Włos dla dziecka jest wytwarzany w łonie matki, aby dziecko było ciepłe. Ten płodowy włos zostaje zastąpiony małymi, drobniejszymi włóknami włosa, zwanymi włosami welusowymi, tuż przed naszym urodzeniem. Zanim skończymy 2 lata, wszystkie włosy welusowe na skórze głowy zostaną zastąpione grubymi, długimi, dojrzałymi włosami końcowymi. Wzrost włosów Przyczyna wypadania włosów u dzieci jest częścią cyklu wzrostu włosów i jest normalna. Zdrowie i odżywianie odgrywają bardzo ważną rolę we wzroście włosów dziecka.

Przyczyny wypadania włosów u dzieci

Z wiekiem widzimy, że nasze włosy spadają bardziej niż powinny, zmuszając nas do zaakceptowania ich jako części procesu starzenia. Jednak w dzisiejszych czasach u dzieci obserwuje się wypadanie włosów lub łysienie. Już dwuletnie dzieci cierpią na łysienie i przerzedzenie włosów. Chociaż wypadanie włosów nie wpływa na zdrowie i samopoczucie organizmu, ma poważne skutki psychologiczne i emocjonalne i należy je odpowiednio traktować i leczyć.

Przyjrzyjmy się różnym czynnikom i warunkom, które powodują wypadanie włosów u dzieci.

Przyczyny wypadania włosów u dzieci:

Za wypadaniem włosów u dzieci stoją różne czynniki psychologiczne, fizjologiczne i środowiskowe. Chociaż w większości przypadków można go leczyć, czasami, w zależności od stanu, może być trwały. Dermatolog dziecięcy może z łatwością zdiagnozować przyczynę i stan oraz zaproponować odpowiedni proces leczenia. Omówmy kilka najczęstszych medycznych i niemedycznych przyczyn wypadania włosów u dzieci.

Medyczne przyczyny wypadania włosów u dzieci:

1. Grzybica Capitis:

Jest to infekcja grzybicza skóry głowy i jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów u dzieci. Grupa grzybów stojących za tą infekcją nazywana jest dermatofitami, które żywią się białkami włosów zwanymi keratyną. Grzyb ten atakuje mieszki włosowe i łodygi włosowe, powodując wypadanie włosów w łatach i złamane włosy na powierzchni skóry. Inne objawy to swędzenie skóry głowy, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry głowy oraz obrzęk węzłów chłonnych z tyłu szyi, którym towarzyszy stan podgorączkowy. Powszechnymi metodami diagnostycznymi są badanie wizualne, test lampą Wooda i badanie mikroskopowe próbek skóry. Grzybica grzybicy jest zaraźliwa, a dzieci muszą unikać dzielenia się szczotkami do włosów, produktami do włosów, poszewkami na poduszki itp. Jest leczona doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi trwającymi osiem tygodni.

2. Łysienie plackowate:

Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje własne mieszki włosowe, powodując wypadanie włosów. Rozpoczyna się nagłym wypadaniem włosów z okrągłymi lub owalnymi łatami; te plamy są gładkie bez łuszczenia i zaczerwienienia. Cięższe przypadki tej choroby autoimmunologicznej to łysienie całkowite i łysienie uniwersalne. W alopecia totalis wszystkie włosy na skórze głowy są tracone, a w alopecia Universalis wszystkie włosy na ciele. Włosy odrastają po kilku miesiącach lub roku, ale tylko po to, aby ponownie odpaść, ten wzór trwa. Nie ma konkretnego testu diagnostycznego dla tego schorzenia, ale jest on stwierdzany na podstawie badania wzrokowego i wykluczenia innych schorzeń. Chociaż nie ma lekarstwa, niektóre sterydy, terapia światłem UV, leki miejscowe itp. są używane do wywołania odrastania włosów, ale z niskim wskaźnikiem powodzenia.

3. Trichotillomania:

Trichotillomania to stan, w którym dziecko kompulsywnie wyrywa włosy z cebulek, co powoduje wypadanie włosów w kępkach i łamaniu. Przyczyną tego stanu jest stres emocjonalny i psychologiczny oraz niepokój wywołany przez stresujące lub traumatyczne warunki. Chociaż niektóre badania łączą to zachowanie również z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi (OCD). Ten stan jest leczony terapią behawioralną i terapią psychologiczną. Włosy odrastają, gdy zachowanie jest kontrolowane i jeśli mieszki włosowe nie są nieodwracalnie uszkodzone lub zabliźnione.

4. Wyciek telogenowy:

Łysienie telogenowe to stan wypadania włosów, w którym pasma włosów są przedwcześnie wprowadzane w fazę spoczynku, co powoduje częściowe lub całkowite łysienie. Cykl wzrostu włosów ma trzy fazy – fazę wzrostu, fazę przejściową i fazę spoczynku. Gdy kończy się faza spoczynku, pasmo włosów wypada i rozpoczyna się nowy cykl, w którym rośnie nowe pasmo włosów. Utrata około 100 pasm włosów każdego dnia jest normalna. Gdy kosmyki włosów zbyt wcześnie wchodzą w fazę spoczynku, przerywając normalny wzrost, szybko i przedwcześnie wypadają. Ten stan jest spowodowany stresem fizycznym i psychicznym, takim jak uraz, wysoka gorączka, operacja, stresujące emocjonalnie i traumatyczne wydarzenia itp. Włosy odrastają, gdy stresujące wydarzenie mija, zwykle w ciągu sześciu miesięcy do jednego roku.

5. Niedoczynność tarczycy:

W tym stanie tarczyca wydziela niewystarczające hormony tarczycy. Hormon tarczycy pomaga kontrolować i regulować różne funkcje metaboliczne w organizmie, niedobór tych hormonów prowadzi do różnych zaburzeń metabolicznych, które powodują wypadanie włosów, przyrost masy ciała, suchość skóry, bóle stawów, zmęczenie itp. Ten stan jest diagnozowany za pomocą badania krwi. Jest leczony doustnym kursem leków. Włosy zaczynają odrastać, gdy tylko poziom hormonów wróci do normy.

6. Chemioterapia:

Chemioterapia jest powszechną metodą leczenia raka, w której podaje się leki chemiczne w celu zniszczenia lub zapobieżenia szybkiemu wzrostowi komórek. W tym procesie komórki włosa również ulegają zniszczeniu, co powoduje wypadanie włosów. Nie ma leczenia tego schorzenia, ponieważ włosy odrastają po zakończeniu chemioterapii.

7. Niedobór żywieniowy:

Niedobory żywieniowe powodują różne problemy zdrowotne u dzieci, w tym wypadanie włosów. Zdrowy wzrost włosów wymaga odpowiedniej ilości białek, witamin i minerałów. Odpowiednie ilości cynku, żelaza, niacyny, biotyny, aminokwasów, witaminy A i witaminy H są potrzebne do zdrowego utrzymania mieszków włosowych i rozwoju włosów. Złe nawyki żywieniowe, zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja i bulimia, są częstymi przyczynami tych niedoborów żywieniowych. Niedobory żywieniowe są zwykle diagnozowane za pomocą badania krwi lub badania moczu. Suplementy diety i zdrowa dieta bogata w niezbędne witaminy, minerały i białka pomagają w odrastaniu włosów.

Niemedyczne przyczyny wypadania włosów u dzieci:

Istnieją również niemedyczne przyczyny wypadania włosów u dzieci, które można wyleczyć za pomocą prostych zmian stylu życia i nawyków żywieniowych.

1. Wypadanie włosów tarciowych:

Jest to bardzo częsta przyczyna wypadania włosów u małych dzieci. Pasemka włosów u niemowląt są bardzo delikatne. Kiedy na skórze głowy występuje trochę za duże tarcie, kosmyki włosów wypadają, co powoduje wypadanie włosów. Ocieranie głowy o materac, podłogę lub jakąkolwiek inną powierzchnię regularnie powoduje tego rodzaju wypadanie włosów. Kiedy dziecko zaczyna częściej chodzić i siedzieć, to tarcie zmniejsza się, a włosy odrastają.

2. Utrata włosów u noworodków:

Noworodki tracą włosy w ciągu pierwszych kilku miesięcy, zwykle do szóstego miesiąca życia lub nieco dłużej. Jest to część normalnego funkcjonowania organizmu, ponieważ włosy dziecka muszą zostać zastąpione grubymi i dojrzałymi włosami końcowymi. Nie ma powodu do obaw, jeśli dziecko przechodzi ten stan, ponieważ takie wypadanie włosów u małych dzieci jest częścią normalnego wzrostu włosów.

3. Produkty na bazie chemicznej:

Chemiczne produkty do włosów i urządzenia do stylizacji na gorąco, takie jak suszarki, lokówki i prostownice, produkty do rozjaśniania i koloryzacji itp. mogą uszkodzić mieszki włosowe u dzieci, powodując wypadanie włosów. Najlepszym sposobem leczenia tego stanu wypadania włosów jest całkowite unikanie narzędzi do stylizacji na gorąco i produktów chemicznych. Produkty naturalne i ziołowe są zawsze bezpieczną i skuteczną opcją.

4. Ciasne fryzury:

Mieszki włosowe u dzieci są bardzo wrażliwe, dlatego z włosami należy obchodzić się delikatnie. Kiedy włosy są ściągnięte do tyłu w kucyk, koki lub inne fryzury, mieszki włosowe ulegają uszkodzeniu, co powoduje wypadanie włosów. Zbyt mocne czesanie szczotkami do włosów może również spowodować uraz mieszków włosowych. Do stylizacji włosów i czesania należy delikatnie podchodzić z miękkimi produktami.

Wypadanie włosów może być bardzo traumatyczne dla dzieci, zwłaszcza gdy zaczynają szkołę. W większości przypadków pomocne mogą być odpowiednie środki, poprawa stylu życia i zdrowa dieta. Nie należy ignorować poważnych objawów wypadania włosów, ponieważ opóźnienia mogą pogorszyć problem. Zawsze zaleca się natychmiastową konsultację z dermatologiem w celu ustalenia przyczyny wypadania włosów u dzieci, aby zwiększyć szanse powodzenia zabiegów, jeśli takie istnieją.