Toczy się zaciekła kontrowersja, jaki jest średni wiek ciąży, aby założyć rodzinę. Niezależnie od tego będą pewne wady i zalety dla różnych grup wiekowych. Musisz je wszystkie zrównoważyć i zdecydować, co jest dla Ciebie najlepsze.

Odpowiedni wiek do zajścia w ciążę

Najlepszy wiek do zajścia w ciążę:

Wiek od 20 do 30 lat:

odpowiedni wiek do zajścia w ciążę

Nie trzeba dodawać, że będziesz miał o wiele więcej energii, gdy będziesz miał dwadzieścia kilka lat, aby biegać wokół swojego dziecka. Oczywiście mogą pojawić się kłopoty w twoim życiu finansowym i będziesz miał niewielkie doświadczenie osobiste. Jednak w wieku 20 lat zajście w ciążę jest łatwiejsze niż w wieku 30 i 40 lat. Utrzymanie ciąży to trudności, które czają się za rogiem. Pod koniec lat 20. prawdopodobnie już się usadowiłaś i sytuacja nie jest tak niejasna jak na początku lat 20., ale korzyści z ciąży wciąż istnieją.

Twoje ciało w latach 20-tych:

Twoje najbardziej płodne lata, regularne miesiączki i szanse na zajście w ciążę wynoszą nawet 20% przy każdym stosunku bez zabezpieczenia. Kiedy poczęcie, ryzyko nadciśnienia jest bardziej ze względu na wiek. Masz mniejsze ryzyko cukrzycy ciążowej, co jest dobrą rzeczą. Po poczęciu łatwiej jest zminimalizować ryzyko dzięki częstym wizytom u lekarza, ponieważ nie męczy się łatwo.

Potrzeby emocjonalne:

Ciąża w latach 20. zabiera ci znaczną część życia zawodowego, a różne kobiety reagują na ten scenariusz w różny sposób. Podczas gdy niektórzy są urażeni, niektórzy przyjmują swoje nowe macierzyństwo, podczas gdy niektórzy mają trudności z otwarciem się i interakcją z innymi.

Zagrożenia:

Stając na poziomie 9,5%, wskaźnik poronień dla matek wczesnoletnich jest tak niski, jak to tylko możliwe. Dzieje się tak, ponieważ twoje komórki jajowe są raczej młode, a zatem mają mniejsze szanse na wady wrodzone, takie jak zespół Downa.

Po ciąży :

Oczywiście łatwiej jest wrócić do idealnego kształtu brzucha, jeśli ćwiczysz prawidłowo i rozsądnie się odżywiasz. Nawet jeśli nie jesteś zbyt spokrewniony z optymalną sprawnością, powinieneś w mgnieniu oka wrócić do swojego normalnego ja. Mówiąc o zdrowiu długoterminowym, ryzyko raka piersi i jajnika jest znacznie mniejsze niż w przypadku próby zajścia w ciążę w wieku 35-40 lat.

Wiek od 30 do 40 lat:

Właściwy wiek do zajścia w ciążę - Wiek od 30 do 40

Chociaż występuje spadek płodności, świadczenia społeczne są wyższe na wielu poziomach niż w wieku 20 lat. Ludzie wiedzą, że jesteś gotowa i nie mówią o ciąży jako o „niefortunnym nieszczęściu”. Nie podejmujesz pochopnych decyzji, a co najważniejsze, masz bardzo potrzebne doświadczenie, aby wprowadzić dziecko w świat, w którym byłeś tak długo.

Twoje ciało w latach 30-tych:

Szanse na ciążę znacznie spadają, gdy przekroczysz próg 30 lat. Możesz odczuwać potrzebę leczenia niepłodności, jeśli próbujesz zbyt długo bez żadnych korzyści. IVF (zapłodnienie in vitro) to również dobry interes i ma wskaźnik powodzenia około 25 do 28%. Jeśli jednak masz szczęście, zazwyczaj musisz urodzić cesarskie cięcie. Twoja produkcja jaj jest zmniejszona, a hormony zmieniają się mniej niż powinny. Jeśli jednak masz szczęście i zajdziesz w ciążę, utrzymanie ciąży jest trudne. Dlatego pamiętaj, aby od czasu do czasu odwiedzać klinikę i zasięgać opinii lekarza.

Potrzeby emocjonalne:

Masz pracę, masz zasoby, masz życie, które chciałeś żyć i idzie w dobrym kierunku. Nadszedł czas, kiedy w końcu zdecydowałeś się na powiększenie rodziny i wszyscy są tak pomocni. Brzmi idealnie, prawda?

Zagrożenia:

Wraz z rozwojem rośnie wskaźnik poronień. To aż 11,7%, gdy jesteś w ciąży. 1 na 952 dzieci urodzonych przez matki w wieku 30 lat lub więcej ma ryzyko wystąpienia zespołu Downa. Wskaźnik nieprawidłowości chromosomalnych wynosi 1 na 385. Choć brzmi to ciężko, nie jest aż tak źle.

Wiek od 40 do 50 lat:

Właściwy wiek do zajścia w ciążę – wiek od 40 do 50

Twoje ciało w latach 40-tych:

Niedawno przeprowadzono badanie, które udowadnia, że ​​kobiety, które zwykle rodzą bez pomocy leków pobudzających płodność lub technologii wspomagających, żyją dłużej niż druga połowa, z którą konkurują. Powodem jest obfitość estrogenu, który sprawia, że ​​czujesz się żywy i ma pozytywny wpływ na serce, tkanki i kości. Nawet jeśli szanse na posiadanie dziecka w wieku 40 lat są mniejsze niż 5%, bycie wśród szczęściarzy mimo wszystko pomaga. Jak długo pozostajesz w ciąży zależy od Twojego stylu życia i ogólnej sprawności.

Potrzeby emocjonalne:

Twoje doświadczenie i dojrzałość osiągnęły poziom, na którym trudno cię pokonać. Są szanse, że będziesz bardziej cierpliwa niż kiedykolwiek, co jest idealne na bezstresową ciążę.

Zagrożenia:

Jedna trzecia wszystkich ciąż po 40 roku życia kończy się poronieniem. Brzmi przerażająco, ale powodem tego jest zwykle wadliwe jajo lub cienka wyściółka macicy, którą można łatwo naprawić.

Ponad 50:

Właściwy wiek do zajścia w ciążę – powyżej 50

Twoje ciało:

Biorąc pod uwagę, że średni wiek menopauzy wynosi 51 lat, wszystkie ciąże powyżej 50 roku życia wymagają pomocy, która zwykle ma postać leków na płodność lub komórek jajowych dawców. Suplementy hormonalne są również mile widziane, a do czasu, gdy łożysko będzie samoistnie wytwarzać hormony, poczujesz się gotowy i zdeterminowany. Wykonaj kilka ćwiczeń, aby samemu przygotować ciało na nadchodzący wzrost.

Zagrożenia:

Wszystkie powikłania są oczywiście podwyższone, w tym nadciśnienie i problemy z nerkami oraz problemy z łożyskiem. Regularna ocena i monitorowanie wykraczają poza zakres, aby zapewnić tylko niezbędną opiekę.

Po zajściu w ciążę dbaj o siebie, a to powinno przypieczętować umowę. W końcu wiek jest tylko czynnikiem i nie powinien wpływać na to, jaką mamą będziesz. Jeśli jesteś gotowy i czujesz, że możesz wesprzeć swoje dziecko, nie ma nic złego w dostarczaniu zdrowego „pakietu radości”. Zakończmy stwierdzeniem, że najlepszy wiek na ciążę to taki, w którym czujesz się gotowy.