Wypadanie włosów może być bolesnym doświadczeniem, ponieważ ma szkodliwy wpływ na naszą pewność siebie i wygląd. W pogoni za lekarstwem modyfikujemy styl życia, zaczynamy zdrowo się odżywiać, rezygnujemy z produktów chemicznych, sięgamy po naturalne kuracje itp. Istnieją głębsze funkcje metaboliczne organizmu, które również wpływają na zdrowie włosów. Biotyna to składnik odżywczy niezbędny do wzrostu włosów, którego niedobór powoduje wypadanie włosów.

Jak używać biotyny do wzrostu włosów?

Zrozummy, czym jest biotyna, jej rola w naszym organizmie oraz różne sposoby wykorzystania jej na porost włosów.

Czy niedobór biotyny powoduje wypadanie włosów??

Biotyna jest witaminą B, a rozpuszczalna w wodzie nazywana jest również witaminą H lub witaminą B7. Odgrywa istotną rolę w ułatwianiu kilku procesów metabolicznych w organizmie. Niektóre enzymy w naszym ciele potrzebują biotyny, aby rozłożyć węglowodany i tłuszcze na glukozę. Jak wszyscy wiemy, każda komórka naszego ciała potrzebuje glukozy do utrzymania. Biotyna wpływa również na syntezę białek przez aminokwasy takie jak keratyna. Keratyna jest niezbędnym składnikiem, który tworzy włosy, skórę i paznokcie; 90% włosów składa się z keratyny. Jeśli keratyna nie jest wystarczająco syntetyzowana, wpływa na wzrost włosów i odrost włosów. Tak więc, gdy brakuje biotyny, produkcja keratyny spada, co skutkuje wypadaniem włosów lub łysieniem, przerzedzeniem włosów.

Istnieją różne przyczyny niedoboru biotyny, takie jak nieodpowiednia dieta i zaburzenia genetyczne, które wpływają na metabolizm biotyny, stany zdrowotne, które wpływają na produkcję biotyny na florę jelitową, niektóre leki, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu itp..

Ilość biotyny, której potrzebujemy na dzień, zmienia się wraz z wiekiem. Poniższa tabela przedstawia zalecane średnie dzienne zapotrzebowanie biotyny w mikrogramach.

Zalecane spożycie biotyny:

 • Od urodzenia do 6 miesięcy – 5 mcg/dzień.
 • Niemowlęta (7-12 miesięcy) – 6 mcg/dzień.
 • Małe dzieci (1-3 lata) – 8 mcg/dzień.
 • Dzieci (4-8 lat) – 12 mcg/dzień.
 • Dzieci (9-13 lat) – 20 mcg/dzień.
 • Nastolatki (14-18 lat) – 25 mcg/dzień.
 • Dorośli (19+ lat) – 30 mcg/dzień.
 • Nastolatki i kobiety w ciąży – 30 mcg/dzień.
 • Nastolatki i kobiety karmiące piersią – 35 mcg/dzień.

Korzyści z biotyny:

Biotyna pomaga organizmowi w wykonywaniu niektórych ważnych funkcji i utrzymaniu zdrowych różnych układów w ciele, takich jak układ pokarmowy, układ nerwowy itp. Przyjrzyjmy się kilku kluczowym korzyściom biotyny w utrzymaniu zdrowia naszego organizmu:

1. Zdrowie włosów, paznokci i skóry:

Biotyna jest związana z rozwojem włosów, skóry i paznokci. Jest niezbędny do produkcji keratyny, białka, które nadaje strukturę włosom, paznokciom i skórze. Każdy niedobór biotyny powoduje wypadanie włosów, łamliwość, osłabienie włosów, cienkie włosy, łamliwe paznokcie, infekcje skórne, wysypki skórne itp..

2. Pomoce w metabolizmie:

Biotyna odgrywa ważną rolę w kierowaniu różnymi procesami metabolicznymi, które wytwarzają energię. Różne enzymy w naszym ciele wymagają biotyny do produkcji glukozy z węglowodanów, tłuszczów i aminokwasów. Pomaga również rozkładać wiele ważnych aminokwasów w celu wytworzenia energii. Odgrywa również bardzo ważną rolę w syntezie kwasów tłuszczowych.

3. Wspiera ciążę i karmienie piersią:

Kobiety w ciąży i karmiące piersią wymagają wyższego poziomu energii, więc składniki odżywcze zużywają się szybciej niż w innych przypadkach. W tych czasach biotyna wyczerpuje się szybciej. Niski poziom biotyny podczas ciąży może prowadzić do wad wrodzonych u nienarodzonych dzieci. Dlatego bardzo ważne jest spożywanie pokarmów lub suplementów bogatych w biotynę w tych okresach.

4. Pomaga zarządzać stwardnieniem rozsianym:

Stwardnienie rozsiane to choroba autoimmunologiczna, w której uszkodzona jest osłona ochronna niektórych włókien nerwowych. Ta ochronna powłoka składa się z mieliny, składnika bogatego w lipidy. Biotyna pomaga w produkcji mieliny. Spożywanie biotyny może pomóc pacjentom z SM lepiej radzić sobie z chorobą.

5. Pomaga w leczeniu cukrzycy:

Cukrzyca to choroba metaboliczna, w której upośledzona jest funkcjonalność insuliny, co prowadzi do wyższego poziomu cukru we krwi. Niektóre badania mówią, że osoby z cukrzycą mają niższy poziom biotyny, więc suplementy biotyny dla pacjentów z cukrzycą mogą pomóc obniżyć poziom cukru we krwi.

6. Pomoce w funkcjach mózgu:

Funkcjonalność mózgu zależy od przewodzenia impulsów nerwowych. Mielina jest warstwą izolacyjną wokół nerwów, która ułatwia skuteczne przekazywanie impulsów elektrycznych wraz z komórkami nerwowymi. Biotyna pomaga w produkcji mieliny, więc zubożone poziomy biotyny mogą wpływać na funkcje poznawcze, pamięć i inne funkcje.

7. Chroni serce:

Biotyna pomaga w obronie przed stanami zapalnymi, które wpływają na zdrowie serca. Jest również pomocny w obniżaniu poziomu LDL lub złego cholesterolu, które powodują choroby serca. Pomaga zwiększyć poziom HDL lub dobrego cholesterolu, który jest korzystny dla organizmu.

Pokarmy bogate w biotynę:

Biotyna jest rozpuszczalna w wodzie; stąd nie jest zatrzymywany w ciele. Chociaż organizm sam nie syntetyzuje biotyny, bakterie jelitowe wytwarzają biotynę w ilościach, które zwykle są wystarczające dla organizmu. Niewielkie ilości biotyny znajdują się również w różnych źródłach żywności. Zawsze zaleca się odpowiednie spożycie pokarmów bogatych w biotynę, ponieważ biotyna jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który może wpływać na ogólny stan zdrowia. Przyjrzyjmy się niektórym pokarmom bogatym w biotynę.

 • żółtko.
 • Drożdże.
 • Ser.
 • Orzechy.
 • Produkty pełnoziarniste.
 • kiełki pszenicy.
 • Liściaste zielenie.
 • Białe pieczarki.
 • Soja i inne rośliny strączkowe.
 • Banany.
 • kalafior.
 • Marchew.
 • Pomidory.
 • jabłko.
 • Sałata.

Mięso narządów, takie jak nerki lub wątroba.

Produkty biotynowe do wzrostu włosów:

Teraz, gdy zrozumieliśmy, jak ważna jest biotyna w leczeniu wypadania włosów i stymulowaniu wzrostu włosów, przyjrzyjmy się różnym popularnym produktom biotynowym dostępnym na rynku:

1. Tabletki Carbamide Forte o wysokiej mocy biotyny 10000mcg:

Najlepszym sposobem na upewnienie się, że organizm otrzymuje wystarczającą ilość biotyny, jest codzienne przyjmowanie suplementów biotynowych. Biotinova Carbamide Forte jest jednym z najlepszych suplementów biotynowych dostępnych obecnie na rynku. Twierdzi, że daje znaczące rezultaty w leczeniu wypadania włosów, wysypki skórnej, pękania skóry, suchości, cienkich, łamliwych lub miękkich paznokci. Każda tabletka Biotinova zawiera 10000 mcg biotyny, zalecanej dawki suplementacji biotyny na całym świecie; większość suplementów zawiera tylko 5000 mcg biotyny. Nie zawiera mięsa ani jajek, więc może być spożywany przez wegetarian. Nie zawiera również soi, drożdży i glutenu, dzięki czemu jest odpowiedni dla alergików. Ta tabletka jest również wolna od sodu i składników rybnych. To nie jest kapsułka, więc nie ma żelatyny.

 • Zalecane dawkowanie to jedna tabletka dziennie ze śniadaniem.

2. Po prostu ziołowa biotyna 10000mcg:

Innym popularnym suplementem biotynowym jest Biotin firmy Simply Herbal. Te kapsułki o dużej mocy 10000 mcg są wzbogacone w wapń i twierdzą, że wzmacniają włosy i wspomagają wzrost włosów, zapobiegają wypadaniu włosów i przerzedzaniu włosów. Są również dobre dla łamliwych i słabych paznokci, aby były mocniejsze i zdrowsze. Są bardzo korzystne dla skóry, ponieważ pomagają przywrócić naturalny blask i blask. Kapsułki te są w 100% bezpieczne i naturalne i nie zawierają GMO, soi, nabiału i glutenu; dlatego może być spożywany przez alergików. Kapsułki wykonane są z miękkiego żelu, dzięki czemu są bezglutenowe i w 100% wegetariańskie. Kapsułki te są bardzo skuteczne w leczeniu łysiny.

 • Zalecane dawkowanie to jedna kapsułka rano i jedna kapsułka wieczorem z posiłkami.

3. Kayos Naturals Biotyna 10000 mcg:

Biotin firmy Kayos Naturals to płynny suplement biotyny o wysokiej mocy 10000 mcg. Ponieważ jest w postaci płynnej zapewnia najwyższą wchłanialność, suplementy w postaci kapsułek lub tabletek mają niską wchłanialność w organizmie, czasami nawet do 20%. Suplement ten zapewnia skuteczne efekty w leczeniu wypadania włosów i wspomaganiu wzrostu włosów. Jest bardzo wygodny do stosowania miejscowego na twarzy i włosach, ponieważ ma postać płynną. Miejscowe stosowanie witamin, takich jak biotyna, zwiększa ich skuteczność. Można go bezpiecznie nakładać na skórę głowy w celu leczenia wypadania włosów u mężczyzn i kobiet. Możesz użyć kilku kropli tego płynu w swoich maseczkach do twarzy lub maseczkach do włosów, aby uzyskać bardzo znaczące i szybkie rezultaty. Wszystkie produkty Kayos Naturals są wytwarzane w jednostkach certyfikowanych przez FSSAI i GMP, dzięki czemu spełniają wysokie standardy jakości.

 • Zalecana dzienna dawka to 1 ml dziennie zmieszana z sokiem lub koktajlem. W przypadku aplikacji miejscowej 1 ml można dodać do szamponu do włosów lub maseczki do włosów. Jeśli chcesz użyć go na twarzy, 0,5 ml można wymieszać w masce na twarz.

4. Szampon biotynowy Calla Naturals:

Szampon Calla Natural Biotin twierdzi, że zmniejsza wypadanie włosów i zwiększa zdrowszy i grubszy wzrost włosów. Pomaga również w walce z łupieżem. Jest wykonany z czystych olejków i jest bardzo bezpieczny, ponieważ nie zawiera szkodliwych siarczanów i parabenów, które mogą uszkodzić włosy. Nie zawiera również olejów mineralnych. Oprócz biotyny zawiera szereg innych składników, takich jak hydrolizowany kolagen, olej jojoba na zimno, olej z awokado i słonecznika, ekstrakty z nasion marchwi i pomidora, proteiny jedwabiu i ekstrakty z owsa, ekstrakt z aloesu i olejek eteryczny z imbiru. Te naturalne składniki są bardzo korzystne dla włosów i skóry głowy, ponieważ leczą łupież, tłustą skórę głowy i infekcje. Są również bardzo skuteczne w promowaniu wzrostu włosów.

 • Ponieważ szampon jest naturalny i łagodny, można go bezpiecznie stosować codziennie.

Nie jest łatwo zapewnić organizmowi dostateczne odżywienie każdego dnia. Witaminy i minerały pomagają naszemu organizmowi w pełnieniu ważnych funkcji, dlatego ważne jest, abyśmy spożywali je w ilości wystarczającej do zaspokojenia potrzeb naszego organizmu. Jeśli używasz tabletek biotynowych dla zdrowia włosów i ciała, zaleca się wybieranie produktów, które są wytwarzane z prawdziwych i naturalnych źródeł żywności, wolnych od toksyn i wypełniaczy. Istnieje wiele produktów spożywczych bogatych w biotynę, takich jak jajka, produkty pełnoziarniste, mięso, mleko itp. Ważne jest, abyśmy planowali wszystkie nasze posiłki tak, aby uwzględnić te produkty w naszej codziennej diecie.