Ciąża to wspaniały czas dla Ciebie i Twojego wewnętrznego macierzyństwa. Skieruj to we właściwy sposób, a poczujesz się doskonale. Jednak może nie być tak samo, jeśli nie bardzo zależy ci na przybieraniu na wadze. Joga powinna oczywiście pomóc, ale musisz ją kontrolować, aby nie przesadzić i nie wpłynąć na swoje zdrowie. Wymieniliśmy tutaj niektóre pozycje jogi, których należy unikać podczas ciąży, z wyszczególnieniem, których pozycji jogi należy unikać w czasie ciąży.

Pozycje jogi, których należy unikać podczas ciąży

Pozycje jogi, których należy unikać w ciąży:

Poniżej znajduje się lista pozycji jogi, których należy unikać w czasie ciąży:

1. Szaturanga Dandasana:

Pozycje jogi, których należy unikać w ciąży Chaturanga Dandasana

Mówiąc o pierwszej pozycji jogi, której należy unikać w czasie ciąży, jest to Chaturanga Dandansna (Pozycja Czterorękiego Personelu). Szaturanga wiąże się oczywiście z ostrym upadkiem i krokiem po piętach. Co powinno być problemem, jeśli twój brzuch nie jest w porządku. Może to narazić Twoje dziecko na ryzyko i najlepiej byłoby uniknąć tego ruchu w całości. Zamiast tego lepszym pomysłem byłoby wypróbowanie deski lub niższej szaturanga.

2. Marichyasna:

Pozycje jogi, których należy unikać w ciąży

Nie powinno być żadnych zamkniętych skrętów w rutynie jogi podczas ciąży, ponieważ oznacza to, że brzuch wejdzie głębiej w udo. Co gorsza, może to spowodować obrót kręgosłupa i prawdopodobnie Twoje dzieci nie będą zachwycone całym pomysłem.

3. Chakrasana (pozycja koła):

Pozycje jogi, których należy unikać podczas ciąży Czakrasana pierwszego trymestru

Joga, której należy unikać w czasie ciąży, to zginanie pleców jak pozycja koła, ponieważ wraz z powiększaniem się brzucha ryzykujesz rozerwanie brzucha i jeszcze większe zużycie pleców.

4. Balasana (pozycja dziecka):

Pozycje jogi, których należy unikać podczas ciąży Balasana

Pozycja dziecka może wydawać się bardzo łatwa i może być bezpieczna w drugim trymestrze, ale w trzecim trymestrze Twoje dziecko zaczyna odwracać głowę jako pierwsze i powinno to oznaczać, że nie będzie już takich pozycji jak odwrócenie i stanie na głowie.

5. Gorąca joga:

Joga, której należy unikać podczas ciąży Gorąca joga

Temperatura nie jest czymś, co powinno znajdować się w twoich rzeczach, aby sprawdzić. Kobiety w otoczeniu o wysokiej temperaturze mają zwykle większe ryzyko poronienia niż zwykle. Szczególnie powszechne są również wady cewy nerwowej. Gorąca joga jest dokładnie tym, co pasuje do tej listy i dlatego należy jej całkowicie unikać. Joga w saunie i joga polegająca na ćwiczeniach na słońcu powinny być trzymane z daleka.

6. Utkatasana (skręcenie krzesła):

Pozycje jogi, których należy unikać podczas ciąży Utkatasana

Staraj się unikać pozycji, które wymagają leżenia na brzuchu. Może to wymagać takich pozycji, jak obrócony trójkąt, skręt krzesła i pół modlitewnego skrętu wśród wielu innych.

7. Halasana (pozycja pługa):

Joga, której należy unikać podczas ciąży Halasana

Zaleca się unikanie tej pozy przez kobiety w ciąży, ponieważ aby wejść i wyjść z tej pozycji, wymaga ona fałdowania pozycji, co może zbytnio obciążać twój rdzeń. Pełne wygięcia do tyłu, takie jak Halasana, są przeciwwskazane w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

8. Shirshasana (pozycja stojąca za głową):

Czego joga porusza, aby uniknąć podczas ciąży Shirshasana

Należy unikać stania na głowie podczas pierwszego trymestru ciąży, co może być niebezpieczne, jeśli nie masz doświadczenia z inwersjami. Inwersje mogą być trudne i nierzadko wypada z pozycji, co może potencjalnie spowodować obrażenia lub obrażenia. W drugim i trzecim trymestrze odwrócenie może spowodować, że dziecko będzie mocno naciskać na żebra, co powoduje trudności w oddychaniu.

9. Bhujangasana (pozycja kobry):

Jakich pozycji jogi należy unikać podczas ciąży Bhujangasana

Ta pozycja wymaga, aby osoba leżała płasko na brzuchu, co powoduje niepotrzebny nacisk na brzuch, a leżenie na rozszerzającym się brzuchu może być bardzo niewygodne, co może powodować dyskomfort i szkodzić dziecku. Dobrą alternatywą dla pozy kobry jest pozycja mostu.

10. Salamba Sarvangasana (stojak na ramię):

Czego należy unikać w jodze w ciąży Salamba Sarvangasana

Stojaki na ramionach mogą być niebezpieczne, jeśli nie masz doświadczenia z inwersjami. Inwersje mogą być trudne i nierzadko wypada z pozycji, co może potencjalnie spowodować obrażenia lub obrażenia. W późniejszych etapach ciąży odwrócenie może spowodować, że dziecko będzie mocniej naciskać na żebra, co może powodować trudności w oddychaniu.

11. Dhanura Asana (pozycja łuku):

Czego jogi należy unikać podczas ciąży Dhanura Asana

Ta pozycja została nazwana tak, ponieważ gdy ktoś wykonuje tę pozę, wygląda jak łuk łucznika, w którym tułów i nogi reprezentują korpus łuku, a ramiona sznurek. Ta poza ponownie wywiera ekstremalny nacisk na rdzeń. Pozycja brydżowa może być dobrą alternatywą.

12. Virabhadrasana (pozycja wojownika):

Jakich pozycji jogi należy unikać w ciąży Virabhadrasana

Chociaż mówi się, że ta pozycja jest korzystna dla kobiet w ciąży w pierwszym i drugim trymestrze, aby pomóc budować siłę nóg i wspierać rosnące dziecko, ale w trzecim trymestrze pozycja może stać się trudniejsza, ponieważ zmienia się poczucie równowagi twojego ciała.

13. Shalabhasana (pozycja szarańczy):

Pozycje jogi, których należy unikać podczas ciąży Shalabhasana

Jak wspomniano we wcześniejszych pozycjach, leżenie płasko na brzuchu jest przeciwwskazane w ciąży, ponieważ wywiera zbyt duży nacisk na brzuch, a tym samym na płód. Wskazane jest unikanie lub modyfikowanie pozycji, które wymagają ucisku brzucha.

14. Paschimottanasana (skłon do przodu w pozycji siedzącej):

Pozycje jogi, których należy unikać w ciąży Paschimottanasana

Oprócz wywierania nacisku na brzuch, ta pozycja może powodować znaczne obciążenie dolnej części pleców. Wygodniejszą i bezpieczniejszą alternatywą składania do przodu może być szeroki kąt siedzenia, ponieważ szerokie nogi zmniejszają obciążenie pleców i zapewniają więcej miejsca na brzuch.

15. Tradycyjna Savasana (pozycja trupa):

Joga, której należy unikać podczas ciąży Tradycyjna Savasana

Leżenie na plecach podczas ciąży wywiera nacisk na dolną żyłę główną, która jest żyłą leżącą po prawej stronie ciała i transportującą krew z kończyn dolnych z powrotem do serca w celu ponownego natlenienia. Jeśli ten przepływ krwi zostanie odcięty, nowa krew nie może być łatwo dostarczona do ważnych narządów matki lub łożyska.

W pierwszym trymestrze kobiety w ciąży mogą ćwiczyć i cieszyć się tą pozą jogi, ale raz w drugim i trzecim trymestrze nie jest wskazane leżeć na plecach. Można jednak ćwiczyć pozy trupa na boku.

16. Natarajasana (pozycja tancerza):

Pozycje jogi, których należy unikać podczas ciąży

Pozycja tancerki wymaga od praktykujących balansowania całym ciałem na jednej nodze, co może być trudne i zbyt ryzykowne w czasie ciąży. Jest również zbyt głęboki, aby można było bezpiecznie zrobić to w czasie ciąży. Bezpieczniejsza odmiana może być możliwa, trzymając się krzesła lub baru podczas wykonywania tej pozy.

Ciąża to piękny czas w życiu kobiety. Chociaż istnieją pewne praktyki i pozycje jogi, których należy unikać w czasie ciąży, jak wspomniano powyżej, tak długo, jak kobiety w ciąży postępują zgodnie z radami swojego lekarza i – co najważniejsze – słuchają swojego ciała, prawdopodobnie będą w stanie utrzymać znaczącą jogę przez całe życie ciąża.