Jesteśmy wyjątkowymi ciałami:

Nie ma dwóch identycznych ciał. W ludziach zawsze są bardzo drobne, ale zauważalne różnice. To czyni je wyjątkowymi i różnymi na swój sposób. Będzie też różnica we własnej rodzinie. Twoi kuzyni, a nawet rodzeństwo będą mieli różne składy ciała, z wyjątkiem kilku oczywistych podobieństw genetycznych. Gdyby tak nie było, to po jaśniejszej stronie wszyscy wyglądalibyśmy jak modelki z wybiegu i nikt nigdy nie miałby nadwagi.

wykres wzrostu wagi w kg

Znaczenie tego wykresu

Tabele wzrostu i wagi mają na celu monitorowanie wzrostu ludzkiego ciała. Zaczyna się od naszych etapów niemowlęcych, kiedy jest używany do śledzenia, czy dziecko rozwija się zgodnie z zamierzeniami, czy nie. Wszelkie odchylenia i drobne zmiany zostały zgłoszone pediatrze, który zasugerował dalsze postępowanie w przyszłości.

Kiedy dorastamy, nasze ciało starzeje się, ale nasz wzrost przestaje rosnąć po pewnym limicie wieku. Ale waga jest takim parametrem ciała, który zmienia się przez całe nasze życie. Ta fluktuacja sama w sobie jest wskaźnikiem naszego organizmu, jakie są możliwe przyszłe zagrożenia, na które organizm będzie podatny.

Dlatego używamy tych parametrów do oceny kilku punktów odniesienia ciała, które pomagają określić, czy ciało jest najzdrowsze, czy nie. Bez tego wykresu dalsze techniki analizy nie byłyby w stanie działać.

Wskaźniki masy ciała:

Chociaż wiemy, że mięśnie ważą więcej niż tłuszcz w naszym ciele, nie zaszkodzi sprawdzać naszą wagę od czasu do czasu. Część z nich to w rzeczywistości waga wody, która jest tracona, gdy jest zimno i która może nabrać masy przy gorącej i wilgotnej pogodzie. Ale nasze wagi nie są w stanie odróżnić. Często przyglądamy się różnym wskaźnikom, aby zasugerować, czy nasz obecny tryb życia jest dostosowany do naszej idealnej wagi, czy nie.

BMI (wskaźnik masy ciała):

Najpopularniejszym i powszechnie stosowanym wskaźnikiem jest BMI lub wskaźnik masy ciała. Jest to unikalny i łatwy wyznacznik tego, czy mamy niedowagę, czy otyłość. W systemie metrycznym sposobem obliczenia tego jest podzielenie masy w kilogramach przez kwadrat wzrostu w metrach.

Wyniki powyższego wzoru będą interpretowane na podstawie następującego przedziału

Pomimo tego, że jest łatwe do obliczenia, służy jedynie ogólnemu celowi, aby określić idealną wagę osoby w odniesieniu do jej wzrostu. Jednak ignoruje procent tłuszczu w ciele, który jest niezbędny do określenia stanu zdrowia osoby. Tak więc dla tej oceny wysoki ziemniak kanapowy będzie zdrowszym mężczyzną w porównaniu do boksera o tym samym wzroście.

Ignoruje również znaczenie stosunku talii do bioder, który mówi o płodności i zdrowiu serca, a także ignoruje koncepcję gęstości kości. Osoba poważnie dotknięta osteoporozą nadal będzie zdrowsza niż gospodyni domowa, która przybiera na wadze z powodu zaburzeń hormonalnych.

Procent tkanki tłuszczowej:

Znajomość zawartości tkanki tłuszczowej pomoże odkryć różne szczegóły. Po prostu dzielisz wagę swoich tłuszczów przez całkowitą wagę swojego ciała i porównujesz wynik z zakresem podanym w tej tabeli.

Jest to o wiele lepszy i skuteczny sposób oszacowania przyszłego ryzyka, przed jakim stoi organizm, jeśli chodzi o przyrost masy ciała w postaci tłuszczu. Daje to lepsze wskazówki dotyczące zdrowia naszego serca i poziomu cholesterolu. Może również sugerować zdolność naszego organizmu do magazynowania tłuszczu w zależności od rodzaju wykonywanej przez nas aktywności. Jest to bardzo szczegółowe podejście, które pomaga zawęzić wyniki.

Tak więc ważone przez nas kilogramy służą naszemu zdrowiu o wiele ważniejszym celom, niż zwykle zakładamy.