Stres jest bardzo niepożądanym scenariuszem w naszym życiu. Ale tak naprawdę nie ma przed tym ucieczki. Nie ma na świecie osoby, która nie byłaby obciążona stresem. Często jest tak, że człowiek zapomina, na czym polega dobry sen. Może to być szkodliwe i bardzo szkodliwe dla naszej codziennej rutyny i zdrowia psychicznego. Często scenariusze prowadzą do przejadania się w odpowiedzi, aby uniknąć myślenia o problemach, które powodują stres. Może być również odwrotnie i sprawić, że stracisz apetyt. Jaki jest więc związek między tymi dwiema rzeczami? Aby dowiedzieć się więcej, zagłębimy się głębiej.

Spis treści:

  • Czy stres może powodować utratę wagi??
  • Ile utraty wagi dzieje się pod wpływem stresu??
  • Jak hormony działają pod wpływem stresu?
  • Sposoby utraty wagi nawet pod wpływem stresu?

Utrata masy ciała pod wpływem stresu

Czy stres może powodować utratę wagi??

Stres jest jedną z głównych przyczyn przybierania na wadze u wielu osób. Jest jednak inny koniec spektrum. Wiele osób cierpi na brak apetytu z powodu stresu i niepokoju. Kiedy twój mózg wysyła sygnał stresu i niepokoju, organizm zwiększa zużycie paliwa, co powoduje szybsze wyczerpywanie się energii. Ta próba wytworzenia większej ilości energii skutkuje szybszym spalaniem komórek tłuszczowych. Większa wydajność przy mniejszym spożyciu pokarmu może spowodować szybką utratę wagi.

Co powoduje utratę wagi związaną ze stresem??

Za utratą wagi z powodu stresu kryje się wiele czynników. Sprawdź najważniejsze powody, dla których ludzie mają tendencję do szybszego chudnięcia, gdy są zestresowani.

1. Lęk powoduje utratę wagi:

Chociaż utrata wagi w jakikolwiek sposób jest świetna, nie powinna odbywać się kosztem zdrowia. Widać, że niektórzy ludzie, którzy żyją z objawami lęku, mają tendencję do szybszej utraty wagi niż osoby bez niej. Dzieje się tak, ponieważ poziomy lęku nigdy nie pozwalają im pozostać nieaktywnymi. Niepokój i stres idą w parze, a współpraca istnieje wszędzie.

2. Brak apetytu:

Wszyscy razem nie będziecie zainteresowani jedzeniem. Zaczniesz czuć się pełniejszy niż zwykle i będziesz jeść coraz mniej. Tak więc, gdy nieświadomie głodzisz się w celu utraty wagi, pożera to również mięśnie i znacznie spowalnia metabolizm z biegiem czasu.

3. Stały ruch:

Wysoki poziom lęku jest jednym z głównych skutków ubocznych stresu w utracie wagi. Ludzie, którzy są zestresowani, nigdy nie mogą siedzieć spokojnie w miejscu. Mają tendencję do poruszania się i chodzenia wszędzie. Czasami mają ciągłe drgania nóg lub nerwowe kleszcze. Chociaż nie jest to powszechne dla wszystkich, ale jeśli chodzisz po domu częściej niż zwykle, wiesz, że jesteś niespokojny.

4. Zmiany stylu życia:

W rzadkich i prawdziwych przypadkach niepokój i stres powodują, że odcinasz się od starego stylu życia i zmieniasz na zdrowszy i sprawniejszy tryb życia. Czasami ludzie nadmiernie rekompensują braki w jednej dziedzinie życia poprzez włączenie innej. Więc chociaż ktoś może przestać pić, może nagle stać się obsesyjnym maniakiem zdrowia i fitnessu. To sposób, w jaki kierujesz swoją energię podczas stresu, sprawia, że ​​przezwyciężasz związane z tym przeciwności.

Ile utraty wagi dzieje się pod wpływem stresu??

Stres może prowadzić do szybkiej utraty wagi z powodu zwiększonego zużycia energii i zmniejszonego spożycia pokarmu. Osoba pod wpływem stresu może z łatwością stracić do 10 do 15 procent całkowitej masy ciała. Odsetek utraty wagi jest wyższy u osób cięższych. Ponadto utrata masy ciała związana ze stresem może nastąpić nagle i można zauważyć skurczoną twarz i zwisające koszule w krótkim czasie.

Jak hormony działają pod wpływem stresu?

Stres sprawia, że ​​organizm uwalnia nadmiar hormonu kortyzolu, który przeszkadza w metabolizmie. Są one często związane z wolniejszym metabolizmem. Może to również oznaczać, że całkowicie stracisz apetyt.

Stres może alternatywnie nadmiernie stymulować wydzielanie tarczycy. Doprowadzi to nie tylko do towarzyskiego apetytu, ale także do szybszego spalania kalorii w twoim ciele. Chociaż wszystko brzmi zbyt dobrze, wszystko nigdy nie może być dobre przez długi czas.

Sposoby utraty wagi nawet pod wpływem stresu?

Podczas gdy skrajność wszystkiego ma swoje szkodliwe skutki, utrata wagi spowodowana stresem również cierpi na dłuższą metę. Dzieje się tak dlatego, że gdy faza lęku i stresu dobiegnie końca, a osoba powróci do normalnych warunków psychicznych, zacznie normalnie jeść, a następnie nastąpi odwrotny wpływ prowadzący do przybierania na wadze. Co więc robimy pod wpływem stresu, aby naturalnie schudnąć i nie wyrządzić szkody naszemu ciału? Oto kilka rozwiązań:

1. Ćwiczenie:

Dużo ćwiczeń zwiększy również poziom kortyzolu, więc naucz się umiaru. Zrób wystarczająco dużo, ale nie przesadzaj.

2. Zrównoważona dieta i posiłki na czas:

Jedz zbilansowaną dietę i dodaj trochę pokarmów zapewniających komfort z dietetyczną żywnością, aby zrównoważyć wszelkie łaknienie. Nigdy też nie opuszczaj posiłków, ponieważ ma to szkodliwy wpływ na kontrolę wagi. Podczas podjadania staraj się wybierać coś o wysokiej zawartości błonnika i mniej przetworzonej, tym lepiej.

3. Medytacja:

Medytacja może uspokoić martwiący się umysł. Kiedy umysł jest wypełniony chaotycznymi myślami, może wywołać hormon głodu. Powoduje to przejadanie się. Praktykując sztukę medytacji można łatwo przezwyciężyć napady głodu i naturalnie schudnąć.

4. Dobry sen:

Nieprawidłowy sen może również prowadzić do przybierania na wadze. Zapewniając co najmniej 6 do 8 godzin dobrego snu dziennie, możesz naturalnie schudnąć. Może promować dobry metabolizm, aby wspomóc szybsze trawienie.

5. Redukcja kofeiny:

Wiele osób zwiększa spożycie kofeiny, aby pomóc im radzić sobie ze stresem. Wyższe poziomy kofeiny mogą zwiększać wagę, a także powodować komplikacje zdrowotne, takie jak cukrzyca. Ograniczenie spożycia kawy i herbaty może pomóc w kontrolowaniu wagi.

6. Zrelaksuj się i zrelaksuj:

Najważniejszą rzeczą do radzenia sobie ze stresem jest sam stres, więc naucz się relaksować. Rob cokolwiek co czyni cię szczęśliwym. Wyjdź z przyjaciółmi lub zagraj w sporty zespołowe. Pomaga lepiej się skoncentrować. W miarę możliwości unikaj wszelkich czynności, które powodują powrót do stresu.

Chociaż stres może z pewnością pomóc w radzeniu sobie z problemami z wagą, należy zrozumieć, że przewlekły stres może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w organizmie. Stres jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie padają ofiarą śmiertelnych chorób, takich jak cukrzyca, zawały serca, nadciśnienie itp. Podczas gdy ten artykuł mówi, jak kontrolować swoją wagę podczas stresu poprzez ograniczenie przejadania się i ćwiczeń, zdecydowanie zalecamy podjęcie techniki radzenia sobie ze stresem w celu promowania zdrowego i lepszego życia.