Czy zdecydowałeś się wejść w świat rodzicielstwa? Gratulujemy decyzji! Radości z trzymania malucha nie da się opisać słowami. Ale wcześniej musisz wiedzieć, jak zajść w ciążę, aby rozpocząć podróż do rodzicielstwa. Ten artykuł jest dla tych, którzy starają się począć i zwiększyć swoje szanse na płodność.
SPIS TREŚCI:
- Co to jest ciąża i jak ją uzyskać??
- Zrozumienie etapów cyklu miesiączkowego
- Najlepszy czas, aby spróbować zajść w ciążę
- Odpowiedni wiek do zajścia w ciążę
- Wskazówki, jak zajść w ciążę
- Problemy napotykane podczas próby poczęcia
- Leczenie problemów niepłodności u mężczyzn i kobiet
- Szanse na ciążę po poronieniu
- Kiedy powinieneś zobaczyć się z lekarzem płodności??
- FAQ
Co to jest ciąża i jak ją uzyskać??
Ciąża to stan, w którym kobieta nosi w swoim ciele nienarodzony płód. Dzieje się tak, gdy męskie plemniki spotykają się z żeńską komórką jajową w jajowodzie i ulegają zapłodnieniu. To jajo, teraz nazywane Zygotą, przesuwa się do macicy, gdzie rozwija się jako płód. Możesz zajść w ciążę poprzez stosunek płciowy lub sztuczny proces, taki jak zapłodnienie in vitro lub IVF.
W kolejnych sekcjach pomożemy Ci zrozumieć „właściwy czas” na zajście w ciążę, omawiając cykle miesiączkowe i owulacyjne, a także wskazówki i środki ostrożności dotyczące zajścia w ciążę.
Zrozumienie etapów cyklu miesiączkowego:
Od czasu dojrzewania dziewczyna co miesiąc doświadcza miesiączki aż do menopauzy. Podczas każdego cyklu miesiączkowego w ciele zachodzi szereg zmian, które przygotowują go na możliwą ciążę. Ważne jest, aby zrozumieć ten cykl, aby kontrolować lub zaplanować ciążę i podjąć odpowiednie działania we właściwym czasie.
Typowy cykl menstruacyjny kobiety można podzielić na cztery fazy:
- Miesiączka.
- Faza pęcherzykowa.
- Jajeczkowanie.
- Faza lutealna.
Miesiączka:
Jest to pierwszy etap twojego cyklu i zaczyna się, gdy masz miesięczne okresy. Podczas tej fazy organizm pozbywa się niechcianej pogrubionej wyściółki macicy. Dzieje się tak, ponieważ komórka jajowa z poprzedniego miesiąca pozostaje niezapłodniona, a macica nie potrzebuje już tej wyściółki, która wspomaga ciążę.
Prowadzi to do comiesięcznego rozlewu krwi, któremu często towarzyszą skurcze, tkliwość piersi, wahania nastroju i zmęczenie. Faza trwa około 3 do 7 dni, a ramy czasowe mogą się zmieniać w czasie.
Faza pęcherzykowa:
Ta faza rozpoczyna się od pierwszego dnia twoich miesięcznych okresów i trwa do etapu owulacji. W tym czasie organizm wydziela hormon folikulotropowy lub FSH, który stymuluje jajniki do produkcji od 5 do 20 jajeczek w pęcherzykach jajnikowych. Spośród nich dojrzewa i dojrzewa tylko jeden zdrowy pęcherzyk.
Cała faza folikularna trwa od 11 do 27 dni, średnio 16 dni. Pomiędzy tą fazą a owulacją istnieje inna faza zwana fazą proliferacji, w której macica ponownie rozwija grubą wyściółkę, aby wyżywić jajo..
Jajeczkowanie:
Ta faza rozpoczyna się, gdy poziom estrogenu wzrasta, co powoduje wydzielanie hormonu zwanego hormonem luteinizującym lub LH. Hormon ten odgrywa kluczową rolę w zapoczątkowaniu procesu owulacji, a dojrzałe jajo przebywa w jajowodzie przez około 24 godziny, czekając na plemniki.
Kobieta może zajść w ciążę tylko w tej fazie i zwykle jest to środkowy dzień cyklu. Na przykład jest to 14 dzień w 28-dniowym cyklu lub 15 dzień w 30-dniowym cyklu. Po 24 godzinach jajo obumiera i zostaje ponownie wchłonięte przez organizm.
Faza lutealna:
W tej fazie pęknięty pęcherzyk tworzy się w ciałku żółtym po uwolnieniu jajeczka, które wytwarza wysoki poziom progesteronu. Dzięki dużej ilości estrogenu i progesteronu w organizmie macica ponownie tworzy grubą wyściółkę, co stwarza szanse na zapłodnienie.
Jeśli żaden plemnik nie styka się z komórką jajową, ciałko żółte ulegające zwyrodnieniu zostaje ponownie wchłonięte przez organizm, a poziom hormonów spada. Rozpoczyna się proces zrzucania, który wyznacza początek twoich okresów. Cała fraza trwa około 11 do 17 dni, a średnio 14 dni.
Teraz, gdy zrozumiałeś pojęcie menstruacji i owulacji, czytaj dalej, aby poznać najlepszy czas na zajście w ciążę.
Jaki jest najlepszy czas, aby spróbować zajść w ciążę??
Aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę, musisz odbyć seks bez zabezpieczenia w ciągu jednego lub dwóch dni okresu owulacji. Można to obliczyć na podstawie cyklu miesięcznego. Ponieważ komórka jajowa trwa tylko 24 godziny, plemniki muszą się z nią spotkać we właściwym czasie.
Innym interesującym badaniem jest to, że seks bez zabezpieczenia przed 7 dniem owulacji może również spowodować zajście w ciążę. To prawda! Dzieje się tak dlatego, że plemniki utrzymują się w twoim ciele przez około 7 dni i mogą „czekać” w ciele na spotkanie jajeczka w jajowodzie. Tak więc należy również wziąć pod uwagę tę możliwość.
Jaki jest odpowiedni wiek, aby zajść w ciążę??
Chociaż nie ma określonej granicy wieku jako takiej, badania pokazują, że kobiety są najbardziej płodne w wieku od 20 do 30 lat. Nawet po tym okresie istnieją szanse na zajście w ciążę, ale z niższym wskaźnikiem dzietności. Dzieje się tak, ponieważ wraz z wiekiem liczba jaj w organizmie spada, a po pewnym czasie spada również jakość.
Według badań kobiety w wieku powyżej 35 lat mają tylko 12 szans na zajście w ciążę w ciągu trzech miesięcy, podczas gdy kobiety w wieku 40 lat mają tylko 7% szans na zajście w ciążę. Ten odsetek spada wraz z wiekiem.
Wskazówki, jak zajść w ciążę:
Jeśli próbujesz zajść w ciążę, zapoznanie się z tymi wskazówkami może przyspieszyć proces rodzenia dziecka:
- Przestań zażywać tabletki antykoncepcyjne lub inne środki antykoncepcyjne co najmniej miesiąc przed planowanym zajściem w ciążę.
- Śledź swój cykl menstruacyjny, aby z grubsza obliczyć dzień owulacji i przewidzieć „najlepsze dni” na ciążę.
- Jeśli masz nieregularne miesiączki i nie jesteś w stanie dokonać dokładnych prognoz, użyj zestawu do owulacji. Jest to prosty test moczu podobny do testu ciążowego, który testuje hormon luteinizujący.
- Kiedy już wyjdziesz za okno, seks bez zabezpieczenia co drugi dzień jest najlepszym sposobem na zwiększenie szansy na zajście w ciążę. Nie ma też pojęcia, jak najlepsza pozycja w seksie do zajścia w ciążę.
- Pracuj nad osiągnięciem prawidłowej masy ciała. Nadwaga lub skrajna niedowaga mogą wpływać na szanse zajścia w ciążę. Więc oblicz swój BMI i jeśli jest to jeden, wyższy plan poboczny, aby zrzucić kilka kilogramów za pomocą naturalnych metod, takich jak ćwiczenia i zdrowa dieta. Jeśli jesteś zbyt chudy, porozmawiaj z lekarzem o tym, jak zwiększyć masę ciała poprzez dietę i suplementy.
Dieta & Inne wskazówki dotyczące zajścia w ciążę:
- Wraz z pożywną dietą należy również regularnie przyjmować witaminy prenatalne. Ważne jest, aby przyjmować co najmniej 400 mcg kwasu foliowego i jedną kapsułkę witaminy C dziennie, aby wspierać zdrową ciążę i zmniejszać ryzyko wad wrodzonych u płodu. Wraz z nimi będziesz potrzebować również dziennej dawki 27 mg żelaza, 1000 mg wapnia i 600 jm witaminy D.
- Unikaj palenia i picia, które mogą poważnie wpłynąć na twoją ciążę i zdrowie nienarodzonego dziecka.
- Ogranicz spożycie kofeiny do 250 mg dziennie, czyli około 2-3 filiżanek. Wiadomo, że przekroczenie tego limitu zmniejsza szanse na płodność u kobiet. (1)
- Unikaj stresujących treningów, takich jak ciężkie ćwiczenia, które mogą negatywnie wpłynąć na cykl owulacji.
- Porozmawiaj z lekarzem z dużym wyprzedzeniem i rozwiej wszystkie obawy związane z ciążą. Zwłaszcza jeśli masz powyżej 35 lat, konsultacja lekarska jest koniecznością, aby zwiększyć wskaźniki sukcesu!
Kilka dodatkowych wskazówek, jak zwiększyć szanse na ciążę:
- Wiele osób używa lubrykantów, aby cieszyć się gładkim seksem. Wiadomo, że stosowanie produktów takich jak Astroglide, oliwa z oliwek, a nawet ludzka ślina może tłumić ruchy plemników. Jeśli chcesz smarować, wypróbuj te opcje – olej mineralny, olej rzepakowy lub olej przed nasionami.
- Badania pokazują, że mężczyźni, którzy noszą bardzo obcisłe ubrania, mają problemy z niską liczbą i jakością plemników. Powodem jest to, że obcisła bielizna może zwiększyć ciepło w jądrach i obniżyć koncentrację plemników.
- Wiele studia udowodnili, że mężczyźni, którzy są narażeni na wysokie promieniowanie telefonu komórkowego, cierpią na problemy z męską niepłodnością, takie jak słaba ruchliwość plemników, obniżona jakość i uszkodzenia DNA.
- Wiadomo również, że mężczyźni, którzy jedzą dużo produktów sojowych, takich jak Edamame, mają większe szanse wystąpienia problemów z niepłodnością, ponieważ fitoestrogeny mogą obniżać poziom testosteronu w organizmie.
Jakie są najczęstsze problemy napotykane podczas próby poczęcia??
Jeśli próbowałaś zajść w ciążę, ale bez powodzenia, może za tym kryć się kilka czynników. Oto niektóre z najczęstszych powodów, dla których nie jesteś jeszcze w stanie zajść w ciążę:
1. Oczekiwanie wyników zbyt wcześnie:
Tak! Wiele par myśli, że wystarczy raz odbyć seks, aby usłyszeć dobrą nowinę. Ale nie jest! Około 80% kobiet zachodzi w ciążę po 6 miesiącach ciągłych prób, a około 90% z nich poczyna po 12 miesiącach. (2) Więc poczekaj jeszcze kilka miesięcy i próbuj dalej.
2. Brak jajeczkowania:
Jest to stan, w którym kobieta nie ma owulacji. Istnieje wiele powodów, dla których tak się dzieje, w tym schorzenia takie jak PCOS, problemy z wagą, problemy z tarczycą i przedawkowanie ćwiczeń.
3. Niepłodność męska:
Jakość i liczba plemników twojego mężczyzny może być również odpowiedzialna za wskaźnik niepowodzeń. Około 20 do 30 procent przypadków stwierdzono u mężczyzny i jest określane na podstawie dokładnej analizy nasienia. (3) Tak więc zarówno mężczyzna, jak i kobieta muszą przejść testy, aby zidentyfikować przyczynę niepłodności.
4. Problemy związane z wiekiem:
Jeśli przekroczyłeś 35 lat, wzrastają również szanse na problemy z płodnością. Wiek może negatywnie wpływać na jakość i ilość jaj produkowanych w ciele kobiety. Wiadomo również, że mężczyźni powyżej 40 roku życia mają niską jakość i liczbę plemników, co może wpływać na szanse zajścia w ciążę.
5. Blokady w jajowodach:
Jak wspomniano wcześniej, komórka jajowa i plemnik spotykają się w jajowodzie i po zapłodnieniu komórka jajowa przenosi się do macicy. Jeśli ścieżka zostanie zablokowana lub pojawią się pęknięcia w jajowodach, które uniemożliwiają spotkanie komórki jajowej i nasienia, szanse na ciążę prawie spadają.
6. Endometrioza:
Jest to zaburzenie, w którym tkanki endometrium rozrastają się poza macicą na narządach takich jak jajniki i jajowody. Ta tkanka tworzy grubą wyściółkę, która zaczyna krwawić jak normalne miesiączki. Około 50% kobiet z endometriozą ma problemy z zajściem w ciążę. (4)
7. Inne problemy medyczne:
Poza wymienionymi powyżej schorzeniami, czynniki takie jak depresja, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia równowagi tarczycy, niekontrolowana cukrzyca, a nawet nieleczone choroby przenoszone drogą płciową mogą wpływać na wskaźniki ciąż.
Leczenie problemów niepłodności u mężczyzn i kobiet:
Dzięki postępom nauk medycznych i technologii większość przypadków niepłodności jest dobrze diagnozowana i leczona. Chociaż żaden z nich nie ma 100% gwarantowanego wskaźnika sukcesu, przynoszą promień par nadziei, które chcą cieszyć się szczęściem rodzicielstwa.
Poniżej wymieniono niektóre z typowych metod leczenia problemów związanych z mężczyznami lub kobietami:
W przypadku problemów związanych z kobietami:
- Przepisywanie tabletek Hormon w celu stymulacji owulacji.
- Leczenie endometriozy, mięśniaków lub torbieli za pomocą laserów lub zabiegów chirurgicznych.
- Wykonywanie operacji odblokowania jajowodów i naprawy uszkodzeń wewnętrznych.
- Inseminacja domaciczna lub sztuczna inseminacja, w której męskie plemniki są sztucznie umieszczane w macicy.
- Zapłodnienie invitro – w którym komórka jajowa i plemnik spotykają się w laboratorium, a następnie zapłodniona komórka jajowa jest ponownie umieszczana w macicy kobiety.
- Intracytoplasmic Sperm Injection lub ICSI, który polega na wstrzyknięciu plemnika bezpośrednio do komórki jajowej w laboratorium
- Macierzyństwo zastępcze, gdy nasienie mężczyzny jest przenoszone przez inną kobietę i rodzi dziecko. Jest to wybierane, gdy kobieta nie rozmnaża się lub ma problemy lub obawy związane z procesem rodzenia lub presją społeczną.
W przypadku problemów związanych z mężczyznami:
- Operacje mające na celu usunięcie wszelkich niedrożności jąder.
- Techniki pobierania plemników, gdy w wytrysku nie ma plemników.
- Techniki wspomaganego rozrodu lub ART, w których plemniki są pobierane z męskiego ciała, a następnie umieszczane w przewodzie żeńskim.
- Poczęcie dawcy, stan, w którym plemniki są pobierane od dawcy (osoby trzeciej) w celu wspomagania reprodukcji.
Jakie są szanse na ciążę po poronieniu?
Poronienie to stan, w którym ciąża zostaje nieprawidłowo przerwana przed 20. tygodniem ciąży. Większość poronień ma miejsce w pierwszym trymestrze lub w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Nie oznacza to jednak, że Twoje marzenia o macierzyństwie legły w gruzach!
Twoje ciało zaczyna przygotowywać się do nowej ciąży po 16 do 22 dniach poronienia, wytwarzając nadmierne poziomy hormonu luteinizującego (LH). Według badań kobiety, które próbują zajść w ciążę w ciągu 3 miesięcy od poronienia, mają większe szanse na zajście w ciążę ze zdrowym płodem. (5) Aby jednak wiedzieć, czy w rzeczywistości jest to dobre, należy skonsultować się z lekarzem i dokładnie przeanalizować swój stan.
Kiedy powinieneś zobaczyć się z lekarzem płodności??
Jak długo należy czekać przed wizytą u lekarza? Ważne jest, aby umówić się na wizytę u lekarza, aby porozmawiać o problemach z płodnością, gdy:
- Od dawna próbujesz zajść w ciążę, ale bez owocnych rezultatów.
- Masz powyżej 35 lat i przez 6 miesięcy próbowałeś bez powodzenia.
- Ciąża miała wcześniej wiele poronień lub aborcji.
- Masz nieregularne miesiączki przez ostatnie kilka miesięcy.
- Miałeś w przeszłości zarażenie się chorobami przenoszonymi drogą płciową lub innymi problemami medycznymi.
Mamy nadzieję, że ten artykuł dał ci przegląd tego, jak zajść w ciążę i związane z tym tematy. Zrozumienie tych podstawowych informacji może pomóc Ci zaplanować ciążę i cieszyć się bezproblemową podróżą. Życzę wszystkiego najlepszego i nie zapomnij podzielić się z nami „dobrą wiadomością”!
Zastrzeżenie:
Informacje te służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Wszystkie opinie wyrażone przez autora są poza badaniami własnymi i NIE odzwierciedlają poglądów środowiska medycznego.
Często Zadawane Pytania:
1. Czy możesz zajść w ciążę podczas miesiączki??
Jest bardzo mało prawdopodobne, aby kobieta mogła zajść w ciążę podczas miesiączki. Nie jest to jednak przypadek niemożliwy! Męskie plemniki mogą przetrwać w ciele kobiety około 5-7 dni. Jeśli samica uprawiała seks w ostatnim dniu miesiączki i zaczyna owulować w ciągu kilku następnych dni (małe szanse, ale możliwe), plemnik może spotkać komórkę jajową i ją zapłodnić.
2. Jak mogę zajść w ciążę podczas karmienia piersią? Czy to możliwe w pierwszej kolejności??
Tak! Większość kobiet popełnia błąd, myśląc, że podczas karmienia noworodka są bezpieczne przed ciążą. To jest dalekie od prawdy! Chociaż karmienie piersią Exclusive zmniejsza szanse na zajście w ciążę, nie zapobiega temu całkowicie. Miesięczna owulacja może nadal mieć miejsce, a kiedy uprawiasz seks bez zabezpieczenia, możesz ponownie zajść w ciążę już w pierwszym miesiącu. Możliwość zmienia się z kobiety na kobietę, w zależności od cyklu miesiączkowego.
3. Czy są jakieś leki na szybkie zajście w ciążę??
Na rynku dostępnych jest wiele leków na płodność, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę u kobiet. Leki te działają poprzez leczenie problemów związanych z niepłodnością i są odpowiednio przepisywane przez lekarza. Niektóre z nich to leki stymulujące hormony, inne leczą zaburzenia owulacji. Oto kilka popularnych leków na szybszą ciążę:
- Klomifen.
- Letrozol.
- Metformina.
- Agoniści dopaminy.
NOTATKA: Ma to charakter wyłącznie informacyjny i nie może być traktowane jako recepta lekarska. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem.
4. Jak zajść w ciążę z bliźniakami??
Zachodzisz w ciążę z bliźniętami, w których plemniki spotykają się z dwoma oddzielnymi komórkami jajowymi i zapładniają je lub gdy zapłodnione jajo zostaje podzielone na dwa zarodki. Chociaż nie ma naturalnych metod zwiększania szans na posiadanie bliźniąt, czynniki takie jak historia rodziny, obecny wiek kobiety i konkretne metody leczenia płodności mają znaczenie. Większość przypadków bliźniąt występuje, gdy więcej niż jeden zarodek jest sztucznie umieszczony w macicy w celu zwiększenia wskaźników powodzenia.