Wszyscy musieliśmy słyszeć, jak codzienne ćwiczenia sprawiają, że nasze ciało i umysł są sprawne i aktywne. Eksperci ds. zdrowia i lekarze wydają się nie mówić wystarczająco dużo o jego znaczeniu. Ale co z przyszłymi matkami? Tak, oni też muszą ćwiczyć, zachowując pewne ograniczenia. Macierzyństwo jest stresujące dla umysłu i ciała. Aby przezwyciężyć ten okres, ginekolodzy przepisują bardzo lekkie lub lekkie ćwiczenia dla kobiet w ciąży w drugim trymestrze, oprócz zdrowej diety i leków.

Powszechnie uważa się, że ćwiczenia w drugim trymestrze, kiedy płód zaczyna rozwijać tkanki i układ kostny, są korzystne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Ćwiczenia podczas ciąży w drugim trymestrze:

Przyjrzymy się najbardziej zalecanym i bezpiecznym ćwiczeniom w drugim trymestrze ciąży.

1. Chodzenie:

Ćwiczenia podczas marszu w drugim trymestrze

Nic nie przebije krótkiego spaceru wczesnym rankiem lub późnym wieczorem podczas drugiego trymestru ciąży. Dodaj do tego partnera, z którym możesz iść, czy to twój mąż, czy bliscy przyjaciele, a na pewno dostaniesz całkowicie odświeżający dzień. Lepiej jednak unikać zatłoczonych miejsc, aby zapobiec wypadkom. Krótki 20-minutowy spacer może zdziałać cuda w zwiększeniu krążenia krwi u płodu i pomóc w pozbyciu się ogólnego letargu podczas ciąży. Wystarczy włożyć wygodne buty i gotowe!

2. Podnoszenie nóg:

Ćwiczenia podczas podnoszenia nogi w drugim trymestrze

Ponieważ wzmocnienie dolnej części ciała jest najważniejszym ćwiczeniem, jest to idealne ćwiczenie wzmacniające tułów i wewnętrzną część ud. Aby unieść nogę, należy położyć się bokiem, opierając głowę na złożonym ramieniu, a następnie podnieść nogę prosto na wygodną wysokość, za każdym razem trzymając nogę w jednej linii z ciałem. W tym czasie druga noga powinna być złożona, a wolną rękę opierać o podłoże dla stabilności.

3. Prasa na ramię:

Ćwiczenia podczas drugiego trymestru – wyciskanie barkowe

To ćwiczenie uwalnia nacisk na kręgosłup spowodowany rodzeniem dziecka, aby złagodzić ogólny nacisk na górną część ciała. Na początek usiądź na krześle wyprostowanym, wyciągając ręce prosto równolegle do bioder. Zalecane są lekkie obciążenia podczas wyciągania. Wdychając, powoli podnieś wyciągnięte ramiona, dopasowując je do uszu. Przyciągnij ręce z powrotem równolegle do bioder podczas wydechu i powtórz cykl.

4. Proste treningi przysiadów:

Ćwiczenia w drugim trymestrze – proste przysiady

Chociaż regularne przysiady nie są zalecane do ćwiczeń w drugim trymestrze ciąży, należy spodziewać się wzmocnienia kolan. W tym celu rozłóż nogi aż do stóp krzesła, które posłużą do podparcia. Powoli zacznij schodzić, zginając kolana. Musisz zatrzymać się, gdy uda są równoległe do podłoża i podnieść się do poprzedniej pozycji.

5. Rozciągnięcia boczne:

Ćwiczenia podczas rozciągania po stronie drugiego trymestru

Usiądź prosto, jednocześnie wyprostuj jedną nogę i złóż drugą. Upewnij się, że stopy złożonej nogi dotykają biodra wyprostowanej nogi. Z jedną ręką wyciągniętą równolegle do ucha spróbuj wykonać ruch skrętny rękami. Odbywa się to poprzez pochylenie ciała w kierunku wyciągniętej dłoni i branie drugiej ręki w kierunku przeciwnym do pochylenia. To ćwiczenie wzmacnia tułów.

6. Trening deski:

Ćwiczenia w drugim trymestrze – deska

To ćwiczenie ma na celu poprawę siły pleców i przedramion. Podnieś swoje ciało, opierając je na łokciach i nadgarstkach oraz łuku palca. Ciało musi być proste w postawie. Od czasu do czasu unieś jedną z nóg ponad płaszczyznę ciała, aby ćwiczyć biodro.

7. Siedząca jazda na rowerze:

Ćwiczenia podczas jazdy na rowerze powietrznym na siedząco w drugim trymestrze

To ćwiczenie można wykonać siedząc lub leżąc. Podczas siedzenia wymaga uniesienia nogi na tyle, aby umożliwić cykliczny ruch nóg. Jest to w zasadzie naśladowanie rzeczywistej jazdy na rowerze.

8. Wyciskanie lonży i ramion:

Ćwiczenia w drugim trymestrze – wykrok i wyciskanie barku

Aby wykonać lonż, musimy wysunąć jedną stopę przed drugą i lekko przykucnąć. Teraz zacznij od wyciągnięcia ręki do góry, jednocześnie kucając, aż kolano po tej samej stronie co dłoń znajdzie się kilka cali nad ziemią. Wzmacnia to ramiona, bicepsy i plecy.

9. Ćwiczenia Kegla:

Ćwiczenia w drugim trymestrze Ćwiczenia Kegla

Ćwiczenia Kegla mają na celu wzmocnienie mięśni miednicy, które należy wzmacniać wraz ze wzrostem płodu. Obejmuje to ściskanie mięśni dna miednicy poprzez kontrolowanie oddychania.

Gdy codzienne ćwiczenia staną się częścią rutyny, prowadzi to do wygodnej i bezproblemowej ciąży oraz ogólnie owocnego drugiego trymestru. Jeśli jeszcze nie zacząłeś, zacznij najwcześniej. Lepiej późno niż wcale!