Aby zachować elastyczność, trzeba się rozciągać. Poprawi to ich stan zdrowia i kondycję oraz zmniejszy ryzyko kontuzji podczas treningów, a nawet wykonywania codziennych czynności. Zauważysz również znaczną poprawę koordynacji, a jeśli masz bóle stawów lub inne problemy zdrowotne, te ćwiczenia będą dla Ciebie korzystne. Skupiają się na kilku obszarach ciała i dają dużo siły i wytrzymałości. Istnieje kilka rodzajów rozciągania, które możesz wypróbować, aby być dopasowanym i elastycznym. Dlatego przygotowaliśmy ten artykuł tylko dla Ciebie.

Ćwiczenia elastyczności dla zdrowia i sprawności

Proste ćwiczenia elastyczności (rozciąganie):

Zobaczmy, jakie są rodzaje ćwiczeń na poprawę elastyczności.

Bieganie:

Ćwiczenia gibkości biegania

Zrób krok do przodu i opuść ciało do lonży. Połóż opuszki palców na podłodze. Zrób wdech, teraz podczas wydechu wyprostuj prawą nogę i wróć do pozycji wykroku. Powtórz ten trening elastyczności cztery razy. Zwiększy to Twoją elastyczność i pomoże Ci lepiej biegać.

Rozciągnięcie boczne:

Ćwiczenia rozciągania bocznego dla elastyczności

Stań prosto z rozstawionymi stopami. Podnieś ręce do góry i pozwól, aby dłonie były skierowane do siebie. W tej pozie Namaste pochyl się w prawą stronę. Przytrzymaj przez 5 sekund i wróć do pozycji neutralnej. Powtórz to samo po lewej stronie. Wykonaj te ćwiczenia treningowe w sumie dziesięć razy, aby poprawić elastyczność.

Zawieszenie do przodu:

Ćwiczenie elastyczności w zawieszeniu do przodu

Stań prosto i spleć palce za plecami. Oddychaj głęboko. Teraz podczas wydechu pochyl się i wyciągnij ręce. Przytrzymaj przez pięć sekund i wróć do pierwszej pozycji. Powtórz 10 razy. Jeśli jesteś seniorem, przed wykonaniem tego odcinka zasięgnij porady trenera.

Niski łuk do lonżowania:

Trening elastyczności niskiego łuku lonży

Zegnij ciało do niskiego wypadu i wyciągnij ręce tuż przed sobą. Niech dłonie zwrócone są w stronę podłogi. Teraz zrób wdech. Robiąc to, przesuń ręce nad głowę i rozciągnij się tak bardzo, jak to możliwe. Pozostań w tej pozycji przez pięć sekund i powtórz. Wykonaj 10 powtórzeń.

Skręcenie pleców w pozycji siedzącej:

Ćwiczenia skrętne na siedząco poprawiające elastyczność

Usiądź z wyciągniętymi nogami. Teraz zegnij prawą nogę i przełóż ją na lewą. Trzymaj łokieć przed kolanem. Zrób wdech, gdy twoje ciało się nie rusza. Zrób wydech, skręcając ciało i patrząc przez prawe ramię. Przytrzymaj przez kilka sekund i powtórz na drugą stronę.

Związany kąt:

Ćwiczenia Treningowe Elastyczności Kątów Związanych

Usiądź i ugnij kolana w taki sposób, aby zbliżyć podeszwy stóp do siebie. Trzymaj swoje ciało prosto. Zrób wdech i podnieś klatkę piersiową do góry. Zrób wydech i odchyl do przodu. Robiąc to, połóż dłonie na ziemi. Przytrzymaj przez 5 sekund, a następnie powtórz 10 razy.

Rozciąganie kota:

Ćwiczenia rozciągania kota zwiększające elastyczność

Aby rozciągnąć kota, padnij na kolana jak czworonożne zwierzę. Teraz pochyl głowę. Kiedy to robisz, powinieneś pociągnąć tułów lekko do tyłu, aby utworzyć mały garb. Zrób wdech i wydech przez kilka sekund i powtórz 5 razy.

Rozciąganie ścięgien:

Ćwiczenia elastyczności rozciągania ścięgien podkolanowych

Aby rozciągać ścięgna podkolanowe, usiądź na macie z wyciągniętymi nogami. Teraz wyprostuj obie ręce i postaraj się, aby dotykały opuszków palców. Przytrzymaj przez 10 sekund i powtórz. To daje jedno powtórzenie. Musisz wykonać 10 powtórzeń, zanim przejdziesz do ostatniego ćwiczenia.

Rozciąganie poczwórne:

Ćwiczenia na poczwórne rozciąganie zwiększające elastyczność

Aby wykonać ćwiczenia quad stretch, stań prosto i stań na jednej nodze. Weź obie ręce za plecy i trzymaj palce u nóg. Spróbuj się tam rozciągnąć. Przytrzymaj przez pięć sekund i wróć do pierwszej pozycji. Powtórz 10 razy.

Istnieje wiele rodzajów rozciągania, jak wspomniano powyżej, aby poprawić elastyczność ciała, ale które muszą być wykonane z pomocą trenera, aby uzyskać najlepszy wynik przy unikaniu typowego ryzyka.