Czy jesteś sfrustrowany ciągłymi bekaniami, zgagą lub bulgoczącym żołądkiem? Czy wiesz, że to niektóre z objawów nieprawidłowego trawienia? Tak! A ciągłe problemy z trawieniem mogą stanowić zagrożenie dla ogólnego stanu zdrowia. Włączając do swojej diety zdrową żywność na trawienie, możesz od samego początku zacząć radzić sobie z problemami przewodu pokarmowego, unikając poważnych komplikacji.

Przejrzyjmy ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o produktach spożywczych, które poprawiają funkcjonowanie układu pokarmowego.

Zdrowa żywność dla dobrego trawienia: Pokarmy, których należy jeść i których należy unikać:

Zdrowa żywność dla dobrego trawienia

Zdrowa żywność dla trawienia:

Przedstawiamy Ci listę produktów, które są korzystne dla zdrowego trawienia. Zobaczmy:

1. Jogurt:

Jogurt jest jednym z podstawowych składników w każdym gospodarstwie domowym i dostarcza jelitom dobrych bakterii, które pomagają usprawnić proces trawienia. Według kilku badań, spożywanie jogurtu może hamować biegunkę, chorobę zapalną jelit, zmniejszać ryzyko raka okrężnicy i poprawiać ruchy jelit, zgodnie z kilkoma badaniami (1). Możesz złagodzić trawienie, spożywając małą miskę jogurtu po obiedzie lub kolacji. Możesz rozważyć alternatywne opcje zrobione z mleka migdałowego, kokosowego lub koziego, jeśli nie tolerujesz laktozy.

2. Fasola:

Fasola to pokarm, który jest dobry dla twojego układu pokarmowego, ponieważ zawiera zarówno rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny błonnik. Włókna te zapewniają płynną pracę układu trawiennego, wykonując dwukrotnie więcej pracy. Dają uczucie sytości, spowalniając trawienie, a także naturalnie zapobiegają zaparciom.

Chociaż fasola jest całkiem zdrowa dla jelit, może powodować gazy i skurcze z powodu trudnych do strawienia cukrów. Twoje ciało nie ma enzymów niezbędnych do rozkładania tych cukrów, dzięki czemu bakterie w jelitach wykonują pracę. Ten proces powoduje powstawanie gazów lub wzdęć u wielu osób.

Tak więc na początkowych etapach wprowadzania fasoli do diety zacznij od jej niewielkiej ilości i stopniowo ją zwiększaj.

3. Olej z ryb:

Olej rybny jest jednym z tych produktów, które nie tylko wspomagają trawienie, ale są również korzystne dla serca. Zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3, które mogą być bardzo korzystne w wygładzaniu procesu trawienia, a także w radzeniu sobie z objawami chorób, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Chrohna. Aby wspomóc trawienie, możesz dodać do swojej diety tłuste ryby, takie jak makrela, łosoś i tuńczyk.

4. Imbir:

Imbir jest powszechnym składnikiem, który możemy znaleźć w indyjskich gospodarstwach domowych i żywności, która wspomaga trawienie. Według badań Giner ma pozytywny wpływ na enzymy rozkładające białka i tłuszcze (2). Tak więc imbir jest skuteczny w niewłaściwym trawieniu i od tysięcy lat jest stosowany jako lek ziołowy w leczeniu przeziębienia, kaszlu, nudności i stanów zapalnych. Ponadto stwierdzono, że imbir wzmaga skurcze antralne i przyspiesza opróżnianie żołądka, według grupy naukowców z Tajwanu (3).

5. Mięta pieprzowa:

Mięta pieprzowa rośnie powszechnie na całym świecie i należy do rodzaju Mentha. Poprawia problemy trawienne i jest wytwarzany z olejków eterycznych zawartych w liściach mięty pieprzowej.

Olejek miętowy może złagodzić objawy związane z IBS, takie jak problemy z wypróżnianiem, wzdęcia i dyskomfort w żołądku, ponieważ zawiera związek zwany mentolem (4). Może również poprawić trawienie, działając relaksująco na mięśnie przewodu pokarmowego, przyspieszając w ten sposób przepływ pokarmu przez układ pokarmowy, naturalnie łagodząc wszelkie problemy (5).

6. Woda:

Woda odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowego procesu trawienia. Pomaga organizmowi wchłonąć składniki odżywcze, pomagając rozkładać jedzenie, które jemy. Po wypiciu wody zostaje ona wchłonięta przez jelito grube i cienkie, rozkładając składniki odżywcze i przedostając się do krwiobiegu. Według krajowego instytutu ds. cukrzycy, chorób przewodu pokarmowego i nerek, stolec zmienia się z płynnego w stały, ponieważ jelito grube wchłania wodę. Ponadto woda pomaga trawić błonnik rozpuszczalny, który spowalnia trawienie, zmieniając błonnik w żel.

7. Jabłka:

Powiedzenie, że jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka, nie pojawia się po prostu w ten sposób. Jabłko jest jednym z najlepszych owoców na trawienie, ponieważ jest pełne błonnika pokarmowego, witamin i minerałów. Ponadto owoc ten dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne i stany zapalne w narządach trawiennych.

Spożywanie jabłka pomaga poprawić trawienie, ponieważ uważa się, że sprzyja rozwojowi dobrych bakterii jelitowych za pomocą pierwiastka zwanego pektyną (6)(7).

8. Banany:

Banany to jedne z powszechnie spotykanych owoców we wszystkich porach roku. Ten owoc wspomaga trawienie węglowodanów i poprawia pracę jelit, ponieważ jest bogatym źródłem pektyn i błonnika (8). Ponadto banany są łatwe do żucia i doskonale smakują, a także mają niski IG, co pomaga utrzymać niski poziom cukru we krwi. Tak więc, banan do swojej diety, aby cieszyć się korzyściami, jakie oferuje Twojemu układowi trawiennemu.

9. Słodkie ziemniaki:

Słodki ziemniak to kolejny dobry pokarm na trawienie, który wspomaga wchłanianie składników odżywczych, pomagając w prawidłowym wypróżnianiu, ponieważ jest bogaty w błonnik pokarmowy. Ponadto pomaga promować enzymy trawienne w okrężnicy poprzez stymulację syntezy komórkowej komórek w jelitach (9). Możesz użyć batatów zamiast ziemniaków w curry lub je grillować.

10. Pomarańcze:

Pomarańcze to owoce, które zawierają nierozpuszczalny i rozpuszczalny błonnik, który zapobiega zespołowi jelita drażliwego, utrzymując sprawne funkcjonowanie jelit i żołądka. Błonnik w pomarańczach odgrywa istotną rolę w poprawie zdrowia układu pokarmowego i wielu korzyściach zdrowotnych, takich jak obniżenie poziomu cholesterolu (10). Pomarańcze mają wyższy stosunek błonnika rozpuszczalnego do nierozpuszczalnego w porównaniu z innymi owocami i warzywami.

11. Amla:

Amla jest jednym z pokarmów poprawiających trawienie poprzez wzmaganie ognia trawiennego. Ponadto ma łagodne właściwości przeczyszczające, które pomagają złagodzić objawy związane z IBS, ułatwiając wydalanie stolca. Ponadto spożywanie amli pomaga organizmowi przyswajać inne składniki odżywcze ze względu na wysoki poziom witaminy C.

12. Nasiona Chia:

Nasiona chia po spożyciu powodują, że tworzą w żołądku substancję podobną do żelatyny, ponieważ jest to doskonałe źródło błonnika. Nasiona te przyczyniają się do zdrowego procesu trawienia, wspierając wzrost pożytecznych bakterii w jelitach, działając jak prebiotyk (11). Dzięki zawartości błonnika promuje również regularność jelit i zdrowe stolce.

13. Ogórki:

Probiotyki to bakterie przyjazne dla jelit, podobne do bakterii naturalnie występujących w przewodzie pokarmowym. Dlatego sfermentowane pikle pozytywnie wpływają na zdrowie jelit, ponieważ są wypełnione dobrymi bakteriami zwanymi probiotykami.

14. Asafetyda (Hing):

Hing to kolejny powszechnie występujący składnik wielu indyjskich gospodarstw domowych, który wspomaga trawienie (12). Asafetyda lub hing zwiększają aktywność enzymów trawiennych, tym samym poprawiając trawienie. Ponadto działa wyraźnie na trawienie tłuszczu poprzez zwiększenie uwalniania żółci z wątroby (13). Chociaż brakuje badań, ta przyprawa jest często używana do zapobiegania lub redukcji gazów po jedzeniu.

15. Szparagi:

Szparagi pomagają promować prawidłowe zdrowie układu pokarmowego, ponieważ zawierają obfitość błonnika pokarmowego. Ponadto wspiera regularne wypróżnienia, zwiększając objętość stolca, ponieważ szparagi są wyjątkowo bogate w nierozpuszczalny błonnik. Ponadto szparagi zawierają niewielką ilość rozpuszczalnego błonnika, który po rozpuszczeniu w wodzie tworzy żelowatą substancję w przewodzie pokarmowym. Tak więc, aby utrzymać zdrowy układ trawienny, spożywanie szparagów jako część diety bogatej w błonnik jest doskonałym sposobem.

16. Awokado:

Wszyscy wiemy, że awokado to owoc pełen zdrowych tłuszczów. Owoc ten jest szczególnie korzystny w łagodzeniu stanów zapalnych ściany dwunastnicy i żołądka. Ponadto awokado pomaga w leczeniu samozatrucia jelita grubego i żółci poprzez zmianę drobnoustrojów obecnych w jelitach (14). Chociaż awokado może być korzystne i można je łatwo dodać do diety, skonsultuj się z lekarzem, jeśli jesteś uczulony na lateks.

17. Fermentowana żywność:

Żywność i napoje produkowane w wyniku kontrolowanego wzrostu drobnoustrojów i przekształcania żywności poprzez działanie enzymatyczne nazywane są żywnością sfermentowaną. Te sfermentowane pokarmy pomagają utrzymać zdrową wagę i poprawiają trawienie oraz zapewniają odporność (15).

i. Kapusta kiszona:

Kapusta kiszona to produkt, który dostarcza sporą dawkę probiotyków i błonnika i składa się wyłącznie z kapusty i soli. Możesz go dostać w puszkach lub w sekcji chłodniczej, która zwykle zawiera więcej probiotyków.

ii. Tempeh:

Produkt ze sfermentowanej soi nazywa się tempeh. Jest to białko roślinne podobne do tofu, ale tempeh jest fermentowany, w przeciwieństwie do tofu. Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, probiotyki i ma orzechowy smak.

iii. Kimchi:

Kimchi to pikantne danie ze sfermentowanej kapusty i koreański kuzyn kiszonej kapusty. W wielu sklepach można dostać się do działu chłodniczego.

18. Łosoś:

Łosoś pomaga zmniejszyć stan zapalny w organizmie, ponieważ jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 (16). Ponadto kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają poprawić trawienie poprzez zmniejszenie stanu zapalnego w jelitach, szczególnie u osób z nieswoistym zapaleniem jelit, nietolerancjami pokarmowymi i innymi zaburzeniami trawienia.

19. Nasiona kopru włoskiego:

Nasiona kopru włoskiego pomagają zapobiegać wzdęciom, niestrawności, bólom brzucha, wzdęciom itp., ponieważ jest to zioło wiatropędne. Ponadto nasiona te pomagają oczyścić okrężnicę dzięki bioaktywnemu związkowi zwanemu fenchone, który rozluźnia wyściółkę przewodu pokarmowego. Możesz także stymulować soki trawienne i poprawiać wchłanianie składników odżywczych, spożywając nasiona kopru włoskiego (17).

20. Całe ziarna:

Całe ziarna zawierają błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny; Rozpuszczalny błonnik zatrzymuje żywność i zwiększa uczucie sytości, jednocześnie spowalniając wchłanianie glukozy, tworząc substancję podobną do żelu. Podczas gdy nierozpuszczalny błonnik zwiększa objętość stolca, co pomaga promować ruch jelit. Zgodnie z amerykańskimi wytycznymi dietetycznymi należy spożywać trzy uncje pełnych ziaren dziennie (18).

21. Rosół:

Duszenie kości i tkanki łączącej zwierząt nazywa się bulionem kostnym. Bulion kostny pozyskuje żelatynę z glutaminy i glicyny, które są aminokwasami. Aminokwasy te pomagają szybciej przejść pokarm, wiążąc płyn w przewodzie pokarmowym (19). Ponadto wykazano, że aminokwas glutamina poprawia warunki trawienne i inne choroby zapalne jelit, chroniąc funkcjonowanie ścian jelit (20).

22. Papaja:

Papaje wspomagają trawienie, rozkładając żywność za pomocą enzymów proteolitycznych, papainy i chymopapainy, które mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Ten owoc pomaga wypłukać toksyny z organizmu, ponieważ jest bogatym źródłem witamin B i C (21). Możesz dodać papaję do miski z owocami lub przygotować koktajl.

23. Brązowy ryż:

Brązowy ryż może być idealnym pokarmem wspomagającym trawienie i może być łatwo dodany do Twojej diety. Włókno w nim zawarte nie tylko zapewnia uczucie sytości, ale także pomaga regulować ruchy jelit. Efekty brązowego i białego ryżu podczas trawienia wykazały, że warstwa otrębów na brązowym ryżu pomaga zwiększyć objętość stolca, spowalniając opróżnianie. Pomaga również złagodzić stany takie jak zapalenie okrężnicy i zaparcia ze względu na zawartość błonnika.

24. Komosa ryżowa:

Quinoa to naturalnie bezglutenowe ziarno uważane za jeden z najlepszych pokarmów trawiennych o dużej zawartości błonnika pokarmowego. W porównaniu do białego lub brązowego ryżu jedna filiżanka komosy ryżowej zawiera pięć gramów błonnika pokarmowego. Błonnik obecny w tym zbożu może pomóc obniżyć poziom cholesterolu, pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, a także pomaga zapobiegać zaparciom. Ponadto ilość błonnika obecnego w komosie ryżowej zmniejsza prawdopodobieństwo przejadania się, przez co dłużej czujesz się pełny (22).

25. Grzyby:

Aby żyć jak najlepiej i najpełniej, konieczne jest dbanie i odżywianie naszych jelit. Grzyby mogą hamować rozwój nieprzyjemnych bakterii i drożdży dzięki swoim naturalnym właściwościom antybiotycznym, dzięki czemu są łatwym do strawienia pokarmem dla zdrowia układu pokarmowego. Ponadto grzyby są uważane za pokarm, który kocha jelita, ponieważ ma właściwości wzmacniające odporność i właściwości adaptujące się do stresu.

26. Kurkuma:

Kurkuma to kolejna popularna przyprawa występująca w indyjskim gospodarstwie domowym, która ma wiele korzystnych właściwości. Przyczynia się do zdrowego trawienia ze względu na właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne (23). Ponadto był stosowany jako środek leczniczy na trawienie w medycynie ajurwedyjskiej.

Najgorsze pokarmy na trawienie:

Żadna żywność przyjmowana z umiarem nie szkodzi Twojemu ciału. Ale oto lista pokarmów, których należy unikać spożywania, aby uniknąć objawów związanych z niestrawnością:

 • Sztuczne słodziki.
 • Napoje gazowane.
 • Rafinowane węglowodany.
 • Czekolada biała lub mleczna.
 • Alkohol.
 • Pokarmy zawierające duże ilości tłuszczów nasyconych.
 • Napoje z kofeiną.
 • Pikantne jedzenie.
 • Tłuste potrawy.

Bez zbędnych ceregieli włącz do swojej diety pokarmy wymienione w tym artykule i zobacz różnicę. Dokonując prostych zmian w diecie i stylu życia, możesz poradzić sobie z problemami trawiennymi, które stają się skomplikowanymi problemami, które mogą wymagać operacji. Jeśli Twoje trawienie nie wraca do normy nawet po wprowadzeniu zmian, skonsultuj się z lekarzem. Jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny, podziel się nim ze znajomymi.

Zastrzeżenie: Treści przedstawione w tym artykule mają jedynie charakter informacyjny, a nie zastępują porady lekarskie. Zanim zaczniesz wprowadzać cokolwiek do swojej diety, skonsultuj się z lekarzem, a serwis nie ponosi odpowiedzialności za skutki uboczne, jakie mogą mieć na Twój organizm.

Często zadawane pytania:

1. Jakie są najczęstsze objawy złego układu pokarmowego??

Odp.: Niektóre z typowych oznak nieprawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego to:

 • wzdęcia.
 • Zaparcie.
 • Krwawienie.
 • Zgaga.
 • Wymioty i nudności.
 • Ból brzucha.
 • Biegunka.
 • Niemożność utrzymania.

2. Wymień niektóre zdrowe napoje poprawiające trawienie?

Odp.: Oto lista niektórych zdrowych napojów, które możesz włączyć do swojej codziennej rutyny, aby poprawić trawienie:

 • Herbata imbirowa.
 • Kombucha.
 • Herbata miętowa.
 • Herbata z trawy cytrynowej.
 • Herbata z kopru włoskiego.
 • Woda.

3. Jakie są najczęstsze przyczyny złego trawienia??

Odp.: Niezdrowy styl życia, złe odżywianie, infekcje, nadwrażliwość pokarmowa to niektóre z najczęstszych przyczyn złego trawienia u wielu osób. Kiedy układ trawienny jest w niebezpieczeństwie, powoduje biegunkę, zaparcia, zespół jelita drażliwego, zgagę i nieswoiste zapalenie jelit związane z przewodem pokarmowym.