersią. Poniżej przedstawiono niektóre składniki odżywcze, które są niezbędne dla zdrowego rozwoju Twojego dziecka w pierwszych miesiącach życia:

 • Witamina D: Witamina D wspiera zdrowy rozwój kości u dziecka. Kontynuowanie przyjmowania suplementu witaminy D nawet po okresie ciąży zapewni, że Twoje dziecko i Ty dostaniesz zalecane 10mcg każdego dnia.
 • LCP (długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe), w szczególności DHA (zwany kwasem tłuszczowym omega-3) – Pomagają w rozwoju nerwowym dziecka. Możesz uzyskać dodatkową dawkę DHA, włączając do cotygodniowej diety jedną lub dwie porcje tłustych ryb.
 • Żelazo: Wspomaga to rozwój poznawczy dziecka teraz, a nawet po urodzeniu. Jest kluczowym składnikiem czerwonych krwinek, który pomaga w transporcie tlenu przez organizm. Pokarmy bogate w żelazo obejmują zielone warzywa liściaste, tłuste ryby, mięso i zielone warzywa.

Testy medyczne i skany w 34 tygodniu ciąży:

Poniżej przedstawiono różne badania wykonywane podczas wizyty u eksperta ds. zdrowia w 34 tygodniu ciąży.

 • Ciśnienie krwi
 • Pomiar brzucha, aby sprawdzić wzrost dziecka
 • Sprawdzanie stanu zdrowia i rozwiązywanie problemów, z którymi możesz się spotkać
 • Sprawdzanie bicia serca i ruchów dziecka
 • Badanie moczu, jeśli masz jakiekolwiek ZUM lub podwyższone ciśnienie krwi
 • Wymaz z pochwy do badania na obecność paciorkowców grupy B
 • Jeśli twoja grupa krwi jest Rh ujemna, możesz otrzymać na tym etapie drugą dawkę immunoglobuliny anty-D
 • Ocena prezentacji i stanowiska
 • USG w 34. tygodniu ciąży nie jest wymagane. Można jednak wykonać specjalistyczne skanowanie 3D lub 4D w celu oceny niektórych stanów, takich jak rozszczep wargi lub problemy z sercem.

Wskazówki i środki ostrożności podczas 34. tygodnia ciąży:

Poniżej przedstawiono środki ostrożności dotyczące 34-tygodniowej ciąży, których należy przestrzegać:

 • Nadszedł czas, abyś w jak największym stopniu unikał długich podróży samochodem i lotów
 • Jeśli musisz podróżować, spróbuj rozprostować nogi i chodź przynajmniej raz na 1-2 godziny.
 • To ostatni tydzień, w którym możesz podróżować po tym, jak większość linii lotniczych nie pozwoli Ci wejść na pokład lotu.
 • Unikaj nieoczyszczonej wody pitnej, niepasteryzowanego mleka i niedogotowanego mięsa lub kiełków.
 • Unikaj spania na plecach, ponieważ może to zmniejszyć przepływ krwi do macicy i płodu.

Wskazówki na ten tydzień:

 • Kup fotelik samochodowy i zainstaluj go. 85% rodziców robi to źle za pierwszym razem. Zleć sprawdzenie przez technika, aby uniknąć kłopotów w ostatniej chwili.
 • Twoje oczy mogą być suche i podrażnione. Miej pod ręką krople do oczu
 • Mam depresje? Prawie 10-15% kobiet w ciąży cierpi na depresję w czasie ciąży. Niektóre antydepresanty są bezpieczne w czasie ciąży. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.
 • Jeśli nadal masz energię, to jest najlepszy czas na ostatnie szlify w swoim pokoju dziecinnym. Gdy termin porodu zbliża się do końca, czy chciałbyś pójść na zakupy lub zrobić coś więcej niż to konieczne??

Zagrożenia w 34. tygodniu ciąży:

Poniżej przedstawiono różne zagrożenia, które mogą być powodem do niepokoju w 34. tygodniu ciąży

 • Cukrzyca ciążowa może być powodem do niepokoju
 • Stan przedrzucawkowy jest poważnym stanem i może powodować poważne komplikacje u matki i dziecka. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety w wieku 35 lat i starsze z pierwszą ciążą są bardziej narażone na tę chorobę
 • Poród przedwczesny jest znowu poważnym stanem, a niemowlęta urodzone przedwcześnie są bardziej narażone na problemy zdrowotne, zwłaszcza na problemy z płucami, ponieważ nie są w pełni rozwinięte.
 • Na tym etapie dochodzi do przedwczesnego pęknięcia błon, co jest powodem do niepokoju, ponieważ prowadzi do przedwczesnego porodu
 • Łożysko przednie zwiększa ryzyko krwawienia przed i podczas porodu
 • Oderwanie łożyska – Jest to rzadki stan, w którym łożysko oddziela się od macicy przed porodem. Może to spowodować śmierć płodu i doprowadzić matkę do poważnego szoku.

Lista kontrolna w 34. tygodniu ciąży:

 • Do tego tygodnia powinieneś zapoznać się z oznakami porodu.
 • Zrób sobie listę kontrolną wzrostu i zmian z tygodnia na tydzień, aby zapewnić dobre samopoczucie i prawidłowy rozwój zarówno Twojego dziecka, jak i Ciebie przez całe 9 miesięcy.
 • Omów swój plan porodu z położną lub lekarzem.
 • Weź udział w zajęciach dotyczących resuscytacji niemowląt, pielęgnacji niemowląt lub karmienia piersią. Gdy dziecko urodzi się, będzie mało czasu na te lekcje i możesz czuć się zagubiony lub zmartwiony.

34. tydzień ciąży z bliźniakami:

Jeśli twoja ciąża jest w 34. tygodniu i jeśli nosisz bliźnięta, możesz czuć się trochę podenerwowany. Mogą to być oznaki, że dzieci wkrótce się pojawią. W przypadku bliźniaczej mamy odliczanie w końcu się zaczęło, ponieważ przeciętna ciąża z wielokrotnością wynosi od 35 do 37 tygodni.

Wykrywanie płci:

Chociaż proces wykrywania płci może zostać ujawniony kilka tygodni wcześniej przed 34 tygodniem, płeć dziecka byłaby doskonale ukształtowana, dojrzała i gotowa. Pod koniec tego tygodnia moszna będzie doskonale uformowana z jądrami w pełni opuszczonymi i gotowymi do funkcjonowania. Narządy płciowe są w pełni ukształtowane. Teraz nie potrzebuje już kabla łączącego jego matkę, żeby się załatwić. Dla dziewcząt warga sromowa większa, ta na górze właśnie skończyła się doskonaleniem. Jajnik twojego maleństwa byłby teraz zaskakująco już właścicielem siedmiu miliardów prymitywnych jaj. Jednak liczba spada do dwóch, co jest normalną liczbą jaj.

Funkcja płuc:

Przez cały czas twoje dziecko wdychało trochę otaczającego ją płynu owodniowego i próbowało udoskonalić funkcje płuc. Wiele razy zdarzyło się, że dziecko urodziło się przedwcześnie, co w tym tygodniu jest całkiem możliwe. Właśnie dlatego płuca dziecka działają już najlepiej. Może nie tylko odbierać i filtrować powietrze; substancja między dwoma workami płucnymi, która chroni płuca przed tarciem, również rozwinęła się, tak że nigdy nie grozi jej niebezpieczeństwo na zewnątrz.

Rozwój kości:

Mimo że prawie 90 procent formacji ciała zostało ustawionych na miejsce, kości dziecka są nadal słabe i kruche. To jest po prostu Boże stworzenie, w którym te miękkie, kruche kości pomogłyby dziecku wydostać się z pochwy. To dlatego czaszka jest nadal dość mocna i wytrzymała iw normalnym kształcie, ale kości łączące ją z szyją lub kręgosłupem wciąż nie są udoskonalone. Po urodzeniu te kości same by się udoskonaliły, więc nie ma się o co martwić.

Dziecięcy tłuszcz:

W początkowych stadiach płód przypominał strukturę szkieletową z cienką warstwą mięśni, podczas gdy narządy wewnętrzne wciąż kształtują się i doskonalą. W miarę upływu czasu, gdy narządy są już udoskonalone, dobrze osadzone i funkcjonujące, zauważysz, że Twój guzek przybiera kilka kilogramów więcej. Dlatego w 34. tygodniu ciąży maluch waży około półtora funta, a jego uda i pulchne policzki wypełniają warstwy tłuszczu..

Umieszczony na miejscu:

Teraz Twoje dziecko jest całkowicie odwrócone z głową umieszczoną blisko szyjki macicy i stopami w brzuchu, popychając i kopiąc, co oznacza, że ​​dziecko jest gotowe do podróży. Wiele przypadków zauważyło, że dziecko odważyło się wyjść w tym tygodniu, ale dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, Twoje dziecko przygotowuje się. Pozycja odwrócona nie szkodzi mu; w rzeczywistości jest dość wygodnie dopasowany do twojej macicy w kształcie gruszki.

Ciążę można podzielić na trzy trymestry. Pierwszy trymestr, drugi i trzeci, czyli 34. tydzień, w którym obecnie jesteś. Wraz z rozwojem dziecka, matka również przechodzi wiele zmian.

Zmiana pępka:

Do tej pory zauważyłbyś typową zmianę w twoim pępku. To, co kiedyś było w środku jak krater, teraz wystawało i wygląda jak mała bańka. Jest to częsty scenariusz ciąży, mimo że nie wszyscy się z nim mierzą. W obliczu problemu użyj taśmy lub plastra, aby zakryć miejsce, ponieważ w tym czasie może być zbyt wrażliwe, a ciągłe tarcie o twoją sukienkę pogarsza sytuację.

Ze względu na ogromną presję nadchodzących wydarzeń często pojawia się paranoja. Bycie matką i zbliżanie się, ostatni dzień może być zarówno przerażający, jak i ekscytujący. Do tego dochodzi dodatkowa presja ze strony twoich dzieci. Wszystko to pomieszane, te sytuacje mogą ustąpić miejsca spadkowi lub wzrostowi ciśnienia krwi. Nie używaj lekarstw, ponieważ te ostre leki mają wpływ na dziecko w tobie. Skonsultuj się z lekarzem.

Spożycie wapnia:

Jest to czas, w którym Twoje dziecko doskonali swoje kości, dlatego jako mama będzie jadało od Ciebie, więc uważaj na swoją dietę. W tym czasie lekarz często radzi, aby trzymać się spożycia wapnia, ponieważ jest to ostatnia szansa na wzmocnienie kości dziecka.

Skurcze:

W miarę zbliżania się dni, skurcze Braxtona Hicka stają się coraz bardziej dotkliwe i, co zaskakujące, odczucie prawdziwego skurczu może być znacznie mniejsze. Wydaje się, że częstotliwość tych skurczów również wzrasta z każdym dniem. Te skurcze to prawdziwe, pozorowane skurcze, dzięki którym wiesz, że Twoje ciało przygotowuje się do nadchodzących wydarzeń.

Ponieważ czas dostawy zbliża się wielkimi krokami, będziesz doświadczać mieszanych uczuć niepokoju i szczęścia. 34. tydzień ciąży jest bardzo ważnym punktem odniesienia, ponieważ do tego czasu dziecko jest już prawie rozwinięte i może przetrwać w świecie zewnętrznym, nawet jeśli urodziło się przedwcześnie. Najlepiej jednak, aby dziecko urodziło się w terminie, aby było zdolne do samodzielnego przetrwania w świecie zewnętrznym.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

P1: Czy podróżowanie w ciąży jest bezpieczne dla kobiet w 34. tygodniu ciąży??

Odp.: Na tym etapie ciąży należy unikać podróży samochodem na duże odległości. Jeśli musisz podróżować, upewnij się, że masz wyciągnięte nogi i chodź trochę co kilka godzin, ponieważ długie siedzenie w jednej pozycji może być problematyczne. Większość linii lotniczych nie pozwoli Ci podróżować po tym tygodniu ciąży.

P2: Jaka jest pozycja spania przez 34 tygodnie, kobiety w ciąży??

Odp.: Spanie bokiem, zwłaszcza na lewym boku, to najlepsza pozycja do spania w 34. tygodniu ciąży. Spanie na plecach nie jest wskazane na tym etapie ze względu na zwiększone ryzyko martwych urodzeń.

P3: Kiedy skonsultować się z lekarzem w 34. tygodniu ciąży??

Ans: W trzecim trymestrze musisz odwiedzać lekarza co drugi tydzień od 28 do 36 tygodnia i co tydzień od 36 tygodnia wzwyż. Jeśli jednak wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem:

 • Krwawienie
 • Silne nudności i wymioty
 • Poziom aktywności dziecka znacznie spada
 • Skurcze
 • Zerwanie worka na wodę
 • Uporczywy silny ból głowy, ból brzucha, zaburzenia widzenia
 • Objawy grypy