Wypadanie włosów stało się poważnym powodem do niepokoju zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Może być wywołany przez różne czynniki, takie jak niezdrowy styl życia, niedożywiona dieta, efekty lecznicze, a nawet czynniki genetyczne. Podobnie jak te czynniki, DHT jest również główną przyczyną wypadania włosów zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet. Sprawdź ten artykuł, aby dowiedzieć się o leczeniu wypadania włosów DHT i przyczynach.

Co powoduje wypadanie włosów Dht i jak je leczyć?

Nadprodukcja DHT w skórze głowy zaburza dopływ składników odżywczych do mieszków włosowych, co powoduje ich osłabienie i ostatecznie kurczenie się. Ponieważ DHT jest męskim hormonem, efekt jest bardziej widoczny u mężczyzn niż u kobiet. Główną przyczyną wypadania włosów u mężczyzn lub „łysienia androgenowego” jest głównie brak równowagi tego hormonu androgenowego, DHT. Ten stan nazywa się wypadaniem włosów DHT i tylko specjalne leczenie wypadania włosów DHT może poprawić stan.

Co to jest DHT?

dht i wypadanie włosów u kobiet

DHT lub Dihydrotestosteron to męski hormon i steryd płciowy. DHT jest syntetyzowany głównie z testosteronu przez enzym zwany 5-alfa reduktazą w jądrach, prostatach, nadnerczach i mieszkach włosowych. Synteza ta rozpoczyna się, gdy dana osoba osiąga dojrzałość płciową i to właśnie DHT odpowiada za rozwój drugorzędowych cech płciowych. Poza tym DHT odgrywa również ważną rolę w różnych aktywnościach metabolicznych, takich jak tworzenie komórek krwi, metabolizm węglowodanów, funkcjonowanie wątroby i tworzenie kości.

Co powoduje wypadanie włosów DHT??

Jak DHT powoduje wypadanie włosów?

Podczas gdy DHT odpowiada za rozwój zarostu w okresie dojrzewania, jak na ironię, u niektórych mężczyzn jest również przyczyną wypadania włosów lub łysienia. Oto niektóre z przyczyn utraty włosów DHT:

 • DHT powoduje wypadanie włosów poprzez ograniczenie zdolności mieszków włosowych do wzrostu.
 • Brodawka skórna, kluczowa część mieszka włosowego, odpowiada głównie za wzrost włosów.
 • Ta brodawka skórna ma w sobie największy stosunek receptorów androgenowych.
 • Dlatego dzięki nadprodukcji DHT w skórze głowy dociera bezpośrednio do mieszków włosowych przez brodawkę skórną.
 • Kiedy DHT dociera do mieszków włosowych, ogranicza przepływ witamin, minerałów i białek, co jest niezbędne dla ogólnego stanu mieszków włosowych.
 • Bez odpowiedniego odżywienia mieszki włosowe zaczynają się kurczyć w procesie zwanym „miniaturyzacją”.
 • W tym procesie włosy zaczynają rosnąć na krótkie okresy i stają się mniejsze, jaśniejsze i drobniejsze, aż osiągną fazę welusa.
 • Włosy welusowe są bardzo cienkie, jasne i ledwo zauważalne. Udowodniono, że 95% przypadków łysienia typu męskiego jest spowodowanych działaniem DHT na mieszki włosowe.
 • Większa produkcja DHT, większa miniaturyzacja, co skutkuje większym wypadaniem włosów.

Leczenie wypadania włosów DHT:

Leczenie wypadania włosów DHT

Wiadomo, że poziom DHT odgrywa istotną rolę w wypadaniu włosów. Obniżając poziom DHT można skutecznie ograniczyć wypadanie włosów. Jednak produkcja DHT w organizmie zależy wyłącznie od budowy genetycznej. Sprawdź te czynniki, aby dowiedzieć się, jak zatrzymać wypadanie włosów DHT:

 • Najlepszym sposobem na obniżenie poziomu DHT jest stosowanie inhibitorów DHT, takich jak 5-alfa reduktaza.
 • Leki te obniżają poziom DHT w skórze głowy, co z kolei zapobiega wypadaniu włosów.
 • Klinicznie, aby obniżyć poziom DHT w skórze głowy, pacjentom przepisuje się inhibitor 5-alf reduktazy o nazwie Finasteryd.
 • Jednak przed zażyciem tego leku ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą od wypadania włosów, ponieważ należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak historia medyczna, osobisty styl życia i preferencje.
 • Te leki z grupy inhibitorów 5-alfa reduktazy mają kilka skutków ubocznych, takich jak zaburzenia erekcji, niższy popęd płciowy i wysokie ryzyko raka piersi u mężczyzn.
 • Przyjmowanie tych leków może również narazić Cię na większe ryzyko mgły mózgowej, utraty pamięci i depresji.
 • Niektóre z tych działań niepożądanych mogą utrzymywać się nawet po zakończeniu leczenia.
 • Oprócz powyższych leków poziom DHT w organizmie można regulować również poprzez spożywanie pokarmów wysokobiałkowych oraz przyjmowanie odżywek białkowych.
 • Włączając do swojej diety pokarmy bogate w białko, możesz drastycznie zmniejszyć wypadanie włosów wywołane DHT.

Jeśli zauważysz, że zbyt wiele włosów utknęło na twojej szczotce lub cofniętą linię włosów, możesz doświadczać wypadania włosów DHT. Chociaż najczęściej u mężczyzn, wypadanie włosów DHT obserwuje się również u kobiet, ponieważ nawet niewielka ilość DHT może prowadzić do poważnego wypadania włosów. Stosowanie leków kontrolujących DHT ma minimalne skutki uboczne i skutecznie zapobiega uszkodzeniom. Wraz z redukcją DHT, niektóre zabiegi pomagają delikatnie bliznować tkankę skóry głowy, dostarczając jej niezbędnych składników odżywczych. Może to pomóc zregenerować nowe włosy. Tak więc, jeśli jesteś jednym z tych, którzy mają krzykliwe, łyse głowy, czas zacząć działać na DHT i pomóc swoim mieszkom włosowym uzyskać nową smycz życia.