Czy zdecydowałeś się wejść w świat rodzicielstwa? Gratulujemy decyzji! Radości z trzymania malucha nie da się opisać słowami. Ale wcześniej musisz wiedzieć, jak zajść w ciążę, aby rozpocząć podróż do rodzicielstwa. Ten artykuł jest dla tych, którzy starają się począć i zwiększyć swoje szanse na płodność.

Jak zajść w ciążę Porady w ciąży

SPIS TREŚCI:

 • Co to jest ciąża i jak ją uzyskać??
 • Zrozumienie etapów cyklu miesiączkowego
 • Najlepszy czas, aby spróbować zajść w ciążę
 • Odpowiedni wiek do zajścia w ciążę
 • Wskazówki, jak zajść w ciążę
 • Problemy napotykane podczas próby poczęcia
 • Leczenie problemów niepłodności u mężczyzn i kobiet
 • Szanse na ciążę po poronieniu
 • Kiedy powinieneś zobaczyć się z lekarzem płodności??
 • FAQ

Co to jest ciąża i jak ją uzyskać??

Ciąża to stan, w którym kobieta nosi w swoim ciele nienarodzony płód. Dzieje się tak, gdy męskie plemniki spotykają się z żeńską komórką jajową w jajowodzie i ulegają zapłodnieniu. To jajo, teraz nazywane Zygotą, przesuwa się do macicy, gdzie rozwija się jako płód. Możesz zajść w ciążę poprzez stosunek płciowy lub sztuczny proces, taki jak zapłodnienie in vitro lub IVF.

W kolejnych sekcjach pomożemy Ci zrozumieć „właściwy czas” na zajście w ciążę, omawiając cykle miesiączkowe i owulacyjne, a także wskazówki i środki ostrożności dotyczące zajścia w ciążę.

Zrozumienie etapów cyklu miesiączkowego:

Od czasu dojrzewania dziewczyna co miesiąc doświadcza miesiączki aż do menopauzy. Podczas każdego cyklu miesiączkowego w ciele zachodzi szereg zmian, które przygotowują go na możliwą ciążę. Ważne jest, aby zrozumieć ten cykl, aby kontrolować lub zaplanować ciążę i podjąć odpowiednie działania we właściwym czasie.

Typowy cykl menstruacyjny kobiety można podzielić na cztery fazy:

 • Miesiączka.
 • Faza pęcherzykowa.
 • Jajeczkowanie.
 • Faza lutealna.

Miesiączka:

Jest to pierwszy etap twojego cyklu i zaczyna się, gdy masz miesięczne okresy. Podczas tej fazy organizm pozbywa się niechcianej pogrubionej wyściółki macicy. Dzieje się tak, ponieważ komórka jajowa z poprzedniego miesiąca pozostaje niezapłodniona, a macica nie potrzebuje już tej wyściółki, która wspomaga ciążę.

Prowadzi to do comiesięcznego rozlewu krwi, któremu często towarzyszą skurcze, tkliwość piersi, wahania nastroju i zmęczenie. Faza trwa około 3 do 7 dni, a ramy czasowe mogą się zmieniać w czasie.

Faza pęcherzykowa:

Ta faza rozpoczyna się od pierwszego dnia twoich miesięcznych okresów i trwa do etapu owulacji. W tym czasie organizm wydziela hormon folikulotropowy lub FSH, który stymuluje jajniki do produkcji od 5 do 20 jajeczek w pęcherzykach jajnikowych. Spośród nich dojrzewa i dojrzewa tylko jeden zdrowy pęcherzyk.

Cała faza folikularna trwa od 11 do 27 dni, średnio 16 dni. Pomiędzy tą fazą a owulacją istnieje inna faza zwana fazą proliferacji, w której macica ponownie rozwija grubą wyściółkę, aby wyżywić jajo..

Jajeczkowanie:

Ta faza rozpoczyna się, gdy poziom estrogenu wzrasta, co powoduje wydzielanie hormonu zwanego hormonem luteinizującym lub LH. Hormon ten odgrywa kluczową rolę w zapoczątkowaniu procesu owulacji, a dojrzałe jajo przebywa w jajowodzie przez około 24 godziny, czekając na plemniki.

Kobieta może zajść w ciążę tylko w tej fazie i zwykle jest to środkowy dzień cyklu. Na przykład jest to 14 dzień w 28-dniowym cyklu lub 15 dzień w 30-dniowym cyklu. Po 24 godzinach jajo obumiera i zostaje ponownie wchłonięte przez organizm.

Faza lutealna:

W tej fazie pęknięty pęcherzyk tworzy się w ciałku żółtym po uwolnieniu jajeczka, które wytwarza wysoki poziom progesteronu. Dzięki dużej ilości estrogenu i progesteronu w organizmie macica ponownie tworzy grubą wyściółkę, co stwarza szanse na zapłodnienie.

Jeśli żaden plemnik nie styka się z komórką jajową, ciałko żółte ulegające zwyrodnieniu zostaje ponownie wchłonięte przez organizm, a poziom hormonów spada. Rozpoczyna się proces zrzucania, który wyznacza początek twoich okresów. Cała fraza trwa około 11 do 17 dni, a średnio 14 dni.

Teraz, gdy zrozumiałeś pojęcie menstruacji i owulacji, czytaj dalej, aby poznać najlepszy czas na zajście w ciążę.

Jaki jest najlepszy czas, aby spróbować zajść w ciążę??

Aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę, musisz odbyć seks bez zabezpieczenia w ciągu jednego lub dwóch dni okresu owulacji. Można to obliczyć na podstawie cyklu miesięcznego. Ponieważ komórka jajowa trwa tylko 24 godziny, plemniki muszą się z nią spotkać we właściwym czasie.

Innym interesującym badaniem jest to, że seks bez zabezpieczenia przed 7 dniem owulacji może również spowodować zajście w ciążę. To prawda! Dzieje się tak dlatego, że plemniki utrzymują się w twoim ciele przez około 7 dni i mogą „czekać” w ciele na spotkanie jajeczka w jajowodzie. Tak więc należy również wziąć pod uwagę tę możliwość.

Jaki jest odpowiedni wiek, aby zajść w ciążę??

Chociaż nie ma określonej granicy wieku jako takiej, badania pokazują, że kobiety są najbardziej płodne w wieku od 20 do 30 lat. Nawet po tym okresie istnieją szanse na zajście w ciążę, ale z niższym wskaźnikiem dzietności. Dzieje się tak, ponieważ wraz z wiekiem liczba jaj w organizmie spada, a po pewnym czasie spada również jakość.

Według badań kobiety w wieku powyżej 35 lat mają tylko 12 szans na zajście w ciążę w ciągu trzech miesięcy, podczas gdy kobiety w wieku 40 lat mają tylko 7% szans na zajście w ciążę. Ten odsetek spada wraz z wiekiem.

Jak zajść w ciążę Wskazówki i środki ostrożności dotyczące ciąży

Wskazówki, jak zajść w ciążę:

Jeśli próbujesz zajść w ciążę, zapoznanie się z tymi wskazówkami może przyspieszyć proces rodzenia dziecka:

 1. Przestań zażywać tabletki antykoncepcyjne lub inne środki antykoncepcyjne co najmniej miesiąc przed planowanym zajściem w ciążę.
 2. Śledź swój cykl menstruacyjny, aby z grubsza obliczyć dzień owulacji i przewidzieć „najlepsze dni” na ciążę.
 3.  Jeśli masz nieregularne miesiączki i nie jesteś w stanie dokonać dokładnych prognoz, użyj zestawu do owulacji. Jest to prosty test moczu podobny do testu ciążowego, który testuje hormon luteinizujący.
 4. Kiedy już wyjdziesz za okno, seks bez zabezpieczenia co drugi dzień jest najlepszym sposobem na zwiększenie szansy na zajście w ciążę. Nie ma też pojęcia, jak najlepsza pozycja w seksie do zajścia w ciążę.
 5. Pracuj nad osiągnięciem prawidłowej masy ciała. Nadwaga lub skrajna niedowaga mogą wpływać na szanse zajścia w ciążę. Więc oblicz swój BMI i jeśli jest to jeden, wyższy plan poboczny, aby zrzucić kilka kilogramów za pomocą naturalnych metod, takich jak ćwiczenia i zdrowa dieta. Jeśli jesteś zbyt chudy, porozmawiaj z lekarzem o tym, jak zwiększyć masę ciała poprzez dietę i suplementy.

Dieta & Inne wskazówki dotyczące zajścia w ciążę:

 1. Wraz z pożywną dietą należy również regularnie przyjmować witaminy prenatalne. Ważne jest, aby przyjmować co najmniej 400 mcg kwasu foliowego i jedną kapsułkę witaminy C dziennie, aby wspierać zdrową ciążę i zmniejszać ryzyko wad wrodzonych u płodu. Wraz z nimi będziesz potrzebować również dziennej dawki 27 mg żelaza, 1000 mg wapnia i 600 jm witaminy D.
 2. Unikaj palenia i picia, które mogą poważnie wpłynąć na twoją ciążę i zdrowie nienarodzonego dziecka.
 3. Ogranicz spożycie kofeiny do 250 mg dziennie, czyli około 2-3 filiżanek. Wiadomo, że przekroczenie tego limitu zmniejsza szanse na płodność u kobiet. (1)
 4. Unikaj stresujących treningów, takich jak ciężkie ćwiczenia, które mogą negatywnie wpłynąć na cykl owulacji.
 5. Porozmawiaj z lekarzem z dużym wyprzedzeniem i rozwiej wszystkie obawy związane z ciążą. Zwłaszcza jeśli masz powyżej 35 lat, konsultacja lekarska jest koniecznością, aby zwiększyć wskaźniki sukcesu!

Kilka dodatkowych wskazówek, jak zwiększyć szanse na ciążę:

 • Wiele osób używa lubrykantów, aby cieszyć się gładkim seksem. Wiadomo, że stosowanie produktów takich jak Astroglide, oliwa z oliwek, a nawet ludzka ślina może tłumić ruchy plemników. Jeśli chcesz smarować, wypróbuj te opcje – olej mineralny, olej rzepakowy lub olej przed nasionami.
 • Badania pokazują, że mężczyźni, którzy noszą bardzo obcisłe ubrania, mają problemy z niską liczbą i jakością plemników. Powodem jest to, że obcisła bielizna może zwiększyć ciepło w jądrach i obniżyć koncentrację plemników.
 • Wiele studia udowodnili, że mężczyźni, którzy są narażeni na wysokie promieniowanie telefonu komórkowego, cierpią na problemy z męską niepłodnością, takie jak słaba ruchliwość plemników, obniżona jakość i uszkodzenia DNA.
 • Wiadomo również, że mężczyźni, którzy jedzą dużo produktów sojowych, takich jak Edamame, mają większe szanse wystąpienia problemów z niepłodnością, ponieważ fitoestrogeny mogą obniżać poziom testosteronu w organizmie.

Jakie są najczęstsze problemy napotykane podczas próby poczęcia??

Jeśli próbowałaś zajść w ciążę, ale bez powodzenia, może za tym kryć się kilka czynników. Oto niektóre z najczęstszych powodów, dla których nie jesteś jeszcze w stanie zajść w ciążę:

1. Oczekiwanie wyników zbyt wcześnie:

Tak! Wiele par myśli, że wystarczy raz odbyć seks, aby usłyszeć dobrą nowinę. Ale nie jest! Około 80% kobiet zachodzi w ciążę po 6 miesiącach ciągłych prób, a około 90% z nich poczyna po 12 miesiącach. (2) Więc poczekaj jeszcze kilka miesięcy i próbuj dalej.

2. Brak jajeczkowania:

Jest to stan, w którym kobieta nie ma owulacji. Istnieje wiele powodów, dla których tak się dzieje, w tym schorzenia takie jak PCOS, problemy z wagą, problemy z tarczycą i przedawkowanie ćwiczeń.

3. Niepłodność męska:

Jakość i liczba plemników twojego mężczyzny może być również odpowiedzialna za wskaźnik niepowodzeń. Około 20 do 30 procent przypadków stwierdzono u mężczyzny i jest określane na podstawie dokładnej analizy nasienia. (3) Tak więc zarówno mężczyzna, jak i kobieta muszą przejść testy, aby zidentyfikować przyczynę niepłodności.

4. Problemy związane z wiekiem:

Jeśli przekroczyłeś 35 lat, wzrastają również szanse na problemy z płodnością. Wiek może negatywnie wpływać na jakość i ilość jaj produkowanych w ciele kobiety. Wiadomo również, że mężczyźni powyżej 40 roku życia mają niską jakość i liczbę plemników, co może wpływać na szanse zajścia w ciążę.

5. Blokady w jajowodach:

Jak wspomniano wcześniej, komórka jajowa i plemnik spotykają się w jajowodzie i po zapłodnieniu komórka jajowa przenosi się do macicy. Jeśli ścieżka zostanie zablokowana lub pojawią się pęknięcia w jajowodach, które uniemożliwiają spotkanie komórki jajowej i nasienia, szanse na ciążę prawie spadają.

6. Endometrioza:

Jest to zaburzenie, w którym tkanki endometrium rozrastają się poza macicą na narządach takich jak jajniki i jajowody. Ta tkanka tworzy grubą wyściółkę, która zaczyna krwawić jak normalne miesiączki. Około 50% kobiet z endometriozą ma problemy z zajściem w ciążę. (4)

7. Inne problemy medyczne:

Poza wymienionymi powyżej schorzeniami, czynniki takie jak depresja, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia równowagi tarczycy, niekontrolowana cukrzyca, a nawet nieleczone choroby przenoszone drogą płciową mogą wpływać na wskaźniki ciąż.

Leczenie problemów niepłodności u mężczyzn i kobiet:

Dzięki postępom nauk medycznych i technologii większość przypadków niepłodności jest dobrze diagnozowana i leczona. Chociaż żaden z nich nie ma 100% gwarantowanego wskaźnika sukcesu, przynoszą promień par nadziei, które chcą cieszyć się szczęściem rodzicielstwa.

Poniżej wymieniono niektóre z typowych metod leczenia problemów związanych z mężczyznami lub kobietami:

W przypadku problemów związanych z kobietami:

 • Przepisywanie tabletek Hormon w celu stymulacji owulacji.
 • Leczenie endometriozy, mięśniaków lub torbieli za pomocą laserów lub zabiegów chirurgicznych.
 • Wykonywanie operacji odblokowania jajowodów i naprawy uszkodzeń wewnętrznych.
 • Inseminacja domaciczna lub sztuczna inseminacja, w której męskie plemniki są sztucznie umieszczane w macicy.
 • Zapłodnienie invitro – w którym komórka jajowa i plemnik spotykają się w laboratorium, a następnie zapłodniona komórka jajowa jest ponownie umieszczana w macicy kobiety.
 • Intracytoplasmic Sperm Injection lub ICSI, który polega na wstrzyknięciu plemnika bezpośrednio do komórki jajowej w laboratorium
 • Macierzyństwo zastępcze, gdy nasienie mężczyzny jest przenoszone przez inną kobietę i rodzi dziecko. Jest to wybierane, gdy kobieta nie rozmnaża się lub ma problemy lub obawy związane z procesem rodzenia lub presją społeczną.

W przypadku problemów związanych z mężczyznami:

 • Operacje mające na celu usunięcie wszelkich niedrożności jąder.
 • Techniki pobierania plemników, gdy w wytrysku nie ma plemników.
 • Techniki wspomaganego rozrodu lub ART, w których plemniki są pobierane z męskiego ciała, a następnie umieszczane w przewodzie żeńskim.
 • Poczęcie dawcy, stan, w którym plemniki są pobierane od dawcy (osoby trzeciej) w celu wspomagania reprodukcji.

Jakie są szanse na ciążę po poronieniu?

Poronienie to stan, w którym ciąża zostaje nieprawidłowo przerwana przed 20. tygodniem ciąży. Większość poronień ma miejsce w pierwszym trymestrze lub w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Nie oznacza to jednak, że Twoje marzenia o macierzyństwie legły w gruzach!

Twoje ciało zaczyna przygotowywać się do nowej ciąży po 16 do 22 dniach poronienia, wytwarzając nadmierne poziomy hormonu luteinizującego (LH). Według badań kobiety, które próbują zajść w ciążę w ciągu 3 miesięcy od poronienia, mają większe szanse na zajście w ciążę ze zdrowym płodem. (5) Aby jednak wiedzieć, czy w rzeczywistości jest to dobre, należy skonsultować się z lekarzem i dokładnie przeanalizować swój stan.

Kiedy powinieneś zobaczyć się z lekarzem płodności??

Jak długo należy czekać przed wizytą u lekarza? Ważne jest, aby umówić się na wizytę u lekarza, aby porozmawiać o problemach z płodnością, gdy:

 • Od dawna próbujesz zajść w ciążę, ale bez owocnych rezultatów.
 • Masz powyżej 35 lat i przez 6 miesięcy próbowałeś bez powodzenia.
 • Ciąża miała wcześniej wiele poronień lub aborcji.
 • Masz nieregularne miesiączki przez ostatnie kilka miesięcy.
 • Miałeś w przeszłości zarażenie się chorobami przenoszonymi drogą płciową lub innymi problemami medycznymi.

Mamy nadzieję, że ten artykuł dał ci przegląd tego, jak zajść w ciążę i związane z tym tematy. Zrozumienie tych podstawowych informacji może pomóc Ci zaplanować ciążę i cieszyć się bezproblemową podróżą. Życzę wszystkiego najlepszego i nie zapomnij podzielić się z nami „dobrą wiadomością”!

Zastrzeżenie:

Informacje te służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Wszystkie opinie wyrażone przez autora są poza badaniami własnymi i NIE odzwierciedlają poglądów środowiska medycznego.

Często Zadawane Pytania:

1. Czy możesz zajść w ciążę podczas miesiączki??

Jest bardzo mało prawdopodobne, aby kobieta mogła zajść w ciążę podczas miesiączki. Nie jest to jednak przypadek niemożliwy! Męskie plemniki mogą przetrwać w ciele kobiety około 5-7 dni. Jeśli samica uprawiała seks w ostatnim dniu miesiączki i zaczyna owulować w ciągu kilku następnych dni (małe szanse, ale możliwe), plemnik może spotkać komórkę jajową i ją zapłodnić.

2. Jak mogę zajść w ciążę podczas karmienia piersią? Czy to możliwe w pierwszej kolejności??

Tak! Większość kobiet popełnia błąd, myśląc, że podczas karmienia noworodka są bezpieczne przed ciążą. To jest dalekie od prawdy! Chociaż karmienie piersią Exclusive zmniejsza szanse na zajście w ciążę, nie zapobiega temu całkowicie. Miesięczna owulacja może nadal mieć miejsce, a kiedy uprawiasz seks bez zabezpieczenia, możesz ponownie zajść w ciążę już w pierwszym miesiącu. Możliwość zmienia się z kobiety na kobietę, w zależności od cyklu miesiączkowego.

3. Czy są jakieś leki na szybkie zajście w ciążę??

Na rynku dostępnych jest wiele leków na płodność, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę u kobiet. Leki te działają poprzez leczenie problemów związanych z niepłodnością i są odpowiednio przepisywane przez lekarza. Niektóre z nich to leki stymulujące hormony, inne leczą zaburzenia owulacji. Oto kilka popularnych leków na szybszą ciążę:

 • Klomifen.
 • Letrozol.
 • Metformina.
 • Agoniści dopaminy.

NOTATKA: Ma to charakter wyłącznie informacyjny i nie może być traktowane jako recepta lekarska. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem.

4. Jak zajść w ciążę z bliźniakami??

Zachodzisz w ciążę z bliźniętami, w których plemniki spotykają się z dwoma oddzielnymi komórkami jajowymi i zapładniają je lub gdy zapłodnione jajo zostaje podzielone na dwa zarodki. Chociaż nie ma naturalnych metod zwiększania szans na posiadanie bliźniąt, czynniki takie jak historia rodziny, obecny wiek kobiety i konkretne metody leczenia płodności mają znaczenie. Większość przypadków bliźniąt występuje, gdy więcej niż jeden zarodek jest sztucznie umieszczony w macicy w celu zwiększenia wskaźników powodzenia.