Wykonywanie ćwiczeń fizycznych w ciąży jest nie tylko korzystne, ale także ważne dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. Jednak niektóre formy ćwiczeń nie są wskazane w czasie ciąży. Ponieważ wywierają nacisk na macicę i mogą okazać się śmiertelne. W tym artykule podsumowaliśmy rodzaje ćwiczeń, których należy unikać podczas ciąży, wraz z innymi ważnymi faktami związanymi z ćwiczeniami, takimi jak maksymalny czas, w którym należy ćwiczyć i kiedy przestać ćwiczyć itp..

Ćwiczenia, których należy unikać podczas ciąży

Zmiany fizyczne u ciężarnej kobiety wykonującej regularne ćwiczenia:

Oto niektóre fizyczne zmiany, których doświadczy ciężarna kobieta podczas ćwiczeń w czasie ciąży:

 • Ćwiczenia fizyczne zapobiegają cukrzycy ciążowej.
 • Regularne ćwiczenia łagodzą stres związany z ciążą.
 • Ćwiczenia budują wytrzymałość ciężarnej niezbędną podczas porodu
 • Ćwiczenia poprawiają postawę i łagodzą dolegliwości takie jak zmęczenie i bóle pleców.

Ćwiczenia, których należy unikać w czasie ciąży:

Ciąża wymaga zdrowia, aby mieć zdrowe dziecko bez wad! Tak więc jednym ze sposobów, w jaki większość kobiet przystosowuje się do zdrowia i rozwiązywania problemów, z jakimi borykają się kobiety w ciąży, jest wykonywanie ćwiczeń. Ale kiedy jesteś w ciąży, powinieneś wiedzieć, jakich ćwiczeń unikać w ciąży, a oto lista typowych 9 ćwiczeń, których należy unikać.

1. Ruchy szarpane, w tym skakanie:

W czasie ciąży należy bezwzględnie unikać ćwiczeń polegających na skakaniu i szarpnięciu. Skakanie lub gwałtowne ruchy mogą być bardzo niewygodne i powodować problemy z równowagą dla Ciebie i dziecka. Nadwaga dziecka może być trudna do opanowania. Gwałtowny ruch może zaszkodzić Tobie i Twojemu dziecku.

2. Gorąca joga:

Gorąca joga jest jednym z ćwiczeń ciążowych, których należy unikać, ponieważ może powodować poważne komplikacje u nienarodzonego dziecka i skrajne przypadki; może też zabić dziecko. Uprawianie jogi na gorąco lub ćwiczenia w zbyt wysokiej temperaturze mogą spowodować, że twoja krew zostanie odprowadzona z macicy do skóry, gdy twoje ciało zbytnio się ochłodzi, a następnie może spowodować wady wrodzone lub może nawet spowodować poronienie.

3. Wstrzymywanie oddechu:

Ponieważ jesteś w ciąży i musisz spełnić wymagania dwóch ciał, zdecydowanie zaleca się unikanie ćwiczeń polegających na wstrzymywaniu oddechu. Ty i Twoje dziecko potrzebujecie stałego dopływu tlenu, a wstrzymanie oddechu może okazać się śmiertelne. Każdy niedobór tlenu w czasie ciąży może spowodować wady rozwojowe nienarodzonego dziecka.

4. Nurkowanie z akwalungiem:

Jak wspomniano wcześniej, podczas ciąży należy unikać wszelkich ćwiczeń, które powodują niedobór tlenu. Ponieważ nurkowanie odcina dopływ tlenu, jest bardzo niebezpieczne zarówno dla matki, jak i jej nienarodzonego dziecka. Niedobór tlenu jest szkodliwy zarówno dla matki, jak i dziecka; tej czynności należy bezwzględnie unikać w czasie ciąży, aby mieć zdrowe dziecko.

5. Ćwiczenie z zaawansowanymi ruchami brzucha:

Ćwiczenia, takie jak pełne przysiady lub unoszenie nóg na dwie nogi, są częścią zaawansowanych ruchów brzucha. Tego rodzaju ćwiczenia powodują napięcie mięśni brzucha i mogą powodować oderwanie mięśni brzucha od linii środkowej i powodować łzawienie, co może mieć szkodliwy wpływ zarówno na matkę, jak i na dziecko.

6. Sporty zagrożone upadkiem:

Gimnastyka, narciarstwo zjazdowe, snowboard itp. na liście ćwiczeń, których należy unikać podczas ciąży, ponieważ wiążą się one z bardzo wysokim ryzykiem upadku i kontuzji. A kontuzje to coś, na co nie możesz sobie pozwolić w czasie ciąży, ponieważ może to również prowadzić do poronienia. Inne sporty zaliczane do tej kategorii to łyżwiarstwo, jazda konna, hokej, piłka nożna, skoki na bungee itp. Tych czynności należy bezwzględnie unikać podczas ciąży, szczególnie ze względu na bezpieczeństwo dziecka.

7. Ćwiczenia z leżenia na plecach:

Ćwiczenia, których należy unikać w czasie ciąży, obejmują wszystkie te ćwiczenia, które obejmują leżenie na plecach, ponieważ w czasie ciąży leżenie na plecach może być zarówno bardzo szkodliwe, jak i niewygodne. W tej pozycji ciężar powiększającej się macicy ściska główne naczynia krwionośne, co prowadzi do ograniczenia krążenia, co może ostatecznie zaszkodzić dziecku.

8. Tylne zakręty:

Zgięcia pleców lub inne wygięcia są niezwykle szkodliwe dla Twojego dziecka, szczególnie w czasie ciąży. Inne ruchy, które wiążą się z głębokim zgięciem lub wyprostem stawów, mogą również spowodować obrażenia u Ciebie i Twojego dziecka, dlatego należy bezwzględnie unikać skłonów w tył, aby mieć zdrową ciążę.

9. Stanie nieruchome:

Stanie w bezruchu może ograniczać przepływ krwi, a ostatecznie może również prowadzić do niedoboru tlenu. Ten niedobór tlenu w organizmie matki może powodować różne problemy, w tym zmniejszenie ukrwienia płodu, a tym samym szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko lub może powodować poronienie.

Oto 9 ćwiczeń, których powinieneś unikać w czasie ciąży. Upewnij się, że dziecko jest bezpieczne. Szczęśliwa ciąża

Znaki ostrzegawcze, aby przestać ćwiczyć w czasie ciąży:

Oto niektóre z sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez ciało, które wskazują, że należy przestać ćwiczyć. Zwracanie uwagi na te znaki ostrzegawcze jest bardzo ważne, w przeciwnym razie może okazać się śmiertelne zarówno dla płodu, jak i przyszłej matki. Powinieneś natychmiast wezwać lekarza lub złożyć mu wizytę, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów:

 1. Krwawienie z pochwy – chociaż ćwiczenia nie powinny być przyczyną krwawienia z pochwy, ćwiczenia podczas krwawienia z pochwy w ciąży mogą prowadzić do poronienia
 2. Duszność lub trudności w oddychaniu podczas ćwiczeń
 3. Ból głowy
 4. Zawroty głowy
 5. Ból w klatce piersiowej
 6. Słabe mięśnie
 7. Obrzęk lub ból łydek
 8. Poród przedwczesny
 9. Zmniejszony ruch płodu
 10. Wyciek płynu owodniowego

Bezpieczne i proste ćwiczenia do wykonania w domu podczas ciąży:

W czasie ciąży ważne jest, aby wybierać czynności, które wiążą się z niskim ryzykiem upadku lub uszkodzenia więzadła. Oto niektóre z bezpiecznych i prostych ćwiczeń, które można z łatwością wykonywać w domu podczas ciąży:

 • Rozgrzewka – jest to ważna część przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy ćwiczeń. Rozgrzewka przygotowuje organizm do ćwiczeń i zapobiega ewentualnym kontuzjom.
 • Chodzenie – to najczęstsze ćwiczenie w czasie ciąży i bezpieczne dla wszystkich, w tym kobiet w ciąży, które nigdy w życiu nie ćwiczyły.
 • Kolarstwo stacjonarne – To kolejne dobre ćwiczenie poprawiające siłę mięśni nóg. Podczas ciąży stacjonarnej jazda na rowerze jest lepsza niż zwykła jazda na rowerze, ponieważ przy rosnącym brzuchu może być trudno utrzymać równowagę roweru.
 • Bieganie – bieganie w ciąży jest również całkowicie bezpieczne.
 • Joga
 • Pilates
 • Aqua aerobik i pływanie

Kto nie powinien ćwiczyć w czasie ciąży??

Kobiety w ciąży z następującymi objawami nie powinny ćwiczyć w czasie ciąży:

 1. Jeśli masz poważną chorobę płuc lub serca
 2. Jeśli twoja szyjka macicy jest niekompetentna
 3. Noszenie wielokrotności z ryzykiem porodu przedwczesnego
 4. Uporczywe krwawienie w drugim lub trzecim trymestrze
 5. W ciąży mają łożysko previa po 26 tygodniach
 6. Podczas tej ciąży doświadczasz przedwczesnego porodu
 7. Czy pękły Ci błony?
 8. Masz stan przedrzucawkowy

Powyższe jest kompletnym przewodnikiem na temat tego, jakich ćwiczeń należy unikać w czasie ciąży. Ćwiczenia w ciąży są bardzo ważne, ale jednocześnie nie wszystkie ćwiczenia są odpowiednie w czasie ciąży, a także nie wszystkie kobiety w ciąży mogą ćwiczyć w czasie ciąży. Unikanie niektórych ćwiczeń jest bardzo ważne w czasie ciąży, w przeciwnym razie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku podczas ciąży.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Ile czasu powinnam poświęcić na ćwiczenia w ciąży?

Odp.: Ćwiczenia w ciąży są korzystne. Możesz wykonywać proste lub umiarkowane ćwiczenia, takie jak chodzenie, bieganie, joga, aqua aerobik itp. przez maksymalnie 30 minut każdego dnia, pod warunkiem, że lekarz dał Ci na to zielony sygnał.

Q2. Jakie ćwiczenia są bezpieczne w pierwszym trymestrze ciąży?

Odp.: W czasie ciąży dozwolone są tylko treningi o niskiej intensywności. Oto ćwiczenia, które można wykonać w pierwszym trymestrze ciąży.

Bezpiecznymi ćwiczeniami w ciąży w pierwszym trymestrze są:

 • Joga prenatalna
 • Pilates
 • Przysiady
 • Pieszy
 • Jogging
 • Bieganie
 • Pływanie
 • Spinning
 • Wspomagany trening z lekkimi ciężarami

Q3. Czy ćwiczenia mogą powodować poronienie??

To mit, że ćwiczenia fizyczne mogą powodować poronienie. Ćwiczenia fizyczne są bardzo zdrowe zarówno dla matki, jak i dziecka oraz w dużym stopniu zmniejszają ryzyko poronienia.