Strona główna zadośćuczynienie za łojotokowe zapalenie skóry

Martwisz się łuszczącymi się, tłustymi i czerwonymi plamami na skórze głowy lub twarzy? Czy wiesz, że mogą to być objawy przewlekłej choroby skóry zwanej łojotokowym zapaleniem skóry? Tak! Wraz ze wszystkimi wyżej wymienionymi objawami, łojotokowe zapalenie skóry może również powodować wypadanie włosów.

Nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe może powodować powstawanie łusek na skórze głowy, a czasem także na częściach twarzy. Ciągłe swędzenie i drapanie tych łuszczących się części skóry głowy powoduje wypadanie włosów u wielu osób cierpiących na tę chorobę.

Dowiedzmy się więcej o związku między łojotokowym zapaleniem skóry, wypadaniem włosów i sposobami skutecznego leczenia.

Spis treści:

 1. Co to jest łojotokowe zapalenie skóry & jego przyczyny?
 2. Czy może powodować wypadanie włosów i jak??
 3. Czy wypadanie włosów spowodowane łojotokowym zapaleniem skóry jest trwałe??
 4. Jak leczy się łojotokowe zapalenie skóry?
 5. Czy moje włosy odrosną??

1. Co to jest łojotokowe zapalenie skóry? & Jego przyczyny?

Częstym przewlekłym stanem zapalnym skóry jest łojotokowe zapalenie skóry, które powoduje zaczerwienienie i swędzenie wraz z łuszczącymi się plamami. Jednak nie są znane konkretne przyczyny, które mogłyby wskazać przyczynę tego stanu skóry. Niektóre z powodów, dla których lekarze uważają, że powoduje łojotokowe zapalenie skóry, to:

 • Nadprodukcja sebum w skórze głowy jest jedną z głównych przyczyn objawów tej choroby skóry.
 • Genetyka również odgrywa pewną rolę.
 • Zaburzenia układu odpornościowego.
 • Nieprawidłowe zmiany hormonalne.
 • Osoby z chorobami takimi jak HIV i Parkinson są bardzo wyczuwalne na tę chorobę skóry.
 • Ciepło, nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne i agresywna terapia miejscowa mogą zaostrzyć objawy łojotokowego zapalenia skóry.

2. Czy może powodować wypadanie włosów i jak??

Łojotokowe zapalenie skóry, choć nie jest to trwały efekt uboczny, może powodować tymczasową utratę włosów. Malassezia to drożdże, które rozwijają się dzięki nadmiernej produkcji sebum, powodując stan zapalny skóry głowy. Staje się wyzwaniem dla wzrostu włosów, gdy drożdże te rozmnażają się w niekontrolowany sposób.

Łuszczenie, swędzenie i zaczerwienienie skóry są objawami tego stanu zapalnego. Ciągłe swędzenie skóry głowy w stanie zapalnym, które powoduje drapanie, może uszkodzić mieszki włosowe, powodując wypadanie włosów (1).

3. Czy utrata włosów spowodowana jest trwałym łojotokowym zapaleniem skóry??

 • Jeśli tracisz włosy i uważasz, że przyczyną jest łojotokowe zapalenie skóry, nie musisz się martwić. Wypadanie włosów w tym stanie nie jest trwałe, a przy odpowiednim leczeniu włosy w końcu odrosną.
 • Ponieważ stan zapalny jest główną przyczyną łojotokowego zapalenia skóry, po wyleczeniu go i opanowaniu potrzeby drapania, wzrost włosów wróci do normy.
 • Czasami łysienie androgenowe to dolegliwość skóry głowy, która współistnieje z łojotokowym zapaleniem skóry, które może powodować wypadanie włosów wraz ze znacznymi bliznami.
 • Zaostrzenia spowodowane tą chorobą skóry dotykają dorosłych przez całe życie. Mimo to niemowlęta czasami wracają do zdrowia, nawet bez leczenia.

4. Jak leczy się łojotokowe zapalenie skóry??

Oto lista zabiegów, które najlepiej sprawdzają się w leczeniu objawów spowodowanych łojotokowym zapaleniem skóry podczas nawrotu. Jedna lub kombinacja tych opcji leczenia może być dla Ciebie najlepsza. Przyjrzyjmy się:

 1. Zabiegi OTC
 2. Zabiegi na receptę

Zabiegi OTC:

Na rynku dostępnych jest kilka szamponów leczniczych zaprojektowanych specjalnie do leczenia łojotokowego zapalenia skóry.

Głównymi metodami leczenia łojotokowego zapalenia skóry skóry głowy OTC są szampony lecznicze przeznaczone do leczenia łupieżu. Zaleca się stosowanie tych szamponów przez kilka tygodni, ponieważ ciągłe stosowanie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

1. Cynk pirytionowy:

Właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwdrobnoustrojowe piryntionianu cynku, powszechnie znanego jako pirytionian cynku, skutecznie leczą wiele chorób skóry wraz z łojotokowym zapaleniem skóry.

Pochodzący z pierwiastka chemicznego cynk jest powszechnie stosowany w wielu produktach kosmetycznych. Kontroluje rozwój łupieżu poprzez zmniejszenie wzrostu drożdży na skórze głowy (2).

 • Mycie twarzy tym składnikiem zmniejsza objawy łojotokowego zapalenia skóry, takie jak swędzenie i zaczerwienienie. Sprawia również, że Twoja skóra jest wolna od tłuszczu.
 • Nałożenie cienkiej warstwy kremu na dotknięty obszar z pirytionianem cynku pomaga leczyć szorstkie, łuszczące się plamy na skórze głowy.
2. Kwas salicylowy:

Chociaż istnieje potrzeba dalszych badań, aby udowodnić skuteczność kwasu salicylowego w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry w porównaniu z wieloma innymi składnikami. Kwas salicylowy ma właściwości, które pomagają delikatnie złuszczać skórę głowy, usuwając martwe komórki naskórka.

Eliminacja martwych komórek skóry pomaga w redukcji łusek spowodowanych tym stanem skóry. Wiele produktów dostępnych na rynku ma główny składnik w postaci kwasu salicylowego, który pomaga oczyścić i ukoić skórę głowy (3).

3. Ketokonazol:

Ketokonazol to lek stosowany w wielu kremach, który skutecznie łagodzi nawroty wywołane łojotokowym zapaleniem skóry na ciele i twarzy. Środki przeciwgrzybicze zawarte w tym leku pomagają zwalczać drożdżaki obecne na skórze, które są główną przyczyną tego stanu skóry.

Oprócz łagodzenia objawów łojotokowego zapalenia skóry, poprawia również odrastanie włosów zgodnie z anegdotycznymi dowodami (4). Wykazano, że stosowanie szamponu z 2% ketokonazolem zapobiega nawrotom wielu objawów łojotokowego zapalenia skóry (5).

Chociaż miejscowe kortykosteroidy i inhibitory kalcyneuryny o właściwościach przeciwzapalnych mogą być przydatne, należy je stosować tylko przez krótki czas, co w przeciwnym razie może spowodować poważne skutki uboczne.

4. Siarczek selenu:

Siarczek selenu jest często stosowany w szamponach leczniczych w celu zmniejszenia infekcji skóry głowy spowodowanej stanami takimi jak łojotokowe zapalenie skóry. Pomaga zmniejszyć łuszczenie i podrażnienie oraz kontrolować łupież dzięki działaniu przeciw Malassezia, które są drożdżami, które są przyczyną tego stanu skóry (6). Działa jako lek przeciwinfekcyjny na stan skóry. Jednym ze skutków ubocznych stosowania tego środka jest nadmierna tłustość.

Zabiegi na receptę:

Leczenie na receptę jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli naturalne środki i szampony lecznicze nie przynoszą ulgi, której potrzebujesz. Dominującymi sposobami leczenia łojotokowego zapalenia skóry na receptę są:

1. Leki przeciwgrzybicze:

Doustne leczenie przeciwgrzybicze jest opcją, którą lekarz może zasugerować w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy z wypadaniem włosów, gdy żadne z miejscowych leków nie działa. Leki te mają zwykle wiele skutków ubocznych, więc zwykle są przepisywane w ostateczności. Niektóre z zalecanych terapii doustnych to:

 • Itrakonazol.
 • Terbinafina.
 • Flukonazol.
 • Ketokonazol.
 • Pramikonazol.
 • Prednizon.
 • Izotretynoina.
 • Homeopatyczna terapia mineralna.
2. Kremy, żele i szampony przeciwgrzybicze:

Lekarz może przepisać produkt zawierający cyklopiroks, ketokonazol, w przypadku ciężkiego przypadku łojotokowego zapalenia skóry, w zależności od tego, który z nich najbardziej Ci odpowiada. Te składniki są dostępne w postaci kremu przeciwgrzybiczego, żelu i szamponu. Ale jeśli chcesz zobaczyć poprawę stanu swojej skóry, upewnij się, że używasz produktu przez cały wyznaczony okres.

Pamiętaj, aby skontaktować się z lekarzem, jeśli odczuwasz ból, zaczerwienienie, podrażnienie lub silne pieczenie w zastosowanych obszarach. Nie pozwól, aby produkt dostał się do ust, nosa lub oczu.

3. Kremy, maści lub szampony z kortykosteroidami:

Swędzenie i obrzęk to sposób, w jaki organizm reaguje na wytwarzanie pewnych substancji chemicznych zwanych prostaglandynami i leukotrienami. Lekarze przepisują kortykosteroidy, które pomagają zmniejszyć produkcję tych chemikaliów. Produkty te dostępne są w postaci pianki, żelu, maści, kremu, balsamu.

Zmniejszenie stanu zapalnego jest kluczem do leczenia chorób skóry, takich jak łojotokowe zapalenie skóry, a na ratunek przychodzą kortykosteroidy przepisane przez lekarza w dowolnej formie.

Pomaga również dobrze leczyć dotknięty obszar, dając szansę na odrost włosów. Chociaż te produkty są skuteczne, mogą powodować ścieńczenie skóry, jeśli używasz ich dłużej niż tydzień lub dwa na raz.

5. Czy moje włosy odrosną??

Czy doświadczyłeś wypadania włosów z łojotokowym zapaleniem skóry? Martwisz się, czy odrośnie? Czy to przerost grzybów, czy nadmierne drapanie; ten stan skóry może powodować wypadanie włosów u niektórych osób. Ale dobrą wiadomością jest to, że jest to tylko tymczasowe.

Stres, zimno i sucha pogoda, brak równowagi hormonalnej to tylko niektóre z powodów, które mogą zwiększać ryzyko nawrotu łojotokowego zapalenia skóry.

Po wyleczeniu zapalenia, które powoduje łojotokowe zapalenie skóry, nie będzie potrzeby drapania swędzenia. A zatem Twoje włosy w końcu odrosną.

Wypadanie włosów w łojotokowym zapaleniu skóry występuje tylko w sporadycznych i ciężkich przypadkach i jest odwracalne dzięki opcjom leczenia wymienionym w tym artykule. Szampony lecznicze i opcje leczenia OTC są najskuteczniejsze w zmniejszaniu objawów tego stanu skóry. Ale jeśli sytuacja nadal się utrzymuje, lepiej przedyskutować z lekarzem dalsze możliwości leczenia.

Najczęściej zadawane pytania:

1. Czy drapanie zwiększa infekcję w łojotokowym zapaleniu skóry??

Szampon przeciwgrzybiczy pomaga złagodzić objawy, jeśli skóra głowy jest dotknięta łojotokowym zapaleniem skóry. W międzyczasie upewnij się, że nie drapiesz i nie wybierasz dotkniętego obszaru, ponieważ może to zwiększyć infekcję, intensyfikując sytuację.

2. Jak długo trwa powrót do zdrowia przy łojotokowym zapaleniu skóry??

Wypadanie włosów z powodu łojotokowego zapalenia skóry może być odwracalne po zakończeniu procesu leczenia w celu zmniejszenia stanu zapalnego, który jest podstawową przyczyną. Za pomocą leków na receptę lub OTC i kontrolując potrzebę swędzenia wyleczy przyczynę łojotokowego zapalenia skóry, co przywróci wzrost włosów.

3. Jakie środki ostrożności należy podjąć, aby przyspieszyć odrastanie łojotokowego zapalenia skóry?

Zaleca się wcześniejsze nałożenie olejków i maści, jeśli masz grubą warstwę płatków. Mogą one ograniczać zabieg dotarcia do skóry głowy, stąd stosowanie olejków. Pamiętaj, że łojotokowe zapalenie skóry powoduje wypadanie włosów tylko w ciężkich przypadkach; dlatego leczenie tej choroby skóry jak najwcześniej jest kluczem do zapobiegania wypadaniu włosów.