Wszyscy pościmy od czasu do czasu, ale czy słyszałeś kiedyś o przerywanym poście? Jest to forma ograniczonego odżywiania, która nie tylko pomaga zdrowo schudnąć, ale ma również szereg korzyści zdrowotnych. To jest powód, dla którego okresowy post na odchudzanie zyskuje popularność wśród entuzjastów zdrowia.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach i skutkach ubocznych przerywanego postu w celu utraty wagi!

Okresowy post w celu utraty wagi

Co to jest przerywany post??

Wzorzec między jedzeniem a postem tworzy cykl, który jest również znany jako przerywany post. W przeciwieństwie do wielu innych dostępnych nawyków żywieniowych, ta praktyka daje ci określony czas na jedzenie, a nie określanie pokarmów.

16 do 24 godzin dwa razy w tygodniu to standardowa metoda przerywanego postu, którą możesz zastosować. We wszystkich praktykach religijnych zdarzają się sytuacje, w których będziesz mógł pościć.

Post jest częścią ludzkiego życia od czasu ewolucji, ułatwiając wielu z nas przestrzeganie okresowego postu z modyfikacjami po drodze. Poszczenie jest zawsze zdrowe, a nie spożywanie trzech do czterech posiłków dziennie.

Czy przerywany post jest skuteczny w odchudzaniu??

Kilka mechanizmów odgrywa kluczową rolę w przyspieszeniu utraty wagi podczas okresowego postu. Atrakcyjność tej metody polega na tym, że pomaga zachować większą masę mięśniową niż ograniczanie spożycia kalorii (1).

Ograniczając posiłki i przekąski we wspomnianym oknie czasowym, będziesz w stanie ograniczyć spożycie kalorii, co w naturalny sposób spowoduje utratę wagi.

Okresowy post zwiększa spalanie kalorii w organizmie poprzez zwiększenie metabolizmu dzięki zwiększonemu poziomowi hormonu noradrenaliny (2).

Wzorzec żywieniowy w okresie postu przerywanego może pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi poprzez obniżenie poziomu insuliny. Proces ten może spalić nadmiar tłuszczu, promując utratę wagi (3).

Punktem napędowym przerywanego postu jest to, że pomaga zużywać mniej kalorii podczas postu. Nie możesz schudnąć, jeśli jesz duże porcje jedzenia podczas okresów jedzenia.

Która metoda przerywanego postu jest najlepsza dla utraty wagi??

Istnieje wiele sposobów na przerywany post. Obejmują one naprzemienne okresy jedzenia i postu, dzielące dzień lub tydzień. Możesz dokonać wyboru, czy jeść mało lub wcale podczas postu. Popularne metody to:

1. Metoda 16/8:

Proces ten obejmuje codzienny okres jedzenia wynoszący osiem godzin, tj. od 13:00 do 21:00, z całkowitym pominięciem śniadania. Musisz pościć przez cały czas pomiędzy.

2. Jedz-stop-jedz:

Ta metoda polega na poście raz lub dwa razy w tygodniu przez 24 godziny. Oznacza to niejedzenie niczego od śniadania jednego dnia do śniadania dnia następnego.

3. Dieta 5:2:

W tej metodzie możesz normalnie jeść przez pięć innych dni w tygodniu, ale spożywać tylko 500-600 kalorii w dwa kolejne dni tygodnia.

4. Dieta wojownika:

Wojownicy pościli w dzień i ucztowali w nocy, stąd nazwa. W tym jedzenie bogate w białko i dekadencki obiad jest kluczem do podążania za tym wzorem.

5. Pomiń posiłek:

W tym schemacie możesz wybrać oskórowanie dowolnego z głównych posiłków dnia, takiego jak śniadanie, obiad lub kolacja, zmniejszając w ten sposób spożycie kalorii.

6. Alternatywny post dnia:

W tym procesie będziesz jednego dnia ucztować, a innego pościć. Możesz spożyć 400 kalorii w dzień postu, jeśli zjesz 2000 kalorii w dzień święta.

Chociaż wszystkie te metody są skuteczne, wiele osób uważa, że ​​sposób przerywanego postu 16/8 jest jednym z najłatwiejszych i zrównoważonych sposobów. Upewnij się, że nie przejadasz się podczas okresów jedzenia, co może nie pomóc w utracie wagi.

Oparte na dowodach korzyści zdrowotne wynikające z przerywanego postu:

Oto kilka innych korzyści zdrowotnych związanych z przerywanym postem.

 • Niewielkie badanie pokazuje, że po przerywanym poście znacznie obniżył się poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2 (4).
 • Wykazano, że post przerywany zmniejsza czynniki ryzyka chorób serca, takie jak LDL i triglicerydy, które poprawiają zdrowie serca (5)(6).
 • Możesz być w stanie zredukować określone markery stanu zapalnego we krwi za pomocą przerywanego postu. Może to spowodować zmniejszenie stanu zapalnego (7)(8).
 • Chociaż konieczne są dalsze badania na ludziach, według badań na zwierzętach okresowy post może zwalczać takie choroby jak choroba Alzheimera poprzez poprawę funkcji mózgu (9).
 • Okresowy post może poprawić skład ciała i metabolizm poprzez naturalne zwiększenie ludzkiego hormonu wzrostu (HGH) (10).
 • Według niektórych badań na zwierzętach, post przerywany może wydłużyć życie i spowolnić oznaki starzenia (11), chociaż potrzeba więcej prób na ludziach.

Czy przerywany post prowadzi do utraty mięśni??

Twoje ciało rozkłada glikogen na glukozę w celu uzyskania energii podczas postu, a także zapewnia energię poprzez zwiększenie rozkładu tłuszczu w organizmie.

Chociaż szczuplejsze osoby są bardziej podatne na masę mięśniową niż osoby z nadwagą, według niektórych badań stopień utraty mięśni podczas okresowego postu różni się w zależności od osoby.

Nasz organizm nie wykorzystuje swoich mięśni jako paliwa, chyba że musi, ponieważ ma nadmiar aminokwasów na energię. Dlatego u wielu osób stosujących post przerywany nie występuje znaczna utrata masy mięśniowej.

Skutki uboczne przerywanego postu:

Okresowy post to rutyna, do której przyzwyczajenie się może zająć trochę czasu. Chociaż istnieją korzyści, oto lista niektórych skutków ubocznych, jakie może mieć:

 • Zakłócony sen.
 • Utrata apetytu.
 • Spowalnia metabolizm.
 • Zwiększona drażliwość, wahania nastroju i łaknienie.
 • Zbyt duże uzależnienie od kofeiny.
 • Zaleca się również skonsultowanie się z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz wcześniejsze schorzenia, takie jak cukrzyca, niskie ciśnienie krwi, niedowaga, zaburzenia odżywiania w wywiadzie, ciąża lub karmienie piersią.

Okresowy post w celu utraty wagi, podobnie jak wiele innych diet, może dawać przekonujące rezultaty dla niektórych osób, ale nie tak dobre dla niektórych. Ale jest to potężny sposób na poprawę zdrowia i naturalną utratę wagi, o ile łączysz to z odpowiednimi ćwiczeniami i odpowiednim snem. Upewnij się, że okresowy post nie jest nawykiem. Zawsze lepiej porozmawiać z lekarzem przed zastosowaniem tej metody.

Zastrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule są ogólne i nie zastępują profesjonalnej opinii medycznej. Witryna nie ponosi odpowiedzialności za historię i skonsultuj się z lekarzem, zanim spróbujesz czegoś nowego.

Często zadawane pytania:

1. Czy picie płynów podczas postu jest bezpieczne??

Odp.: Tak! Niewielkie ilości śmietanki i mleka mogą być w porządku, ale nie dodawaj cukru do żadnego napoju. Możesz także mieć napoje bezkaloryczne, takie jak herbata, kawa i woda. Jeśli chcesz uśmierzyć głód, picie kawy może być korzystne.

2. Czy wykonywanie ćwiczeń podczas postu jest bezpieczne??

Odp.: Efekty ćwiczeń podczas postu różnią się w zależności od osoby. Niektórzy ludzie są z tym w porządku, ale inni mają zawroty głowy. Lepiej zacząć od treningu o niskiej intensywności i stopniowo zwiększać w zależności od reakcji organizmu.

3. O czym należy pamiętać, gdy stosujesz przerywany post w celu utraty wagi??

Odp.: Oto kilka wskazówek, o których możesz pamiętać, stosując przerywany post:

 • Staraj się unikać spożywania przekąsek między posiłkami.
 • Buduj mięśnie, pozostając aktywnym przez cały dzień.
 • Utrzymuj nawodnienie, pijąc napoje zawierające elektrolity bez kalorii.
 • W okresie postu możesz pić kawę lub herbatę.
 • Nie objadaj się.