Jednym z najpiękniejszych prezentów dla kobiety jest Macierzyństwo! Zajście w ciążę to z pewnością najbardziej pamiętny etap w życiu każdej kobiety i jest ceniony przez całe życie. Jednak ciąża nie jest tak bezproblemowa, jak się mówi. Każda kobieta przechodzi inny okres ciąży i ma własne zahamowania co do przyszłości. Szczególnie dla świeżo upieczonych mam dojście do 20-tygodniowej ciąży może być naprawdę ekscytujące i jednocześnie przerażające, z w pełni widocznym brzuszkiem. Technicznie jest to wejście w drugi trymestr ciąży, w którym rozwój dziecka jest dość szybki . W tym artykule staraliśmy się pomóc przyszłym mamom przezwyciężyć stres i zmartwienia, dostarczając wszystkich informacji, które muszą wiedzieć o 20. tygodniu ciąży.

Wszystko, co musisz wiedzieć o 20. tygodniu ciąży

Spis treści:

 1.  Czego może spodziewać się dwudziestotygodniowa ciąża podczas tej fazy??
 2.  Miesiąc i trymestr wskazujący na 20. tydzień ciąży:
 3.  Rozwój płodu w 20. tygodniu ciąży:
 4.  Waga i rozmiar dziecka w 20. tygodniu ciąży:
 5.  Jak wygląda brzuch w 20. tygodniu ciąży?
 6.  Zmiany fizyczne i psychologiczne w 20. tygodniu ciąży:
 7.  20 tygodni aktywności w ciąży:
 8.  Dieta i ćwiczenia w 20. tygodniu ciąży:
 9.  Testy medyczne i skanowanie przez 20 tygodni ciąży:
 10.  Jakie są możliwe zagrożenia podczas 20 tygodnia ciąży??
 11.  Lista kontrolna dla kobiet w ciąży w 20 tygodniu:
 12.  Wskazówki i środki ostrożności, które należy podjąć w 20. tygodniu ciąży:

Czego może spodziewać się dwudziestotygodniowa ciąża podczas tej fazy??

Ciąża dla nowych matek może być przerażająca. To nowy świat przygody z surowymi i stanowczymi środkami ostrożności. Codzienne wizyty lekarzy i prosta dieta nie do końca przecinają linię. Jednak ciąża, kiedy już przyzwyczaisz się do jej osłony, jest bardzo łatwym i pocieszającym czasem z bliskimi, którzy starają się o ciebie najlepiej zadbać. To jest twój czas, w którym jesteś nosicielem nowego życia na tej ziemi, kimś, kogo możesz nazwać swoim własnym, kimś, kogo życie jest w twoich rękach, kiedy starasz się dać mu komfortowy czas w środku. Wraz z wahaniami nastroju towarzyszy temu dumne uczucie bycia matką nowo narodzonego dziecka. Wiesz, że jest częścią ciebie, kiedy zaczyna się od ciebie odżywiać i natychmiast się łączysz.

Miesiąc i trymestr wskazujący na 20. tydzień ciąży:

20-tygodniowa ciąża oznacza, że ​​jesteś w 5 miesiącu ciąży. Technicznie przypada to na drugi trymestr, w którym wzrost dziecka rozpoczyna się w szybkim stadium. Zaobserwujesz wiele zmian we własnym ciele, a nawet poczujesz, jak dziecko rozwija się w tobie.

Rozwój płodu w 20. tygodniu ciąży:

Jednak długie dziewięć miesięcy podczas obliczeń odbywa się co tydzień, aby ułatwić częstą metodę monitorowania. W ten sposób cotygodniowy rozwój dziecka w tobie może być monitorowany, a jeśli wystąpi jakakolwiek nieprawidłowość, można to natychmiast naprawić. Suma 40 tygodni składa się z 9 pełnych miesięcy, przy czym każdy z tych tygodni jest pogrupowany na trzy części. W pierwszym trymestrze znajduje się dziecko, ale wciąż w nieukształtowanej formie. Jest tylko zapłodnioną komórką jajową, która teraz zmierza do jajnika. Ta blastocysta następnie tworzy embrion i ostatecznie płód. Przez tygodnie trwa drugi i trzeci trymestr, a z każdym tygodniem dziecko rozwija się nieco bardziej niż wcześniej. Można nawet doświadczyć ruchu dziecka w 20. tygodniu ciąży wraz z innymi zmianami.

1). Skóra:

Gdy jej biały, tłusty vernix pokrywa go, jego skóra zaczyna się teraz przekształcać, dostosowując się do zewnętrznego świata. Wewnątrz, pośród wilgoci i płynu owodniowego, skóra dziecka jest teraz pokryta lanugo, które są miękkimi włoskami niemowlęcymi, a błonnik, który działa jak zasłona przed zgniataniem lub marszczeniem skóry w płynie. Jego paznokcie u nóg i palców urosły, podobnie jak włosy na skórze głowy, które są widoczne do 20 tygodnia.

2). Rozsądek:

W 20. tygodniu jego zmysły są wyraźnie zdefiniowane, jako że neurony i mielina w jego ciele ustanowiły teraz doskonałe połączenie nerwów. Jego zmysły się rozjaśniają. Teraz wyraźnie wyczuwa głos matki. Jest świadomy jej otoczenia. Może teraz wyczuwać i wąchać oraz ma dar widzenia. Jego oczy stają się wrażliwe na światło, a kubki smakowe otwierają się. Jego bicie serca jest teraz tak głośne, że prosty stetoskop do brzuszka matki może określić jego bicie serca. Można również zauważyć zmiany pozycji dziecka w 20. tygodniu ciąży.

3). Łykanie:

Na tym etapie Twoje dziecko połyka dużo tego płynu owodniowego, co pomaga przygotować malucha na czas poza łonem matki i pomaga w ćwiczeniu funkcjonowania układu pokarmowego. W tym tygodniu ciąży dziecko dodatkowo połyka w tym tygodniu, a także żyje w płynie owodniowym dla funkcji dziecka. Dziecko przyjmuje prawie 300 ml dziennie. Oczywiście nie powinno być Ci trudno odgadnąć, że Twoje dziecko przez cały ten czas potrzebuje ciepła. Dlatego występuje różnica temperatur, a płyny ustrojowe utrzymują malucha w cieple.

4). Smółka:

Na tym etapie, w 20. tygodniu Twoje maleństwo wydala ciemną, lepką substancję, zwykle zieloną, znaną jako smółka. Zawiera wszystko, co miał twój maluch, gdy był w tobie. Można to uznać za jej pierwsze odchody. Zwykle składa się z Lanugo, śluzu, płynu owodniowego, wody i żółci. Dobrą rzeczą dla Ciebie jest to, że jest mniej zapachu.

5). Kwestia płci:

Najważniejszym wydarzeniem 20. tygodnia jest określenie płci, co jest całkowicie Twoim życzeniem. Wiele osób czeka na koniec, ale jeśli chcesz, ten tydzień może być szczęśliwym tygodniem, aby w końcu ustalić imię. USG ujawnia płeć, która jest już widoczna i wyraźna. Jeśli masz w środku gnieżdżącą się córeczkę, prawdopodobnie już rozwinęły się jej jajniki z prymitywnymi jajeczkami w środku. W tym czasie liczba jaj wynosi od sześciu do siedmiu milionów, co znacznie zmniejsza się do poziomu normalności, czyli do dwóch milionów później. Jeśli masz chłopczyka w mosznie, to już trwa, ponieważ jego jądra znajdują się w połowie jego brzucha, torując sobie drogę do moszny.

Waga i rozmiar dziecka w 20. tygodniu ciąży:

Gdy ciąża liczona jest do 40 tygodnia, 20. tydzień oznacza środek ciąży, ponieważ Twoje dziecko jest już w połowie drogi do perfekcji. Wzrost dziecka w 20 tygodniu ciąży można zaobserwować wraz z rosnącym wybrzuszeniem, które rośnie nieco bardziej, mierzy około 26 cm długości i waży 11 uncji. Są to jednak przybliżone wymiary, ale Twoje dziecko szybko zyskuje masę ciała i tłuszcz dziecka, co powoduje, że Twoje dziecko jest teraz nieco cięższe.

Jak wygląda brzuch w 20. tygodniu ciąży?

W tym okresie można zaobserwować wystający wyraźny guzek i rozwinąć uczucie ciężkości. Twoja nagła zmiana fizycznej postawy ciała również będzie miała wpływ na twoje chodzenie. Rozmiar guzka różni się w zależności od kobiety w zależności od budowy ciałas.

Zmiany fizyczne i psychologiczne w 20. tygodniu ciąży:

A). Ból brzucha:

Gdy Twoje dziecko przybiera na wadze, guzek jest teraz nieco cięższy niż w zeszłym tygodniu. To powoduje, że mięśnie jajnika i brzucha rozszerzają się, do czego nie jest przyzwyczajony. To dlatego, gdy siedzisz i próbujesz wstać lub przesunąć się podczas snu, odczuwasz lekkie mrowienie. Nie martw się, ponieważ to tylko mięśnie przyzwyczajają się do nacisku i rozszerzania. Jeśli możesz nosić obcisłe ubrania w okolicy brzucha, spowoduje to również ból brzucha, więc podczas zakupów położniczych; możesz kupić luźne i bezpłatne ściereczki na brzuch. W tych tygodniach powinieneś uważać i być bardziej świadomy swojej postawy i pozycji w ubraniu, wtedy tylko ty będziesz cieszyć się macierzyństwem.

B). Wyczerpanie:

To może być częsty sygnał, zanim osiągniesz środek. To jest ten moment, tydzień, w którym dziecko zaczyna w pełni rosnąć i odżywiać się, czerpiąc więcej od matki. Jej czerwone krwinki i jej jedzenie, jej komórki energetyczne i jej składniki odżywcze, ostatecznie drenując matkę. Dlatego w tym czasie dziecku i matce potrzebna jest dobra dieta. W tych dniach powinieneś uszczęśliwić swoje serce i umysł, świetny sposób na przezwyciężenie tego rodzaju problemów, powinieneś zadbać o swój ogólny stan zdrowia i zbierać wskazówki informacyjne od członków rodziny, którzy byli wcześniej w takiej sytuacji ty. Zawsze, gdy masz czas, powinieneś odprężyć się. Musisz odpoczywać w łóżku przez godzinę po pracy.

C). Problemy drugorzędne:

Często mogą towarzyszyć pewne wtórne problemy, takie jak oparzenia cieplne, skurcze nóg, uderzenia gorąca, plamy na twarzy i niestrawność. Na tym etapie może pojawić się wydzielina z pochwy, ale przez większość czasu; powinno to być normalne dla wszystkich kobiet. To wyładowanie to kolejna zmiana hormonalna w twoim ciele. Wynika to z dużego nacisku na Twoje samopoczucie i higienę.

Nie ma jednoznacznego sposobu na przezwyciężenie tego problemu; zwiększy poziom infekcji na twoim ciele. Musisz dbać o higienę okolic pochwy i zawsze nosić ręcznik w okolicy pochwy i czyścić, zmywając wszelkie wydzieliny tak często, jak to możliwe. Wytrzyj obszar do sucha i unikaj problemów bakteryjnych. W tym momencie pojawia się również obrzęk w okolicy miednicy. Najlepszym sposobem jest zmniejszenie tego bólu i wydzieliny, biorąc więcej wody dla swojego ciała. W tym czasie możesz nosić bezpłatne ubrania i wewnętrzne ubrania w dotkniętym obszarze i dać im się zrelaksować.

D). Zakrzepica żył głębokich:

Należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy: nazwa nie jest tak dziwna, jak się wydaje. Każda inna matka ma spuchniętą nogę, po której towarzyszy ogromny ból i wysypka przez całą ciążę. Jest to zwykle spowodowane krzepnięciem krwi w żyłach. Oznacza to, że w czasie ciąży istnieje ryzyko powstania zakrzepów krwi. Brzmi to dziwnie, ale na tym etapie nie podejmuj żadnego ryzyka, skoro jesteś tak daleko. Często zdarza się, że naczynia nóg są całkowicie odcięte od dopływu krwi. Może to być śmiertelne dla dziecka. Aby poprawić sytuację, spróbuj wziąć pod uwagę sytuację. I skontaktuj się z lekarzem i wyjaśnij swoje wątpliwości, aby uzyskać większe bezpieczeństwo i zapobiec bezużytecznym kłopotom.

MI). Zadyszka:

Kiedy twój brzuch rośnie, naciska na narządy wewnętrzne i możesz mieć problemy z oddychaniem. Duszność jest powszechna w czasie ciąży, ponieważ zwiększa poziom hormonu progesteronu, z którego możesz wdychać głębiej, co sprawia, że ​​czujesz się tak, jakbyś musiała ciężej pracować, aby uzyskać więcej powietrza. W miarę rozwoju w ciąży Twoja macica zajmuje więcej miejsca. Powoduje walkę i nacisk na twoją przeponę. Oddychanie przez usta nie jest w tym czasie mądrą opcją; najlepszym sposobem jest używanie chusteczek higienicznych wszędzie przy sobie, abyś mógł wytrzeć nos. Nie noś chusteczek do nosa, ponieważ zawierają one mnóstwo bakterii, pogorszą cię. Utrzymanie dobrej i swobodnej postawy, zarówno siedzącej, jak i stojącej, wykonywanie delikatnych ćwiczeń, takich jak chodzenie i pływanie, może pomóc w zwiększeniu funkcji sercowo-naczyniowych.

20 tygodni aktywności w ciąży:

W tym tygodniu będziemy poświęcić więcej uwagi planowaniu dziecka i macierzyństwa na nadchodzące kilka tygodni. Najnowsze osiągnięcia mogą sprawić, że będziesz zaklinowany w toalecie na zawsze, ale poradzisz sobie świetnie! W końcu dorosłaś z odpowiedzialnością matki. Możesz włożyć więcej wysiłku dla zdrowia swojego dziecka. A teraz, kiedy jesteś w połowie, widzisz, jak świetnie sobie radzisz. Twoimi zajęciami będą zwykła kontrola, sen i zdrowe odżywianie.

Dieta i ćwiczenia w 20. tygodniu ciąży:

Dieta:

1). Kwasy tłuszczowe Omega 3:

Potrzebujesz tego kwasu tłuszczowego, aby Twoje ciało nie funkcjonowało zdrowo i nadążało za wzrostem wzroku Twojego dziecka. Kilka dobrych potraw do tego samego to masło orzechowe, suszone owoce, soczewica i jajka.

2). Kwas foliowy:

Jednym z najważniejszych składników odżywczych, które należy uwzględnić w diecie, jest kwas foliowy. Kwas foliowy pomaga zmniejszyć wady wrodzone u Twojego dziecka. Suplementy żelaza nie wystarczą na to samo, a warzywa takie jak szpinak, kalafior, soczewica przyjdą Ci na ratunek.

3). Mięsa:

Większość mięs jest bezpieczna do spożycia w czasie ciąży, chociaż białe chude mięso powinno być spożywane w większej ilości. Upewnij się, że trasa z owocami morza nie jest brana pod uwagę?.

4). Witaminy:

Witamina jest niezbędnym składnikiem odżywczym w szóstym miesiącu ciąży. Pomaga zmniejszyć uczucie wymiotów i nudności. Zamiast przyjmować leki, należy wziąć zdrowe warzywa i zboża, masła orzechowe, orzechy i łososia itp..

5). Żelazo:

Żelazo jest jednym z niezbędnych składników odżywczych dla Twojego organizmu. W tym czasie musisz zabrać zawartość żelaza i żywność. Dodaj pomarańcze i świeże warzywa do swojego codziennego jedzenia. Możesz dodać do swojej diety jajka, fasolę i więcej ziemniaków, te produkty są bogate w żelazo.

Ćwiczenie:

a). Pieszy:

Korzyści płynące z chodzenia w czasie ciąży pomogą zachować dobre zdrowie. Chodzenie utrzymuje Cię w zdrowiu i sprawia, że ​​jesteś równie aktywny. Każdego dnia musisz chodzić na spacery w czasie ciąży. Większość lekarzy również to sugeruje.

b). Rozszerzenie brzucha:

W tym ćwiczeniu usiądź i skrzyżowaj nogi. W tym ćwiczeniu usiądź i skrzyżowaj nogi. Zrób wdech i wydech i wykonuj ćwiczenia regularnie, to pomoże ci zachować zdrowie.

C). Wzorzyste oddychanie:

Ćwiczenia oddechowe zapewnią dziecku i mamie więcej czystego tlenu. Jeśli mięśnie są dobrze dotlenione, mogą skuteczniej funkcjonować Tobie i Twojemu dziecku.

D). Joga:

Joga to świetny sposób na utrzymanie formy. Możesz regularnie ćwiczyć jogę; pomoże ci żyć długo i sprawi, że twoje dziecko będzie zdrowsze. W tym okresie powinieneś spróbować kilku prostych pozycji jogi.

mi). Pełny motyl:

Zacznij od zgięcia kolan, tak aby podeszwy stóp stykały się ze sobą, przybliż pięty do ciała, a następnie rozluźnij mięśnie ud. Połóż dłonie na stawach kolanowych i delikatnie uciskaj stawy.

Testy medyczne i skanowanie przez 20 tygodni ciąży:

USG ciąży w 20 tygodniu ciąży i badania przesiewowe krwi określają stan zdrowia płodu. Inne objawy mogą pojawiać się i odchodzić. Chociaż leki nie są najbezpieczniejszym zakładem, ponieważ mogą wchodzić w interakcje, kilka leków, które należy trzymać przy łóżku, to:

 • Bóle i bóle- Paracetamol. Unikaj Ibuprofenu i Naproksenu.
 • Alergia- Leki przeciwhistaminowe i Ioratadyna. Unikaj pseudoefedryny i leków zmniejszających przekrwienie, takich jak fenylefryna.
 • Kaszel – dekstrometorfan i gwajafenezyna.
 • Zaparcia – Metamucil i Colace. Unikaj środków przeczyszczających i oleju mineralnego.
 • Zgaga – leki zobojętniające sok żołądkowy i famotydyna.

Jakie są możliwe zagrożenia podczas 20. tygodnia ciąży??

Drugi trymestr to na ogół bezpieczne i najbardziej komfortowe okresy ciąży. Istnieje jednak wiele szans, że można napotkać poważne komplikacje, takie jak:

 • Krwawienie- wskazuje na poronienie spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak słaba szyjka macicy, choroby autoimmunologiczne lub oderwanie łożyska.
 • Poród przedwczesny – Kobiety w ciąży z bliźniakami lub większą liczbą dzieci, a także te, które miały wcześniejsze poronienia, mogą w tej fazie rozpocząć poród przedwczesny.

Inne często występujące objawy 20. tygodnia ciąży to:

 • Ciśnienie w okolicy pochwy
 • Ból dolnej części pleców
 • Biegunka
 • Częsta potrzeba oddania moczu
 • Nadmierna wydzielina z pochwy

Lista kontrolna dla kobiet w ciąży w 20 tygodniu:

Postępuj zgodnie z tą listą kontrolną, aby upewnić się, że nie przegapisz żadnego szczegółu:

 • Przygotuj kalendarz z zaznaczonymi datami wizyt lekarskich.
 • Koniecznie zapisz listę swoich codziennych leków.
 • Możesz nawet stworzyć tabelę diety, aby upewnić się, że przyjmujesz wymagane wartości odżywcze.
 • Zapisz się na zajęcia jogi, aby wzmocnić mięśnie i dobrze przygotować się do porodu.
 • Upewnij się, że spisałeś wszystkie swoje badania przesiewowe i ustawiłeś przypomnienia.
 • Trzymaj krem ​​nawilżający w pobliżu łóżka, aby nawilżyć okolice brzucha i uniknąć rozstępów.
 • Zacznij planować swoje finanse, aby uniknąć pośpiechu w ostatniej chwili.

Wskazówki i środki ostrożności, które należy podjąć w 20. tygodniu ciąży:

Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami dotyczącymi opieki w 20-tygodniowej ciąży:

 • Dobrze się odżywiaj i delektuj się zdrową, pożywną żywnością.
 • Odpocznij więcej i skup się na swoim ciele.
 • Pamiętaj, aby spacerować i ćwiczyć.
 • Pij dużo wody i dbaj o nawodnienie.
 • Jedz w małych odstępach czasu, aby uniknąć refluksu kwaśnego.
 • Suplementy należy przyjmować regularnie, aby uniknąć niedoborów u dzieci.
 • Huśtawki nastrojów będą Cię niepokoić bez końca, teraz, gdy mija 20. tydzień. Tylko upewnij się, że masz kogoś w pobliżu za każdym razem, gdy dzwoni lęk.
 • Słuchaj muzyki lub wykonuj medytację, aby przezwyciężyć stres.

20 tygodni ciąży oznacza koniec wszystkich zmagań, z jakimi się zmagałeś w ciągu pierwszych kilku miesięcy. Nudności, niepokój i brak apetytu sprawiają, że wiele kobiet denerwuje się ciążą i wywołuje u nich ostry stres. Po wejściu w drugi trymestr kobieta zaczyna czuć się bardziej zrelaksowana i komfortowo, a ciało powoli dostosowuje się do zmian. Czuć, jak dziecko porusza się w środku, co może być bardzo ekscytujące dla mamy. Mamy nadzieję, że omówiliśmy kluczowe informacje dotyczące 20. tygodnia ciąży, aby Ci pomóc. Miej bezpieczne macierzyństwo!

Pytania i odpowiedzi eksperta:

1). Czy uprawianie seksu w 20. tygodniu ciąży jest bezpieczne??

Niezależnie od tego, co mówią ci inni, nie pozwól, aby niepewność co do bezpieczeństwa Twojego dziecka zaciemniała Twój osąd. Twój maluch jest w porządku i zdrowy. Możesz powitać odrobinę intymności w swoim życiu, zwłaszcza że huśtawka nastrojów i zły stan zdrowia przygnębiają cię. Przydałoby się trochę podniesienia na scenie.

2). Czy mogę podróżować przez 20 tygodni ciąży??

Podróżowanie w 20. tygodniu ciąży jest ogólnie uważane za bezpieczne, jeśli dobrze je zaplanujesz. Przed podróżą zawsze skonsultuj się z lekarzem. Kobietom z ciążami wysokiego ryzyka odradza się podróżowanie, aby uniknąć poronień. Wskazane jest również wykonanie wszystkich wymaganych badań przesiewowych, aby wykluczyć jakiekolwiek powikłania. Pamiętaj, aby mieć przy sobie kopię dokumentacji medycznej na wypadek nagłych wypadków podczas podróży.

3). Kiedy powinienem skonsultować się z lekarzem w ciągu 20 tygodni ciąży??

Oprócz zaplanowanych wizyt u lekarza, należy natychmiast udać się do szpitala w przypadku zauważenia krwawienia, silnych skurczów podbrzusza, skurczów macicy, nadmiernej wydzieliny z pochwy lub braku ruchów dziecka przez dłuższy czas. W tym przypadku lepiej być bezpiecznym niż żałować.