Ból pleców zwykle pochodzi z mięśni, nerwów, więzadeł lub stawów, które są przyczepione do kręgosłupa. Może to być przewlekły ból lub ostry ból spowodowany upadkiem lub urazem. Ból pleców może promieniować do dolnej części ciała i ramion i jest bardzo nieprzyjemny.
Ćwiczenia mogą faktycznie pomóc w radzeniu sobie z bólem pleców. Dla tych, którzy mają słaby rdzeń lub słabe plecy (słabe mięśnie) lub tych, którzy mają nadwagę i cierpią na ból pleców z powodu nacisku na plecy, ćwiczenia są najlepszą opcją. Istnieją ćwiczenia, które radzą sobie z bólem pleców i wzmacniają mięśnie kręgosłupa. Tu jest kilka,
Najbardziej skuteczne ćwiczenia na ból pleców:
1. Rozciąganie:
Lekkie rozciąganie może pomóc w radzeniu sobie z niewielkim bólem. Rozciąganie powoduje skurcze wzmacniające mięśnie. Ale to rozciąganie powinno być bezbolesne i utrzymywać się przez około 20 sekund, aby obszar rzeczywiście się rozluźnił.
2. Joga:
Joga może być niezwykle korzystna i ukierunkowana dokładnie na obszary, które odczuwają ból. Istnieją różne asany, które na dłuższą metę mogą pomóc w całkowitym pozbyciu się bólu pleców.
3. Sukhasana:
Usiądź wygodnie na płaskiej powierzchni w pozycji sukhasana (siedź ze skrzyżowanymi nogami). Utrzymuj rozluźnione ramiona i wyprostowane plecy. Złącz palce i powoli podnieś ręce na boki, a następnie do góry. Rozciągnij się w górę, rozszerzając kręgosłup. Upewnij się, że łokcie są proste. Utrzymaj tę pozycję przez 20-30 sekund i głęboko oddychaj.
4. Marjariasana:
Asana, znana również jako rozciąganie kota, sprawia, że kręgosłup jest elastyczny i mocniejszy. Pochyl się na kolanach i dłoniach, gdzie ręce, kolana i stopy są równoległe do siebie. Zrób wdech i wypchnij kręgosłup w górę jak kot i spójrz w dół, a następnie wydychaj, podczas gdy opadasz kręgosłupem w dół i patrzysz w górę. Powtórz to trzy-cztery razy.
5. Bhujangasana:
Popularnie znana jako bhujangasana postawy kobry, tworzy dokładnie to, co jest wymagane dla twojego kręgosłupa. Napina kręgosłup, a następnie go rozszerza, dzięki czemu wszystkie tkanki miękkie, stawy i nerwy stają się znacznie bardziej elastyczne i mocniejsze. Zwiększa zwinność.
Połóż się na brzuchu. Trzymaj dłonie ze złożonymi łokciami równolegle do ramion. Teraz zrób wdech i unieś górną część ciała, używając siły ramion. Nie wstrzymuj oddechu; oddychaj w normalnym tempie. Pozostań w tej pozycji przez około 30 sekund i zejdź na dół. Powtórz trzy razy.
6. Pociągnięcie z kolan do klatki piersiowej:
Połóż się na plecach. Teraz zegnij kolano (dowolną nogę, którą sobie zażyczysz) i zbliż ją do klatki piersiowej, podczas gdy drugą nogę trzymaj mocno i prosto na ziemi. Następnie zrób to samo z drugą nogą. Po trzykrotnym wykonaniu tej postawy, przyciągnij obie nogi do klatki piersiowej i przytrzymaj przez 40 sekund, a następnie zwolnij, powoli wydychając powietrze.
7. Podnoszenie miednicy:
Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami. Trzymaj ciało i twarz prosto, a stopy równolegle. Teraz powoli podnieś obszar miednicy do góry, wywierając nacisk na nogi i ramiona. Trzymaj również ręce równolegle i trzymaj je na podłodze. Spróbuj ułożyć prostą linię od ramienia do kolana. Utrzymaj tę postawę przez 20 sekund i powtórz ją trzy razy.
8. Zasięg nóg:
Aby sięgnąć nogi, pochyl się na kolanach i dłoni. Spójrz na podłogę. Utrzymuj ciało jędrne i podnieś nogę lub wyciągnij ją na zewnątrz i utrzymuj ją prosto. Twoja głowa i stopa powinny znajdować się na tym samym poziomie. Przytrzymaj uniesioną nogę przez 10 sekund, wróć do początkowej pozycji i podnieś drugą nogę. Powtórz to trzy razy z normalnym oddychaniem.