Aminokwasy są kluczem do budowy zdrowego organizmu. Nic dziwnego, dlaczego nazywa się je „cegiełkami budulcowymi białka”. Jednym z takich aminokwasów omówionych w dzisiejszym artykule jest Cysteina. Zanim omówimy żywność bogatą w cysteinę, najpierw zrozummy, czym jest cysteina!

Jest sklasyfikowany jako nieistotny aminokwas zawierający siarkę. Cysteina jest ważna dla niemowląt, sportowców, osób starszych i tych, którzy przeszli traumę. Jest w dużej mierze wytwarzana przez organizm ludzki, gdy dostępna jest metionina. Niedobory cysteiny mogą prowadzić do złego trawienia, powolnego gojenia się ran, uszkodzenia komórek z powodu stresu oksydacyjnego, złego stanu skóry i wielu innych zaburzeń metabolicznych. Może być uzupełniany ze źródeł zwierzęcych i roślinnych. Przejdźmy dalej od poznania najlepszych pokarmów bogatych w cysteinę!

Najlepsze pokarmy bogate w cysteinę dostępne w Indiach

Najlepsze pokarmy bogate w cysteinę w Indiach:

Tutaj wymieniliśmy 15 niesamowitych produktów bogatych w cysteinę dostępnych w Indiach. Przyjrzyjmy się im.

1. Produkty sojowe:

pokarmy bogate w cysteinę

Niesolone i prażone ziarna soi nie zawierają cholesterolu, a także są bogatym źródłem cysteiny. To jest powód, dla którego spożycie tych ziaren soi jako przekąsek jest bardzo korzystne. Możesz również połączyć mąkę sojową z mąką pszenną, aby uzyskać zdrowszą wersję pieczonych potraw, takich jak ciastka i kawałki chleba. Możesz również łączyć mąkę sojową z mąką pszenną, aż do 30% dla zdrowej diety.

% cysteiny w 100 gramach: 222 % RDI

2. Drób:

Indyk, kurczak i inne pokarmy dla drobiu są dobrym źródłem cysteiny, która jest białkiem dla Twojego organizmu. Regularnie dodawaj je do swojej diety w umiarkowanych ilościach, aby zapewnić dobry wzrost i zdrowie. Wiadomo również, że kurczak zawiera selen, witaminę B6, co czyni go jednym z najbardziej znanych źródeł cysteiny i innych składników odżywczych.

% cysteiny w 100 gramach: 160 % RDI

3. Czerwona papryka:

Czerwona Papryka, będąc warzywem, ma niższy poziom cysteiny w porównaniu do produktów mlecznych i drobiowych. Dostarcza więcej cysteiny niż jakiekolwiek inne warzywo i działa naprawdę dobrze dla tych, którzy są chorzy lub źle się czują. Oprócz cysteiny to warzywo zawiera również przeciwutleniacze, witaminę C i witaminę E.

4. Czosnek:

pokarmy bogate w cysteinę

Ilość cysteiny znajdująca się w czosnku jest prawie taka sama jak ilość znajdująca się w Red Pepper. Jednak czosnek jest również dobrym źródłem innych ważnych składników odżywczych, które mogą zdziałać cuda dla twojego zdrowia i ciała. Czosnek zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy i pomaga w leczeniu wielu chorób i dolegliwości.

5. Twarożek:

Jako produkt mleczny twarożek jest bogaty w cysteinę. Oprócz tego twarożek zawiera również wapń, witaminę B12 i dostarcza do organizmu kwas pantotenowy. Warto jednak zauważyć, że twarogi należące do kategorii diet lub niskotłuszczowych zawierają w sobie znacząco niski poziom cysteiny i innych składników odżywczych. Aby uzyskać najlepsze wartości odżywcze, twarożek musi być spożywany w czystej i oryginalnej postaci.

% cysteiny w 100 gramach: 102 % RDI

6. Ziarna:

Zboża są bogate w cysteinę, a ziarna w całej swojej postaci są lepszym źródłem tego aminokwasu. Całe wersje tych ziaren dostarczają organizmowi dodatkowego błonnika, minerałów i witamin wraz z cysteiną. Ważne jest, aby spożywać mieszankę pełnych ziaren, takich jak proso, dziki ryż, kuskus, komosa ryżowa itp., aby uzyskać pełne pożywienie.

% cysteiny w 100 gramach: 42 % RDI

7. Jogurt:

pokarmy zawierające cysteinę

Jogurt w formie niesłodzonej jest bardzo bogaty w cysteinę. Oprócz tego białka zawiera również jod, potas, wapń i cynk. Mówi się, że zielony jogurt ma najwyższą zawartość cysteiny, wraz z innymi ważnymi aminokwasami, takimi jak lizyna. Środki te pomagają w zapobieganiu problemom z sercem.

% cysteiny w 100 gramach: 27 % RDI

8. Brokuły:

Nie bez powodu brokuły są uważane za jedno z najbardziej odżywczych warzyw. Brokuły są bogatym źródłem cysteiny, biotyny, witaminy A, witaminy C, potasu, fosforu i ryboflawiny. To niesamowite warzywo zawiera również wiele przeciwutleniaczy, które redukują stres oksydacyjny na poziomie komórkowym.

9. Jajka:

Nie bez powodu zawsze polecano, aby jajka były częścią naszej codziennej diety. Są bardzo bogate w białkową cysteinę. Jajka w dowolnej formie – całe lub oddzielone, świeże lub suszone, są bogate w cysteinę. Należy zauważyć, że jajka na twardo powinny być spożywane jako dobre źródło cysteiny w twoim ciele. Jaja oprócz cysteiny zawierają również witaminę B i witaminę D, żelazo i selen.

% cysteiny w 100 gramach: 51 % RDI

10. Ryby:

żywność zawierająca cysteinę

Jednym z ważnych pokarmów cysteinowych jest ryba. Ryby są bogate w metioninę, która jest bardzo istotna dla produkcji cysteiny w organizmie. To pośrednio sprzyja naturalnemu wytwarzaniu cysteiny. Sama z tym, Ryba jest bogata w kwasy tłuszczowe omega-2 oraz kluczowe minerały i witaminy niezbędne dla zdrowego samopoczucia.

% cysteiny w 100 gramach: 117 % RDI

11. Mleko:

Mleko z dużą ilością wapnia jest jednym z najlepszych pokarmów zawierających cysteinę. Uważa się, że surowe mleko jest najlepszym źródłem cysteiny w porównaniu do mleka pasteryzowanego lub gotowanego. Poza tym mleko jest ważne dla budowy kości, mięśni i zębów. Zapobiega wielu chorobom kości, takim jak osteoporoza.

% cysteiny w 100 gramach: 16 % RDI

12. Cebula:

Cebula to kolejne źródło pożywienia cysteiny na bazie roślin. Swój ostry smak uzyskuje z cysteiny zawierającej siarkę. Cebula jest również kolejnym kluczowym źródłem metioniny, która wytwarza cysteinę w organizmie. Jest szeroko stosowany w wielu potrawach i może być spożywany zarówno w postaci surowej, jak i gotowanej.

13. Owies:

Owies jest uważany za jeden z najzdrowszych dostępnych produktów spożywczych. Zawierają wiele niezbędnych i nieistotnych aminokwasów, takich jak Cysteina, Metionina, Treonina, Izoleucyna i Tyrozyna. Poza tym owies jest bogaty w błonnik pokarmowy, a także inne ważne minerały, takie jak wapń i magnez oraz witaminy, takie jak B1.

% cysteiny w 100 gramach: 142%

14. Daty:

źródła żywności zawierającej cysteinę

Daktyle to kolejne roślinne źródło cysteiny. Są bogate w kilka rodzajów aminokwasów, w tym cysteinę. Oprócz tego daktyle są również bogate w żelazo, wapń, magnez i inne ważne minerały. Dodanie ich do codziennej diety może wzmocnić układ mięśniowy i poprawić rozwój mózgu.

15. Nasiona słonecznika:

Innym wysokobiałkowym pokarmem zawierającym cysteinę w dużych ilościach są nasiona słonecznika. Te nasiona są obciążone korzyściami zdrowotnymi. Znane są z dobrych kwasów tłuszczowych, które mogą obniżać poziom złego cholesterolu w organizmie. Nasiona te są również bogate w błonnik pokarmowy, witaminy, minerały i inne przeciwutleniacze.

% cysteiny w 100 gramach: 157%

Teraz, gdy zrozumiałeś rolę cysteiny w twoim ciele, nadszedł czas, aby włączyć te pokarmy bogate w cysteinę do swojej codziennej diety. Osoby, u których zdiagnozowano niedobory cysteiny, zwykle otrzymują sztuczne suplementy. Z tak wysokim procentem cysteiny w tych produktach, możesz zdecydowanie wypróbować je, aby poradzić sobie ze swoimi problemami. Dodanie ich do codziennej diety może dostarczyć organizmowi pełnowartościowego odżywiania.